100 років ВЧК. Чи поверне Путін "Залізного Фелікса" на Луб'янку? : Аналітика Накануне.RU

100 років ВЧК. Чи поверне Путін "Залізного Фелікса" на Луб'янку?

20 грудня в країні буде відзначатися 100 років від дня створення Всеросійської надзвичайної комісії (ВЧК). Лубянська площа, на якій за радянських часів був будинок органу держбезпеки, а нині знаходиться Головний обчислювальний центр ФСБ Росії, залишилася без пам'ятника засновнику ВЧК Феліксу Дзержинському: монумент був знесений в 1991 р при держперевороті і на своє місце так і не повернувся. Повернення "Залізного Фелікса" могло б стати хорошим подарунком до знаменної дати, вважає громадськість, в черговий раз попросила президента відновити історичну пам'ять.

Читайте також:

Всеросійська надзвичайна комісія з боротьби з контрреволюцією і саботажем стала основою для системи державної безпеки нашої країни і до сих пір закладені тоді традиції є одним з найважливіших елементів російської державності, нагадав у своєму зверненні президента лідер КПРФ Геннадій Зюганов.

"Вирішальну роль у становленні ВЧК і визначенні вигляду співробітників держбезпеки зіграв Фелікс Дзержинський. Eго висловлювання про те, що у чекістів повинні бути" чисті руки, гаряче серце, холодна голова ", і понині є моральним еталоном для всіх правоохоронних органів. Соцопитування показують, що для все більшої частини нашого суспільства Дзержинський є одним з найбільш шанованих політичних діячів ХХ століття. Переконані, що повернення в центр Москви монумента людині, яка стала символом чесності і безкорисливості, буде спо обствовать формуванню гідних морально-етичних орієнтирів нашого суспільства ", - сказано в зверненні.

Переконані, що повернення в центр Москви монумента людині, яка стала символом чесності і безкорисливості, буде спо  обствовать формуванню гідних морально-етичних орієнтирів нашого суспільства , - сказано в зверненні

Лідер комуністів підкреслив, що Дзержинський не тільки був главою ВЧК, а й одним з найбільш успішних господарських керівників Росії, що заклав основи для розвитку економіки країни і вчинили "один з найбільших гуманітарних подвигів минулого століття" - порятунок мільйонів безпритульних дітей.

Щорічно напередодні дня працівника органів держбезпеки в мережі з'являються протиборчі петиції - за повернення "Залізного Фелікса" на Луб'янку і проти цього. Так сталося і в рік 100-річчя ВЧК.

Відновлення монумента на своєму історичному місці могло б стати хорошим подарунком до настільки знаменної дати, впевнений генеральний директор Центру політичної інформації Олексій Мухін. За його словами, пам'ятник - це корисне нагадування як про позитивні події, так і про негативний досвід.

"Історичну пам'ять ніхто не відміняв. Пам'ятники є нагадуванням не тільки про досягнення і перемоги, а й серйозні помилки, які були допущені тими чи іншими державними діячами і керівництвом країни в певний період. Фелікс Дзержинський - символ ВЧК, організації, на плечах якої виросла радянська влада. Прибравши Фелікса Дзержинського, ми якимось чином намагаємося прибрати певні періоди нашої історії зі своєї пам'яті. хтось сприймає його фігуру в позитивному ключі, хтось в негативному, але це не скасовує її ценн сти ні в одному, ні в іншому випадку. Тому для кого-то це буде пам'ятник "кривавому періоду", а для кого-то цей пам'ятник буде приводом для гордості. В будь-якому випадку, це дуже цінне нагадування про нелегкий період нашої історії, загальної історії ", - поділився своєю думкою з Накануне.RU Олексій Мухін.

Цікаво, що 14 грудня, напередодні 100-ої річниці ВЧК, Путін дасть велику прес-конференцію, можливо, президенту, який починав кар'єру в КДБ, доведеться публічно висловити свою позицію з цього питання. По крайней мере, багато від нього цього дійсно чекають.

По крайней мере, багато від нього цього дійсно чекають

Знесення пам'ятника Дзержинському в 1991 р

Історик спецслужб Олександр Колпакиди зазначає, що більшість людей виступають за повернення Дзержинського, та й Луб'янка без пам'ятника виглядає бідно.

"Ідея дуже хороша, правильна, тим більше з чисто візуальної точки зору площа без своєї домінанти виглядає жахливо, з пам'ятником вона була однією з найкрасивіших площ країни. Крім того, цинічно те, що більшість людей, за всіма соціологічними опитуваннями, вважають, що пам'ятник необхідно повернути, а пам'ятник, проте, 25 років не повертають, при цьому говорять, що у нас демократія і влада більшості. якщо більшість просить повернути пам'ятник, яка ж це демократія, якщо його не відновлюють? " - задається питанням історик.

Відзначимо, що зараз в сквері навпроти будівлі колишнього НКВС (пізніше КДБ) увічнено нагадування про інші події - політичні репресії. "Соловецький камінь" був встановлений в 1990 р в пам'ять про людей, яких звинувачували в зраді Батьківщині. Документи на масові арешти підписувалися саме тут, в кабінетах органів держбезпеки.

Виходить, одні події - суто негативні - влада згодна зберегти в пам'яті, а інші, такі як позитивний внесок Фелікса Дзержинського в розвиток країни, стирає з історії?

"Якщо ми не заперечуємо той великий період, який існував в нашій історії, починаючи з 1917 р, то пам'ятник Дзержинському однозначно повинен бути відновлений, - переконаний член Громадської палати Свердловської області другого скликання Михайло Свєшніков. - Зараз суспільство політизоване, і ті люди, які хочуть викорінити з пам'яті ці історичні події, все краще, що було в ті роки створено, приписати йому тільки негативне значення, вони, звичайно, мають великий адміністративним ресурсом. Цілком можливо, що протистояння буде дуже ерьезним. Весь Захід, як прийнято говорити, підніме виття. Але ми повинні годитися тим, що було хороше, і заперечувати те, що було погане. Дзержинський до останніх днів боровся за створення нової держави. На Червоній площі мавзолей Леніна стоїть, це приблизно те ж саме, що і пам'ятник Дзержинському на Луб'янській площі. Хоча там поруч поставили камінь, привезений звідкись із ГУЛАГу. Є негативна сторона тих подій, але приписувати всі негативні риси Дзержинському було б неправильно ".

Влада боїться і Леніна, і Дзержинського, як нагадування про можливість іншого життя і іншого державного устрою.

"Я не думаю, що влада піде на відновлення пам'ятника, тому що якщо вона боїться навіть Леніна в мавзолеї, то вже Дзержинського недалеко від себе вона боїться ще більше, тому що для неї ці люди - смертельні вороги, які говорять, що можливий інший світ - світ без насильства і експлуатації, а влади нашої цього не треба ", - пояснив Олександр Колпакиди Накануне.RU .

Дзержинський стверджував, що у чекістів повинні бути "чисті руки, гаряче серце, холодна голова". Ймовірно, тепер ці ідеали не мають нічого спільного з моральними принципами нинішніх правоохоронців і влади?

"Їм чужі та ідеологія і то суспільство, яким віддав своє життя Дзержинський. Тому будь-які можливості принизити, викорінити з пам'яті нащадків цього періоду, замазати всі тільки чорної червоною, будуть використані", - додав у розмові з Накануне.RU Михайло Свєшніков.

"Ідеали Дзержинського абсолютно чужі цієї влади по всіх позиціях: і руки нечисті, і серця холодні. Все не так. Коль скоро вони пам'ятник Дзержинському не встановили, нехай виконають прохання ФСБ-шників 90-х рр. - відновлять там пам'ятник Зубатову. Він і буде символом нинішньої влади ", - уклав Колпакиди.

Нагадаємо, Сергій Збутова - чиновник департаменту поліції Російської імперії, який прославився на початку ХХ століття тим, що намагався впровадити в політичне життя методи провокації. "Зубатовщина" стала одним з методів боротьби царського уряду з робочим рухом напередодні революції 1905-1907 рр.

Зубатовщина стала одним з методів боротьби царського уряду з робочим рухом напередодні революції 1905-1907 рр

пам'ятник Дзержинському відкрили в Кірові

При всьому насторожене і боязко ставленні влади до особистості Дзержинського, в правоохоронних органах фігуру засновника ВЧК сприймають з гордістю і повагою, впевнений Михайло Свєшніков. Це підтверджують і наші співрозмовники серед "чекістів" на умовах анонімності.

"Крім політичної діяльності, яку зараз намагаються очорнити, Дзержинський виконав велику організаційну роботу з будівництва держави. Крім ВЧК, Дзержинський адже ще очолював кілька інших напрямків будівництва народного господарства, в тому числі залізницю, він рятував дітей, які опинилися без батьків в жахливих умовах. їм була проведена велика державна робота. Будь-яке суспільство користується послугами силових структур і роботою таких органів, як ФСБ, при цьому приписувати весь жах концтаборів цим орга нізації неправильно, тому що дуже багато вирішувалося і іншими інстанціями. Ця організація стояла на захисті тієї держави, не такого, як зараз ", - уклав Михайло Свєшніков.

Чи поверне Путін "Залізного Фелікса" на Луб'янку?
Кщо більшість просить повернути пам'ятник, яка ж це демократія, якщо його не відновлюють?
Виходить, одні події - суто негативні - влада згодна зберегти в пам'яті, а інші, такі як позитивний внесок Фелікса Дзержинського в розвиток країни, стирає з історії?
Ймовірно, тепер ці ідеали не мають нічого спільного з моральними принципами нинішніх правоохоронців і влади?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация