Аляска (штат США)

Ал я ска (Alaska), штат на північному заході Північної Америки, відокремлений від основної частини США територією Канади. Площа 1519 тис. Км2. Населення 277,9 тис. Чол. (1967), з них корінного населення (індіанці, алеути і ескімоси) близько 44 тис. (1960). Адміністративний центр - м Джуно.

Населення більше частиною сконцентровано в південній і південно-східній А. Найбільш значні міста - Анкорідж, Кетчикан, Джуно, Ситка; у внутрішній, редкозаселённой частини штату є тільки один великий центр - Фербенкс.

Природа. Північна і центральна області зайняті переважно рівнинами і плоськогорьямі (висота до 1200 м). Клімат холодний, континентальний. У Фербенксі середня температура січня -24,8 ° С, липня + 15,7 ° С. Опадів 300 мм на рік. Зима 6 - 8 міс; повсюдна багаторічна мерзлота. Рослинність - тундри і рідкостійні лісу. По долинах великих річок (Юкон, Колвілл) невеликі ділянки с.-г. земель. Південна, південно-західний і південно-східна області - приморські, багато островів, зручні незамерзаючі бухти. Рельєф переважно гірський (р Мак-Кінлі, 6193 м), клімат помірний, вологий. У Джуно середня температура січня -1,6 ° С, липня 13,3 ° С. Опадів 1500 - 4000 мм на рік. На схилах гір на Ю. і Ю.-В. - густі хвойні ліси, на Ю.-З. - луки.

Історичний нарис. На думку багатьох вчених, далекі предки сучасних корінних жителів А. - індіанців, ескімосів, алеутів - проникли на А. з Північно-Східної Азії. На час відкриття А. російськими землепроходцами в 17 в. ескімоси жили переважно в прибережних районах А. і займалися головним чином морським звіробійним промислом, рибальством і полюванням на оленів; алеути жили на півострові Аляска, полюючи на морського звіра; індіанці - на південно-східному узбережжі А. ( тлінкіти і хайда) і у внутрішніх районах А. ( атапаски ), Вісні заняття - рибальство і полювання. До середини 30-х рр. 18 в. завдяки експедиціям П. Нагібін, В. Берінга, А. Мельникова, І. Федорова, М. Гвоздєва були проведені перші обстеження А., але лише з експедицією А. Чирикова 1741 прийнято пов'язувати відкриття А. З середини 40-х рр. і до кінця 18 ст. до північних берегів Америки було скоєно понад 80 дослідницьких і торгово-промислових експедицій. У 1784 на острові Кадьяк купцем Г. І. Шеліховим було засновано перше російське поселення. У 1798 купцями Шеліховим, Мильниковим і Голикова створена «поєднана американська компанія», в 1799 названа Російсько-американською компанією , В монопольне користування якої були передані всі промисли і копалини, що знаходилися на північно-західному березі Америки від 55 ° північної широти до Берингової протоки і на островах Алеутських, Курильських і ін. Їй надавалося також право освоювати землі, не зайняті ін. Державами. Центром А. став р Ново-Архангельськ (нині Ситка). Першим головним правителем російських поселень в Америці (1790-1818) був А. Баранов .

Кругосвітні експедиції, до яких вдавався Російсько-американською компанією (13 експедицій в 1804-40), підтримували регулярний зв'язок між А. і Росією. Російські дослідники внесли значний вклад у вивчення А. Особливо велике було значення наукових експедицій А. Кашеварова (1838) і Л. Загоскіна (1842-1844). Володіння А. приводило Росію до конфліктів з Англією і США. У 1821 указом Олександра I іноземним судам було заборонено плавати уздовж берегів російських володінь на А., але незабаром Росія була змушена надати США (1824) і Англії (1825) пільгові умови мореплавства і торгівлі в цьому районі. А в 1834 Компанія Гудзонової затоки, підтримувана англійським урядом, зробила вже спробу закріпитися в межах російських володінь в гирлі р. Стікин (Стахін). У 1839 конфлікт був вирішений на користь цієї компанії, що отримала в оренду на вигідних умовах прибережну смугу російських володінь від 54 ° 40 'північної широти до 58 ° 20' північної широти.

Неміцним було і військовий стан російської А. В період Кримської війни 1853 - 56 у царського уряду не було необхідних сил в районі Тихого океану для оборони російських поселень в Північній Америці. У цих умовах царський уряд вирішив продати А. Із двох конкурентів - США і Англії - Росія воліла США в розрахунку на їх підтримку в боротьбі за ліквідацію умов Паризького мирний договір 1856 . За договором 18 (30) березня 1867 А. була продана США за 7,2 млн. Доларів (т. Е. Менш ніж за 11 млн. Рублів).

Після покупки А. американські капіталісти почали хижацьку експлуатацію її природних багатств. Корінне населення - ескімоси, індійці, алеути - піддавалося жорстокому пригнічення і прирікає на поступове вимирання. В кінці 19 ст. в прилеглому районі Канади (Клондайк), а потім і на території А. були відкриті великі поклади золота, що спричинило за собою т. зв. «Золоту лихоманку». Ключові позиції в економіці захопили монополістичні групи Моргана, Е. Гаррімана і ін. В 1867-84 А. знаходилася у веденні військового міністерства США, в 1884-1912 була округом, очолювався губернатором, в 1912 перетворена в «територію» США. З 1958 штат США. На території А. є велика кількість аеродромів, військово-повітряних і військово-морських баз.

Господарство. До початку 20-х рр. 20 в. склався в основному профіль господарства А. - рибна ловля, переробка риби, полювання на хутрового звіра, видобування металевих руд. У зв'язку з великим військовим будівництвом, початим під час 2-ї світової війни, значення старих галузей господарства безперервно знижується. У 1965 із загальної кількості зайнятих в 70 тис. Чол. близько 30 тис. припадало на зайнятих в державних установах, пов'язаних переважно з обслуговуванням армії, що знаходиться на А.

Сільське господарство, незважаючи на наявність значних масивів землі, придатної для обробки, розвинене вкрай слабо. Налічується кілька сот ферм, здебільшого дрібних. Основні с.-г. райони - долина р. Матануска і півострів Кенан. Майже все продовольство - привізна. Головна місцева продукція - свіжі овочі, картопля, молоко і молочні продукти. Рибальство і рибоконсервна промисловість дають приблизно половину валової продукції А., але улови падають у зв'язку з виснаженням ресурсів цінних порід риби. Раніше розвинене оленярство прийшло в занепад. Гірничодобувна промисловість представлена ​​незначною видобутком вугілля (долина Матануска), нафти (півострів Кенай), олова, хромітів. Видобуток золота в районі Фербенкса і на півострові Сьюард знижується. На півночі А. в 1968-69 відкриті багаті поклади нафти. Переробна промисловість представлена ​​головним чином рибоконсервний і лісопильними підприємствами. У Кетчікане і Ситке 2 великих паперово-целюлозних заводу. Зовнішні зв'язки штату обслуговуються головним чином морським флотом. Аляскинское шосе, значна частина якого проходить по Канаді, пов'язує А. з основною територією США. Через А. проходят важливі авіалінії, що сполучають США з країнами Сходу. Фербенкс і, особливо, Анкорідж - крупні авіапорти. Довжина ж. д. близько 930 км, шосейних доріг 6260 км. (1964). Внутрішні перевезення здійснюються по залізниці, що йде від тихоокеанського узбережжя до басейну р. Юкон, і мережі шосейних доріг. Велику роль в перевезеннях вантажів і пасажирів відіграє місцевий авіатранспорт. У зимову пору року частина вантажів перекидають на тракторних санях і частково на собачих упряжках.

Літ .: Єфімов А. В., З історії російських експедицій на Тихому океані, М., 1948; його ж. З історії великих російських географічних відкриттів, М., 1949; Подорожі та дослідження лейтенанта Лаврентія Загоскіна в російській Америці в 1842 - 1844 рр., М., 1956: Окунь С. Б., Російсько-американська компанія, М.-Л., 1939; Ковалевський В. П., Аляска, М., 1952; HuIley С. С., Alaska. 1741 - 1953, Portland, 1953.

А. В. Антипова, В. П. Ковалевський, С. Б. Окунь.

Окунь

Аляска.

Аляска

Аляска (штат). Льодовик Св. Іллі.

Іллі

Аляска (штат). Загальний вигляд м Джуно.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация