Главная Новости

«Як правильно здійснити звільнення за прогул?»

Опубликовано: 08.10.2018

“Якщо у працівника є поважна причина його відсутності, то це вже не може бути прогулом”

Кодексом законів про працю України в п.4 ст.40 передбачена можливість роботодавця здійснити звільнення за прогул будь-якого працівника. В самому Кодексі немає точних роз’яснень, що ж є поважна причина і як її довести, а тому на практиці подібні звільнення часто відміняються судом і працівника поновлюють на роботі.


Suspense: Heart's Desire / A Guy Gets Lonely / Pearls Are a Nuisance

Знання порядку звільнення за прогул є важливим також і для працівників, адже дозволить захистити їм власні права та оскаржити таке звільнення. Розберемося детальніше.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ:

В той же час, у своїй постанові Пленум Верховного Суду України пише, що прогулом є відсутність працівника на роботі як впродовж всього робочого дня, так і більше трьох годин безперервно або сумарно за весь день. Обов’язковою умовою прогулу є відсутність яких-небудь поважних причин.

Що є поважною причиною?
Виклик співробітника в органи прокуратури, правоохоронні органи і суд. Такий виклик підтверджується документами. Хвороба або фізичне погіршення здоров’я, яке може бути підтверджене як лікарняним листом, довідкою, так і свідченнями свідків. Відміна рейсу, відсутність альтернативного транспорту, катастрофи і стихійні катаклізми. Коли працівник не виходить на роботу через незаконне переведення. Використання працівником вихідних днів, коли роботодавець всупереч законодавству відмовляє в їх наданні. Порятунок інших людей, майна.

Слід зауважити, що судова практика переважно стоїть на боці працівника і часто відновлює його на роботі. Тому керівникові варто розумно підходити до питання того, чи є відсутність працівника прогулом у кожному конкретному випадку.

У будь-якому разі, такі аргументи як: перебування в медвитверезнику, самовільне використання відпустки або відгулу без узгодження з керівництвом або просто відмова від дачі яких-небудь пояснень –  повинні трактуватися як неповажні причини.

Як правильно оформити звільнення за прогул?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация
rss