Як швидко біжить час ... для тих, хто на волі :: Приватний Кореспондент

10 років тому група спецназу захопила в новосибірському аеропорту главу нафтової копанні «ЮКОС» Михайла Ходорковського, який летів до Іркутська для виступу на семінарі «Бізнес. Влада. Суспільство ». Через два дні Ходорковський повинен був брати участь в Конференції громадських організацій в Москві, що могло стати початком нового етапу у відносинах бізнесу з громадянським суспільством. Замість цього Ходорковський був арештований Басманним судом. Народилося поняття «Басманному правосуддя». Цьому передували арешти за сфабрикованими звинуваченнями Олексія Пічугіна і Платона Лебедєва.

khodorkovsky.ru:
заява правозахисників
З арештом Ходорковського політичний режим вступив в нову фазу. Не тільки тому, що послідували масові арешти «юкосівців»: боротьба з «ЮКОСом», взагалі, з ліберально налаштованими, що тримають себе незалежно представниками бізнесу, стала ідеологією режиму. Бізнес втратив політичну самостійність. Практично повністю припинилася підтримка російським бізнесом незалежного від влади громадянського суспільства. Пішов потік рейдерських справ: «справа" ЮКОСа "» було розтиражовано в тисячах копій - за допомогою фабрикації звинувачень у

підприємців стали вимагати майно, віднімати створений ними бізнес, а багато підприємців опинилися за гратами.

Два процесу Ходорковського розклали судову систему. За багатьма позиціями вона стала гірше керованої радянської. Захоплення власності в результаті фальсифікованих звинувачень привів до появи шару «підприємців в погонах». На потік були поставлені шпигунські процеси, жертвою яких стали відомі вчені, а міжнародному науковому обміну було завдано великої шкоди.

За минулі роки «чекістська олігархія», зрощення бізнесу з бюрократією, в першу чергу, силовий, призвели до небаченого соціального розшарування, всепроникною корупції, краху правосуддя як інституту, втечі капіталів, масової еміграції «середнього класу», економічної стагнації.

Стрімко зростає число політв'язнів. «Справа Pussy Riot», «Болотне справа», шпигунські процеси проти вчених, справа краснодарських екологів, справа «Арктичної тридцятки» показують готовність влади зухвало ігнорувати елементарні норми права.

Країна опинилася в очевидному глухому куті. У суспільстві наростає агресія, і недавні етнічні погроми лише перші її симптоми.

Чи знайде влада в собі сили заново вибудувати відносини з громадянським суспільством? Найкращим засобом для виходу з глухого кута стала б широка амністія, яка обов'язково включала б у себе всіх переслідуваних за політичними і рейдерським справах, всіх, хто з високою ймовірністю міг стати жертвою каральної юстиції. Серед них, безумовно, все «юкосівці», все «грінпісовці», все «в'язні 6 травня».

Така широка амністія є останньою можливістю повернути російське суспільство до громадянського миру і реальному діалогу з владою.

Людмила Алексєєва, голова Московської Гельсінкської групи
Валерій Борщов, член Московської Гельсінської групи
Світлана Ганнушкіна, голова комітету «Громадянське сприяння»
Сергій Ковальов, голова Російського товариства «Меморіал»
Олег Орлов, член Ради Правозахисного центру «Меморіал»
Лев Пономарьов, виконавчий директор Загальноросійського руху «За права людини»
Олександр Черкасов, голова Ради Правозахисного центру «Меморіал»
Ернст Чорний, відповідальний секретар Громадського комітету на захист вчених
отець Гліб Якунін, член Московської Гельсінської групи

inosmi.ru:
У центрі уваги світових ЗМІ 25 жовтня 2003 року стало арешт глави компанії «Юкос» Михайла Ходорковського, якому було пред'явлено звинувачення за сімома статтями Кримінального кодексу Росії. Ось що писали на цю тему провідні світові видання.


    Великобританія
    The Financial Times
    «Переговори про злиття" Юкоса "з компаніями Exxon Mobil і Chevron Texaco тимчасово припинені до з'ясування долі Ходорковського. Обидві американські компанії як і раніше проявляють інтерес до цієї оборудки і продовжують аналізувати свої шанси. Однак до тих пір, поки Ходорковський буде знаходитися за гратами, висновок цієї угоди малоймовірно ».
    The Daily Telegraph
    «Беручи до уваги, що до виборів у Держдуму залишився місяць, а глава" Юкоса "підтримує дві опозиційні партії, його арешт навряд чи можна вважати лише збігом обставин. Результат цієї справи покаже, чи готова Росія приєднатися до клубу розвинених країн або ж знову повернеться до беззаконня ».
    The Guardian

    «Аналітики сподівалися, що тривало протягом трьох місяців переслідування« Юкоса »було всього лише передвиборної вивертом, покликаної нагадати олігархам про необхідність залишатися в стороні від майбутніх парламентських і президентських виборів. Однак вчора стало ясно, що ера ліберальних реформ Путіна майже напевно завершилася. Після того, як він став 2000 року наступником Бориса Єльцина, він обіцяв олігархам: не втручайтеся в політику, і ми не будемо втручатися в ваш бізнес. Більшість магнатів підкорилися цій вимозі. Однак Ходорковський відмовився. Він фінансував противників Путіна і не виключив, що в 2008 році, коли завершиться другий президентський термін Путіна, він може вступити в політичну боротьбу »- писала в 2003 році лівоцентристська газета The Guardian.
    «На думку експерта фонду Карнегі Людмили Шевцової, арешт Ходорковського був би неможливий без благословення президента Росії. «Єдине питання тепер полягає в тому, як далеко зайде ця історія і чи зможе Путін її контролювати, - підкреслює Шевцова. - Малоймовірно, щоб Володимир Путін пішов на поступки в цьому питанні. Команда "стоп" буде сприйнята оточенням президента і російським електоратом як прояв слабкості "».
    The Independent
    «Найбагатша людина Росії Михайло Ходорковський прокинувся з чотирма іншими підслідними в загальній камері московського слідчого ізолятора" Матроська Тиша ", який користується сумної популярністю за свою антисанітарію і переповненість. Йому пред'явлені звинувачення в шахрайстві, ухиленні від сплати податків і крадіжці державного майна. Очікується, що він проведе тут, як мінімум, два майбутніх місяця. В "Матроської тиші", яка розрахована на 2,5 тисячі ув'язнених, в даний час утримуються 3,5 тисячі осіб. Там процвітають туберкульоз, СНІД та гепатит ».
    США
    The New York Times
    «Арешт найбагатшої в Росії людини викликає тривогу у інвесторів і може привести до стрімкого відтоку капіталу з країни. На думку брокерів, очікується різке падіння котирувань акцій компанії "Юкос" ».

    Газета наводить заяву посла США в Росії Олександра Вершбоу, який вважає, що «арешт глави" ЮКОСа "може негативно вплинути на інвестиційний клімат в Росії». А ось що заявив в інтерв'ю газеті експерт інвестиційного банку Brunswick UBS Елесдер Брич (Alasdair Breach): «Тепер доля" Юкоса "в руках президента Путіна, і тільки він може вирішити, чи потрібно дозволяти іноземним інвесторам купівлю значної частини акцій компанії».
    The Wall Street Journal
    «Якою б не була прихована мета" наїзду "на генерального директора" Юкос "і його компаньйонів, успіх подібної акції завжди залежить від ізоляції жертв і від переконання їх можливих союзників, побратимів-олігархів на кшталт Володимира Потаніна, Михайла Фрідмана і Олега Дерипаски в тому, що їх імперіям ніщо не загрожує, поки вони грають за тими правилами, які були узгоджені за закритими дверима на початку президентства Володимира Путіна », - пише видання в передовиці« Закон і порядок - російський стиль »(Lawand Order, Russian Style).
    The Washington Post
    Видання намагається вгадати роль Путіна в конфлікті: хто він - таємний керівник, мовчазний партнер або простий спостерігач? The Washington Post згадує вересневе інтерв'ю газеті The New York Times , В якому Путін не особливо приховував свою антипатію до нової економічної еліти Росії. «У нас є категорія людей, - сказав Путін, - які розбагатіли і стали мільярдерами, як у нас кажуть, в одну мить. Їх держава призначило мільярдерами: просто роздало величезні майна державні практично безкоштовно. Вони так самі і говорили: мене призначили мільярдером. Потім, по ходу п'єси, у них склалося враження, що на них Боженька заснув, що їм все можна ».
    Франція
    Liberation
    «Чим більше проходить часу, тим більше нинішня російська влада стає схожою на своїх попередників. Самодержавні інстинкти, які існували в Росії за часів царату і сталінізму, мабуть, не могли обійти стороною і Путіна. Він змінив на свій розсуд виборчі закони і урізав істотну частину свободи ЗМІ. Звичайно, в тому, що Ходорковський опинився за гратами, потрібно звинувачувати насамперед судові органи. Але останні ще не довели свою незалежність від влади », - наголошується в редакційній колонці.
    Газета продовжує: «Вже сама по собі існування олігархів покликане показати, що вони не залежать від Кремля. Однак клан чекістів в оточенні Путіна не може змиритися з цим. Провідна світова нафтова компанія Exxon була готова заплатити 28 мільярдів доларів, щоб укласти угоду з «Юкосом». Однак Путін ізолював опального олігарха, давши тим самим зрозуміти, що умови угоди тепер буде диктувати він сам ».
    «Нафтовий король Росії став жертвою своїх амбіцій», - до такого висновку приходить французька Liberation.
    «Ходорковський фінансував ліберально налаштовані політичні партії, а цілий ряд високопоставлених функціонерів« Юкоса »збирається балотуватися на виборах в Держдуму за партійними списками». «Представники компанії мають право лобіювати свої економічні інтереси і повинні мати можливість робити це відкрито», - заявив недавно Ходорковський ».
    Газета Liberation також публікує коментар свого оглядача Веронік Суль: «Недовіра Путіна до олігархів є наслідком його концепції, згідно з якою Росією треба управляти тільки авторитарними методами. Він збирається відновити в країні «вертикаль влади». Путін є прихильником «диктатури закону», але у нього дуже вибірковий підхід до застосування цього принципу. Першим його кроком на посаді президента країни стало підписання декрету, що забезпечує судовий імунітет для Єльцина і його оточення. Як колишнього патрона ФСБ Путін встиг вивчити всі особисті справи олігархів. Однак він вирішив переслідувати тільки тих з них, хто наважиться виступити проти нього ».
    «Путін заявляв раніше про необхідність скасувати" олігархів як клас ". На думку Путіна, Ходорковський став занадто потужною фігурою, завдяки контролю за сировинними ресурсами зосередила в своїх руках величезну економічну владу. Втім, у Ходорковського тепер є дві переваги. Перше полягає в тому, що його підтримує адміністрація США, яка вчора висловила стурбованість з приводу арешту олігарха. Другий фактор, який посилює позиції Ходорковського, - це страх Кремля з приводу небезпеки втечі іноземних інвесторів з країни. А Путін, навпаки, розраховує на поблажливість Заходу, який після Чечні, судячи з усього, готовий пробачити йому всі гріхи ».
    Le Figaro
    «Це смертельна дуель Володимира Путіна з найбагатшим олігархом Росії Михайлом Ходорковським. Арешт і звинувачення, висунуті проти глави «ЮКОСа», показують, якою мірою він перетворився на загрозу для господаря Кремля. У свої 40 років Ходорковський зміг побудувати імперію, міць якої заснована на головному багатстві Росії - нафти, яка забезпечує істотну частину валютної виручки країни. У всьому світі розуміють, чому держава робить все, щоб не дозволити одній людині сконцентрувати в своїх руках настільки величезна фінансова могутність, засноване на стратегічному національному ресурсі ».
    «Арешт олігарха, вироблений за кілька тижнів до виборів в парламент, викликав за кордоном стурбованість. Зате зовсім інший буде реакція російських виборців, які не схильні співчувати долі олігархів, які скористалися розпродажем держмайна в епоху приватизації. Кремль використовує судову владу як інструмент для усунення свого політичного суперника. Методи Путіна показують, що Росія все ще не є правовою державою. Це розуміють іноземні інвестори, і тому вони не поспішають вкладати свої капітали в Росію ».
    «Зіткнення між Путіним і Ходорковським відображає зіткнення двох концепцій. Концепція нафтового магната, президентські наміри якого очевидні, передбачає підпорядкування політичної влади могутності грошей і іноземному капіталу. Безперечний і дуже прикрий крен Кремля в бік авторитаризму не повинен заступити вибір, який зробив Путін, а саме: таким шляхом він намагається зберегти політичну і економічну незалежність своєї країни ».
    Іспанія

    La Vanguardia
    «Як би там не було, ця тяганина переростає рамки запеклої боротьби за економічну владу в Росії і стає вже проблемою міжнародного масштабу. Світовий лідер нафтового сектора американська компанія Exxon Mobil неодноразово висловлювала свої побажання придбати частину пакету акцій «ЮКОСа». Багато аналітиків говорили про те, що для Кремля був би краще «ЮКОС», контрольованої багатонаціональної корпорацією, ніж «ЮКОС», керований Ходорковським. Проте правова нестабільність, яка висвічується в ситуації з арештом Ходорковського, навряд чи залишиться непоміченою іноземними інвесторами », - так в статті« Арешт в Сибіру »(Arrestoen Siberia) La Vanguardia відгукнулася на арешт Ходорковського.

rbcdaily.ru:
Екс-керівник ЮКОСа Михайло Ходорковський у своїй статті «Десять років у в'язниці» в газеті New York Times розповів про ті зміни, які відбулися в Росії за час його ув'язнення, про втрачений престиж країни, про систему російського управління і про те, до чого треба прагнути нашої опозиції, щоб поліпшити ситуацію в Росії .

Про зміни в Росії і в світі

«Вже десять років пройшло, як я перебуваю в тюрмах і таборах Росії», - починає свою статтю Ходорковський. За його словами, за цей час світ навколо нього, включаючи Росію, сильно змінився. «Я продовжую жити подіями, що відбуваються в Росії і світі», - зазначив він. Доходи населення зросли, але й життя теж стала дорожче. «Багато талановитих людей виїхали з країни: більше 2 млн росіян за все за 10 років. 3 млн підприємців були піддані кримінальному переслідуванню, а деякі з них, як Сергій Магнітський і Василь Алексанян, загинули », - пише він.

Країна стала багатшою, але її престиж впав, нарікає він. «Причиною став непереборний контроль центральної влади, через яку населення і особливо молодь втрачає здатність адаптуватися в усі більш мінливому світі», - пише він. Таким чином, і гроші, і технічні досягнення не приносять ніякого ефекту.

Як опозиції поліпшити ситуацію в країні

Сьогодні система управління країною називається «Володимир Путін», вважає екс-глава ЮКОСа. За його словами, шанси на те, що вона зміниться, невеликі. Єдина надія на зміни - успішне широке мирне протестний рух. Такий рух в Росії існує, а його мета - «змусити розумну частина правлячої еліти до переговорів про направлення і темпах необхідних реформ». Ходорковкій закликає до щирих переговорів і узгоджених дій влади і опозиції.

«Перш за все, опозиції потрібно пам'ятати, що, після того як перемога буде досягнута, дуже важливо не тільки подолати бажання мстити вчорашнім« гонять », а й дати їм можливість брати участь у визначенні курсу країни», - пише він. Опозиція повинна усвідомити необхідність в боротьбі за зміни шукати компроміс. Потрібно шукати згоду зі своїми опонентами, виходити з цієї ситуації з мінімальними втратами. «Опозиція повинна бути впливовою. Без цього не може бути демократії », - підкреслив він.

«Рух має брати приклад з Нельсона Мандели, який зміг піднятися над особистою образою і класовими забобонами і провести суспільство по важкій дорозі від громадянської війни до соціального світу. Геній Мандели полягав у тому, що, коли він вийшов з в'язниці, він замість того, щоб зачинити двері перед носом своїх тюремників, залишив її відкритою, щоб вони могли вийти разом з ним », - окремо зазначив екс-глава ЮКОСа.

Помста не повинна бути метою, повторює Ходорковський. Тільки досягнення національної згоди надасть Росії шанс на виживання. «Вкрай важливо, щоб визнати принципи правової держави і прагнення до соціальної справедливості», - підсумував Ходорковський.



НАДІСЛАТИ:




Статті по темі:

Чи знайде влада в собі сили заново вибудувати відносини з громадянським суспільством?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация