Балет «Спартак»: зміст, відео, цікаві факти

А. Хачатурян балет «Спартак»

Ідея створити балет «Спартак» прийшла А. Хачатуряну в непростий час для нашої країни - в грудні 1941 року. Цією роботою, композитор хотів показати героїчного образ людини давньої історії, що було особливо актуально в умовах військових подій, для підтримки вольового духу народу в боротьбі за свою свободу і незалежність.

Короткий зміст балету Хачатуряна «Спартак» і безліч цікавих фактів про цей твір читайте на нашій сторінці.

Діючі лиця

опис

Спартак лідер повсталих гладіаторів, фракиец Фрігія дружина Спартака Красс полководець, командувач римськими легіонами Егіна невільниця Красса, куртизанка Гармодій фракиец, зрадник

Короткий зміст

Короткий зміст

Події вистави розвиваються в 73-71 роках до н.е. в Римській імперії. Спартак - це фракиец, захоплений в полон разом зі своєю дружиною і вимушений тепер бути підневільним, він бере участь в гладіаторських боях. Він піднімає повстання серед борців, мотивуючи їх покінчити з таким життям і боротися за свою свободу. Решта гладіатори підтримують його і піднімається народне повстання. До їхнього табору за наказом полководця Красса примикає фракиец Гармоній. Він дізнається все плани Спартака і в потрібний момент розповідає про них свого господаря. Завдяки цьому римляни влаштовують повсталим засідку і нападають на них. В результаті найжорстокішої сутички гине Спартак, а зрадника Гармонія Красс наказує вбити. Уцілілі воїни фракійців знаходять тіло поваленого Спартака і піднімають його на щит. У цей момент лінію горизонту осяває золоте сяйво - сходить сонце.

Автор лібрето Н. Волков при роботі використовував справжні історичні джерела: «Життєписи» Плутарха, сатири Ювенала і деякі художні твори. У сюжеті балету тісто сплітаються тема героїзму, боротьби і відданого кохання.

Тривалість вистави

I Акт II Акт III Акт 40 хв. 40 хв. 50 хв.

фото:

фото:

Цікаві факти

  • Існує монета номіналом 100 рублів, на якій можна побачити сцени з «Спартака». Її випуск приурочили до 225-річного ювілею Великого театру.
  • Незважаючи на те, що сюжет балету отримав схвалення серед влади, роботу над своїм найвідомішим твором Хачатурян змушений був відкласти на деякий час. Так, він знову приступив до нього лише в 1950 році після поїздки в Італію. Можливо, відвідавши Колізей і Аппієву дорогу, де колись і відбулася доленосна битва повсталого народу, він зважився написати давно задумане твір.
  • Прем'єра балету відбулася в лютому 1954 року і була по достоїнству оцінена публікою і критикою, більш того, вона стала справжньою сенсацією і викликала бурю емоцій. Всі були вражені надзвичайною постановкою, здавалося, що герої - це скульптури, що ожили, які зійшли з історичних сторінок, античних мозаїк, а над ними всіма височів образ героя - Спартака. Навіть виконавці танцювали нема на пуантах, а в сандалях, одягнені в туніки, щоб не відходити від історичного сюжету.
  • Хореограф Леонід Якобсон спочатку розкритикував балет! Йому не сподобалося в ньому практично все: лібрето схематичне і занадто затягнута музична частина. Природно, Араму Іллічу це не припало до вподоби, тим більше він категорично був проти того, щоб скорочувати партитуру. В результаті між ними спалахнув справжній скандал прямо на Невському проспекті посеред вулиці! У хід пішли навіть кулаки, настільки сильно кожен відстоював свою правоту, що довелося викликати поліцію. Однак, закони театру такі, що останнє слово завжди залишається за балетмейстером. Тому Леонід Якобсон все ж вніс деякі корективи для своєї новаторської постановки.
  • «Спартак» - залишається найбільшою і відомою постановкою Хачатуряна, за яку автор був нагороджений орденом Леніна.
  • Фрагменти цього твору можна зустріти в двох серіях популярної мультиплікаційної франшизи «Льодовиковий період», а саме: «Глобальне потепління» і «Ера динозаврів».
  • Цікаво, що про такому відомому герої, як Спартак, до наших днів дійшло вкрай мало інформації, тому лібретист довелося десь досочинить його біографію.
  • Хачатурян склав балет за 3,5 року.
  • Ще до прем'єри в театрі, слухачі змогли познайомитися з деякими номерами з балету завдяки сюїті, яка часто виконувалася на симфонічних концертах, користуючись величезною популярністю.
  • Постановка Якобсона зруйнувала всі існуючі традиції. Його виконавці були одягнені в вільні шати і сандалі, що спочатку викликало шок у всіх.
  • Хачатурян залишився незадоволений прем'єрою вистави «Спартак», тому що мислив його все ж в класичному виконанні. Багато в чому це було пов'язано і з тим, що Якобсон порушив симфонічні закони в партитурі, дозволивши собі деякі купюри і перестановку номерів.
  • Одне з головних відмінностей цього спектаклю в тому, що він чоловічий, адже головні партії належать тут Спартаку і Красса, що було великою рідкістю для балету.
  • На сьогоднішній день в світі налічується близько 20 версій постановок цього твору, але найпопулярнішими вважаються лише дві: Григоровича і Якобсона.

Популярні номера

Адажіо Спартака і Фрігії - слухати

Варіації Егіни - слухати

Танець піратів - слухати

Тріумфальний марш - слухати

Історія створення

Історія створення

З першого погляду важко уявити, але «Спартак» - це цілком радянський балет за своєю ідеологією, хоча в ньому розповідається про непрості події в історії Римської республіки, що датуються 73-71 рр до н. е. В цьому немає нічого дивного, адже саме в радянський період на перший план виступають героїчні твори, якими замінено собою поступово казкові і легкі спектаклі. Головна ідея - боротьба, є основною для всього мистецтва того часу.

У 1941 році Арам Хачатурян вперше повідомив про свої наміри скласти балет «Спартак» в невеликій газетній замітці. Він написав про те, що починає роботу над твором і мислить його монументальним героїчним спектаклем. На думку композитора балет повинен показати публіці найкращого людини всій найдавнішої історії. Відомо, що образ цей дуже давно привертав увагу композитора, тим більше в такий непростий час він здався йому особливо доречним. Адміністрація Великого театру запросила маестро до роботи над виставою. Однак у зв'язку з великими змінами в театрі, а також військовими діями в країні, на деякий час робота була припинена.

Відновити її він зміг лише через кілька років після війни, відвідавши сонячну Італію під час свого відрядження в 1950 році. Повернувшись в країну, він відразу ж почав складати музику до балету і вже в лютому 1954 року твір було написано повністю.

Цікаво, що первісна робота над лібрето почалася ще в 1933 році. Хореограф Великого театру І. Моїсеєв і лібретист Н. Волков задумали цей балет, однак грандіозну ідею довелося відкласти на кілька років. Це було пов'язано з тим, що балетмейстер був залишити Великий театр. Коли лібрето було завершено, офіційно його автором позначили Волкова, хоча достеменно невідомо, що конкретно було написано в співавторстві з Мойсеєвим.

постановки

постановки

Як тільки робота над партитурою була закінчена, композитор почав обговорювати всі деталі постановки з балетмейстером Леонідом Якобсоном. Тут то і виникли основні проблеми. Цей хореограф встиг прославитися завдяки своїм реформаторським ідеям. Цікаво, що на той час, як Якобсон взявся працювати над балетом Хачатуряна, його двічі виганяли з Маріїнського театру, але кожного разу його знову брали назад. Це не дивно, адже він був неймовірно талановитим хореографом і в 1950 році навіть удостоївся найвищої в той час сталінської премії за його роботу над балетом «Шурале». Коли балетмейстеру запропонували поставити «Спартака», то відразу ж поставили неодмінна умова - виконати всі в найкоротші терміни. Для ознайомлення з партитурою і власне початку репетицій йому надали десять днів. Його балет критики назвали «вільної пластикою», адже все в ньому було новаторським. Сам хореограф хотів підкреслити саме дух античності і тому рішуче відкинув всі класичні танці та наряди виконавців.

Прем'єра вистави успішно пройшла в кінці грудня 1956 року. Диригентом виступив Павло Фельдт, головні партії чудово виконали Аскольд Макаров, Роберт Гербек. Публіка і критики були в захваті від побаченого і балет відразу ж назвали справжньою сенсацією в світі мистецтва. Цікаво, що до цього часу жодні балет НЕ викликав стільки цікава і такої бурхливої ​​реакції з боку громадськості. Однак незважаючи на успіх, довго в репертуарі він не затримався, в 1962 році він був знову відновлений, а потім знову знятий по ряду причин.

У столиці довгоочікувана прем'єра відбулася в березні 1958 року завдяки старанням І. Моїсеєва. Ось тільки вдалою її не назвеш і протрималася на сцені вона зовсім мало. У 1962 році Леонід Якобсон вирішив повторити свою версію вже на сцені Великого театру в Москві, проте його також не очікував величезний успіх і постановка довго не затрималася.

У квітні 1968 року свою версію представив у Великому театрі Юрій Григорович. Він залишився вірний традиціям академічного балету, з його класичним танцем, але посилив психологічну сторону вистави. Про успіх його версії говорить той факт, що в 1975 році студія «Мосфільм» зайнялася екранізацією балету. Після успішної прем'єри, балет Григоровича був представлений у багатьох містах країни і за її межами, де публіка гідно оцінила твір Хачатуряна.

Цікаву версію представили в 2009 році в Театрі балету ім. Якобсона. Керівник Юрій Петухов вирішив відтворити первісну версію вистави, з усіма притаманними нюансами.

Що ж стосується музики - вона прекрасна, в ній Хачатурян майстерно сплів європейські і східні інтонації. Теми балету дуже яскраві і запам'ятовуються. Буквально кожна з них зачаровує своєю звучністю і красою, будь то "Танець піратів" або знаменитий "Тріумфальний марш". Пропонуємо вам прямо зараз зробити екскурс в історію стародавнього Риму, і подивитися балет А. Хачатуряна «Спартак».

Сподобалася сторінка? Поділіться з друзями:

Відео: дивитися балет «Спартак»

Ми раді вам запропонувати артистів балету і симфонічний оркестр для виконання номерів і уривків з балету «Спартак» на вашому заході.

Сподобалася сторінка?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация