Андрій Первозванний - апостол для Русі

Апостол Андрій Первозванний - найбільш шанований на Русі з усіх дванадцяти апостолів. Первозванним він став, так як першим пішов за Христом. За переказами, Андрій проповідував на причорноморських землях за тисячу років до Хрещення Русі. Російська Церква, яка прийняла віру з Візантії, теж вважає себе наступницею апостола Андрія Первозванного. Апостол Андрій Первозванний - найбільш шанований на Русі з усіх дванадцяти апостолів

Апостол Андрій був родом з галілейського міста Віфсаїди. Коли Іоанн Хреститель почав проповідувати на берегах Йордану, Андрій разом з Іоанном Зеведеєвих пішов за пророком. Багато хто думав, що Іоанн Хреститель і є очікуваний Месія, але пророк пояснив людям, що він не Месія, а посланий тільки приготувати Йому шлях. У той час Ісус Христос прийшов до Іоанна Хрестителя на Йордан для хрещення. Той, вказуючи на Господа, сказав своїм учням: "Ось Агнець Божий, що бере на себе гріхи світу". Почувши це, Андрій з Іоанном послідували за Ісусом. Господь, побачивши їх, запитав: "Що вам треба?" Вони сказали: "Учитель, де Ти живеш?" "Підіть і побачите", - відповів Ісус, і з того часу вони стали Його учнями. В цей же день апостол Андрій пішов до свого брата Симона Петра і сказав йому: "Ми знайшли Месію". Петро теж приєднався до учнів Христових.

Читайте також: Апостол Матфей: від митаря до євангеліста

З Євангелія ми знаємо, що брати Андрій і Симон, Петро і брати Іоанн і Яків повинні були на якийсь час повернутися до своїх родин і зайнятися своєю звичайною роботою - риболовлею. Кілька місяців по тому Господь, проходячи повз Галілейського озера і побачивши їх ловлять рибу, сказав: "Ідіть за Мною, і Я зроблю вас ловцями людей". Тоді вони залишили свої човни і мережі і з того дня всюди ходили за Христом.

Андрій, раніше інших апостолів пішов за Господом, отримав найменування Первозванного. Надалі в Новому Завіті про Андрія Первозванного повідомляється епізодично. Він згадується серед дванадцяти учнів Христа. При чудовому насиченні п'яти тисяч чоловік саме він повідомляє Ісусу про наявні п'ять хлібів і двох риб. Андрій Первозванний разом з трьома обраними учнями Христа, Петром, Яковом та Іваном, був учасником бесіди Спасителя на Оливній горі про прийдешній кінець світу. У числі дванадцяти учнів Андрій Первозванний був присутній на Таємній вечері і при явищах Христа апостолам після Воскресіння, а також при Вознесіння Спасителя. Останнє, що відомо про Андрія Первозванного з Нового Завіту, - це його участь разом з усіма в виборі дванадцятого апостола замість Іуди Іскаріота і присутність при сходженні Святого Духа на свято П'ятидесятниці.

Читайте також: Невіра і віра апостола Фоми

За переказами, коли апостоли кинули жереб, кому куди йти проповідувати, апостолу Андрію дісталася Скіфія. Згідно сучасникові апостолів Овідія, ця країна займала територію на північ від Понта Евксинського (Чорного моря), що простягалася від гір Кавказу, Меотиди (Азовського моря) і річки Танаїс (Дон) на сході до річки Гіпаніс (Південний Буг) на заході і включала в себе Кримський півостровів , а на півночі обмежену скіфських горами.

У житії Андрія Первозванного, складеному Єпіфаній Ченцем, повідомляється, що під час третьої подорожі апостол, пройшовши по Південному та Східному Причорномор'ї, досяг Криму і чималий час провів в Херсонесі. Це житіє користувалося великим авторитетом у всіх православних Церквах, в кінці XI століття з'явився його слов'янський переклад. Крім того, на Русі було створено оригінальне сказання про відвідування Андрієм Первозванним російських меж - "Слово про прояв Хрещення Руския земля святого апостола Андрія, како приходив в Русь", що збереглося в складі Повісті временних літ. Згідно з цим текстом, Андрій Первозванний, який прибув з Синопа в Корсунь (Херсонес), дізнався про близькість Дніпровського гирла і захотів піти по цій річці в Рим. Піднявшись нагору по Дніпру, він благословив місце майбутнього Києва, а потім відправився на північ, в землю словен, де пізніше виник Новгород.

Після повернення в Грецію апостол Андрій зупинився в місті Патрос, розташованому у затоки Корінфа. Так як багато жителів увірували в Христа, місцевий правитель Егеат запалав ненавистю проти апостола Андрія і засудив Його до розп'яття на хресті. Він велів розіпнути апостола так, щоб той довше страждав. Святого Андрія прив'язавши до хреста на зразок букви X, що не вбиваючи цвяхів у його руки і ноги, щоб не викликати швидкої смерті. Несправедливий вирок Егеата викликав в народі обурення, але залишився в силі. Мученицька смерть апостола Андрія Первозванного пішла близько 62 року після Різдва Христового.

Читайте також: Апостол, бачив кінець світу

Апостола Андрія Первозванного здавна шанували на Русі. У 1030 Всеволод Ярославич, молодший син князя Ярослава Мудрого, отримав у хрещенні ім'я Андрій. У 1086 році він заснував в Києві Андріївський монастир. 1089 році Переяславський митрополит Єфрем освятив побудований ним в Переяславі кам'яний собор в ім'я Андрія Первозванного, в кінці XI століття в Новгороді був побудований храм в ім'я Андрія Первозванного. В цей же час пам'ять Андрія Первозванного була внесена в усі російські календарі. З 1097 року в російській традиції засвідчені церковні служби Андрію Первозванному.

При імператорі Петра I, що рахував Андрія Первозванного своїм покровителем, ім'я "хрестителя землі Руської" отримав головний орден Російської імперії, а андріївський хрест став зображуватися на прапорах Російського флоту.

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Господь, побачивши їх, запитав: "Що вам треба?
Вони сказали: "Учитель, де Ти живеш?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация