Як проходять альтернативну цивільну службу в Європі - The Village

  1. Франція та Іспанія
  2. Німеччина
  3. Скандинавія
  4. Швейцарія
  5. Греція
  6. Ізраїль
  7. Україна
  8. Білорусь

Вважається, що батьківщиною сучасної альтернативної цивільної служби стала Англія: активна мобілізація чоловічого населення викликала хвилю протестів з боку як релігійних спільнот на зразок квакерів, так і індивідуальних відмовників, на світських підставах. За відхиленнями пішли штрафи і «посадки», але вже скоро стало ясно: це загрожує лише ескалацією конфлікту. Тоді держава запропонувала компроміс: альтернативну службу, не пов'язану з армією безпосередньо. В цей же час сформувалося поняття «свідома відмова». Ідея наявності альтернативи обов'язкову військову службу лягла в основу нового гуманного європейської спільноти.

The Village подивився, в якому вигляді альтернативна громадянська служба існує в Європі сьогодні.

Франція та Іспанія

У Франції закон про АГС був прийнятий в 1961 році після майже місячної голодування 74-річного Луї Ліквана, відомого пацифіста і громадського діяча. Узаконити альтернативну цивільну службу було його єдиною вимогою під час тієї акції протесту.

АГС набула широкого поширення у Франції. Альтернативна служба, крім іншого, могла припускати роботу за кордоном, в основному в країнах, що розвиваються, в складі різних міжнародних місій. Згодом цей досвід ліг в основу розгалуженої волонтерської системи, що працює сьогодні вже не з альтернативно службовцями, а зі студентами-добровольцями.

Фото: Elena Dijour / Shutterstock Фото: Elena Dijour / Shutterstock.com

Можливість альтернативної служби в Іспанії з'явилася після смерті Франсиско Франко. Кількість людей, тут же написали заяву на заміну служби, було таке велике, що для них просто не вистачало робочих місць - і багато виходили з призовного віку перш, ніж виявлялися розподілені на роботу.

Заклик на військову службу в обох цих країнах був офіційно скасований в 2001 році, а разом з ним пішла і альтернативна служба. Цікаво, що і у Франції, і в Іспанії серед основних причин остаточного скасування військової повинності називають саме популярність АГС: в останні роки там практично половина призовників вважали за краще не брати в руки зброю.

Німеччина

Ще одна країна, де поняття військового обов'язку вже пішло в минуле: з 1 липня 2011 року призов в Німеччині «заморожений на невизначений термін». Багато хто пов'язує це з тим, що на кінець нульових дві третини призовників воліли альтернативну службу військової. Втім, в самій Німеччині часто озвучувалася і протилежна точка зору, коли свідомих відмовників називали не винуватцями скасування призову, а, навпаки, тією силою, що довгий час утримувала уряд Німеччини від цього кроку.

На так званих цивілістів в Німеччині довгий час припадала чимала частина соціальних вакансій. Вони працювали санітарами в лікарнях і будинках престарілих, в екологічних організаціях, церковних громадах і службах порятунку. Більшість альтернатівнослужащіх мали можливість залишитися працювати в рідному місті і жити вдома, а робочі умови нічим не відрізняли їх від колег. Альтернативна служба була чи не більш престижною, ніж військова, і її значимість для підтримки високого рівня послуг у соціальній сфері неодноразово підкреслювалася державою.

Фото: Bocman1973 / Shutterstock Фото: Bocman1973 / Shutterstock.com

Якщо розвиток АГС в Німеччині (яке велося на 60-70-ті роки) стимулювалося пам'яттю про Другу світову війну і її наслідки, то сучасні німці вибирали цей вид служби скоріше просто як щось звичне і зручне. Німецькі закони також дозволяли цивілістам працювати за кордоном, в тому числі і в Росії. Відправкою службовців за кордон займалися ті ж організації, що працювали з добровольцями-волонтерами.

Вважалося, що альтернативна служба повинна була носити розвиваючий характер для цивилиста. Серед цілей, поставлених перед програмами проходження альтернативної цивільної служби в Німеччині, позначалися трудовий досвід, соціальна спеціалізація, певного роду моральне виховання і соціалізація.

Скандинавія

У Норвегії, Данії і Фінляндії традиційно зберігається військовий призов. Служба в армії вважається шанованою і престижною. Втім, за оцінками фахівців, і ситуація з альтернативною службою тут вкрай сприятлива: у призовників є можливість без проблем провести заміну. Але цією можливістю користуються не багато. Є, звичайно, і відмовники з релігійних міркувань, і ті, хто вважає за краще не брати в руки зброю з особистих переконань, але їх відсоток не йде ні в яке порівняння з тим, що спостерігалося в Німеччині або Франції.

Втім, серед призовників тут знаходяться і не визнають обов'язкову службу ні в якому вигляді, в тому числі і в формі альтернативної цивільної служби. Подібні злісні відмовники воліють виплачувати штрафи і відбувати покарання в вигляді позбавлення волі в спеціальних таборах.

Швейцарія

В ході проведеного в Швейцарії референдуму з'ясувалося, що населення не підтримує перехід на добровільну армію. Військова служба тут, як і в скандинавських країнах, для більшості залишається престижним заняттям. Втім, варто зазначити, що місцева вельми розгалужена система збройних сил може надати різні види військового обов'язку. Наприклад, передбачена можливість проходження військової служби без зброї, якщо це суперечить переконанням призовника. Для тих же, хто принципово відмовляється від служби в збройних силах, передбачена можливість громадянської служби. Крім того, в Швейцарії передбачений окремий вид служби для тих, хто був визнаний непридатним до заклику: служба в Цивільну оборону, що не варто плутати з АГС.

Альтернативна цивільна служба була введена в Швейцарії порівняно недавно - лише в 1996 році. Причому аж до 2009 року молодим людям для заміни було необхідно витримати спеціальний іспит, який підтверджує наявність відповідних релігійних або пацифістських переконань. Цю перевірку совісті до кінця нульових визнали бюрократичним фарсом: 90% претендентів все одно проходили тест, і лише одиниці, найчастіше менш освічені молоді люди, яким було складніше висловити свої думки, провалювали його і виявлялися у в'язниці. Тест був скасований, що викликало додатковий інтерес до альтернативну службу. Тепер єдиним доказом серйозності намірів залишається згоду на службу, в півтора рази перевищує за терміном військову (390 днів замість звичайних 260).

фото:   Kecko фото: Kecko

Можливість проходження цивільної служби за кордоном тут також є, але вимоги до претендента при цьому надзвичайно високі. Лише 1% альтернатівнослужащіх можуть пройти відбір і стати учасниками цієї програми. Серед вимог: професійна освіта, знання державної мови країни, в яку службовець має намір відправитися, і наявність серйозного досвіду роботи за кордоном.

Греція

Греція є членом Євросоюзу і НАТО, і формально у призовників тут є право відмови від військової служби за переконаннями. Але за фактом процедура така, що реалізується це право вельми і вельми умовно. На всю Грецію діє лише одна комісія, яка має право прийняти рішення про надання людині права на альтернативну службу. Якщо призовник отримує відмову (що трапляється нерідко) його призивають на військову службу. Він має право оскаржити рішення комісії в суді, але ось тільки при цьому процедура закликом не припиняється.

Призовник може скільки завгодно подавати заяву до суду, але при цьому все одно зобов'язаний з'явитися до військової частини для проходження служби. У разі, якщо він цього не зробить, то вже сам він підлягає переслідуванню. При цьому його справою займається військовий суд, навіть не дивлячись на те, що формально він все ще є цивільною особою. Щорічно в Греції під суд віддаються сотні чоловіків у зв'язку з відмовою від військової служби. Також варто відзначити, що призовний вік для проходження обов'язкової військової служби в Греції - з 19 до 45 років.

Ізраїль

Можливість проходження альтернативної цивільної служби в Ізраїлі спочатку була доступна лише релігійним дівчатам і з'явилася на початку 70-х. Згодом це право розширилося на ультраортодоксів, етнічних палестинців і молодих людей з обмеженими можливостями.

Сьогодні частина ізраїльтян розглядають АГС як певну соціальну програму для адаптації арабської молоді та репатріантів. Відзначаються соціальні успіхи тих, хто пройшов таку службу, в порівнянні з їх однолітками. Невійськова служба сьогодні триває від року, без верхнього обмеження. Подати на АГС, після останніх поправок, може і будь-який громадянин країни, законно звільнений від служби. Йому при цьому покладається подвійна солдатська стипендія.

Україна

Незважаючи на те що Україна ще в 1991 році регламентувала можливість проходження альтернативної цивільної служби, зробивши це раніше Росії та Білорусі, в якості причини для такої були вказані лише релігійні переконання. Причому формулювання відразу поставила призовників в жорсткі рамки: на право проходження цивільної служби могли розраховувати лише представники релігійних організацій, «які функціонують згідно з законодавством України» і «віровчення яких не допускає користування зброєю».

Втім, незважаючи на формальне існування такої можливості, правом на АГС тут скористалися одиниці. До речі, Україна не раз озвучувала намір повністю перейти на контрактну армію, і осінній призов 2013 року мав стати останнім, але наступні зимові події в черговий раз зрушили кончину військовий обов'язок на Україні. На цей раз на невизначений термін.

Білорусь

Формально право на проходження АГС в Білорусі передбачено в Конституції республіки, але необхідний для цього законопроект досі не прийнятий. Спроби робляться вже близько десяти років, і зараз Білорусь як ніколи близька до введення альтернативної цивільної служби: в кінці минулого року закон був прийнятий в першому читанні і планується до розгляду у другому цієї весни.
Найімовірніше, альтернативщикам запропонують служити від двох до трьох років, тобто в два рази довше, ніж на звичайній військовій службі. Привід для подачі заяви на АГС зараз розглядається лише один - релігійні переконання, за аналогією з Україною. В потенціалі проходять альтернативну службу можна буде задіяти в організаціях охорони здоров'я, лісових господарствах, житлово-комунальних організаціях, на будівництві та ремонті доріг і залізничних колій. В якості оплати праці планується надавати службовцям 1,5 прожиткових мінімуми, з можливістю збільшення суми на пізніх термінах служби.

Обкладинка: Soldiers via Shutterstock.com

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация