9 фактів з життя Містера Гелікоптера

  1. 1. Дитинство
  2. 2. Отроцтво
  3. 3. Юність
  4. 4. Перші успіхи
  5. 5. Визнання
  6. 6. Еміграція
  7. 7. Втілена мрія
  8. 8. Не работой единой
  9. 9. Факти інтрігющіе

Інтелектуальний потенціал киянина Ігоря Сікорського вражає. За свою довгу конструкторську біографію він отримав 80 почесних нагород, в тому числі медаль Джона Фріца. В авіації такої честі був удостоєний лише Орвілл Райт. А ще він носив єдиний в світі титул - Містер Гелікоптер.

1. Дитинство

Факти загальновідомі: Ігор Сікорський народився в 1889 р в родині професора психіатрії київського університету св. Володимира. Батько був людиною відомою як доктор, вчений і редактор журналу. Мати Ігоря - Марія Степанівна - мала медичну освіту, але своє життя присвятила вихованню п'яти дітей - трьох дівчаток і двох хлопчиків. Ігор був наймолодшим. Сім'я жила в триповерховому флігелі особняка на Великій Підвальній 15 (нинішній Ярославів вал, 15-б). На першому поверсі знаходилася приймальня і лікарня, другий і третій займала велика сім'я.

Факти маловідомі: Ідея літального апарату повністю заволоділа уявою хлопчика після знайомства з роботами Леонардо да Вінчі. А трохи пізніше в Ігоря з'явилася улюблена книга: «Робур Завойовник» Жюля Верна, де йшлося про крилатою машині. Першу діючу модель літального апарату Ігор винайшов в неповних 12 років. Батько виділив синові окрему кімнату під майстерню.

Факт недоведений: Сімейна легенда свідчить, що в підлітковому віці Ігорю Сікорському приснився сон, в якому він бачив себе пілотом великого літального апарату, що летить над морем. Прагнення і цілі цілком збулися.

Прагнення і цілі цілком збулися

Сім'я Ігоря Сікорського. джерело: www.menswork.ru

2. Отроцтво

Факти загальновідомі: Три роки провчившись в престижній Олександрівської гімназії (нині жовтий корпус університету), Ігор Сікорський продовжив навчання в далекому Петербурзі, в в Морському кадетському корпусі. Однак море Ігоря не зацікавило.

Факти маловідомі: Професорський син вчився добре, але, на жаль, не блискуче. Як ні парадоксально найгірше було з математикою. У сімнадцять років юнак відправляється в Париж, де відвідує знамениту технічну школу Дювіньйо де Лано, роблячи перші кроки до пізнання неба, і робить свої перші навчальні польоти.

Пам'ятник Сікорському на території Київського політеху. джерело: vkieve.net

3. Юність

Факти загальновідомі: Пристрасть до повітроплавання привела Ігоря Сікорського до Київського політехнічного інституту, студентом якого він став восени 1907 року. Тут, в гуртку повітроплавання, під керівництвом професора механіки Делоне зібралося близько сотні молодих ентузіастів. У 1909 році було створено Київське повітроплавне суспільство, Ігор Сікорський став його членом. Складно уявити, як авантюрні були починання талановитих хлопчаків і наскільки молоді були «авіаконструктори», найстаршому з яких ледве виповнилося двадцять три.

Факти маловідомі: Загальна умонастрій висловив однокурсник і однодумець Ігоря - Федір Терещенко: «Ах, як нудно все вчитися, як хочеться, що-небудь зробити, почати якусь справу!». Тож не дивно, що дисциплінованого студента з Ігоря Сікорського не вийшло. Провчившись два семестри, студент поїхав до Німеччини знайомитися з новинками авіабудування. А звідти до Парижа, в авіашколи капітана Ф. Фербера. З Франції Сікорський повертається з ідеями і великим багажем деталей для своїх майбутніх апаратів. В результаті в 1911 р Сікорський був виключений з числа студентів.

4. Перші успіхи

Факти загальновідомі: До 1911 року «ледачий» студент винайшов аеросани, гвинт-пропелер, літак «Сікорський-5», що розвивав швидкість 125 км на годину. У тому ж році Ігор Сікорський отримав перше замовлення від військового відомства Росії на розробку літака «Сікорський-6», який розвивав швидкість 110 км на годину з двома пасажирами на борту. В кінці року Ігор Сікорський переїжджає в Петербург, щоб налагодити серійний випуск моделі «С-6» на заводі Російсько-Балтійської авіакомпанії.

В кінці року Ігор Сікорський переїжджає в Петербург, щоб налагодити серійний випуск моделі «С-6» на заводі Російсько-Балтійської авіакомпанії

Літак Сікорський С-6. джерело: airwar.ru

Факти маловідомі: У Києві почалися перші рекорди Сікорського-авіатора. Надалі їх буде безліч, але ці залишаться в пам'яті назавжди. У 1911 році йому вдалося підняти літак на висоту 100 м і пробути на цій висоті цілих десять хвилин! Трохи пізніше відбувся історичний переліт від Сирця до Святошино через Пущу Водицю, коли літак знаходився в повітрі цілих 36 хвилин!

5. Визнання

Факти відомі: У Петербурзі киянин Сікорський стає головним конструктором новоствореного авіаційного відділу (технічний персонал - київські конструктори). Молодий авіаконструктор створює перший в світі важкий багатомоторний літак «Російський витязь», трохи пізніше літак - гігант «Ілля Муромець». У червні 1914 Ігор Сікорський тріумфально прилетить на цьому літаку до Києва. У той знаменний день на Куренівському аеродромі був справжній ажіотаж. Чотири потужних мотора дозволяли дітищу Сікорського підніматися на висоту 2650 м. «Ілля Муромець» міг літати взимку і сідати на сніг, змінивши колеса на лижі.

«Ілля Муромець» міг літати взимку і сідати на сніг, змінивши колеса на лижі

Літак «Ілля Муромець» В. Джерело: airwar.ru

Факти маловідомі: За створення «Іллі Муромця» Микола II нагородив авіаконструктора срібними годинами. Приблизно на цей же період припадає перша невдала спроба створення сім'ї. Дружину Ігоря Сікорського звали Ольга Симкович. Ігор не поділяв революційних поглядів палкої Ольги. В результаті дружина пішла, залишивши Сікорському маленьку дочку Тетяну, вихованням якої в подальшому займалася одна з сестер Ігоря.

6. Еміграція

Факти відомі: У 1917 році Ігор Сікорський емігрував до Франції, де два роки пропрацював на авіаційному заводі. А потім - в США, де довелося починати кар'єру з нуля. У 1923 році за фінансової підтримки композитора Сергія Рахманінова, він створює невелику «Аероінженерну корпорацію Ігоря Сікорського». За 16 років роботи Сікорський створив 15 типів літальних апаратів. Його «літаючі кораблі» першими вийшли на трансконтинентальні пасажирські лінії, а літаки-амфібії стали сідати на воду.

Його «літаючі кораблі» першими вийшли на трансконтинентальні пасажирські лінії, а літаки-амфібії стали сідати на воду

Літак Sikorsky S-42 Clipper. джерело: airwar.ru

Факти маловідомі: Перше конструкторське бюро корпорації розташовувалося в колишньому курнику. На фірмі працювало всього шість чоловік, а деталі для конструкцій частенько знаходили на звалищі. Однак саме з закупівлі літаків Ігоря Сікорського почала свою переможну ходу по світу авіакомпанія «Пан Амерікен».

7. Втілена мрія

Факти відомі: З 1939 року винахідник зосередився на побудові вертольотів. Саме завдяки його генію людство отримало турбінні вертольоти, вертольоти-амфібії, що літають крани. Модель «S-42» встановила відразу 10 (!) Світових рекордів. Останню свою машину Ігор Сікорський винайшов у віці 80 років, світовий рекорд швидкості, показаний цим вертольотом, що не перевершений і понині.

Останню свою машину Ігор Сікорський винайшов у віці 80 років, світовий рекорд швидкості, показаний цим вертольотом, що не перевершений і понині

Sikorsky H-3 Sea King

Факти маловідомі: Винахід легких маневрених машин з вертикальним зльотом Сікорський вважав своєю найбільшою заслугою: «Коли потрібно врятувати людину, літак може прилетіти і скинути на нього квіти. Тільки вертоліт може прийти на допомогу в складній ситуації ».

8. Не работой единой

Факти відомі: В Америці винахідник одружився вдруге. Шлюб з Єлизаветою Семенової виявився щасливим. У родині один за іншим народилося четверо синів: Микола, Сергій, Георгій і Ігор. Справу батька і нині продовжує Сергій Ігорович. Численні онуки теж захоплені авіацією, деякі вже мають посвідчення льотчиків і солідний льотний досвід. «Аероінжінерная компанія» успішно функціонує і понині, їй належить третина світового ринку вертольотобудування з річним оборотом в $ 2 млрд.

Факти маловідомі: Ігор Іванович Сікорський помер в Лонг-Айленді в віці 83 років. У США його ім'я внесено в «Національний зал слави» поряд з іменами Едісона, Фермі і Пастера.

У США його ім'я внесено в «Національний зал слави» поряд з іменами Едісона, Фермі і Пастера

9. Факти інтрігющіе

Сікорський писав: «Мій рід походить з села на Київщині, де мій дід і прадід були священиками чисто українського походження».

Ставлення до релігії Ігор Іванович, схоже, успадкував від діда. Навіть за часів серйозних криз в його американській корпорації діяв невеликий паравославний прихід. Перу видатного авіоконструктора належить кілька праць з богослов'я.

Перу видатного авіоконструктора належить кілька праць з богослов'я

Цікаво, що Ігор Сікорський завжди сам випробовував свої літальні апарати. За штурвал завжди сідав у білій сорочці в краватці і ... капелюсі. У капелюхи було жіноче ім'я - Федора. Після вдалого результату декількох аварій Сікорський вважав «Федору» талісманом. До сих пір молоді льотчики приходять в музей винахідника поспілкуватися з Федорою на предмет вдалого польоту. До Бронзовою «Федора» пам'ятника Сікорському приходять студенти київського політеху перед складним іспитом. Може, і правда допомагає?

Може, і правда допомагає?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация