Антиоксиданти. Їх значення здоров'я організму.

Сучасний ритм життя не дозволяє дотримуватися   правильний режим харчування   , Праці і відпочинку Сучасний ритм життя не дозволяє дотримуватися правильний режим харчування , Праці і відпочинку. Скоротилися фізичні навантаження, а значить, потреба в калорійності і обсязі їжі теж скоротилася. При цьому з традиційного набору продуктів організм не може повністю засвоїти необхідну кількість поживних речовин, вітамінів і мінералів. хронічний стрес , Нераціональне харчування, несприятлива екологія та шкідливі звички сприяють тимчасовому в'янення організму і ранньої втрати молодості. Якщо раніше вчених займала проблема створення кошти, що повертає час назад, то сьогодні перед ними стоїть більш реальна мета - відсунути ознаки старіння, уберегти організм від руйнівного впливу часу шляхом оптимізації роботи його клітин на кожному певному етапі життя.

Виникає резонне питання: чи здатні довкілля, спосіб життя, думок і інші фактори вплинути на старіння організму? Так, здатні. Вони можуть змінити, уповільнити, прискорити, перекрутити перебіг процесів. Кожна людина індивідуальна, і тому вікові зміни у різних людей носять власний характер. Якість життя надає на організм кардинальний вплив.

В результаті життєдіяльності в організмі людини з'являються так звані вільні радикали - агресивні молекули, що вражають здорові клітини, що руйнують ферменти і заподіюють різний шкоду. Все це призводить до окислення організму, зниження імунітету і, як наслідок, раннього старіння і розвитку хвороб.

На думку вчених, саме вільні радикали є основоположним фактором процесу старіння . Уникнути контакту з вільними радикалами неможливо, вони неминуче утворюються всередині організму. Більш того, в певні моменти життя вони навіть необхідні, особливо при запальних захворюваннях. Виникає висновок: необхідно вести боротьбу не з вільними радикалами, а з їх надлишком.

Вільні радикали утворюються як побічний продукт в результаті спалювання кисню в клітинах, вони хімічно активні і нестабільні. Це обумовлено тим, що заряд ядра має незбалансоване кількість електронів, які, проникаючи через мембрани в клітини, вступають в зв'язок з нормальними молекулами, намагаючись відірвати електрон, або віддати зайвий. У свою чергу, пошкоджена молекула теж починає прагнути до збалансованості, викликаючи ланцюгову реакцію ділення клітин з деформованими молекулами. Вільні радикали можуть також зв'язати дві молекули разом, через що ті не зможуть нормально функціонувати.

Якби в організмі не існувало захисту від вільних радикалів, він міг би загинути від однієї єдиної молекули вільного радикала. Тобто одного вдиху кисню з повітря вистачило б для того, щоб за короткий час людина перетворилася на купу клітинних руїн. Однак в невеликих кількостях вільні радикали надають навіть корисний вплив на організм, беручи участь в мільйонах біохімічних реакцій, допомагаючи боротися з хвороботворними бактеріями, вірусами і грибками. Але, вживання неякісної питної води , Інтенсивне фізичне навантаження, куріння , Несприятливий радіаційний фон можуть привести до збою природних механізмів контролю. Природний захист, звичайно ж, існує, але в сучасному забрудненому світі вона часто виявляється не цілком достатньою. В даний час виявлено понад сотню різних захворювань, першопричиною розвитку яких є саме вільні радикали.

Для захисту організму від окислення існують спеціальні речовини, звані антиоксидантами, які виконують важливу функцію по збереженню молодості, здоров'я і краси. Антиоксиданти перешкоджають руйнівній дії вільних радикалів, захищаючи колагенові і еластинових волокна і гальмуючи процес старіння. Природними антиоксидантами організму є ензими, зокрема супероксиддисмутаза, а також малі молекули Глютатіон, вироблені клітинами. При зростанні рівня вільних радикалів - організм відчуває гостру потребу в додаткових антиоксидантах. Якщо антиоксидантів в організмі недостатньо, то настає, так званий, оксидативний стрес.

Коли вільних радикалів в надлишку, то дії супероксиддисмутази недостатньо. Відбувається запуск ланцюгової хімічної реакції, що призводить до утворення нових радикалів, які також вступають в хімічну реакцію і так далі. В результаті здорові клітини гинуть, викликаючи старіння організму або розвиток захворювання. Якщо тільки на шляху вільного радикала не виникне пастка, яка називається антиоксидантом.

Антиоксиданти мають надлишок вільних електронів, які зв'язуються з вільними радикалами, запобігаючи розвитку ланцюгової реакції. Вони нейтралізують негативне явище окислення в організмі. Вільні радикали можна порівняти зі стадом овець, що пасуться на лузі. У ролі антиоксидантів виступатимуть пастухи, які забороняють вівцям заходити на засіяні поля. Як пастухи контролюють овець, та й антиоксиданти не допускають поразки мільйона здорових функціонуючих клітин вільними радикалами. Основою продовження молодості, гарного самопочуття і довголіття є здоровий спосіб життя і правильне харчування, що містить всі необхідні організму вітаміни , Мікроелементи і антиоксиданти.

Існує два джерела надходження вільних радикалів в організм. Перший - результат природного функціонування, другий - неякісні продукти харчування, сонячна радіація, забруднена екологія, промислові токсини, куріння, лікарська або алкогольна інтоксикація організму і так далі. Якщо в першому випадку в боротьбу з вільними радикалами вступає супероксиддисмутаза, то в другому випадку можна значно допомогти організму захиститися, якщо вести здоровий спосіб життя і збалансовано харчуватися.

Правильно харчуватися - це значить робити найважливіші кроки для забезпечення власного здоров'я. Якісне харчування продовжить молодість і розвине потенційні фізичні і розумові можливості. Здоровий спосіб життя внесе свій вклад в підтримку здоров'я і відмінного самопочуття, знижуючи ризик розвитку захворювань, пов'язаних з неякісним харчуванням. Єдиної чарівної формули здоров'я не існує, але є певні важливі складові життя людини, які включають в себе регулярну фізичне навантаження , Відпочинок і збалансоване харчування.

Крім найважливіших макро- і мікроелементів продукти харчування містять корисні фітонутрієнти, тобто хімічні сполуки і речовини, одержувані з рослин. Фітонутрієнти є природними антиоксидантами і, потрапляючи в організм разом з їжею, вступають в активну боротьбу з вільними радикалами. Багато новомодні дієти не тільки страждають недоліком поживних речовин, але найчастіше, взагалі, позбавлені гарантованого наявності найважливіших корисних елементів, життєво необхідних організму для підтримки здоров'я і активного способу життя. Фітонутрієнти включають в себе: поліфеноли, лютеїн, зеаксантин, лікопін, еллаговую кислоту і геспередин.

Однією з категорій поліфенолів є біофлавоноїди, які надають овочам, фруктам і ягодам колір і смак. У групі з іншими поліфенолами біофлавоноїди роблять благотворний вплив на здоров'я, завдяки життєдайним, протиалергенний, протизапальну, антибактеріальну і антиоксидантним властивостям. Незамінним джерелом поліфенолів є фрукти, овочі, особливо цибуля, а також зелений чай.

Лютеїн - поживна речовина і природний пігмент ряду рослинних джерел. Лютеїн є потужним антиоксидантом, в першу чергу він сприяє активному збереженню зору. Активну участь лютеїну в зниженні ризику патології рогівки ока і підтримці здорового зору є предметом пильного вивчення. Лютеїн міститься в зелених овочах, шпинаті і яєчному жовтку.

Зеаксантин також є живильною речовиною рослинного походження, він - більш рідкісний хімічний побратим лютеїну, хоча і різко відрізняється від нього за молекулярною структурою. Зеаксантин і лютеїн присутні в кришталику і сітківці ока кожної людини, і їх взаємна дія надає сильнішу антиоксидантний захист очей, ніж дія одного лютеїну. Зеаксантин міститься в тих же харчових продуктах, що і лютеїн.

Лікопін - потужний антиоксидант, що захищає шкіру від згубного впливу ультрафіолету і забрудненого навколишнього середовища. Лікопін блокує вільні радикали, стимулює внутрішньоклітинний обмін і вироблення колагену, сприяючи оновленню клітин і підтримання молодості шкіри. Лікопін міститься в помідорах яскраво червоного кольору, червоному пігменті кавуна і шкірки грейпфрута.

Еллаговая кислота не є життєво необхідною для людини, проте через свого сильного антиоксидантної властивості, вона стала предметом наукових досліджень, які підтвердили, що еллаговая кислота захищає клітини від ультрафіолетових пошкоджень, блокує руйнують колаген ензими, запобігає розвитку запальних реакцій і є одним з найбільш ефективних засобів боротьби з передчасними зморшками. Еллаговую кислоту отримують з овочів, фруктів, горіхів, але рекордсменами щодо її змісту вважаються малина, гранат, полуниця і журавлина.

Геспередин є флавоноїди і, діючи спільно з вітаміном С , Відповідає за здоров'я капілярів і утворення колагену. Він також бере участь в загоєнні ран і сприяє підтримці здорової імунної системи. Гесперидин у величезних кількостях міститься в цитрусових фруктах, зокрема в апельсинах і лимонах.

І на завершення, найважливіший продукт для здоров'я шкіри і загального стану організму - це чиста вода. Коли клітини отримують необхідну кількість води, все реакції процесу життєдіяльності протікають швидше, а значить, швидше регенеруються клітини і засвоюються поживні речовини.

Здавалося б, якщо включати в свій раціон продукти, що містять антиоксиданти, то проблема передчасного старіння буде вирішена. Однак тут існує підводний камінь. Справа в тому, що після 30 років у переважної більшості людей кишечник настільки зашлакован, що велика частина поживних елементів просто не засвоюється. Тому необхідні регулярні очисні процедури кишечника, сприяють нормальному всмоктуванню вітамінів, мікроелементів і антиоксидантів.

Заслуговує на увагу той факт, що швидкість розвитку вікових змін більш значна не в старості, а в тому віці, коли кожна людина вважає себе ще відносно молодим. Саме з 30-40 років в більшості випадків розвиваються серйозні зміни в діяльності ендокринної та серцево-судинної систем, шлунково-кишкового тракту і так далі. Лінь, небажання займатися власним здоров'ям і скажений ритм сучасного життя створюють передумови для раннього старіння організму. Тому, чим раніше почати піклуватися про своє здоров'я , Тим більше шансів на те, що організм у відповідь на турботу про нього, віддячить продовженням молодості, гарного самопочуття і активною життєвою позицією.

Автор: Аріна Михайлова

Виникає резонне питання: чи здатні довкілля, спосіб життя, думок і інші фактори вплинути на старіння організму?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация