Білл Клінтон: «Демократія - це довгий шлях»

Засідання Мадридського клубу в Празі   Головна мета Мадридського клубу, неурядової організації, що об'єднує колишніх глав держав і урядів, - підтримка демократичних процесів у всьому світі, і зокрема в державах Близького Сходу, Північної Кореї, на Балканах Засідання Мадридського клубу в Празі Головна мета Мадридського клубу, неурядової організації, що об'єднує колишніх глав держав і урядів, - підтримка демократичних процесів у всьому світі, і зокрема в державах Близького Сходу, Північної Кореї, на Балканах. Особливістю минулого засідання стало те, що воно було присвячено підведенню підсумків демократизації Східної Європи, а також, те, що, в зв'язку з темою конференції, воно вперше проходило за межами Іспанії, - в столиці Чехії.

Вибір припав на Чехію не випадково. Колишній президент Чехословаччини і Чехії Вацлав Гавел для всього світу став символом посткомуністичного відродження Центральної та Східної Європи. А Чеська Республіка, сама не так давно звільнилася від тоталітарного режиму, сьогодні активно допомагає іншим країнам відстоювати демократичні права, - що особливо підкреслив у вітальній промові до учасників конференції міністр закордонних справ Чехії Циріл Свобода:

«На нашій планеті досі існують люди, у яких відібрали право вирішувати власну долю. Думаю, що роль Чеської Республіки в разі дотримання прав людини на Кубі загальновідома. Ми також намагаємося підтримувати прихильників демократії в Білорусі і в Бірмі, і в інших країнах ».

Наприклад, що стосується Білорусі, екс-президент Чехії Вацлав Гавел неодноразово надавав підтримку людям, які відстоюють в цій країні інтереси демократичних сил. Серед останніх дій Вацлава Гавела - звернення до всіх демократичних країн в складі «Ініціативи Загальна турбота» із закликом підтримати демократизацію Білорусі.

Засідання Мадридського клубу в Празі   До Білорусі були звернені і погляди учасників засідання Мадридського клубу Засідання Мадридського клубу в Празі До Білорусі були звернені і погляди учасників засідання Мадридського клубу. Відзначивши внесок Євросоюзу в демократизацію Центральної та Східної Європи, яка закінчилася успішним розширенням Євросоюзу, члени Мадридського клубу висловили (цитую) «сильну стурбованість, що в деяких частинах посткомуністичного світу до сих пір залишаються авторитарні режими».

«Нас особливо непокоїть ситуація в таких країнах, як Білорусь, Узбекистан, Туркменістан, і повідомлення про поступову ерозію політичних свобод в інших державах колишнього Радянського Союзу. Ми закликаємо представників цих держав дотримуватися і поважати права громадян і дотримуватися міжнародних стандартів демократії і прав людини », - заявили учасники конференції.

Одночасно вони високо оцінили зусилля України, Грузії та Киргизстану в області демократичних реформ, і висловили впевненість, що Євросоюз не залишить ці країни або, буквально, «народжуються демократичні системи» без підтримки.

Як показав досвід успішної демократизації держав Центральної та Східної Європи, універсального рецепта на побудову демократії в будь-якій країні світу не існує. Навпаки, на думку Мадридського клубу, виправдав себе регіональний підхід до становлення і розвитку демократії в конкретних державах з урахуванням місцевих особливостей і умов.

«Рекомендуємо задуматися, чи можна цей успішний спосіб застосувати і в інших областях, де знаходяться країни, що проходять шляхом політичної трансформації», - йдеться у Висновку, яка підвела підсумки роботи конференції.

Екс-президент США Білл Клінтон Одним з учасників засідання Мадридського клубу в Празі став екс-президент США Білл Клінтон Екс-президент США Білл Клінтон Одним з учасників засідання Мадридського клубу в Празі став екс-президент США Білл Клінтон. Озираючись на шістнадцять років назад, він згадав про переговори з Борисом Єльциним, які стосувалися розширення НАТО:

«Я сказав:« Борис, подивіться мені в очі і скажіть, чи вірите Ви насправді в те, що, якщо ми розмістимо літаки в Угорщині, Польської і Чеській республіці, то почнемо бомбардувати Росію? »Він подивився на мене і відповів: "Звичайно, ні". Однак більшість бабусь в Западной России в це вірять. Каже, Ви не можете навіть уявити собі психологію країни, на яку нападав Наполеон і Гітлер - на вас ніколи не нападали. Я відповів: ОК. Допоможу вам з психологією, але ми повинні це подолати, і це спрацювало. Підтримували ми і інтеграцію Європейського Союзу, підтримували ми також і економічний розвиток за допомогою фондів розвитку, які включали країни Балтики, Центральної Європи, а також Південно-Східної Європи. Таким чином, ми підтримували розвиток демократії. Не хочу бути наївним, але коли, наприклад, я став президентом, у Росії не існувало неурядових організацій. Сьогодні їх близько 63.000, і це має свій сенс. Ми повинні усвідомити, що не завжди будемо згодні один з одним. Громадськість дуже важлива, тому що вона створює структуру демократії ».

Екс-президент Чехії Вацлав Гавел   Вацлав Гавел, екс-президент Чехії, виступаючи на конференції, говорив про те, як працюють посткомуністичні системи Екс-президент Чехії Вацлав Гавел Вацлав Гавел, екс-президент Чехії, виступаючи на конференції, говорив про те, як працюють посткомуністичні системи. Поряд з позитивними моментами, - ринкова економіка і працюють демократичні механізми, існують і моменти негативні - відсутність усталених демократичних еліт і нерозвиненість демократичної культури.

«Раптом виникла нова, не заснована на традиціях і не спирається ні на традиції, ні на усталену політичну культуру, економічна влада. Ця економічна влада природно прагнула об'єднатися з владою політичної, і таким чином виникло щось, що сьогодні загрожує закриттям системи самої в собі »,

- зауважив Гавел. На думку Вацлава Гавела, саме небажання нової політичної еліти розлучитися з владою призвело до недавніх революцій на Україні і в Грузії. Чехії, на думку Гавела, такий сценарій не загрожує:

«Я не думаю, що Чеській Республіці потрібна буде революція на площах, але я припускаю, що на виборах прагнення до змін, яке я відчуваю в суспільстві, проявиться».

Вацлав Гавел також нагадав, що справжня демократія немислима без розвиненого суспільства, в якому живуть вільні і горді громадяни. Саме тому тоталітарні режими, - в тому числі і комуністичні, - в цьому відчували і відчувають найбільшу небезпеку. Особливі надії покладає колишній чеський президент Вацлав Гавел на молоде покоління, яке народилося вже у вільній Чехословаччини, Чехії - 16 років тому.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация