Як купити квартиру в Болгарії

  1. Не купувати в очікуванні підвищення
  2. Шикарна країна для життя
  3. Купівля нерухомості - майже як в Казахстані
  4. Оренда і витрати на утримання

Болгарію багато експертів називають шикарною країною для проживання, при наявності стабільного доходу, але невідповідною для інвестицій в нерухомість. Незважаючи на те, що Болгарія не відноситься до найсильніших економік Євросоюзу, багато казахстанці хотіли б проживати в цій країні. Про це говорять опитування і кількість бажаючих оформити посвідку на проживання.

Щомісяця в компанію RusBg звертається до 10 жителів нашої республіки за допомогою в оформленні дозволу на проживання (ВНЖ) в Болгарії. RusBg на сьогодні найбільша болгарська фірма, яка займається питаннями переселення, в першу чергу, жителів СНД.

- У нас дуже багато людей з Казахстану, - розповідає один із засновників компанії RusBg Валерій Кантор. - В основному жителі Павлодару, Усть-Каменогорськ, Астани і Петропавловська. Казахи, напевно, на третьому місці після росіян і українців по числу звернень на оформлення ВНЖ.

Це тільки ті, хто зважився виїхати. Контакт-центр «Асар» спільно з газетою «Нерухомість» провів опитування серед жителів Астани і Караганди на тему того, хто б хотів проживати за кордоном або мати там нерухомість. З 1600 опитаних 98 осіб відповіли, що не проти мати житло в Болгарії. Серед переваг астанчан ця країна на 6-му місці, серед карагандинців - на другому після Росії. На питання: «Чи є у вас можливість придбати нерухомість за кордоном?» 96 відсотків відповіли: «Ні». Більшість казахстанців перебуває у впевненості, що покупка житла за кордоном - справа багатих. І дарма. Ціни в Болгарії сьогодні такі, що можна знайти квартиру і за 350 євро за квадратний метр. Інше питання, в якому стані буде ця нерухомість і для яких цілей її треба брати.

Не купувати в очікуванні підвищення

«Пацієнт швидше мертвий, ніж живий», - характеризує ситуацію на ринку нерухомості Болгарії керуючий інвестиціями в нерухомість Ігор Індріксонс «Пацієнт швидше мертвий, ніж живий», - характеризує ситуацію на ринку нерухомості Болгарії керуючий інвестиціями в нерухомість Ігор Індріксонс. «І хоча ціни практично досягли дна, а загальні економічні показники країни трохи підросли, поліпшення відбуваються настільки повільно, що очікувати хоч якихось змін не доводиться», - вказує фахівець.

За даними Ігоря Індріксонса, до кризи вартість квартир і будинків злетіла приблизно на 300%. Потім ціни стрімко пішли вниз: 2009 рік - мінус 21,4% 2010 - мінус 10,1%, 2011 - мінус 6,1%, в третьому кварталі 2012 року вона знизилася ще на 2,2% і склала 451 євро за квадратний метр.

- Кількість покупців житла в Болгарії скоротилася навіть у порівнянні з минулим роком, - розповідає директор з розвитку бізнесу казахстанської компанії Big Group Аділь Бігазінов. - Вважаю, що час зараз не зовсім вдале, щоб інвестувати.

За словами Аділя Бігазінова, раніше казахстанці вважали за краще купувати одно-, двокімнатні квартири в двох курортних містах - Варна і Бургас, ближче до моря.

Років 5 тому вартість нерухомості була невиправданою, впевнений Валерій Кантор. Орієнтуватися на середні ціни не варто, вважає фахівець з переселення, адже в останні 3 роки їх падіння на якісні квартири і будинки практично не спостерігалося.

- Коли почався шалений бум будівництва, будували що завгодно, де завгодно - така нерухомість була спочатку неліквідні, - коментує Валерій. - Звели, що називається, в полях і городах без відповідної інфраструктури. Думаю, що на такі незрозумілі комплекси ціни можуть і далі падати, а на хороше житло - немає.

Більш того, запевняє Валерій Кантор, сьогодні в Болгарії не такий великий вибір якісних квартир, як був раніше. Будують не в тому обсязі, і привабливе житло поступово «вимивається» з ринку. Нормальна ціна двокімнатної квартири у Варні, в хорошому, але не найпрестижнішому районі і добротному будинку, починається в середньому від 50 тисяч євро. Можна знайти і дешевше такої ж якості, адже багатьом продавцям потрібно повертати кредити. Вони знижують ціну, щоб залучити тих, хто готовий заплатити.

Криза зіграла на руку покупцям і зробив ціни на житло більш адекватними. У зв'язку з чим, на думку Аділя Бігазінова, нерухомість зараз дешевше купувати на вторинному ринку, ніж у забудовників.

Сьогодні не тільки приватні власники, а й фірми з продажу нерухомості роблять все можливе, щоб залучити покупця. Наприклад, компанія «Артіль», при придбанні апартаменти в 150 квадратів за 140 тисяч євро, пропонує Мерседес в подарунок. Причому будівля знаходиться в престижному районі Варни, поблизу від резиденції болгарського президента. А за два апартаменти вам навіть оформлять вид на проживання в Болгарії.

- Не дивлячись на кризу, непридатних цін в країні немає, - вважає директор компанії «Артіль» Юлія Вавилова. - Є такі житлові комплекси, вартість яких знижуватися все одно не буде. І вони розпродаються. Не так активно, але тим не менше йдуть. Тому що така нерухомість завжди буде затребувана.

Порожні житлові комплекси, на думку директора, не говорять про катастрофу в сфері нерухомості. Такі ЖК є в багатьох європейських країнах. У Болгарії квартири, розташовані в хороших районах, з часом знайдуть свого покупця.

Однак всі експерти згодні з тим, що вкладення в нерухомість Болгарії в очікуванні зростання на неї не виправдаються. Якщо тільки в довгостроковій перспективі.

Шикарна країна для життя

Фахівці, які представляють Болгарію, впевнені, що кращої країни для переїзду просто не існує. Хоча вона вважається однією з найбідніших країн Євросоюзу, але у неї стабільна економіка і найнижчий дефіцит бюджету в Європі. Крім знаменитих курортів і м'якого клімату, в порівнянні з тією ж Іспанією, Болгарія славиться низькими цінами:

- Повноцінний обід з келихом вина коштуватиме 4 євро, - наводить приклад Юлія Вавилова.

На сайті компанії навіть наведені приклади вартості різних продуктів і послуг. Так, електрику варто 0,08 євро кВт / год, вода - 0,6 євро / куб.м, Інтернет і кабельне ТБ (300 каналів) - від 10 євро в місяць. Загалом, робиться висновок, одному пенсіонеру можливо прожити на 200 євро в місяць. Чому саме пенсіонеру? Тому що в Болгарії дуже лояльне законодавство саме до літніх людей. Щоб проживати тут, пенсіонеру будь-якої країни досить підтвердити наявність у нього коштів для існування (на рахунку повинно бути не менше 1000 євро) і наявність житлоплощі (необов'язково у власності, можна орендувати). До речі, сума на рахунку підтверджується лише раз на рік. За словами Юлії Вавилової, з цієї причини Болгарія особливо популярна у пенсіонерів з Німеччини. Решті для життя в країні потрібно показати наявність рахунку з сумою 2000 євро, плюс проживання, природно.

- Відсутність мовного бар'єру, - продовжує керівник компанії RusBg Валерій Кантор. - Це дуже важливо, тому що можна не напружуючись тут жити. Звичайно, болгарську мову потрібно вчити обов'язково, але і не знаючи його ви проживете тут абсолютно спокійно.

Про болгар розповідають, як про позитивну нації, від яких не почуєш слова «понаїхали». Через те, що багато корінних жителів відправляються на заробітки в інші країни Європи, від чого страждає демографічна ситуація, до приїжджих ставляться доброзичливо.

Тут зручно вести свій бізнес: вимоги до статутного капіталу при відкритті фірми - 1 євро.

- Так, низька купівельна спроможність, - каже Валерій Кантор, - але дуже легка податкова база - всього 10% від прибутку. Не існує пресингу, тиску адміністративних органів. Все тихо-спокійно-розмірено. Цим відрізняється не тільки Болгарія, а й взагалі всі південні нації.

Купівля нерухомості - майже як в Казахстані

Директор з розвитку бізнесу казахстанської компанії Big Group Аділь Бігазінов попереджає: казахстанці ласі на низькі ціни нерухомості в Болгарії, а в підсумку виявляються в ситуації скупого, який платить двічі Директор з розвитку бізнесу казахстанської компанії Big Group Аділь Бігазінов попереджає: казахстанці ласі на низькі ціни нерухомості в Болгарії, а в підсумку виявляються в ситуації скупого, який платить двічі.

- Як правило, наші громадяни домовляються з болгарської будівельною компанією. Вона отримує шматок землі, починає його забудовувати, мало не цілий район. По суті, в цьому районі немає нічого, ніякої інфраструктури. Звичайно, в проекті це все є і все обіцяється, але до кінця будівництво можуть і не довести. І ось ці райони потім простоюють. Люди «клюють» на ціну і що море поруч, а магазинів, комунальних благ немає, далеко від центру. Починають там жити і розуміють, що не врахували багатьох моментів.

У Болгарії є ще таке поняття, як «сезонне житло», тобто тільки на теплий період. Ціна у нього, може і буде привабливою, але до нього не пред'являється високих вимог по тепло- і гідроізоляції. У холодний сезон цілком може з'явитися цвіль на стінах.

Щоб орієнтуватися в цінах на житло, Валерій Кантор пропонує звертатися на общеболгарскій сайт нерухомості: www.imot.bg

Директор компанії «Артіль» Юлія Вавилова підтверджує: можна нарватися на несумлінного забудовника. Подібні проблеми є у багатьох країнах (в Італії, Іспанії), але це явище не можна назвати поширеним.

Сучасні квартири в Болгарії будуються за європейськими стандартами: маленькі спальні, вітальні з кухонною зоною. Окремо кухні робити не прийнято, так як в основному всі харчуються поза домом. У новобудовах від сумлінних забудовників буде якісна обробка під'їздів і квартир, хороші склопакети та двері.

Купівля нерухомості в Болгарії має починатися навіть не з вибору забудовника або ЖК, а з ріелтора. У цій країні, як і в Казахстані, ріелторська діяльність не ліцензується. Тобто відкрити фірму з продажу квартир може будь-яка людина. З огляду на те, що нерухомість для Болгарії - хороший джерело доходів, нею намагаються займатися багато, але далеко не кожного можна назвати фахівцем.

Так само як і в нашій країні, покупець повинен сам подбати про перевірку чистоти угоди (відсутність обтяжень на квартиру, перевірка того, хто дійсно є власником житла та інше). Ці послуги, так само як і у нас, можуть надати юристи та ріелтори.

- Відповідаючи на головне питання, скажу: квартиру в Болгарії, напевно, купувати варто. Однозначно, варто переїжджати. Але з придбанням нерухомості краще не поспішати.

Оренда і витрати на утримання

Квартиру в Болгарії можна купити і для здачі її в оренду. Тут фахівці розходяться в думці. Одні кажуть, що двокімнатне житло на курорті в літній час здається швидко, інші - що на курортах і готелі пустують. Так що ріелторам буде не до здачі квартир. Можна розглянути можливість покупки квартири в місті. Великих доходів вона не дасть (квартиру вартістю 50 тисяч євро можна здати за 200 євро на місяць), але, в усякому разі, не доведеться витрачатися на її утримання.

Щорічні збори податку на нерухомість складаються з двох величин: податок на нерухомість і збір за вивезення сміття. Податок на квартиру розраховується з кадастрової вартості квартири (вона буває в рази менше ринкової) і становить 0,15%. Плата за вивезення сміття залежить від регіону. Загалом виплати складуть приблизно 0,3% від вартості квартири.

Купівля нерухомості в Болгарії ніяк не впливає на отримання громадянства цієї країни. Якщо придбана нерухомість від 300 тисяч євро і вище, це дає право на оформлення ВНЖ.

Детальну інформацію про покупку нерухомості в Болгарії, переїзді, оформленні ВНЖ можна подивитися на сайтах rusbg.info (блог жителів Болгарії).

Фото: goodfon.ru

Ірина БЕРДАШОВА, Інформаційна служба www.kn.kz

На питання: «Чи є у вас можливість придбати нерухомість за кордоном?
Чому саме пенсіонеру?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация