Як формується курс валют

  1. Паритет купівельної спроможності
  2. Як банк встановлює курс валюти
  3. висновок

Паритет купівельної спроможності

Як банк встановлює курс валюти

Матеріали по темі

Після скасування Бреттон-Вудської валютної системи, яка була прийнята в 1944 році і забезпечувала прив'язку курсу долара до золота (1 тройська унція коштувала 35 доларів США), а інших валют - долара США. У період з 1971-1976 рр. була прийнята Ямайська валютна система, згідно з якою курси валют почали вважати на основі попиту і пропозиції, тобто за ринковими правилами. Якщо попит перевищує пропозицію, то курс валюти росте, а якщо пропозиція домінує над попитом - знижується. Але як зрозуміти, за яких умов створюються передумови для зростання попиту, а за яких - пропозиції? У цій статті ми розповімо, як банки встановлюють курси валют і підтримують їх на певному рівні.

Паритет купівельної спроможності

Сьогодні гроші - це такий же товар, який можна купити за гроші будь-якої іншої країни за відповідним курсом, а за придбану таким чином валюту придбати товари та послуги, випущені відповідною країною. Причому валюти одних країн оцінюються дорожче, інших - дешевше, тобто кількість продукції за ці валюти можна отримати різний, а всі країни так чи інакше залучені в зовнішньоекономічну діяльність. У зв'язку з чим виникає таке поняття, як паритет купівельної спроможності (purchasing power parity, або ППС) - співвідношення валют різних країн, що встановлюється за їх купівельної спроможності стосовно до певного набору товарів і послуг. Відповідно, вкрай важливо розуміти, як вважається курс валют. Виділяють вільно конвертовані валюти (без будь-яких обмежень для здійснення угод для нерезидентів) і валюти, що мають обмеження при її конвертації.

Як банк встановлює курс валюти

Попит і пропозиція (а, відповідно, і валютний курс) формуються за допомогою політичних і економічних чинників, які, в свою чергу, можуть бути пов'язані між собою. Найбільш значущим чинником є ​​дії центральних банків по грошово-кредитній політиці. Центральні банки приймають рішення про процентні ставки для коригування валютних курсів і інших економічних показників. Відповідно, якщо ставка знижується, то валюти відповідної країни стає більше, так як підприємства починають брати «дешеві» кредити для свого розвитку. Такі заходи часто використовуються для стимулювання економіки.

Так як грошової маси стає більше, то і коштувати вона починає дешевше. Якщо ж економіка показує хороші темпи розвитку, то центральні банки починають підвищувати ставки, тим самим роблячи гроші більш «дорогими». Як правило, при більш низьких ставках починає рости інфляція, яку можна позначити як відсоток щорічного знецінення грошей. Якщо уявити ситуацію, в якій інвестору потрібно вкласти гроші в валюту іншої країни, швидше за все, інвестор вибере ту валюту, яка буде менше знецінюватися, тим самим створюючи додатковий попит на неї. Тобто більш низька інфляція сприятлива для валютного курсу, і навпаки, висока інфляція сприяє зниженню вартості валюти країни. Але інфляція, в свою чергу, є своєрідним барометром активності економіки - чим вище економічна активність, тим більше грошей у населення країни, тим більше вони хочуть купувати, створюючи попит, що штовхає ціни вгору. В цьому випадку центральні банки починають підвищувати ставки, контролюючи процес.

В цьому випадку центральні банки починають підвищувати ставки, контролюючи процес

Мал. 1. Прийняття програми QE III в США

Виходить, що центральні банки встановлюють курси валют, уважно спостерігаючи за що публікується макростатистикою. Сильна звітність може свідчити про можливе прискорення інфляції і створювати необхідність в підвищенні ставки, що, в свою чергу, робить дану валюту більш цікавою для придбання, штовхаючи її курс вгору. Одночасно низькі показники макростатистики можуть говорити про необхідність додаткових заходів ЦБ щодо зниження ставки, що буде народжувати пропозицію на дану валюту, штовхаючи її курс вниз.

Найбільш значущими показниками є ВВП, промислове виробництво, індекси цін (по суті характеризують інфляцію), дані по безробіттю, динаміка продажів і складських запасів. На підставі всіх цих чинників встановлюється курс валют ЦБ.

Але є ще один показник макростатистики, про який варто говорити окремо. Це платіжний баланс - рух грошових коштів у вигляді платежів з країни і в країну за певний період часу, виражений в формі їх різниці. Якщо платіжний баланс позитивний, то це означає, що інші країни купують валюту описуваної країни для придбання товарів і послуг, вироблених на її території, що штовхає курс вгору. Якщо ж платіжний баланс негативний, країна повинна продавати свою валюту за іноземну, щоб самій купувати імпортні товари.

Крім статистики, на курси валют впливають і політичні чинники. Так, стабільність держави сприяє підвищенню його валютного курсу, а нестабільність, навпаки, знижує курс даної валюти. Причому найбільш розвинені економічні держави утворили резервні валюти - загальновизнані в світовому масштабі валюти, придбані центральними банками інших країн в якості стратегічних інвестиційних активів (ЗВР - золото-валютних резервів). Резервні валюти служать для визначення валютного паритету і використовуються для міжнародних розрахунків. В даний час функції резервних валют виконують долар США, євро, фунт стерлінгів, японська ієна, китайський юань. Природно, для виконання такої важливої ​​функції вибирають найбільш стабільні валюти.

Також для підтримки необхідного курсу центральні банки здійснюють валютні інтервенції, тобто покупки і продажу валюти з метою її підтримки в сприятливому діапазоні. Якщо ЦБ РФ купує долари за рублі (наприклад, поповнюючи ЗВР), то курс рубля знижується, а долара - зростає (зрозуміло, в поєднанні з іншим попитом / пропозицією на зазначену валюту). Якщо ж банк продає долари за рублі, то процес зміни курсів буде зворотним. З цієї точки зору можна виділити валюти, підтримувані ЦБ їх країн в певному коридорі від мінімуму до максимуму вартості і валюти, з вільним (ринковим) процесом формування їх курсів.

висновок

Курси валют змінюються і знаходяться в постійному русі, чуйно реагуючи на зміну економічної кон'юнктури, що, в свою чергу, створює грунт для спекуляцій з валютою. Розуміючи, як ЦБ встановлює курс валют, можна зробити висновок, в якій валюті більш раціонально зберігати грошові кошти.

Матеріали по темі:

Безкоштовний вебінар « Як купити валюту на біржі »

Докладний відеокурс « Особисте фінансове планування »

31.05.2017

Але як зрозуміти, за яких умов створюються передумови для зростання попиту, а за яких - пропозиції?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация