Біологи знайшли першу теплокровних ящірку

Довгий час вважалося, що всі сучасні ссавці і птахи можуть підтримувати температуру свого тіла вище температури навколишнього середовища за рахунок самостійного вироблення енергії, в той час як інші мешканці планети позбавлені такої здатності. Риби, рептилії і земноводні змушені поглинати тепло з навколишнього середовища, і остигають (уповільнюють обмін речовин) при відсутності зовнішніх джерел.

Правда, з часом біологи з'ясували, що така класифікація тваринного світу не зовсім однозначна. Спочатку були знайдені перші холоднокровні ссавці ( голі землекопи ), а потім повноцінно теплокровних риба (Звичайний опахи).

На цьому тлі між біологами триває дискусія про те, коли вперше виникла ендотермность , і могли динозаври бути теплокровними .

У новому дослідженні канадські і бразильські вчені, можливо, знайшли ключ до розгадки цієї еволюційної таємниці. Група під керівництвом Гленна Теттерселла ( Glenn Tattersall ) З Університету Брока виявила, що аргентинський чорно-білий тегу ( Alvator merianae ), Володіє сезонної теплокровностью. Ця ящірка довжиною до 90 сантиметрів мешкає на більшій частині Південної Америки і добре відома біологам. Більшу частину року, як і багато інших рептилії, тегу днем ​​гріються на сонці, а вночі ховаються в норах і остигають.

Але яке ж було здивування вчених, коли за допомогою датчиків і теплових камер вони з'ясували, що в сезон розмноження, з вересня по грудень, в ранкові години частота дихання і ритм серцевих скорочень тваринного збільшуються, і їх температура зростає, стаючи вище на цілих десять градусів за Цельсієм вище температури в норі. Це відкриття було настільки несподіваним, що дослідники витратили три роки на те, щоб підтвердити результати.

У своїх експериментах Теттерселл і його колеги протягом кількох днів обмежували ящірок доступ до сонячного світла і їжі, але ті як і раніше нагрівалися в досвітні години.

Вчені ще не з'ясували принцип роботи цього природного механізму, але вони припускають, що тепло генерують швидкі скорочення м'язів і органів, викликані виділенням невстановленого на даний момент гормону. Подібним способом можуть тимчасово підвищувати свою температуру і інші рептилії. Наприклад, самки пітонів за допомогою м'язових скорочень нагрівають яйця. Але якщо в інших випадках мова йде про короткостроковий зміні температури на кілька градусів, у тегу особини обох статей можуть нагріватися відразу на десять градусів за Цельсієм і багаторазово.

Вчені вважають, що американські ящірки представляють собою проміжну ланку між холоднокровними і теплокровними тваринами. Підвищення температури тіла в період розмноження збільшує їх активність при пошуку партнера, прискорює розвиток яєць і дозволяє уважніше піклуватися про потомство. Можливо, точно такими ж здібностями володіли і деякі види динозаврів, а потім в ході еволюції ендотремность стала постійною у предків сучасних птахів і ссавців .

Докладні результати дослідження представлені в статті , Яка була опублікована в журналі Science.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация