Атомна енергетика в Україні - чого чекати і на що сподіватися

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

28 листопада 2013, 11:00 Переглядів: 28 листопада 2013, 11:00 Переглядів:   В Україні будуть продовжувати термін експлуатації старих енергоблоків і будувати нові

В Україні будуть продовжувати термін експлуатації старих енергоблоків і будувати нові. Фото: Олександр Яремчук

2 грудня спливає проектний термін експлуатації енергоблоку № 1 на Південно-Українській атомній станції. Подібна ситуація склалася не тільки на цій станції - все АЕС в Україні були побудовані в 80-х роках, і до 2020 року у 10 з 15-ти енергоблоків країни закінчується проектний термін роботи. До 2025 року - ще одного. При цьому блоки не планують закривати, а хочуть навпаки - продовжувати термін їх роботи. Аргументують це ще формулюванням, що надходить із 90-х: продовжуючи термін роботи реакторів, АЕС будуть збирати гроші на виведення їх з експлуатації в подальшому, коли продовжувати роботу далі вже буде неможливо.

На продовження терміну експлуатації всіх блоків необхідно близько 27 млрд гривень. Настільки великих грошей у держави немає, проте відмовлятися від ядерної енергетики Україна все одно не збирається.

Від атомної енергетики нікуди не дітися

В Україні функціонує 4 атомних електростанції, які експлуатують 15 ядерних енергоблоків - Запорізька, Рівненська, Південно-Українська та Хмельницька. Вони виробляють 43% від усього обсягу енергії на ринку. Крім того, є ще Чорнобильська АЕС, яка призупинила випуск електроенергії в грудні 2000 року і зараз виводиться з експлуатації. Над її зруйнованим 4-х енергоблоком зараз також зводиться ізоляційне спорудження "Укриття".

Інфографіка: Сергій Ус

"Атомна енергетика дуже важлива для України. Вона виробляє плюс-мінус половину електроенергії в країні і, до того ж, вона виробляє дешеву електроенергію", - каже експерт з енергетичних питань Дмитро Марунич. І додає, що, наприклад, в Києві весь комунальний транспорт - в тому числі і метрополітен - купує електроенергію, вироблену атомними станціями.

В Енергетичній стратегії України на період до 2030 року також підкреслюється пріоритетність атомної енергетики. У ній згадується, що атомні блоки вже наближаються до закінчення термінів проектної експлуатації - більше 70% енергоблоків потребуватимуть подовження термінів в найближчі 10 років. Однак продовжувати термін їх роботи, згідно зі Стратегією, будуть на 20 років. Крім того, в 2022 році хочуть почати будівництво нових блоків, на заміну старим, яких виведуть з експлуатації в 2031-2037 рр., А ще забезпечити АЕС паливом власного використання.

Продовження термінів експлуатації енергоблоків - не єдині наміри держави. В Енергетичній стратегії сказано, що планується і будівництво двох нових блоків на Хмельницькій АЕС. Один з них буде запущений в 2018 році, другий - в 2020. Проектна потужність блоків - по 3012 МВт кожний при тому, що на атомних станціях України немає жодного енергоблоку, потужністю понад 1000 МВт. До речі, кредит на будівництво Нових енергоблоків видає російська енергетична компанія "Росатом". Орієнтовний розмір інвестицій в будівництво - 42 млрд гривень.

Однак і тут події розвіваються не так гладко. Незважаючи на те що Кабмін схвалив, а парламент ратифікував угоду України і Росії про співпрацю в цьому проекті, будівництво блоків поки не починалося. По-перше, Україна має намір домогтися від Росії вигідніших умов кредитування, а Держатомрегулювання ще не видало дозвіл на будівництво додаткових енергоблоків на Хмельницькій АЕС. "При цьому ні Україна, ні Росія не відмовлялися розривати співпрацю в проекті ", - відзначає Марунич.

У Національній академії наук України також запевняють - виводити енергоблоки з експлуатації неправильно і невигідно, краще продовжувати термін їх роботи. "Звичайно, в Україні варто продовжувати експлуатацію енергоблоків", - вважає вчений секретар відділення ядерної фізики та енергетики Сергій Данько

Президент НАН України Борис Патон в інтерв'ю "The Times" також зазначав, що, незважаючи на світову тенденцію відмови від ядерної енергетики, для України така стратегія загрожує енергетичною залежністю і падінням рівня виробництва.

Термін експлуатації можна продовжити - тільки обережно

З точки зору безпеки продовжувати термін експлуатації можна. Однак більшість елементів ядерного реактора розраховані на не більше ніж 20-річний період роботи - потім настає знос устаткування. Для того, щоб продовжити роботу енергоблоку, необхідно замінити всі елементи, які вже застаріли або можуть зноситися протягом найближчого часу. А це вкрай дорогі заходи - кредити Національної енергогенеруючої компанії " Енергоатом "На продовження термінів експлуатації вже досягли 6,8 млрд гривень.

При цьому, якщо всі елементи реактора можна замінити, то в разі виникнення тріщин в корпусі енергоблоку, його доведеться терміново виводити з експлуатації. Чи справді роботу "тріснутого" реактора призупинять - невідомо. Адже економічно це вкрай збитково. Але в НАН України запевняють, що на атомних станціях покладатися "на авось" не будуть. "Роботу реакторів можна продовжити до 50-60 років. Але якщо в корпусі реактора виявлені тріщини, які перевищують встановлені норми, його обов'язково законсервують", - зазначає Данько.

Всі варіанти - занадто дорогі для України

Устаткування зношується, термін експлуатації атомних реакторів добігає кінця, потрібно щось робити в будь-якому випадку. Продовжувати термін роботи енергоблоків - оптимальний варіант на сьогоднішній день. Висновок реактора з експлуатації - занадто дорогий захід.

Такі проекти коштують мільйони, а то і мільярди доларів - для виведення енергоблоку з експлуатації необхідно не тільки демонтувати все обладнання, але ще очистити територію і захоронити радіоактивні відходи. За даними Національного екологічного центру України, мінімальна вартість виведення енергоблоку з експлуатації досягає більш 660 млн доларів. Варто відзначити, що за даними НАН України продовження терміну експлуатації енергоблоку вимагає менших коштів - близько 375 млн доларів.

У держави, на жаль, немає таких грошей, каже Тетяна Вербицька, експерт з енергетичної політики НЕЦУ. Тому українська атомна енергетика зараз знаходиться в патовій положенні - фінансових ресурсів немає як на якісне продовження термінів роботи енергоблоків, так і на їх виведення з експлуатації.

"У нас в країні немає грошей на виведення з експлуатації енергоблоків. Тариф атомної енергетики не покриває всі витрати, тим більше настільки великі. До того ж, не розроблений план виведення, крім як, звичайно, Чорнобильської АЕС. Для того, щоб вивести блок з експлуатації, потрібен план, потрібні гроші і потрібен час - не менше 5 років. Зараз це зробити, на жаль, неможливо ", - говорить вона.

В цілому кошти можна отримати двома способами - шляхом підвищення тарифів на атомну електроенергію і залученням кредитів. Однак підвищення тарифів може призвести, наприклад, до подорожчання муніципального транспорту в столиці (того ж метро), який закуповує електроенергію, вироблену атомними станціями. Звичайні споживачі також не залишаться в стороні, адже багато в чому завдяки низьким тарифам на атомну енергію, в Україні тариф на електроенергію для населення теж невисокий. Що стосується кредитів, то цей варіант "Енергоатом" використовує постійно. І розмір заборгованостей обчислюється вже мільярдами гривень.

Альтернативна енергія прийде в країну нескоро

Навряд чи Україна в найближчі роки відмовиться від ядерної енергетики. І причина не тільки у відсутності коштів для модернізації, а й соціально-економічні проблеми. Наприклад, місто-супутник Южно-Української АЕС практично повністю залежить від станції. На ній працює 7000 чоловік при 20 тисячах працездатного населення, а частка від податків АЕС в бюджеті міста досягає 80%. Мер Южноукраїнська Євген Квасневський раніше говорив Сегодня.ua, що станція фактично "годує" місто. "Ми розуміємо, що якщо атомна станція вмирає, то вмирає і місто", - зазначив він.

Крім того, відмовляючись від атомної енергетики, необхідно вибрати якусь альтернативу - наприклад, газ, вугілля або поновлювані джерела енергії. Однак і тут є підводні камені, вважає Дмитро Марунич. "Якщо говорити про газ - він дуже дорогий, це економічно невигідно. Що стосується вугілля, то ми, звичайно, країна, яка володіє великим його кількістю і вугілля дійсно можна використовувати. Його, до речі, активно використовують теплоелектростанції, другі по виробленню електроенергії після атомних . Але технології у нас не досконалі і вплив від використання вугілля на навколишнє середовище негативний ", - пояснює експерт.

Коли в світі йде тенденція до переходу на альтернативні джерела енергії, Україна це чекає ще нескоро. "Так, альтернативні джерела енергії - це важливо, але їх дуже мало. У загальному обсязі виробництва електроенергії - близько 0,5%. І в найближчі роки ситуація істотно не зміниться", - говорить Марунич.

Тим часом, Євросоюз вже прийняв рішення про те, що в 2020 році альтернативна енергія повинна займати не менше 20% усієї вироблюваної енергії. Деякі країни взагалі поставили собі амбітні плани - від 23% до 49%. До речі, в Швеції, яка за цей час планує повністю перейти на альтернативні джерела енергії, Фінляндії і Данії частка відновлюваної енергії найвища серед країн Євросоюзу - 46%, 30% і 25% відповідно. В цілому європейські держави з 2006 по 2011 рік збільшили частку поновлюваних джерел в енергетиці з 8,5% до 13%. В Україні ж цифра зовсім інша - згідно з Енергетичною стратегією країна планує вийти тільки на 10% до 2030 року.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Атомна енергетика в Україні - чого чекати і на що сподіватися". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Аліса Ревнова

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация