Балтійська кухня


Л ітва об'єднувалася в XVI столітті з Польщею в Річ Посполиту, на початку XIX століття входила до складу Росії, в 1919 р склала разом з Білорусією загальну союзну республіку. Території Латвії та Естонії більше чотирьох століть назад, після багаторічної влади німецьких завойовників, були розділені між Польщею і Швецією. Від німецьких хрестоносців і від часів кайзерівської Німеччини на багато років в'їлося у свідомість прибалтійських народів пуританське ставлення до їжі. Викручуватись в кулінарії і міркувати про смак їжі вважалосянегожим заняттям, що негативно позначилося на гастрономічною культурі.

І зараз ще в небагатих сім'ях готують в основному картоплю, овочі і м'ясо під білим борошняним соусом. Багато спільного, особливо в Литві, з білоруською кухнею, наприклад, прихильність до картопляних блюд. Там навіть у борщ кладуть цільні картоплини, відварені окремо. Виходить дуже смачно, хліба до такої страви не потрібно.

Суп-пюре литовський готують теж з картоплі. Картопля входить і в рецепти декількох варіантів «закуски ризької»: тушковане або смажене м'ясо, картопля, оселедець, сметанний соус, яйця, тертий сир і ін. Улюблена страва багатьох рижан молочний суп з перловою крупою. У Литві готують багато єврейських страв, запозичених з польської кухні: фарширована риба, фарширована гусяча шийка, приготування страв не на свинячому, а на гусячому жирі. Коріння цих пристрастей йдуть в XIV століття, в історію романтичного кохання польського короля Казимира і красуні єврейки. Завдяки її впливу в Польщі почали переселятися гнані євреї з усієї Європи, від яких поляки і перейняли національні страви.

Важкі часи, яких Прибалтика знала достатньо, залишили в спадщину такі страви, як пиріг з черствого чорного хліба з начинкою з яблук.
Від шведів народи Прибалтики навчилися сушити натуральним способом рибу, яку потім рибалки могли брати в далеке плавання. Вони стали так само, як шведи, використовувати в кулінарії свиняче сало воно довго не псується. Досить суворі зими Прибалтики розташовували до ситної і простий кухні.

Споконвічних прибалтійських рибних страв і солінь безліч. Славляться Литва, Латвія і Естонія і своїми національними сирами. У наш час особливо цінні сири з пониженим вмістом жиру.
М. А. Антонова, С. В. Антонов




Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация