23 лютого - День захисників Вітчизни та Збройних Сил РБ - Брестська газета

Вважається, що старт цього свята був даний в 1918 році як День народження Червоної Армії в ознаменування перемоги над німецькими завойовниками під Нарвою і Псковом.

Як офіційне свято він був встановлений в РРФСР 27 січня 1922 року. Президія ВЦВК РРФСР опублікував постанову про четвертої річниці Червоної Армії, в якому говорилося: «Відповідно до постанови IX Всеросійського з'їзду Рад про Червону Армію Президія ВЦВК звертає увагу виконкомів на наступаючу річницю створення Червоної Армії (23 лютого)», - повідомляють відкриті інтернет-джерела .

Спочатку свято називалося День Червоної Армії і Флоту. З 1946 року до 1993-го носив назву День Радянської Армії і Військово-Морського флоту.

В сучасній незалежній Білорусі 23 лютого вважається загальнореспубліканські святковим днем ​​і не є вихідним. У нас він носить назву День захисників Вітчизни та Збройних Сил Республіки Білорусь.

Після розпаду СРСР свято також продовжують неофіційно відзначати і в ряді інших країн СНД: в Росії, Таджикистані та Киргизстані.

Що значить ця дата для Білорусі?

23 лютого пов'язано з історією Білорусі. Але яким чином?

У цей день в 1918 році наша країна була під німецькою окупацією. Журналіст Володимир Богданов, який займається дослідженням історії Першої світової війни, кілька років тому в інтерв'ю «Салідарнасці» висловив своє обурення з приводу традиції святкування 23 лютого в незалежній Білорусі: «Я вважаю, що 23 лютого - один з найбільш безглуздих і навіть, сказав би , сороміцьких свят для Білорусі. Безумовно, повинен бути День захисників Вітчизни. Але тільки не 23 лютого! Потрібно дивитися в очі фактам. Звичайно, дата 23 лютого пов'язана з історією Білорусі. Але яким чином? »

4 грудня 1917 року в містечку Соли під Сморгонь німці і більшовики уклали перемир'я на Східному фронті. Воно вступило в силу з 15 грудня і діяло два місяці. Після закінчення терміну педантичні німці піднялися з окопів і почали наступ. Але їх ніхто не зустрів. 21 лютого 1918 року, вони зайняли Мінськ.

23 лютого німці направили Леніну телеграму з вимогою прийняти їх умови протягом 48 годин.

Більшовики не стали стільки чекати, і вже вранці 24 лютого Ленін телеграфував до Берліна: «Рада Народних Комісарів ухвалив умови світу, запропоновані німецьким урядом, прийняти і вислати делегацію до Брест-Литовська». 3 березня було підписано Брестський мир, згідно з яким Білорусь віддали німцям.

Вони пішли з Мінська лише в грудні 1918-го, коли Німеччина капітулювала перед західними країнами.

До речі, існує версія, що свято 23 лютого був придуманий більшовиками для того, щоб люди не святкували Лютневу буржуазно-демократичну революцію, яка почалася 23 лютого 1917 року і в ході якої була реально скасована монархія.

Іншу думку про ситуацію з датою 23 лютого в тому ж інтерв'ю «Салідарнасці» в 2013 році висловив начальник управління інформації Міноборони полковник Володимир Макаров: «23 лютого асоціюється зі створенням і дією Робітничо-селянської Червоної Армії, яка врятувала людство від фашизму. Символічно, що в нашій країні з обранням в 1994 році президентом Олександра Григоровича Лукашенка було дано потужний імпульс по відродженню смислів цієї перемоги, яка принесла порятунок людству. З Червоною Армією асоціюється цей найбільший подвиг, а також звільнення Мінська 11 липня 1920 року і звільнення Мінська 3 липня 1944 року.

Декрет про створення Робітничо-селянської Червоної Армії був підписаний 15 січня 1918 року. Але дата 23 лютого - це сакральна дата, сакральний символ. Тому її ми беремо за відлік ».

Думка експерта: «День білоруського війська треба відзначати 8 вересня"

Михайло Стрілець, професор, доктор історичних наук, вважає, що в лютому треба відзначати річницю Лютневої революції, а не День захисників Вітчизни Михайло Стрілець, професор, доктор історичних наук, вважає, що в лютому треба відзначати річницю Лютневої революції, а не День захисників Вітчизни.

- Ця дата чисто штучна і для російської, і тим більше для білоруської історії. 23 лютого 1918 роки ніхто німців під Нарвою і Псковом не розбивати. Це міф радянської історіографії. Міф повністю викритий. 23 лютого 1918 німці контролювали нашу вітчизняну білоруську територію на захід від лінії Мінськ - Постави - Барановичі - Пінськ. Ніхто в цей день білоруську землю від німців не розчищав. Виникає питання: яке значення має дата 23 февраля?

Треба просто подякувати наших дорогих жінок, що вони придумали для нас, чоловіків, свято. Але фальсифікувати історію не треба. Це шкідливо, небезпечно і недалекоглядно.

З приводу того, що 23 лютого придумали більшовики, щоб народ не святкував Лютневу революцію, я такою інформацією не володію. Але вважаю, що настав час, коли треба на всьому пострадянському просторі відзначати День Лютневої революції на державному рівні. Просто як свято демократії, свято народовладдя. Бо тієї демократії, яку дала Лютнева революція, навіть в сучасній Росії, якщо говорити за великим рахунком, немає. Це епохальна подія. І було б правильно, якби його відзначили в цьому році в 100-річчя Лютневої революції. Це фундаментальне подія. Але і 23 лютого відзначати День Лютневої революції не треба. Апогей цієї революції - зречення царя від престолу 28 лютого, але інша справа, що ключові події, які безпосередньо примикали до цієї революції, почалися 23 лютого. Безумовно, ці шість днів з 23 по 28 лютого кардинально змінили обличчя Росії. І це дуже важливо в тому плані, що це був народний рух, народний вибір без впливу політичних партій. Вони вже потім будуть набирати очки, а під час Лютневої революції їх роль була дуже слабка, майже непомітна.

Історично День білоруського війська треба відзначати 8 вересня, тому що в цей день в 1514 році була здобута видатна перемога Костянтина Острозького під Оршею. Але інша справа, що тут є політичні міркування. Він розбив військо московського князя, яке перевершувало білоруське військо в три рази. І, звичайно, тут дехто хоче вказати на складності в російсько-білоруських відносинах, якщо святкують цю дату. Але святкують перемогу під Сталінградом, а де тут складності в російсько-німецьких відносинах?

Історія є історія, тому до неї треба ставитися об'єктивно і без зайвих емоцій, які не потрібні.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Що значить ця дата для Білорусі?
Але яким чином?
Але яким чином?
Виникає питання: яке значення має дата 23 февраля?
Але святкують перемогу під Сталінградом, а де тут складності в російсько-німецьких відносинах?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация