25 січня - Тетянин День, День студентів

  1. укази
  2. Храм при Московському Університеті
  3. Тетянин День в дореволюційній Росії
  4. медовуха
  5. Статті по темі:

25 січня російські студенти відзначають своє свято, а все Тетяни - День Ангела 25 січня російські студенти відзначають своє свято, а все Тетяни - День Ангела.

укази

25 січня було підписано два важливих указу. Перший - в 1755 році. Другий - в 2005 році. Текст Указу 1755 року, підготовлений графом Іваном Івановичем Шуваловим, підписала імператриця Єлизавета Петрівна. Це був Указ «Про заснування Московського університету». У той час ходили чутки, що таким чином граф привітав свою матінку з Днем Ангела. Московський Університет був відкритий за наполяганням М. Ломоносова. Він виклав І. Шувалову проект університету (юридичний, філософський і медичний факультети + гімназія). Шувалов був першим куратором університету (разом з Л. Блюментрост, президентом Академії Наук). Куратори керували усіма справами з Петербурга, а безпосередньо навчальної та господарською діяльністю займався директор, А.М. Аргамаков. Це був освічений і виконавчий людина, яка погоджував всі свої рішення і дії з кураторами. Ректором гімназії призначили учня М. Ломоносова М.М. Попівського (знавця філософії, літератури, іноземних мов, який перевів ряд книг, серед них праця Локка «Про виховання дітей»).

Указ 2005 року (№76 «Про День російського студентства») містить два пункти. «1. Встановити День російського студентства і відзначати його 25 січня. 2. Цей Указ набирає чинності з дня його підписання ». Так Президент Росії В.В. Путін узаконив свято російських студентів.

Храм при Московському Університеті

Студентам протегує Свята Тетяна (Свята мучениця Татіана). Доля Храму при Московському Університеті була непростою. Його освятили на честь дня затвердження університетського Статуту 1755 року. У Храмі йшли служби, які були припинені в 1919 році. «Стіни Московського університету, будинок Тетяни - залишився в Москві, на Мохової, можливо навіть і не Мохової тепер ..., а св. Тетяна, - зірвана, вирвана, видерта, і ніша її порожня »(І. Шмельов). Будівля була переобладнана під студентський клуб. З 1958 року в ньому знаходився Студентський театр МГУ. Лише в 1995 році приступили до реставраційних робіт. У Храмі Мучениці Тетяни при Московському Університеті почалися служби.

Тетянин День в дореволюційній Росії

Московське студентство святкувало цей день шумно і весело.

Вся Москва знала, що 12 січня старого стилю, в так званий Тетянин день - день заснування першого російського університету в Москві - буде гучне свято університетської молоді, літніх і старих університетських діячів, шановних професорів і колишніх вихованців московської «альма матер» - лікарів, адвокатів , вчителів та іншої інтелігенції. Цей день щорічно починався урочистій обідні в університетській церкві. Багато-багато років свято цей справлявся за заведеним порядком: спочатку обідня, потім молебень, потім в актовому залі традиційна мова ректора або одного з поважних професорів ... А потім ...

Потім натовпу молоді йшли «снідати» в ресторан «Ермітаж», де до цього сніданку ресторан готувався завчасно: зі столів знімали скатертини, із залів прибиралися вази, рослини в горщиках і все б'ється і не необхідне. Тут до вечірніх годин тривав цей «сніданок» - чим пізніше, тим гучніше і захоплено. Ближче до вечора оратори вже влазили на столи і з висоти зі склянкою в руках, оточені палкими слухачами, виголошували палкі промови. Навколо кричали гучними голосами хто «браво», хто «ура» і заспівували різні студентські пісні, цокалися вином, і пивом, і шампанським, і горілкою - у кого на що вистачало коштів. Потім роз'їжджалися на трійках і Лихачов в заміські ресторани, куди потихеньку повзли також і прості візники, так звані «ваньки», з навислими на санях, де тільки можливо, молодиками, а також плелися пішки незаможні. Але там, в заміських ресторанах, вже не розбиралися, хто може платити, хто не може: всі були рівні (Д.Н. Телеш «Москва колись»).

А.П. Чехов так описував Тетянин день в 130-ту річницю Московського Університету в 1885 році:

В цьому році випито все, крім Москви-ріки, і то завдяки тому, що вона замерзла ....

В цьому році випито все, крім Москви-ріки, і то завдяки тому, що вона замерзла

Московський університет в XIX столітті

Цікава деталь: під ранок швейцарам ресторанів доводилося писати крейдою на спинах молодих людей адреси, за якими їх потім розвозили більш тверезі приятелі. Квартальні в цей день цікавилися у захмелілих студентів, чи не потребують вони допомоги? При цьому висловлювали повагу і розуміння ситуації, що виникла.

Йшли роки. Студенти ставали лікарями, адвокатами, вчителями, письменниками, громадськими діячами, професорами ... Але Тетянин дня не забувався і не змінювався. В цей традиційний день і люди похилого віку, і молодь, знамениті і невідомі - всі були знайомими, всі були рівними ... Побутова сторона свята залишалася такою ж, як і раніше, з усіма подробицями (Д.Н. Телеш «Москва колись»).

медовуха

Тетянин День відзначається не тільки в столиці, але і в інших російських містах. У цей день виголошуються промови, вручаються премії, організовуються змагання, барвисті виступи, концерти та інші заходи. Але так уже склалося, що символом Дня російського студентства стала ... медовуха. Сам ректор пригощає нею студентів. Що ж це за напій такий чудовий? Фахівці стверджують, що зрілою медовуху потрібно не менше півроку, щоб настоятися. Значить, вона вже встигла до цього зимового свята.

Медовуху, традиційний на Русі напій, з дерев'яних ковшів пили. Його робили з хмелем ( «хмільний»), іноді додавали прянощі. Ось один з рецептів, в яких мед не піддається варінні, щоб він не став шкідливим для здоров'я. На 5 літрів чистої води беремо приблизно 1 - 1,5 кг меду. Ідеальне співвідношення: 1 частина меду на 4 частини води (за обсягом). Все збиваємо вінчиком і додаємо дріжджі (третина чайної ложки сухих дріжджів), правильніше, кілька шишок хмелю (продаються в аптеці). У літню пору закваску можна зробити з малини. Якщо бродіння буде слабким, доведеться додати ще трохи дріжджів (шишок хмелю). Ми залишаємо весь цей склад в бутлі, заткнувши її шийку ганчірковим тампоном. Краще - прикрутити ниткою до шийки медичну гумову рукавичку. У ній перед цим протикаємо голкою один або два «пальця». Ми залишаємо бутель на кілька днів при кімнатній температурі повітря. Краще, якщо вона буде стояти поруч з батареєю. Спочатку рукавичка надуется і підніметься, а через деякий час спуститься і звалиться набік. Це сигнал: активне бродіння закінчилося. Напій проціджують і розливають по скляних пляшках, які міцно закупорюють. У них можна додати родзинки або прянощі (корицю, гвоздику, кардамон і ін.). Тримаємо в прохолодному місці (в холодильнику, підвалі і т.п.) мінімум протягом місяця. Чим довше, тим краще.

Вітаємо всіх Тетян з іменинами (з Днем Ангела), а студентів - з їх чудовим святом !!!

© А.Анашіна. Блог «Підмосков'ї» , www.podmoskovje.com

© Сайт «Підмосков'ї» , 2012-2019. Копіювання текстів і фотографій з сайту pоdmoskоvje.cоm заборонено. Всі права захищені.

Статті по темі:

Поділитися в соціальних мережах

Квартальні в цей день цікавилися у захмелілих студентів, чи не потребують вони допомоги?
Що ж це за напій такий чудовий?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация