Які ікони обов'язково повинні бути вдома?

  1. Ікони в квартирі: куди вішати ікони? Які ікони повинні бути вдома?
  2. КНИГА протоієрея Сергія Ніколаєва про домашний иконостас
  3. Куди вішати ікону в квартирі?
  4. Де вішати ікону?
  5. Які ікони обов'язково повинні бути в домі?

Ікони в квартирі: куди вішати ікони? Які ікони повинні бути вдома?

У будинку кожного православного обов'язково повинна бути ікона Господа нашого Ісуса Христа і Хрест. Це головна ікона для кожного з нас.

Також в домашньому іконостасі добре мати ікону Пресвятої Богородиці і святих, шанованих в сім'ї - покровителів тих, хто живе в будинку, і тих, кому часто молиться. Не варто мати занадто багато ікон, в домашньому іконостасі краще мати ікони тих, кому регулярно молишся.

Не треба ставити в іконостас фотографії близьких людей - живих або померлих.

КНИГА протоієрея Сергія Ніколаєва про домашний иконостас

Матеріальний світ, що оточує нас, світ предметів - щоденних свідків нашої житті - не мовчить. Житло людини розповість про господаря, мабуть, більше самого господаря. І якщо православна людина на вулиці, в автобусі, в магазині нічим зовні не виділяється, то будинок його все ж має свої особливості. А тому не зайвим буде поговорити про естетику православного будинку.

Парафіяльний священик часто буває в оселях своїх прихожан. Його закликають освятити квартиру, відслужити домашній молебень, звуть до хворого здійснити таїнство Єлеопомазання (соборування). Під час таких відвідувань я завжди звертаю увагу, яке місце відведено домашнім ікон, як вони містяться, чи є перед ними лампадки або свічник. Чи є в будинку Євангеліє, духовні книги.

Радісно буває зустріти красиво оформлений, підтримуваний в чистоті, живий святий кут з іконами, запалену перед ними лампадку, чисту пелену під образами. Скільки любові в такій турботі! Та це й природно. Найдорожче для нас - Бог. Тому і дороги нам зображення Спасителя, Пречистої Його Матері, угодників Божих - святі ікони.

Але шкода буває господаря або господиню будинку, де сиротливо визирає з комода або серванта притулений до випадкової вазі пошкоджений паперовий образок в пів-долоні, та ще покритий пилом.

Іноді, особливо в тих сім'ях, де православна церковна традиція якось переривалася, віруючі і цілком благочестиві господарі не знають, як їм краще влаштувати нові для їхнього будинку святі ікони, лампади, свічники. Адже ікона - це святиня, але вона і виріб, що має свою форму, вид, ціну. Як "вписати" її в ситуацію, звичну обстановку?

Куди вішати ікону в квартирі?

Перш все оздоблення селянської світлиці йшло від червоного, або святого кута з іконами. Навіть сама назва "світлиця", ймовірно, походить від того, що вгорі місця (по-російськи - небесного, верхнього), тобто місця, де знаходиться частина неба - святі ікони. І сьогодні краще визначити для ікон зручне, красиве місце у вільному кутку або на стіні, навіть якщо це зажадає деякої перестановки.

Під час молитви або в свята перед іконами запалюють лампаду або свічку. Полум'я горить лампади, що прагне вгору, - символ нашої молитви, нашого горіння до Бога. Можна помітити, що лампадка безпечніше в побуті. Але все ж для урочистих або особливих випадків добре мати в будинку і свічник, свічки. Лампади бувають декількох видів: підвісні і стоячі. Господар будинку, виходячи з естетики і зручності, може вибрати собі ту чи іншу.

Ікону прийнято ставити не прямо на полицю, а на невелику красиву серветку, або, як її називають, пелену. Вона може бути прикрашена вишивкою, мереживом, воланом. Тут цілком можуть виразити себе фантазія, смак і вміння господині.

Якщо немає вільного кута або зручною частини стіни і при цьому шкода порушувати сформований інтер'єр, то ікони можна помістити на книжковій полиці, комоді, невисокому серванті, піаніно. Тимчасово, звичайно. В такому випадку слід звернути увагу, які книги стоять на полиці, цілком чи вони поєднуються зі стоїть над ними святинею. Може, краще прибрати їх або принаймні закрити чим-небудь. Подивіться, чи не стоять поруч з іконами порцелянові собачки, подарункові чашки або інші не дуже потрібні тут побутові прикраси. Безглуздо виглядає під іконами і телевізор. І ще одна умова: над іконами нічого не мають. Годинники, картини, фотографії та інші елементи декору повинні зайняти місце трохи осторонь. Так колись не дозволялося будувати будинок вище храму в безпосередній близькості до нього.

Присутність святині в будинку зобов'язує господарів піклуватися не тільки про зовнішній оздобах інтер'єру, але і про внутрішній зміст, тобто спонукає їх до благочестя. Обов'язково подивіться, чи всі у вашому будинку знаходиться у відповідності зі святинею, чи немає протиріч.

В "Стародавньому патерику" можна прочитати випадок, який стався з одним відлюдником. Якось під час молитви чернець побачив Пресвяту Діву, що стоїть на порозі його келії. Вона як би збиралася увійти, але потім відійшла і зникла. Бачення повторилося, і засмучений відлюдник звернувся до Богоматері: "Владичиця, чому ти ніяк не хочеш увійти в мою оселю?" На що Божа Матір відповідала: "Як я можу увійти туди, де знаходиться ворог мій". Відлюдник довго розмірковував над словами Пречистої Діви і згадав, що в його келії серед книг варто книга з працями якогось єретика, яку чернець забув віддати господареві. Негайно відлюдник виніс книгу з келії.

Якщо сім'я дружна, то такі "вороги" після обговорення на сімейній раді також можуть бути винесені з дому. А вони є майже у всіх. З цього приводу мені пригадуються два випадки. У минулому році запросили мене відслужити молебень в одному будинку, де, за словами господарів, було "не те". Незважаючи на те, що будинок був освячений, в ньому відчувався якийсь гніт. Обходячи кімнати зі святою водою, я звернув увагу на кімнату юнаків, синів господаря, де на стіні висів художньо виконаний плакат, присвячений відомій рок-групі. Причому відомої своєю сатанинською спрямованістю.

Після молебню, за чаєм я обережно, знаючи про фанатичною відданості деяких молодих людей своїм кумирам, спробував пояснити, що "недобре" в будинку цілком може відбуватися навіть від таких плакатів, що подібні зображення як би намагаються протистояти святині. Юнак мовчки встав і зняв обговорювану картину зі стіни. Вибір був зроблений тут же.

А ось в іншому будинку нерішучість господарів позбавила їх чудовою святині. Одній людині благочестива стара жінка подарувала прекрасну ікону - "Явище Божої Матері преп. Сергія Радонезького ". Ікона була прекрасна сама по собі, та до того ж була написана і подарована своєї власниці відомим ієрархом Російської Православної Церкви, що повідомляло їй деяку особливість. Новий власник знайшов для дорогоцінної святині місце на стіні у вітальні, але, на жаль, навпаки висіли три гравюри. Старі гравюри в прекрасних рамах, три жіночих портрета: Венери, Леди і Клеопатри. Близько схиляли господарів зняти ці три зображення світових розпусти, щоб вони не висіли навпроти Богородиці, але небажання руйнувати інтер'єр і не зовсім правильно сприйняте поняття культури позбавила змоги їм зробити правильний вибір.

На наступний ранок, рано, так рано, як тільки дозволяє пристойність, пролунав телефонний дзвінок: благочестива старенька благала повернути їй ікону і повернути швидше. "Я не спала всю ніч, мені здавалося, що щось трапилося з моєю іконою. Я дам вам іншу, а цю привезіть до мене, я віддам її вам згодом ", - просила вона. Звичайно ж, святиня повернулася до своєї колишньої власниці, а любителі старовинних гравюр отримали в подарунок іншу ікону. Її поставили в іншій кімнаті на поличку серед інших ікон, так як вона за своїми розмірами і виконання більш підходила туди. Не знаю, випадково чи навмисне Любов Тимофіївна вибрала заміну. Це теж був образ Божої Матері, називався він "Годувальниця". Бути може, тут був натяк на духовний вік її приятелів? Правда, урок не пройшов даремно, через деякий час місце сумнівних портретів зайняли три пейзажу.

Де вішати ікону?

Іноді виникає питання: в будинку кілька кімнат, де доречніше розташувати ікони? Особливої ​​правила немає. Але моліться ви частіше в тій кімнаті, в якій спите. До того ж молитва вимагає деякого усамітнення. "Ти ж, коли молишся, увійди до своєї комірчини, зачини свої двері твою, і помолися Отцеві своєму. Що в таїні ... "(Мф. 6, 6), - читаємо в Євангелії. Значить, в спальні розумно мати ікони, перед якими ви будете читати ранкові та вечірні молитви.

Якщо у вас є дитяча кімната, то в ній обов'язково повинна знаходитися ікона. Дитина часто по-своєму, по-дитячому звертається до "Боженьке", добре, якщо при цьому він може бачити образ. Крім того, будь-яка свята ікона - чудотворна, і вона чудесним чином охоронить ваше дитя.

Згадайте, що в загальній кімнаті збирається вся родина, тут часто відбувається загальна трапеза, і тут також повинен знаходитися святий образ. Не забудьте і про кухню. У ній господиня проводить більшу частину часу. Кухня - місце буденних сніданків і вечерь. Молитву перед споживанням їжі краще вимовляти, звернувши погляд на ікону. Отже, нехай ікони будуть в кожній кімнаті і в кухні. "... Бажаю, щоб на всякому місці мужі чинили молитви, підіймаючи чисті руки без гніву та сумніву" (1 Тим. 2, 8), - говорить Апостол. "На будь-якому місці ..."

Які ікони обов'язково повинні бути в домі?

Є ще одне питання. Які ікони краще мати вдома? Тут також немає правила, а є лише благочестива традиція. Більшість наших молитов звернено до Спасителя і Божої Матері. Розумно мати вдома образ Господа Ісуса Христа і Його Пречистої Матері.

У російській православному будинку найчастіше ви зустрінете триптих: Спаситель, Богородиця і святитель Миколай. Шанування в Росії святителя Миколая настільки широко, що навряд чи який святий може зрівнятися в цьому сенсі з Мирлікійським чудотворцем. Причина тут проста: як відомо, до висохлого криниці по воду не ходять. Святитель Микола любимо і шануємо у нас як швидкий помічник, заступник і великий чудотворець. Майже в кожній родині є досвід його чудесної допомоги.

Побожні люди зазвичай мають образ свого небесного покровителя, чиє ім'я вони носять. Іноді той чи інший угодник Божий виявляється чимось близький нам. Ми знаходимо в його житті якусь близьку або улюблену нами рису характеру, нас захоплює якесь діяння або чудо, створене за «його молитві. З'являється бажання мати вдома образ цього святого. Звичайно, молитва перед ним буде особливо сердечна. Наше патріотичне улаштування, любов до Батьківщини може виразити себе в особливому шануванні і теплою молитві перед образами преподобного Сергія Радонезького, преподобного Серафима Саровського, праведного Іоанна Кронштадтського, благовірних князів Олександра Невського, Данила Московського і Димитрія Донського. Любов до Росії нероздільна з любов'ю до чудотворних ікон Заступниці старанної, Божої Матері, через які стільки чудес проістекло на нашу землю. Це ікони Володимирська, Казанська, Тихвинська, Державна і багато інших.

Господні свята і Божої Матері також зображуються на іконах. Можна мати вдома ікону Стрітення, Благовіщення, Хрещення, Покрова Божої Матері.

Вдивіться в ікону "Різдво Христове". Який тихий, мирний, сімейний, саме сімейний образ. Бог-Немовля і дивляться на Крихітку в тихому розчулення Мати і Обручник; пастухи, що поклоняються Спасителю, зі страхом і радістю простого і вірного серця; мудреці-волхви, що принесли дари-символи, знак того, що земна мудрість всього лише частина мудрості небесної. Мирна ніч, а над усім Віфлеємська зірка. Скільки думок і молитов народиться поруч з цією іконою.

А погляньте на образ "Введення в храм Пресвятої Богородиці". Батьки привели єдине, довгоочікуване, улюблене дитя в храм для того, щоб залишити його там. Дівчинці всього три роки. Як милі малятка в цей час, як чисті й безневинні! Як пестить батьківське серце один вид їх! Але де краще зберегти і зміцнити цю чистоту? У храмі. Іоаким і Анна віддали Марію на виховання в храм. Дивіться, батьки, і ваше дитя повинне шанувати Закон Божий, і вашій дитині необхідно бути в храмі. Дивлячись на цей образ батьківського подвигу і надії на Бога, моліться за своїх чад, міркуйте про свої обов'язки.

Скільки необхідного для нашої душі знайдемо ми, дивлячись на ікону "Стрітення Господнє". Стрітення, по-слов'янськи зустріч, тобто зустріч Спасителя і старця Симеона. Які чудові слова вимовив Богоприємець Симеон, взявши на руки Немовля Ісуса: "Нині відпускаєш раба Твого, Владико, по слову Твоєму, зі світом" (Лк. 2, 29). Тому що було праведному старцю одкровення, що не помре він до того часу, поки не побачить Христа Спасителя. І ми при зустрічі з Господом, будь то в молитві, в Його храмі, в читанні Святого Письма, біля мощей Його святих угодників, так само розлучаємося з земним, тимчасово вмираємо для турбот і скорбот цьому житті. "Нині відпускаєш раба Твого, Владико ..."

Чому б вам не мати образу Животворящої Трійці: три Ангела, що сидять за трапезою, - символ нескінченної любові і єднання.

А утїшеннв для православної людини бачити розпростертий над світом омофор Богородиці на іконі свята Покров Божої Матері. Чи не впадай у відчай, людина, - і над тобою покрив Заступниці старанної.

Ікони зараз можна придбати різні. Будь освячений образ - святиня. І паперова літографія, і відтворений художником-іконописцем, і старовинний родинний образ, і придбаний в антикварному магазині раритет - все це ікона. Звичайно, приємно мати високохудожній образ, написаний грамотним фахівцем изографом, такі сьогодні можна купити в Троїце-Сергієвій Лаврі, Свято-Даниловому московському монастирі, де є свої художні майстерні. Чудово, якщо вдома є старі сімейні ікони. Але не слід нехтувати і сучасної репродукцією. У Криму, в Лівадії, в імператорському палаці в кабінеті імператора Миколи II, людини дуже релігійного і благочестивого, стіни буквально заповнені іконами. Старовинні, дорогоцінні за листом ікони, а поруч простенькі "сільського" листи, а де-не-де літографії і фотографії. І всі ці святині - і дорогі, і скромненький - зустрічали молитовний погляд святого людину, яка стояла з розчуленим серцем перед ними. Здається, що справа тут не тільки в тому, яка ікона перед нами, але і в нас самих. Мені доводилося бачити байдужі порожні особи і перед іконою Божої Матері Володимирській, і перед Трійцею листи Андрія Рубльова. "Царство Боже всередині вас є" (Лк. 17, 21), - сказав Спаситель.

Хочеться побажати вам, щоб святі ікони частіше перебували перед вашим поглядом, спонукаючи до молитви і Богомисліє, підносячи над мирською суєтою, вгамувати пристрасті і зцілюючи хвороби. Амінь.

---------------------------

Ікони в нашому домі. Про молитву. Про милостиню. - М .: Даниловський благовісник, 1997.- 48 с. - (Серія «За порадою до батюшки»).

Ікони в квартирі: куди вішати ікони?
Які ікони повинні бути вдома?
Де вішати ікону?
Які ікони обов'язково повинні бути в домі?
Ікони в квартирі: куди вішати ікони?
Які ікони повинні бути вдома?
Як "вписати" її в ситуацію, звичну обстановку?
Куди вішати ікону в квартирі?
Бачення повторилося, і засмучений відлюдник звернувся до Богоматері: "Владичиця, чому ти ніяк не хочеш увійти в мою оселю?
Бути може, тут був натяк на духовний вік її приятелів?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация