АПЛ "Дмитро Донський" віддають на поталу

Михайлов Андрій

Цю новину в столиці російських кораблів-атомників Северодвінську обговорюють так активно, що здається, ця тема - головна для жителів. Визнаний в минулому році мономістом, Северодвинск живе в основному за рахунок оборонних верфей. Тому звістка, що АПЛ "Дмитро Донський" хочуть перетворити в мішень для нових човнів типу "Борей", зачепила за живе.

"Севмаш" пропонує залишити човен проекту "Тайфун" в складі ВМФ для відпрацювання зброї інших субмарин - приблизно так звучить тема в російських ЗМІ. Тобто, по суті, "Дмитра Донського" хочуть перетворити в човен-мішень для новітніх субмарин проекту "Борей", які планується озброїти такими ж новітніми ракетами "Булава".

Однак, якщо уважно повивчати цю, без сумніву, сенсаційну тему, то можна, врешті-решт, зрозуміти, що мови про "перекваліфікації" "Дмитра Донського" поки, в общем-то, і не йде. Просто керівництво головної Северодвінську верфі, "Севмаша", шукає будь-які способи залишити корабель у складі флоту. Військові своєї згоди поки не дали.

Читайте також: Субмарину "К-219" утопило підводне НЛО?

Нагадаємо, "Дмитро Донський" - головний (тобто найперша) підводний човен проекту 941 (шифр "Акула", по натовської класифікації "Тайфун"). Це важкий атомний ракетний крейсер стратегічного призначення. Корабель занесений в Книгу рекордів Гіннеса як найбільша АПЛ в світі. Довжина човна становить 172 метрів, ширина - 23,3 метра, осадка - 11,5 метра.

Усередині сталевого легкого корпусу розташовуються горизонтально два міцних корпусу діаметром по 7,2 метра, розділених кожен на вісім відсіків. Між ними - три міцних модуля: носової з шістьма торпедними апаратами калібру 533 міліметри, кормової і центральний пост. По суті, це величезний підводний катамаран. Несе 20 балістичних ракет.

У такій компоновці "Тайфун" може півроку ходити під водою на глибині до 400 метрів, переміщаючись зі швидкістю 50 кілометрів на годину (27 вузлів). Всього з 1976 року було побудовано шість таких човнів, три вже розрізані на метал в рамках російсько-американської програми "Спільне зменшення загроз".

Раніше пропонувалося переробити "Тайфун" в підводні вантажівки і возити на них товари в північні порти круглий рік. Однак потім від цієї ідеї відмовилися через дорожнечу таких перевезень. Під випробування нового ракетного комплексу "Булава" "Дмитро Донський" був модернізований в 2000-х роках. В одну з його шахт, побудованих під ракету "Р-39", був вставлений так званий новий пусковий стакан під "Булаву". З борту крейсера були проведені 14 випробувальних пусків, шість з яких були невдалими. Останній виявився успішним і був проведений 29 жовтня 2010 року.

Але тепер випробування "Булави", причому досить успішні, проходять вже з борту так званого штатного носія - АПЛ проекту "Борей" під назвою "Юрій Долгорукий". Чи готові і дві наступні підводного човна цього класу - "Олександр Невський" і "Володимир Мономах". Таким чином, перероблений виключно під випробування "Булави", могутній "Дмитро Донський" стає, по суті, не потрібен.

У підсумку всі три залишилися човни цього проекту - "Дмитро Донський", а також "Архангельськ" і "Северсталь" було вирішено утилізувати. Екіпаж "Донського", який на флоті носить номер ТК-208, вже з початку 2012 року скоротять зі 160 до 70 осіб ...

Читайте також: У море - "великий князь" від атомного флоту

Пам'ятається, в серпні 2009 року з цим самим скорочуваним особовим складом "Дмитра Донського" на території "Севмаша" в Северодвінську зустрічався Патріарх Московський і всієї Русі Кирило. Фотографії з тієї зустрічі свято зберігаються в кают-компанії корабля. Схоже, це поряд з випробуваннями "Булави" - найостанніший "світлий" момент в історії "Дмитра Донського".

Скільки праці Северодвінську корабели вклали в створення і випробування цього корабля. Шкода його втрачати ... Зараз він в чудовому стані, все системи і механізми працюють чудово, екіпаж підготовлений висококлассно. Северодвінську корабели і запропонували використовувати "Дмитра Донського" в якості живої мішені для випробування всіх нових "Борі" і для забезпечення їх виходів в море на випробування. По суті, ідея використовувати човен в якості мішені прийшла від безвиході. 20 років корабели цю величезну підводний човен будували, модернізували - і що, тепер різати? Це, звичайно, прикро ...

Зазвичай саме в парі з другої човном проводиться перевірка гідроакустичної станції, перевірка озброєнь. До сих пір для цих цілей використовувалися бойові підводні човни Північного флоту, які відривали від бойових служб і переганяли з Баренцева моря в Біле. Присутніми були деяке зниження боєготовності флоту!

Однак, як пишуть " Известия ", В Головному штабі ВМФ не в захваті від такої пропозиції, оскільки утримувати" Дмитра Донського "- занадто дороге задоволення, і військовим воно не по кишені. Просто підтримувати три човни проекту" Тайфун "в плавучому стані, щоб вони елементарно не потонули і не вибухнули, коштує близько 300 мільйонів рублів на рік.

Читайте також: Остання аварія радянського флоту

"Велику частину цих коштів" з'їдає "" Дмитро Донський ", оскільки це єдиний" Тайфун "на ходу. Дві інші човни вже 10 років чекають утилізації, тому що ракети" Р-39 "для них зняли з бойового чергування ще в 2000 році. А без ракет човен - це просто каструля. Якщо "Севмаш" хоче на ній щось відпрацьовувати, нехай і містить ... ", - наводить видання слова представника штабу Північного флоту.

На "Севмаше", природно, таких грошей теж немає. Так тим більше навіть юридично "Дмитро Донський" - це взагалі-то власність Військово-морського флоту. Загалом, ця чимала проблема зараз як би "висить" над усім російським військовим кораблебудуванням. Була ідея зробити на борту "Дмитра Донського" музей підводного флоту і поставити де-небудь в акваторії Северодвінську або навіть "Архангельська", але це теж величезні гроші!

Хоча ... Є в світі приклади успішного створення комерційних музеїв на основі колишніх бойових кораблів. Наприклад, в Китаї на основі важкого авіаносного корабля, проданого після розпаду СРСР на металобрухт за сущі копійки, був побудований шикарний розважальний комплекс "Мир авіаносця", який давно вже окупився і приносить господарям величезний прибуток! Але в Росії, схоже, цією темою нікого не зацікавити ...

Читайте найцікавіше в рубриці "Суспільство"

Оків корабели цю величезну підводний човен будували, модернізували - і що, тепер різати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация