Як називався, ЩОБ СТАТИ ЩАСЛИВИМ?

Самий символічний із сучасних Іванов, Охлобистін, своїх трьох дітей назвав в дусі нашого важкого часу: Анфіса, Євдокія, Варвара

Жили-були в Росії люди. Багато всяких людей. Кожному було дано ім'я. На честь якогось святого. Або дідуся-бабусі. На худий кінець, поета, героя, полководця ... Так тривало багато-багато років, поки в Росії не народився Борис Юрійович Хигир. Який нам пояснив: в кожному імені укладена доля! З усіма звідси витікаючими! .. До цього страшного людині ми прийшли в переддень XXI століття, щоб дізнатися: як нас тепер називати?

Ну, ви знаєте, як це зазвичай буває ... Ранок, холод, похмілля. Молодий батько, який відзначив напередодні народження дитини, вирулює до пологового будинку. Йому показують маленький згорток, перев'язаний стрічкою, який потрібно якось назвати. Бідний чоловік в цю хвилин ніяк не зможе вимовити словосполучення «деміургічні акт» і вже тим більше усвідомити, що сам зробив цей акт дев'ять місяців тому, уподібнившись Богові, і тепер належить самий творчий момент - ім'янаречення створення.
В голові бідного татуся упереміш з алкогольними парами крутиться настирливий хоровод з Вані-Тані-Марії-Саші - тобто нічого творчого. Махає молодий батько тремтячою рукою - і називає дитину в честь бабусі, дідусі, Миколи Угодника і співачки Земфіри ...
Чверть століття тому, коли зістикувалися на орбіті «Союз» і «Аполлон», в честь яких були незабаром названі сигарети, сотні татусів і матусь називали своїх чад на честь відважних підкорювачів космосу. Венс Погорєлов і Доналд Кукушкін, ау! ..
Безвідповідально, товариші! ..


Самий символічний із сучасних Іванов, Охлобистін, своїх трьох дітей назвав в дусі нашого важкого часу: Анфіса, Євдокія, Варвара   Жили-були в Росії люди

Д Ікарі вважали, що ім'я співвідноситься з людиною, як тіло з тінню, де тінь - людина. Тобто ім'я визначає долю. Усвідомивши до зрілого віку, що ім'я, дане батьками, недосконале, часто просто заважає жити, росіяни змушені платити по одній мінімальній зарплаті (держмито) і збирати купу папірців.

А краще б не схибити з самого початку. Ми напросилися в гості до найвідомішого в Росії фахівця по іменах. Люди запитують у нього поради - як правильно назвати дитину, як перейменувати. Він склав про це 30 книжок і пише ще кілька.

Геній зустрів мене в халаті і капцях на босу ногу, ніж як-то по-людськи збентежив. І я ніяк не могла встигнути за логікою розмови, ніж дратувала члена Академії інформатизації Росії.


- Журналісти, коли пишуть, не вказують батькові! Як же ви пишете ?! - насамперед запитав мене Борис Юрійович Хигир.

- Звикли ...

- Звикли ... - перекривив Борис Юрійович Хигир. - Вас чому Оленою назвали?

- Батькам на спіритичний сеанс духи підказали, - сказала я, не думаючи, що це може ще більше розсердити Хигира.

- Все шарлатани! Чаклуни в десятому поколінні! Страшні люди! Зовсім не знають психології! Лікарі анатомію хоч погано, але знають. Я невропатологів питаю - скільки нервових волокон відходить від центрального нервового стовбура? Я-то знаю, а вони забули! Їх там 31 пара. Все, що зірки говорять - нісенітниця! На людини впливають ім'я, по батькові, час народження - і все! Якщо людина невдачливий, нічого не допоможе. Астрологи розбивають людей по знакам. Кажуть, що люди, які народилися в середині серпня і в середині вересня, - однакові! Нісенітниця! Ти коли народилася?

- У березні...

- У березні! Як же ти могла переповзти у квітень?

Я розгубилася. Не знаю, як переповзла.

- Ось я вже 25 років вивчаю ім'я, по батькові та долю. Доля складається в утробі, коли імені ще немає, а по батькові вже є. Тому що людина ще в утробі чує звуки. Я вважаю, що саме звуки впливають на нашу свідомість. Ти тут нічого заперечувати не будеш, бо заперечувати нічого.

- Яким же чином звуки впливають на долю?

- Господи, - обурився, відкриваючи халат, Борис Юрійович. - Так через вушну раковину!

- Ну, а який вплив? - я нервувала: табуретка, на яку мене посадив Хигир, була маленька, я з неї весь час звалювалася.


Не знаю, як ви, а я з дитинства чула монотонне дзижчання родичів: «Лена, одягни шкарпетки, Лена, що не сутулься, Лена, що не колупай виделкою в зубах ...» Тобто до їх зауважень і пропозицій приплутувалася моє ім'я. Природно, що воно просочило і роз'їло всі рівні моєї свідомості і підсвідомості. Стародавні люди, як і Хигир, були впевнені, що доля людини, міста і навіть держави визначена його ім'ям. Саме по собі ім'я нейтрально: коли б я жила в пустелі, сама себе із захватом називаючи Оленою, мені б все було пофігу. Характер формує ставлення людей до нашого імені, значить, і до нас.

Характер формує ставлення людей до нашого імені, значить, і до нас

Ім'я - емоційний подразник соціуму. Одні імена звучать м'яко і викликають у оточуючих приємні почуття, а інші, навпаки, неприємні. Існує теорія «несвідомих асоціацій і відчуттів». Широко проводилися дослідження, в ході яких людей просили відповісти на питання, з яким кольором у них асоціюються різні імена. Виявилося, що у переважної більшості досліджених ім'я Тетяна викликає уявлення про червоний, Олена зазвичай асоціюється з блакитним. Червоний колір пробуджує стан тривоги, небезпеки, блакитний - навпаки, викликає відчуття заспокоєння, умиротворення. За даними вже знайомого нам Хигира, Тетяни в основному натури владні, вперті, намагаються походити на чоловіків, привласнювати їх функції. Олени же, навпаки, - і про це писав ще батько Павло Флоренський - уособлення м'якості і ніжності.

«Звукова теорія імені», до якої з симпатією ставиться Хигир, стверджує, що імена - це набори звуків різної висоти і тембру, що призводять в збудження різні структури мозку. Тому у дитини, який протягом усього періоду розвитку тисячократно чує «Вася», а не «Коля», відбувається тисячократно збудження мозкових структур, пов'язаних з відображенням звуків «в» і «с». Звукова навантаження на одні мозкові освіти в однієї дитини і зовсім інша в іншого не може не позначитися на формуванні відмінностей в їх психіці.

Оригінальна підтвердження цієї теорії знайшов харківський інженер-електрик Володимир Санжаревський. Через каскад підсилювачів він поєднав мікрофон з мембраною, на якій був насипаний металевий порошок. Після цього в мікрофон кілька разів поспіль вимовлялося ім'я. І з'ясувалося: одного й того ж імені завжди відповідає строго певний малюнок на мембрані.

Нарешті, теорія Ф. Величко - семантико-фонетична. Ця теорія мені дуже сподобалася. Тому що проста. Кожна буква має смислове навантаження, тобто можна вибирати собі ім'я на ту букву, яка тобі подобається.

Інші теорії пов'язані з прямою асоціацією твого імені з відомими носіями того ж імені. Вдало проасоціювати себе хлопчик Сашко. Саша ріс кволим і боязким, поки йому не спало на думку наслідувати в буквальному сенсі своєму небесному покровителю св. князю Олександру Невському. Саша став старанно молитися, обливатися холодною водою і зацікавився військовою наукою. І виріс в Олександра Васильовича Суворова.

З точки зору «соціальної» теорії, ім'я людини являє собою згусток соціальної інформації про його носії. Знаючи лише ім'я, ми вже маємо уявлення про національність, віросповідання, основні властивості характеру і темпераменту людини. Уявлення ці приблизно однакові у різних людей, що, в свою чергу, визначає наше ставлення до носія даного імені. Ну а коли тисячі людей зустрічають людини «по імені», це не може не формувати у різних носіїв одного імені схожих рис характеру.


Об'єднуючи всі ці теорії, можна вивести головну на сьогоднішній день. Це емпірична теорія, тобто заснована на досвіді. У нашому випадку - на досвіді Хигира. Хигир за 25 років узагальнив не одну тисячу людей і зміг вивести досить конкретні уявлення про кожного імені. Чому дане ім'я впливає саме так - невідомо. Хигир, наприклад, прийшов до висновку, що найпоширенішим ім'ям серед злісних злочинців є Олександр (14,8% від загального числа), причому по батькові (за збільшенням) Івановичі, Миколайович і Володимировичі. За Олександрами слідують Володимири Івановичі, Миколайович, Олексійович, Володимировичі (вибачте Хигира і мене заодно, пане президенте). Замикає кримінальну трійку лідерів Сергії Івановичі, Миколайович, Анатолійович, Володимировичі.

На ім'я та по батькові-датою народження Хигир з ходу може видати характеристику людини. Люди пишуть Хигир мішками. Я бачила ці мішки. Люди пишуть: у мене біда, дитина хворіє, звуть так-то, як його заново назвати, щоб не хворів?


- Олександри, наприклад, все з дитинства хворіють сильно. Респіраторні захворювання у них. Едуард ж цим не хворіють. Ну, шлуночок у них іноді болить ... Игори багато хворіють: вухо, горло, ніс. Я по своїй статистиці знаю, що у Ігорів за рахунок цього послаблюється імунна система. Я не лікар, не можу пояснити. Але я спостерігав 25 років.

- Тобто якщо змінити ім'я, хвороби пройдуть?

- Все зміниться. Нещодавно був випадок: ми перейменували дівчину Саїду. Страшно було нещаслива, хоч і перекладач з англійської. Перейменували - і все налагодилося. А тому що батьки їй дали ім'я, похідне від чоловічого, нехай і мусульманського. Чого категорично не можна робити: у дівчаток складається чоловічий характер. Не дарма на Русі жінкам, які йшли в монастир, давалися, як правило, чоловічі імена ...

Не можна круто змінити програму життєвого шляху, взявши собі інше ім'я. Нове ім'я додає до основного якісь нюанси. Але тут є сильний психологічний аспект, типу «життя почати з нуля». З цим пов'язані обряди ініціації у древніх племен, або зміна прізвища при вступі в шлюб, або псевдоніми. Був Ульянов, став Ленін - все: нова людина!

- А коли ви зацікавилися психологією імені?

- З дитинства в цирку спостерігав. Я там електриком працював. Однією тигриці в цирку поміняли ім'я, труднопроизносимое, так у неї відразу змінився характер. Я над цим задумався. І зараз я зайнятий найважливішою справою на Землі. Адже імена є на всіх континентах. Є чорні, білі, руді люди, правильно? І у всіх є ім'я. За кордоном, правда, немає по батькові. Але ти ж сама розумієш, без по батькові - як? Ну, якщо чоловік з дружиною ...

- Зачекайте, чому за кордоном немає по батькові?

- Там культура інша. У нас культура яка - вкрав, то йде, і. Я наприклад говорю ... А там інше, там більш виховані люди, генофонд зовсім інший.

- А як це з по батькові пов'язано?

- Ну, у них заходять і кажуть: «Хелло, Джон!», Або ще якось ... А найважливіше - це по батькові. Тому що коли людина ще не народився, воно вже є ...

- А чому для російської це важливіше, ніж для них?

- Боже мій, що ж ти простих речей зрозуміти не можеш! - зовсім розсердився Борис Юрійович. - Тому що культура інша! Російські люди непередбачувані, сьогодні говорять одне, а завтра - все навпаки! Я не історик, я єврей. Якщо я буду займатися історією, то я забуду, чого російські люди хочуть. Хіба можна історію вивчати, коли у нас половина божевільних?! ..


Я всиділа на табуреті, хоч і з труднощами. Я відчула себе Алісою, розмовляє з гусеницею, кращий кальян, або з Березневим Зайцем:

- А що ви робили після цирку?

- У мене дві вищі освіти. Я закінчив Інститут фізкультури і факультет психології Харківського педінституту. Адже що таке наша психологія? Це філософія. Тобі відзначали день народження?

- І зараз відзначають.

- Хвилиночку! Я питаю: відзначали?

- Святкували.

- Ось, у тебе є рік народження. Тобто поки що день, а рік потім буде, коли на пенсію підеш. У цирку рано на пенсію йдуть. Або балерини. Там дуже важка робота. Це все конкретно. А ми філософією займаємося ...

Хигир зітхнув.

- Звичайно, про історію я жартома сказав. Історію треба вивчати. Але мені ніколи. Я книги пишу, товсті гарні книги. Я займаюся конкретизацією людини ...


Я займаюся конкретизацією людини

Після розмови з Хигир я застудилася, і у мене утворилося час для занять історією.

У московських загсах живе переказ: була людина, яка міняла імена кожного разу в зв'язку з новим генсеком. І це нормально, для Росії в сенсі нормально. Тому що в Росії мода на імена одна з найбільш вітряних. У глуху язичницьку пору було модно давати імена природні: Малинка, Голка, Павук, Рябушка.

Потім батьки стали називати немовлят по особливих прикмет або за обставинами, при яких вони з'явилися на світ. Так отримали путівку в життя Беляй, Чернуха, Лобан, миля, Неждан, Забава, Піскун. Причому вважалося: чим негативніше ім'я, тим краще, тому що, крім офіційного, було у язичників таємне, справжнє ім'я. Так наші предки обманювали злих духів.

Все круто змінилося в 988 році. Після Хрещення Русі імена стали давати по святцях. На честь святого, в день пам'яті якого дитина народилася або хрещений. У церковному календарі деякі імена зустрічалися дуже часто. Наприклад, Іван - 79 разів. Тому і всі наші казки - про Івана.

У 1917 році з'явилися нові святці. Перший радянський іменний календар рекомендував такі імена: 7 лютого. Народився письменник-утопіст Томас Мор. Пропонуються імена - Томас і Мора. .

У 1937 році на екрани вийшов фільм «Безприданниця», і на протязі 15 (!) Років батьки називали Лариса щорічно не менше 22 дівчаток на 1000 новонароджених.

Війна відродила інтерес до всього споконвічно російському. Батьки називали Іванами 92 немовлят з 1000 новонароджених.

50-ті роки - час Тетян, котрі обігнали навіть Наташ і Маш. 60-е - неоромантизм. Хлопчикам давалися прості імена: Олександр, Олексій, Андрій. Дівчаткам - Олена, Ірина, Марина, Наталія, Ольга. Пару років відзначався значний сплеск Анжелік і Анжел, пов'язаний з виходом на екрани фільмів з Мішель Мерсьє в головній ролі. Назрівала криза жанру. Філологи почали випускати посібники по іменах в допомогу ЗАГС і батькам. Вдячні росіяни за двадцять років збільшили кількість загальновживаних імен у дівчаток з 25 до 40, у хлопчиків - з 31 до 42.

В середині 70-х з пологових будинків валом повалили Олесі - білоруський зменшувальний варіант імені Олександра (якраз тоді про Олесю нетутешніми голосами заливалися «Пісняри»). У 80-е дітей стало модно називати старовинними іменами, непопулярними в роки радянської влади: народилась тьма тьмуща Марфа, Євдокія, Василіс, Анастасій, Максимов, Денисов, Никит і Данило.

Під кінець століття фахівці вважають, що у кожного імені є свій термін життя. Наприклад, ім'я Іван уже ніколи не стане масовим.


Перш ніж захворіти і в силу утворився вільного часу скласти історичну довідку, я поцікавилася у Бориса Юрійовича Хигира, які ж імена увійдуть в моду в XXI столітті:


- Це мої дані. Але вони - точні. У мене статистика зібрана по всій країні. У наступному столітті будуть популярні імена, які можуть протистояти алкоголю і наркоманії. Люди будуть інтуїтивно бігти від уже затертих імен, пов'язаних з цими бичами нашого століття. Хлопчиків будуть називати Єрмаков, Іларіон, Веніамін, Верославамі, Аристарх. А дівчаток - Влад, Джемма, зарами, Іветта, Іоланта, Ладами, Лоліта, Мирослава і Юннамі ...

- Боже мій, як же ви збирали свою чудову статистику?

- На початку я один раз сказав по радіо, що не можна давати імена родичів, так що підтверджують листи до мене йшли місяцями.

- А до передачі звідки ви знали, що не можна?

- Так я ж цим 25 років займався. Коли я працював над книгою «Анатомія криміналу», працював в обласному суді, мені дозволили. Потім ходив по фірмах, з'ясовував, хто як працює, ходив по сімейним консультацій. Довгий час працював з міліцією.

Там психологів немає ... Ти про це можеш написати?

- Можу.

- Напиши, Лена, всю правду! Люди повинні знати всю правду. Тільки не пиши, що я надлюдина. Не треба...

Олена КУДРЯВЦЕВА

Не всякому Савельєв - веселе похмілля.
У роззяви Дар'ї кожен день аварії.
Зародився Микита на тяганину.
Йому про Тараса, а він - про півтораста.
До милого Сергійку самі біжать ніженьки.
У всякого Федірки свої відмовки.
Був у мене чоловік Іван - не доведи Бог і вам.
Альоша - підв'яжи калоші.

народні мудрості

До цього страшного людині ми прийшли в переддень XXI століття, щоб дізнатися: як нас тепер називати?
Як же ви пишете ?
Вас чому Оленою назвали?
Я невропатологів питаю - скільки нервових волокон відходить від центрального нервового стовбура?
Ти коли народилася?
Як же ти могла переповзти у квітень?
Яким же чином звуки впливають на долю?
Ну, а який вплив?
Люди пишуть: у мене біда, дитина хворіє, звуть так-то, як його заново назвати, щоб не хворів?
Тобто якщо змінити ім'я, хвороби пройдуть?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация