Язичницькі боги древньої Русі

  1. Язичницький пантеон богів слов'ян
  2. Стародавнє слов'янське бог Рід
  3. Ієрархія язичницьких богів Русі
  4. Слов'янські боги за значимістю і могутності
  5. 1. Бог слов'ян Коляда
  6. 2. Бог слов'ян Ярило
  7. 3. Бог слов'ян Даждьбог
  8. 4. Бог слов'ян Сварог
  9. Перун бог грому і блискавки
  10. Стрибог бог вітру
  11. Велес язичницький бог багатства
  12. Лада богиня любові і краси
  13. Бог слов'ян Чорнобог
  14. Бог слов'ян Мокоша
  15. Бог слов'ян Параскева-п'ятниця
  16. Бог слов'ян Морена

У Древній Русі, в ті часи, коли ще не було прийнято християнство, слов'яни обожнювали потойбічні безтілесні істоти. Язичницькі боги древньої Русі, згідно з уявленнями давніх, наділені надприродними можливостями впливати на все суще. Вони відповідають за все основоположні принципи людського буття, керують як долею самих людей, так і всім що їх оточує.

Кожне божество виконує певну, утилітарну функцію. Історія глибини століть зберігає багато десятків імен, з яких нам зараз відома тільки частина. Ця частина збереглася до наших днів завдяки передавалися з покоління в покоління язичницьким ритуалів і обрядів, які з плином часу ставали основою звичаїв слов'янського роду.

На ієрархічній вершині стоїть верховний бог, під його керівництвом - боги середовища існування всього живого, далі - боги людських доль і побуту людей, внизу піраміди - боги стихій і сил темряви.

Зміст статті

Язичницький пантеон богів слов'ян

Таблиця язичницькі боги древньої Русі:

№ п / п Ім'я божества Предназанченіе 1 РІД Верховний бог неба і землі 2 ХОРС Бог сонця 3 ЯРИЛО Бог весняного сонця. Син Велеса 4 Даждьбога Бог родючості і сонячного світла 5 СВАРОГ Повелитель Всесвіту. Бог неба 6 ПЕРУН Бог блискавки й грому 7 СТРИБОГ Бог вітру 8 ВЕЛЕС Бог родючості (худоби) 9 ЛАДА Жіноче втілення Рода 10 ЧОРНОБОГ Повелитель сил темряви 11 Мокоші Богиня землі, врожаю і жіночої долі 12 Параскеви-П'ятниці Володарка розгулу 13 Морена Богиня зла, хвороб і смерті

Стародавнє слов'янське бог Рід

Це верховний бог, що повеліває всім сущим у Всесвіті, включаючи всіх інших богів. Він очолює вершину язичницького пантеону богів. Він творець і родоначальник. Він всемогутній і впливає на весь життєвий круговорот. Він існує всюди і не має ні початку, ні кінця. Це опис повністю відповідає уявленню про Бога всіх теперішніх релігій.

Рід керує життям і смертю, достатком і злиднями. Його ніколи ніхто не бачив, проте він бачить кожного. Корінь його імені вшитий в людську мову - в слова, якими люди інтерпретують (озвучують) в матеріальному світі свої чільні духовні і матеріальні цінності. Народження, родичі, родина, джерело, урожай - у всьому цьому присутній Рід.

Ієрархія язичницьких богів Русі

Під керівництвом Рода всі слов'янські божества і інші духовні сутності розподілені по східцях, відповідним їх впливу на життєві справи людей.

Верхню щабель займають божества, що керують глобальними і загальнонародними справами: війни і міжнаціональні конфлікти, погодні катаклізми, родючість і голод, народжуваність і смертність.

На середньої ступені знаходяться божества, що відповідають за локальні справи. Це покровителі сільського господарства, ремесел, риболовлі та полювання, сімейних турбот. Люди уподібнюють їх лик свого.

Стилобат основи пантеону відведено духовним сутностей, тілесним виглядом несхожим на людський. Це потвори, вовкулаки, лісовики, домовики, упирі, русалки і багато інших, подібні до них.

Слов'янська ієрархічна піраміда на цьому закінчується, на відміну від давньоєгипетської, де існував ще й загробний світ зі своїми керуючими божествами і законами або допустимо боги древньої Греції , Де основа це численний пантеон богів.

Слов'янські боги за значимістю і могутності

Бог слов'ян Хорс і його втілення

Хорс - син Рода і брат Велеса Хорс - син Рода і брат Велеса. Це бог Сонця в Стародавній Русі. Лик Хорса, як сонячний день - жовтий, променистий, сліпуче яскравий. У нього 4 втілення:

  • Коляда
  • Ярило
  • Дажбог
  • Сварог.

Кожна іпостась діє в певний їй сезон року, і люди чекають від кожного божественного втілення допомоги, з чим і пов'язані відповідні ритуали і обряди.

1. Бог слов'ян Коляда

Коляда починає річний цикл і володарює з дня зимового сонцестояння до весняного рівнодення (22 грудня - 21 березня). У грудні люди вітають молоде Сонце і вихваляють Коляду ритуальними піснями; святкування тривають до 7 січня. Це Святки.

Господарі до цього часу забивають домашню тварину, відкривають соління, запаси везуть на ярмарки. На всьому протязі Святок люди влаштовують посиденьки, рясні застілля, ворожать, веселяться, сватаються і грають весілля. Загалом, неробство стає цілком законним. Коляда пригощає своєю милістю всіх благодійників, які виявляють милосердя і щедрість до бідних.

2. Бог слов'ян Ярило

Він же Яровит, Руевит, Яр - сонячний бог юного віку з ликом босоногого молодця на білому коні. Куди гляне - сходи зійдуть, де пройде - трави заколосяться. На голові його - вінець з колосків, в лівій руці він тримає лук і стріли, в правій - віжки. Його час - від весняного рівнодення до літнього сонцестояння (22 березня - 21 червня). У людей в будинку запаси виснажені, а роботи багато. Коли сонце повернуло назад, то і напруга в працях спало, час Даждьбога настав.

3. Бог слов'ян Даждьбог

Він же Купала або Купайла - сонячний бог з ликом чоловіки зрілого віку. Його час - від літнього сонцестояння до осіннього рівнодення (22 червня - 23 вересня). Святкування з нагоди зустрічі через зайнятість відкладається 6-7 липня. В цю таємничу ніч люди спалюють Ярилу (вірніше опудало) на великому багатті і перестрибують через нього, дівчата пускають по річці плетені з квітів вінки. Всі шукають квітку папороті бажань. У цей сезон роботи теж чимало: покоси, заготівля плодів, лагодження будинку, підготовка саней.

4. Бог слов'ян Сварог

Втомлене Сонце опускається все нижче до горизонту. У його косих променях побілений сивиною високий, міцний старець Сварог (він же Світовид) приймає естафету владарювання. Він дивиться на північ, стискаючи в своїй руці важкий меч, яким він разить сили темряви. Він чоловік Землі, батько Дажбога і всіх інших богів природних явищ. Його час з 23 вересня по 21 грудня - період ситості, спокою і достатку. Люди ні про що не засмучуються, влаштовують ярмарки, грають весілля.

Перун бог грому і блискавки

Це бог війни Це бог війни. У своїй правій руці Перун тримає меч-веселку, в лівій - стріли-блискавки. Хмари - його волосся і борода, грім - його мова, вітер - дихання, краплі дощу - запліднююче насіння. Він син Сварога (Сварожич), і також наділений грізним характером. Він протегує хоробрим воїнам і кожному, хто прикладає зусилля до тяжкої праці, дарує їм удачу і силу.

Стрибог бог вітру

Він бог над богами стихійних сил природи (посвист, Погодою і іншими). Стрибог - повелитель вітру, ураганів і хуртовин. Він може бути зворушливо добрим і люто злим. Коли він сердито дме в ріг, виникає стихія, коли він добрий, то просто шумить листя, дзюрчать струмки, завиває вітер в ущелинах дерев. Від цих звуків природи з'явилася музика і пісні, а з ними і музичні інструменти. Стрибогу моляться, щоб стихла буря, а мисливці його просять про допомогу в переслідуванні чуйного і полохливого звіра.

Велес язичницький бог багатства

Це бог землеробства і скотарства. Ще Велеса називають богом багатства (він же Волос, Місяць). Він велить хмарами. Будучи молодим, він сам пас небесних овець. У гніві Велес посилає на землю проливні дощі. Після жнив люди ще до сих пір залишають йому один зібраний сніп. Його ім'ям клянуться в чесному слові і вірності.

Лада богиня любові і краси

Богиня Лада, це покровителька домашнього вогнища Богиня Лада, це покровителька домашнього вогнища. Її одягу - білосніжні хмари, а ранкові роси - сльози. У досвітній імлі вона проводжає тіні померлих в потойбічний світ. Лада - земне втілення Рода, верховна жриця, богиня-матір, оточена почтом молодих служниць. Вона красива і розумна, смілива і спритна, лозою гнучка, з її вуст ллється дзвінка приємна мова. Лада дає людям поради як жити, що можна робити, а чого не можна. Вона засуджує винних і виправдовує помилково звинувачених. Давним-давно на Ладозі стояв її храм, зараз її обитель - небесна блакить.

Бог слов'ян Чорнобог

Багато стародавніх сказань сказано про нечисть болотної, та не всі вони дійшли до нас. Адже їх протегує могутній Чернобог - повелитель темних сил зла і примхи, тяжких недуг і гірких нещасть. Це бог темряви. Його обитель - страшні лісові хащі, ставки затягнуті ряскою, глибокі вири і тонкі болота.

Він зі злістю тримає в руці спис і панує вночі. Підпорядкована йому нечиста сила численна: лісовики, заплутують лісові стежки, русалки, що затягують людей в вири, хитрі банники, єхидні і підступні вовкулаки, примхливі будинкові.

Бог слов'ян Мокоша

Мокоша (Макеша), це богиня торгівлі, подібно давньоримським Меркурію. За-старослов'янською Мокоша означає «повний капшук». Вона ощадливо використовує зібраний урожай. Ще одне її призначення - управління долею. Її цікавить прядіння і ткацтво; прядіння нитками вона сплітає долі людей. Молоді господині боялися залишати на ніч незакінчену кужіль, вірячи, що Мокоша пряжу зіпсує, а з нею і долю. Північні слов'яни вважають Мокошу недоброї богинею.

Бог слов'ян Параскева-п'ятниця

Параскева-П'ятниця - наложниця Мокоші, яка зробила Параскеву божеством, пануючим над розгульного молоддю, азартними іграми, пиятиками з вульгарними піснями і непристойними танцями, а також нечесної торгівлею. Тому п'ятниця і була в Стародавній Русі тривалий час базарним днем. У цей день жінкам не дозволялося працювати, тому що за непокору Параскева могла обернути непослушніцу в холодну жабу. Вона в колодязях і підземних ключах отруювала воду. Сьогодні ця богиня не має ніякої влади і практично забута.

Бог слов'ян Морена

Богиня, володарка зла, невиліковних хвороб і смерті, - це Маруха або Морена. Вона насилає на Землю люті зими, непогідні ночі, епідемії і війни. Її образ - страшна жінка з темним зморшкуватим обличчям з глибоко запалими маленькими очима, проваленим носом, кощавим тілом і такими ж руками з довгими вигнутими нігтями. Їй прислуговує недуги. Сама вона ніколи не йде. Її проганяють, але вона є знову і знову.

Оцініть, будь ласка, статтю, автор намагався :):

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация