Як готують мощі святителя Миколая для принесення в Росію

  1. У Барі подумали, що росіяни хочуть забрати святиню
  2. Та й все барійци дуже ревно ставляться до мощів. Чи бояться вони, що хтось може вчинити так само,...
  3. Багато приходять до Росії мощі - фальшивки
  4. Якщо ми поставимо питання: що відбувається, коли люди моляться перед фальшивими реліквіями? Я б сказав,...
  5. Бабуся рік збирала на поїздку до святителя
  6. Запам'яталося і інше диво - сліпа жінка, якій не могли допомогти операції, молилася і знайшла зір.
  7. Наших паломників тут сотні і тисячі

"Руки геть від святого Миколая!" - кілька років тому жителі Барі і домініканці, монахи, які охороняють мощі святителя, ніяк не погоджувалися передати їх в Росію для поклоніння. Настоятель Патріаршого подвір'я святителя Миколая Чудотворця у м Барі протоієрей Андрій Бойцов розповідає, чому це все ж сталося.

У Барі подумали, що росіяни хочуть забрати святиню

- Отче Андрію, якою була ваша реакція, коли ви дізналися про те, що мощі святителя Миколая відправляться в Росію?

- Звичайно ж, я з радістю сприйняв цю звістку. Ми служимо не для себе, не для естетики церковних служб, ми служимо Богові і церковному народу. На відродженому Патріаршому подвір'ї в Барі ми приймаємо паломників з Росії, які бажають молитовно припасти до мощів Святителя. Зрозуміло, що багато хто хотів би приїхати сюди, але в силу різних причин їм це важко. Нині святий Миколай сам приїде до них.

Думаю, що для Москви і Санкт-Петербурга, де будуть перебувати мощі святого, можуть доїхати всі бажаючі росіяни. З благословення священноначалія я служу до Італії вже 15 років, мені відомі попередні спроби привезти цю святиню в Росію, які робилися, починаючи з 90-х років і не увінчалися успіхом. Сьогоднішньої домовленістю ми цілком зобов'язані Його Святості патріарха Кирила.

Домініканці, монахи, які зберігають мощі і базиліку святителя Миколая, раніше на це не погоджувалися.

Та й все барійци дуже ревно ставляться до мощів. Чи бояться вони, що хтось може вчинити так само, що вони самі багато століть назад - викрасти мощі? Не знаю.

Але мощі закриті тришарової мармуровою плитою з невеликим отвором, щоб діставати виливає від мощей святителя миро. Підняти плиту, розкрити гробницю - складне завдання.

Перш в Барі був практики відділення частинок від мощей. Хранителі Базиліки діляться миром від мощів святого, можуть передати масло з лампади над мощами. У дуже рідкісних випадках можуть подарувати маленьку частинку ковчега - дерев'яного ящика, в якому мощі перевозили на кораблі в 1087 році. З цього моменту мощі святителя ніколи не покидали Барі.

Єдиний раз мощі святителя Миколая піднімалися з-під спід, з-під престолу, в 1953 році, в зв'язку з фундаментальними реставраційними роботами в базиліці - тоді вони зберігалися в сусідньому храмі. Тоді же, до речі, одну частину запаяли в герметичну колбу і там теж, як і від основної частини мощей, утворилося миро.

Тоді же, до речі, одну частину запаяли в герметичну колбу і там теж, як і від основної частини мощей, утворилося миро

Престол над мощами святого Миколая. Фото: orthodox.org.ua

Мощі були оглянуті, і підтвердився факт, що та частина мощей, яка зберігається в Венеції, доповнює те, чого не вистачає в Барі. Це внесло ясність і підтвердило історичне оповідання про викрадення мощей спочатку барійцамі, а потім вже про отримання решти венеціанцями.

Побоювання католиків я частково розумію. На початку 2000-х років був випадок, коли російський підприємець, не називатимемо імені, сказав: «Я привезу мощі святителя Миколая в Росію на тимчасове поклоніння». Ця його заява у пресі не було погоджено ні з Московською Патріархією, ні, відповідно, з нашим представником в Барі. Може бути, ця людина мала благі наміри, але вийшло, що навіть російського настоятеля два тижні не підпускали до мощів, а в Барі були демонстрації, хвилювання: «Руки геть від святого Миколая!» Жителі подумали, що багаті росіяни хочуть забрати святиню міста.

Нині ж на привезення мощей в Росію дав благословення Папа Римський, так що сам факт привезення святині не обговорювалося на місці. Було прийнято рішення вилучити частину мощей через отвір для збору світу. Спеціально запрошені архієпископом Барі медики за допомогою сучасного обладнання підняли ліве ребро. Я вважаю, особливо зворушливо, що саме та частина, яка перебувала поруч з серцем святителя Миколая, серцем, повним християнської любові до Бога і ближнього, прибуде до Росії.

Мені здається, що і людям, і громадам важливо довірятися Промислом Божим. Попередні спроби виявилися безуспішними, значить, ще було не на часі. Це так само, як і з перенесенням мощей - ми можемо критикувати барійцев, або, як греки, ігнорувати свято перенесення мощей. Але без промислу Божого, без небесного дозволу на це, нічого б не сталося. Перенесенням, цієї, за фактом, крадіжкою мощі були врятовані від турків.

Вважаю, зараз час прийшов. Святитель Микола сам хоче відвідати, напевно, саму віддану йому частину пастви. Адже багато в Росії щиро вважають, що він був російським святим.

- Як мощі будуть перевозити в літаку? Хто буде супроводжувати?

- Супроводжувати принесення буде делегації з Патріархії. Склад її мені ще повністю невідомий. Зрозуміло, що буде митрополит Іларіон (Алфєєв), а також інші владики. Мощі перевезуть на приватному літаку, наданому благодійником.

Звичайно ж, буде присутня делегація з міста Барі - будуть архієпископ монсеньйор Франческо Какуччі, пріор Базиліки падре Чіро капоти. Наскільки я знаю, архієпископ просив, щоб італійська делегація складалася приблизно з восьми осіб. Відповідно, наша буде не менше. Наша делегація прибуде в Барі на літаку 20 травня, 21-го буде звершено Божественну літургію на мощах, по закінченню літургії архієпископ передасть ковчег з мощами чолі делегації. Ми полетимо в Москву до всеношну, яке очолить в храмі Христа Спасителя Святіший Патріарх Кирил.

Ми полетимо в Москву до всеношну, яке очолить в храмі Христа Спасителя Святіший Патріарх Кирил

Протоієрей Андрій Бойцов, монсеньйор Франческо Какуччі, пріор Базиліки падре Чіро капоти. Фото: bargrad.com

Багато приходять до Росії мощі - фальшивки

- У багатьох храмах в Росії є частинки мощей святителя. Який сенс стояти чергу, якщо можна спокійно прийти і прикластися?

- По-перше, тут ми торкаємося питання про автентичність святинь, про справжність цих частиц. З Барі частини мощей практично не відділялися, з Венеції, де зберігається частина мощей у вигляді дрібних частинок - частинки відділялися в попередні століття. Сьогодні отримати їх не можна. Ніхто не поспішає ділитимуться такими святинями.

Єдина нагода - коли закриваються храми, монастирі, вмирають хранителі святинь в аристократичних сім'ях, а святині залишаються і можна поставити питання про їх передачу. Зрозуміло, всі ці святині опечатані єпископами, в разі громадського поклоніння їм супроводжують документи єпископів. Наприклад, мала частка мощей святого Миколая, що знаходиться на подвір'ї в Барі, має своїм походженням Венецію, а прийшла з каплиці покійного римського монсеньйора, функціонера Ватикану.

Чи завжди можуть настоятелі храмів в Росії, де знаходяться частинки мощей святителя Миколая, надати пояснення, звідки ці частинки? Ні. На жаль, у багатьох випадках це результат роботи шахраїв, адже в інтернеті або на блошиних ринках можна купити фальшиві мощі багатьох святих. І люди купують, собі на гріх, не спромігшись перевірити справжність. Навіть тут в Барі я стикався з діяльністю шахраїв, які намагаються продати паломникам фальшиві святині. Треба сказати прямо: багато приходять до Росії частки мощей - це фальшивки.

У Руській Православній Церкві проводиться професійна робота з вивчення автентичності приходять із Заходу мощей святих в Санкт-Петербурзі під керівництвом архієпископа Амвросія, в Москві в Російському Православному Університеті під керівництвом батька Петра (Єремєєва). В РПУ є навіть невелика виставка фальшивих мощей. Можна побачити фальшиві печатки, фальшиві документи. Співробітники Центру вивчення православних святинь запобігли сотні випадків потрапляння фальшивих святинь в храми.

На Заході ніхто не буде продавати справжні мощі, по-перших, це заборонено Канонічним правом Католицької Церкви, по-друге навіть перенесення справжніх святинь повинен узгоджуватися з Ватиканом. В епоху хрестових походів багато святинь Православ'я виявилися на Заході, де сьогодні спостерігається охолодження віри, закриваються храми, монастирі і теоретично отримати святині можливо. Нещодавно, перебуваючи проїздом в Барі, співробітники одного з православних фондів - фахівці з переговорів - показували частина мощей святителя Миколая з закритого храму в Генуї в опечатаному Мощевик з документом генуезького архієпископа. За їх словами, переговори зайняли кілька років, і це збігається з моїм досвідом складності отримання справжньої святинь.

Якщо ми поставимо питання: що відбувається, коли люди моляться перед фальшивими реліквіями? Я б сказав, що вірю, що заради віри тих, хто молиться Господь подає просимо. «По вірі вашій нехай буде вам» (Мф. 9:29)

Але це не знімає провини з настоятелів, які заради популярності свого храму набувають фальшиві мощі.

Коли ж до Росії привозяться мощі святителя з Барі ми маємо стовідсоткову гарантію, адже барійци взяли мощі з раки, де вони спочивали і 930 років їх ніхто не чіпав.

Фото: Chiesa Russa di Bari / Facebook

Якщо ж ми говоримо про справжніх частинках мощей - звичайно, благодать Божа діє всюди - в тому числі через ікони, мощі, неважливо, цілком або через частинки. У цьому сенсі різниці немає, звичайно. Більш того, ми розуміємо, що паломництво з цього погляду не обов'язково, можна стати у себе вдома перед іконою і просто помолитися Святителю, і так само отримати відповідь і допомогу.

Але паломництво - це якийсь подвиг. Якщо зараз фізично паломники не несуть таких праць, як раніше, коли вони йшли в Барі півроку туди і півроку назад пішки, то, по крайней мере, люди жертвують якоюсь частиною доходу, тому що поїздка дорога, відмовляють собі в чомусь. Церква ніколи не ставила під сумнів, що паломництво дуже корисно з духовної точки зору для віруючої людини. Теж саме можна сказати й про стояння до мощів.

По-друге, це історичне, епохальна подія - вперше за тисячу років з Барі приносяться мощі в Росію. Звичайно, я усім рекомендую приїхати і поклонитися їм. З іншого боку, це не скасовує того, що мощі залишаються в Барі. Багато дзвонять і питають: «Що, батюшка, тепер в Барі не потрібно приїжджати?». Одне іншому не заважає.

Мощі привозяться до Росії на два місяці. Сподіваємося, що за цей час якомога більше число людей отримає можливість приїхати в Москву або Санкт-Петербург.

Святіший Патріарх був стурбований тим, щоб дати можливість припасти до найулюбленішого російськими віруючими святому. Тому він, як люблячий батько, і звернувся з таким проханням до Папи Римського, щоб дати можливість максимально великій кількості віруючих в Росії зробити це паломництво і прикластися до мощів.

- Ви сказали про отвори для збору світу? Розкажіть докладніше про світ від мощей святителя Миколая.

Мощі святителя мироточать багато століть понині. Про це можна знайти багато свідчень. Самі барійскіе моряки, які викрали мощі, свідчили, що мощі перебували в заповненій світом раку. Щороку після отримання світу воно розбавляється хранителями базиліки і розливається в невеликі судини. Купити це миро можна в крамниці Базиліки. Від нього були зафіксовані численні чудеса.

Збір світу от мощей. Фото: bari.repubblica.it

Пару років тому ми зіткнулися з тим, що, спекулюючи на імені святителя Миколая, шахраї видають себе за священнослужителів з Барі, привозять і продають фальшиве миро і навіть частини мощей. Мені надійшла інформація про священнослужителів до заборону, що займаються цим або зовсім сторонніх церкви людей.

З іншого боку, нам в подвір'ї надходили тисячі прохань з усієї Росії про отримання світу від мощей святого Миколая.

Щоб відповісти на ці запити віруючих з 2016 року в Москві знаходиться наш представник. Ми викуповуємо у католиків миро та привозимо до Росії для храмів і православних виставок. Щоб уникнути недобросовісних людей, ми додаємо додаткову ступінь захисту - крім друку на пляшці з образом Святителя наклеюємо голограму. Кожен отримав цю посудину може бути впевнений, що всередині - воістину справжнє миро від мощей святителя. Постійно до Подвір'я доходять звістки про чудеса і надходять подяки.

Бабуся рік збирала на поїздку до святителя

- Чи відрізняється сприйняття святителя Миколи католиками та православними; православними різних країн і російськими? Чи не помічали?

- Звичайно, помічаю. Головне свідчення - це статистика. 95% всіх прочан - це саме російські люди, і тільки 5%, може бути, навіть і менше, вже інші православні, серед яких грузини, бувають і греки, болгари, румуни, поляки, православні з інших країн. Звичайно ж, і католики приїжджають, помічаю зі слов'янських країн - Чехія, Словаччина, Словенія, Польща знову ж. Приїжджають і німці. Святий Миколай своєю готовністю прийти на допомогу став рідним російському серцю, рідним російській культурі і духовності, осяжний любов'ю і співчуттям весь світ.

- А яке соціальне і матеріальне становище російських паломників?

- Звичайно, є невелика частина віруючих вельми заможних, з бізнесменів або добре оплачуваних професій. Багато з них, бачачи наше будівництво, запитують, чим можна допомогти храму. Велика частина - це люди звичайного, середнього достатку. Приїжджають бабусі, з вигляду яких розумієш, що вона збирала, відкладала пенсію, або син або онук дав грошей, щоб приїхати до шанованому і коханому святителю.

Але перед Богом всі рівні, і я думаю, що перед святим Миколаєм теж. Часом у багатьох в житті виявляється набагато більше проблем.

Часом у багатьох в житті виявляється набагато більше проблем

Паломники біля мощей. Фото: bargrad.com

- З чим люди їдуть до святителя?

- До святителю Миколаю звертаються як до швидкого помічникові, як до члена сім'ї на Небесах. Мені багато разів розповідали, як просили Святого в якійсь складній духовній або побутової життєвої ситуації, іноді критичної. І отримували відповідь. Не секрет, що більшість їде сюди з матеріальними проблемами, з проблемами зі здоров'ям.

Багато випадків, коли приїжджали подружні пари, у яких начебто все нормально зі здоров'ям, але ось уже 12 років немає дітей. Через рік багато з них поверталися з немовлям двох-трьох місяців - хрестити.

Знаю випадки зцілення від хвороб після молитви перед мощами, рішення судових проблем, що виникли по несправедливості.

Але, звичайно, приїжджають не тільки з труднощами, але і по духовної потреби, приїжджають просто помолитися.

- Які зустрічі з паломниками вам особливо запам'яталися?

- Цікавих зустрічей з паломниками можна згадати сотні, а скоріше тисячі. Звичайно, особливо запам'ятовуються паломники, з ким відбулися екстраординарні явища, чудеса. Мені особливо запам'яталося, коли приїхала жінка у важкій стадії раку, вже ледве ходила. Помолилася біля мощей. Потім мені розповідала супроводжує тієї групи, що, коли через дві години хвора повернулася в автобус, вона відчула прилив сил, у неї з'явився апетит. А коли група повернулась до Москви, жінка вже була абсолютно здорова. Лікарі, які їй залишали три-чотири тижні життя, зняли діагноз.

Запам'яталося і інше диво - сліпа жінка, якій не могли допомогти операції, молилася і знайшла зір.

Бувають і проблеми.

Якось пам'ятаю, подружня пара приїхала на машині з Москви з двома маленькими дітьми, щоб зняти будинок на місяць неподалік від Барі. Чоловік планував повернутися в Москву, а дружина його збиралася залишитися з дітьми. Насамперед, вони, звичайно, прийшли на службу до мощів святителя. Потім пішли на пляж, залишили п'ятирічної дитини з ключами від машини сидіти на пісочку, а з маленьким вирушили в море. Коли повернулися, дитина сиділа, а ключів і машини вже не було - вона пропала з документами, грошима і кредитками. Вони прийшли на подвір'ї пішки. Слава Богу, машина знайшлася, грабіжників цікавлять гроші, кредитні картки, які вони переводять у готівку. Люди опинилися на деякий час без засобів, але ми допомогли і спілкуємося з ними вже років шість.

Я постійно закликаю паломників до акуратності - в Італії є злодюжки, атмосфера тут дещо відрізняється від російських міст, кишенькові злодії можуть вирвати у вас сумку з документами, з грошима. Тоді доводиться брати участь, допомагати прочанам, які опинилися без засобів без документів. Таких людей запам'ятовуєш.

Таких людей запам'ятовуєш

Паломники в Барі. Фото: Антон Поспєлов / Православие.Ru

Наших паломників тут сотні і тисячі

- Хто ваші постійні парафіяни?

- Це південь Італії, і тут більшість - гастарбайтери, люди, які приїжджають на некваліфіковані роботи - в основному це громадяни України, Молдавії, Грузії. У Росії все-таки життя набагато благополучніше відторгнутих від країни територій. Є в Барі, їх також не дуже багато, люди, які постійно живуть в країні, в основному, це жінки, які вийшли заміж за італійців. Відрадно, що їхні чоловіки всіляко перешкоджають вірі дружин, приходу дітей в храм, і, як мінімум, в російську школу, де викладається російська мова, російська культура.

У нас є асоціація співвітчизників, прихід з нею співпрацює, ми проводимо зустрічі з лекціями на духовні теми. Це теж частина нашого життя - школа, освіта важливі, тому що, якщо в змішаних сім'ях цього не буде, діти виростуть обділеними членами суспільства, не знаючи російської мови і культури.

- В одному з інтерв'ю ви сказали: «Моя місія - дати людям можливість долучитися до святинь». Що ви зробили в рамках цієї своєї місії, і що в планах?

- З моменту мого призначення в Барі, мені довелося багато займатися будівництвом, відновленням подвір'я. Сьогодні на подвір'ї можуть зупинятися групи паломників. Специфіка нашого приходу така, що основну частину часу мені, як священику, доводиться приділяти саме паломникам, а не своїм постійним парафіянам. Кожен день я повинен приймати, зустрічати паломників, організовувати богослужіння, отримуючи дозвіл від представників базиліки. Для цього дуже важлива дипломатія, важливо підтримувати з ними хороші, довірчі відносини. Паломників багато, я розумію, що будь-яка людина може втомитися, коли гості йдуть постійним потоком, і вже незрозуміло, ви тут господар, або самі стали гостем. Наших паломників тут сотні і тисячі. Католики, ті ж італійці, вже не так шанують святителя Миколая, як православні росіяни, і багато тут тримається за рахунок саме російських паломників. Сьогодні саме російські являють образ колишньої, святий Європи. Тому росіян тут люблять, цінують, поважають. Але, з одного боку, це так, а з іншого боку, я повинен всіма силами цього не показувати і навіть не натякати. Потрібно вести себе дуже дипломатично, скромно, щоб нам дозволяли проводити богослужіння. Напруги бувають, але в основному, нам завжди йдуть назустріч. І ми самі дуже цінуємо добре ставлення і намагаємося всіма силами допомагати зберігачам мощей святителя.

Чи бояться вони, що хтось може вчинити так само, що вони самі багато століть назад - викрасти мощі?
Як мощі будуть перевозити в літаку?
Хто буде супроводжувати?
Який сенс стояти чергу, якщо можна спокійно прийти і прикластися?
Чи завжди можуть настоятелі храмів в Росії, де знаходяться частинки мощей святителя Миколая, надати пояснення, звідки ці частинки?
Якщо ми поставимо питання: що відбувається, коли люди моляться перед фальшивими реліквіями?
Багато дзвонять і питають: «Що, батюшка, тепер в Барі не потрібно приїжджати?
Ви сказали про отвори для збору світу?
Чи не помічали?
А яке соціальне і матеріальне становище російських паломників?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация