Ядерні держави: хто має найнебезпечнішу зброю в світі

Ядерну зброю. Фото з відкритих джерел

Понад дві третини країн світу вимагають повної заборони ядерної зброї, призводить переклад статті на DW " оглядач ".

На сесії Генеральної асамблеї Організації Об'єднаних Націй в Нью-Йорку багато держав вже підписали Договір про заборону ядерної зброї (він був прийнятий 7 липня 2017 року штаб-квартирі ООН і відкритий для підписання 20 вересня. - Ред.). Як висловився генсек ООН Антоніу Гутерріш, цим вони хочуть створити світ "без зброї судного дня". Але країни, що володіють ядерною зброєю (ЯО), в ініціативі участі не беруть.

У кого є ядерна зброя і скільки?

Прийнято вважати, що сьогодні в світі фактично існують дев'ять ядерних держав - США , Росія , Франція , Великобританія , Китай , Індія , Пакистан , Ізраїль і КНДР. У їх розпорядженні, за даними Стокгольмського інституту дослідження проблем світу (SIPRI) на січень 2017 року, знаходяться в цілому близько 15 тисяч ядерних боєголовок. Але розподілені вони серед країн "дев'ятки" дуже нерівномірно. На частку США і Росії припадають 93 відсотки всіх атомних боєзарядів на планеті.

У кого є офіційний ядерний статус, а у кого - ні?

Офіційно ядерними державами вважаються тільки ті, які підписали Договір про нерозповсюдження ядерної зброї від 1968 року. Це (в порядку створення своєї першої атомної бомби) - США (1945 рік), СРСР / Росія (1949 рік), Великобританія (1952 рік), Франція (1960 рік) і Китай (1964 рік). Решта чотири країни хоч і мають у своєму розпорядженні ЯО, до договору про його нерозповсюдження не приєдналася.

Північна Корея вийшла з договору, Ізраїль ніколи офіційно не визнавав наявність у нього ядерної зброї, але вважається, що воно у Тель-Авіва є. Крім того, в США припускають, що Іран продовжує працювати над створенням атомної бомби, не дивлячись на офіційну відмову від військового використання ядерної енергії та контроль з боку МАГАТЕ.

Як змінювалося кількість ядерних боєголовок

Хоча з плином часу все більше держав стали володіти ЯО, кількість ядерних боєголовок сьогодні значно нижче, ніж за часів холодної війни. У 1980-ті роки їх було близько 70 тисяч. Сьогодні їх число продовжує скорочуватися відповідно до угоди про роззброєння, укладеними США і Росією в 2010 році (договір СНО-III). Але кількість не так важливо. Практично всі ядерні держави модернізують свій арсенал і роблять його ще більш потужним.

Які є ініціативи щодо ядерного роззброєння?

Найстарша така ініціатива - Договір про нерозповсюдження ядерної зброї. Ті, хто підписав його держави, у яких немає ЯО, беруть на себе зобов'язання надовго відмовитися від його створення. Офіційні ядерні держави зобов'язуються вести переговори про роззброєння. Однак угода не зупинило поширення ЯО.

Ще одне слабке місце договору - він в довгостроковій перспективі ділить світ на тих, у кого є ядерна зброя, і тих, у кого його немає. Критики документа також відзначають, що п'ятірка офіційних ядерних держав також є і постійними членами Ради Безпеки ООН.

Чи були успішні договори про ядерне роззброєння?

США і СРСР / Росія після закінчення холодної війни знищили значну кількість ядерних боєголовок і їх носіїв. За договором СНО-I (підписаний в липні 1991 року, вступив в силу в грудні 1994-го, закінчився в грудні 2009-го. - Ред.), Вашингтон і Москва істотно скоротили свої ядерні арсенали.

Цей процес був непростим, час від часу гальмувався, але мета була для обох сторін настільки важлива, що президенти Барак Обама і Дмитро Медведєв навесні 2010 року підписали договір СНО-III. Обама тоді оголосив про своє прагнення до без'ядерного світу. Подальша доля договору вважається невизначеною на тлі політики демонстрації військової сили, що проводиться президентом США Дональдом Трампом, і російських дій щодо України.

Які країни відмовилися від ядерної зброї

Від спроб створити атомну бомбу відмовилася незадовго до скасування режиму апартеїду ПАР , а також Лівія в 2003 році. Окремо тут стоять колишні республіки СРСР, що успадкували після його розпаду ядерну зброю. Україна , Білорусь і Казахстан підписали Лісабонський протокол , Який зробив їх сторонами в договорі СНО-1, а потім приєдналися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Найбільший арсенал, третій в світі після США і Росії, був у України. Відмовившись від нього, Київ отримав натомість фінансову допомогу, а також гарантії безпеки і територіальної цілісності від ядерних держав, закріплені в так званому Будапештському меморандумі. Однак меморандум носив характер добровільного зобов'язання, не був ратифікований жодним з її підписали, і не передбачав механізму санкцій.

З початком у 2014 році конфлікту на сході України критики меморандуму кажуть, що відмова Києва від ЯО себе не виправдав. Вони вважають, що наявність у України ядерної зброї позбавила змоги б Росії анексувати Крим . З іншого боку, експерти відзначають, що приклад Північної Кореї може викликати ланцюгову реакцію, коли все більше країн захочуть отримати атомні боєголовки.

Які перспективи заборони ЯО

Нинішня ініціатива щодо заборони ЯО - не більше ніж символічний жест проти гонки ядерних озброєнь. Хоча б через те, що всі дев'ять ядерних держав не приймають в цій ініціативі участі. Вони стверджують, що ядерна зброя - найкращий захист від нападу, і вказують на вже існуючий договір про нерозповсюдження. Але в цьому договорі про заборону мова не йде.

НАТО також не підтримує договір, відкритий 20 вересня для підписання. Кампанія по його підписання, як сказано в офіційній заяві альянсу, "не бере до уваги все більш загрозливою міжнародної обстановки в сфері безпеки". Жан-Ів Ле Дріан, міністр закордонних справ Франції, назвав ініціативу "майже безвідповідальним" "самообманом". За його словами, вона може тільки послабити договір про нерозповсюдження.

З іншого боку, Беатріс Фін, глава міжнародної кампанії за відмову від ядерної зброї, закликала країни світу приєднатися до ініціативи. Вона підкреслила, що ЯО - "єдиний вид зброї масового ураження, який до цих пір не заборонений, не дивлячись на свою руйнівну силу і загрозу для людства". За її словами, з приходом до влади в США Дональда Трампа ця загроза зросла.

Нещодавно російський опозиціонер Костянтин Боровий оцінив ймовірність застосування Росією ядерної зброї проти України . За його словами, Путіну потрібні ядерні ракети для політичного шантажу, а не для війни.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

У кого є ядерна зброя і скільки?
У кого є офіційний ядерний статус, а у кого - ні?
Які є ініціативи щодо ядерного роззброєння?
Чи були успішні договори про ядерне роззброєння?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация