9 травня - день народження Булата Окуджави

Іронія або знак долі, але день народження Булата Окуджави святкується в День Перемоги - 9 травня. Поет-фронтовик, співак московського Арбата, бард, письменник ... Він не був таким гучним і яскравим, як деякі його побратими по перу далеких шістдесятих, скромний, інтелігентний чоловік з гітарою, він тихо співав про віру, надію, любов і удачі, але почули багато. Почули, запам'ятали і передали свою любов слідом йдуть. Іронія або знак долі, але день народження Булата Окуджави святкується в День Перемоги - 9 травня

Булат Шалвович Окуджава не любив розповсюджуватися з приводу свого військового досвіду. Як, втім, і багато фронтовиків, болісно сприймали профанацію і неминуче поверхневі стандартні оцінки їх персональної долі, ролі війни. Але для Окуджави таке рішення великою мірою було пов'язано з особистим досвідом сприйняття війни як такої - романтика покликання і добровольчого пориву швидко втратила привабливість, після зіткнення з реальністю військового побуту. Послідовний противник героїзації війни, Окуджава відзначав, що професійно оспівують військову естетику письменники свідомо спекулюють на цій темі, від чого й літературна пам'ять про війну може залишитися недостовірною.

Війна для Булата Окуджави почалася в Тбілісі. Булату виповнилося 17 років, вік непризовного, однак, як багато сучасників, він подає заяву до військкомату для того, щоб піти добровольцем на фронт. Вже зрілий Окуджава в 90-е зазначає, що жертовність волонтерства була виключно поширена серед юнацтва стану інтелігенції. Фактично, для самого Окуджави рішення про зарахування в армію стало одним із проявів вже сформованого особистого кодексу поведінки. Як зауважив Д. Бикова, автора недавно опублікованій біографій Б. Окуджави в серії "ЖЗЛ", "дворянське світогляд" Окуджави, "в якому забобони важливіше переконань, вроджене сильніше придбаного" з цієї пори неодноразово визначало його життєві вибори.

Читайте також: "Я просто народний артист Росії Ліванов"

Рядовий Булат Окуджава був зарахований в окремий мінометний дивізіон, брав участь у військових діях на Північно-Кавказькому фронті, був поранений під Моздоком. Його пізні спогади про цей період принципово дегероїзував - обставини поранення, незважаючи на згадки серйозної ваги, відзначаються поверхнево, в такому ж дусі описується і епізодичне навчання на офіцерських курсах "чи то Кубанського, то чи Саратовського піхотного училища", розташованого в Степанакерті. Поряд з цим детально описані негаразди військового побуту, проблеми з харчуванням, випадки обміну (а іноді і злодійства) продуктів у місцевих жителів. Окуджава, що став одним з найбільш талановитих конструкторів радянського міфу про Велику вітчизняну війну, намагався максимально дистанціюватися від однозначних пропагандистських рис в оцінках війни.

Досвід служби мінометний підрозділі знайшов відображення в сценарії Булата Окуджави до фільму "Женя, Женечка і" катюша "". Точний підбір акторів дозволив втілити автобіографічну фантазію Окуджави - Олег Даль, який зіграв головну роль, в акторській пластиці максимально повно втілив образ московського інтелігентного юнака, парирує огрубляет жорстокість війни особистим моральним кодексом, заснованим на несучасної героїки творів Дюма, а може бути, Купера. Булат Окуджава відзначав, що кращі якості його друзів військового часу відкривалися в загальних інтересах до поезії, літературі.

Напівофіційна визнання в якості виконавця бардівської пісні, автора віршів прийшло до Булату Окуджаві в епоху хрущовської відлиги, а такі пісні як "Журавлі", "Ми за ціною не постоїмо" (з кінофільму "Білоруський вокзал"), "Бери шинель, пішли додому" (з "Ати-бати, йшли солдати"), закріпили і формальний статус учасника ключових, найбільш популярних військово-патріотичних шлягерів.

Читайте також: Покришкін: "Все знято так, як було на війні"

З початком перебудови Булат Окуджава активно включився в демократичні суспільно-політичні перетворення. Виступаючи з різкими антикомуністичними заявами, він підтримав сторону Бориса Єльцина в ході жовтневих подій 1993 року. Став одним з підписантів "Листи 42-х", звернення творчої інтелігенції до президента РФ з вимогою жорсткого придушення Верховної ради в ході політичної кризи осені 1993 року. Ця позиція спровокувала масову і запеклу критику на адресу Булата Шалвовича Окуджави, як підкреслювали політичні опоненти влади - особливо з боку фронтовиків. Крім того, негативний резонанс викликала і ультралиберальная позиція Булата Окуджави з питання про статус Чеченської республіки.

Все це було і ... пройшло. Пристрасті вляглися, залишилися вірші, пісні і образи Булата Окуджава. І виявилося, що вірші про Велику вітчизняну війну Окуджави стоять вище від сьогохвилинних політичних уподобань, а пісні "Ваше благородіє" з кінофільму "Біле сонце пустелі" і "Пісня кавалергарда" з "Зірки привабливого щастя" допомагають вірити в Любов всім, вчора і сьогодні живуть :

У поета суперників немає -

ні на вулиці і не в долі.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация