Богатирська наша сила. Хто був прототипом картини Віктора Васнецова

Де тільки не зустрічалися васнецовские богатирі в радянські часи: і на обгортках цукерок, і на коробках з тютюном, цигарками та марципаном. Нічого дивного: захоплений з дитинства фольклором Віктор Васнецов дійсно створив шедевр, над яким, до слова, працював не один десяток років.

У той час вся інтелігентська і творча прошарок російського суспільства переживала бум інтересу до вітчизняної історії: вийшли в світ знамениті «Російські народні казки» Афанасьєва, а Бородін і Балакірєв, Римський-Корсаков і Мусоргський активно займалися перекладанням пісенної народної творчості. Під впливом і загальної цій тенденції, і особистих захоплень Віктор Васнецов в 1871 році зробив перший начерк майбутньої картини, точніше начерк першого богатиря. Через п'ять років він написав маслом бородатого Альошу Поповича, активно займаючись пошуком образу Іллі, а пізніше - болісно шукав пейзаж, на тлі якого розташуються згодом три диво-богатиря. В результаті все остаточно склалося тільки до 1898 року. Над полотном, до речі, художник працював в Абрамцеве. Причому паралельно, створюючи інші картини - «Після побоїща Ігоря Святославича з половцями» (1880), «Витязь на роздоріжжі» (1882) і так далі, Васнецов невпинно шукав ключ до кожного із задуманих образів. Не дивно, що всіх дослідників його творчості завжди хвилювало питання - хто був прототипом кожного з богатирів. Сьогодні ця загадка практично розгадана.

Почнемо, звичайно, з застереження. В реальності билинні богатирі не могли зійтися ось так, разом, в тому віці, в якому зображені. Якщо відштовхуватися від образу Іллі Муромця, то Добриня на його тлі повинен був бути глибоким стариком, а Альоша - безвусим хлопчаком.

Ілля Муромець

Як відомо з билин, Іллюша тридцять років і три роки сидів на печі, а потім зцілився як за помахом чарівної палички, служив князю, але був з ним в непростих відносинах. Васнецов сам описував, як зустрів після довгих болісних пошуків свого «Іллю» неподалік від московського Кримського моста - художник йшов собі у справах, але раптом побачив здоровенного чолов'яга і вмить «дізнався» в ньому богатиря.

Звали його Іваном Петровим, був він селянином з-під Володимира.

Звали його Іваном Петровим, був він селянином з-під Володимира

Портрет Івана Петрова, який став прообразом Іллі Муромця

Але куди цікавіше, мабуть, інше. У 1988 році, вже на вильоті історії СРСР, комісія МОЗ Української РСР провела скрупульозне дослідження останків Святого Іллі Печерського, що спочивали в ближніх печерах Києво-Печерської лаври. Чутка давно саме його вважала прототипом героя. І відкрилося дивовижне. По-перше, виявилося, що Ілля Печерський дуже довгі роки страждав хворобою хребта, так що цілком міг «лежати на печі». По-друге, він виявився дуже високий - під 180 см, що в ті часи було те саме велетню. По-третє, він явно воював - на його ребрах були виявлені множинні кісткові мозолі, що залишилися від зрощування після переломів, а також сліди інших поранень. Крім того, Іллю прозивали «Чібітьком», що зазначено в історичних джерелах - книзі «Тератургіма» 1638 року, а Іллю Муромця - «Чоботка», і це явно одне і те ж слово, лише трохи по-раз ному вимовлене. Історія ж свідчить, що на Муромця одного разу напали вороги, коли він натягав чоботи - «Чоботка». Один він натягнути не встиг, їм і обробив ворогів.

Добриня

З історичним прототипом Добрині Микитовича все йде важче: персонажів з такими іменами в історії було кілька. Але, судячи з того, що він умів грати на гуслях і співати, азартно грав в тавлі - «слов'янські шашки», знав основи етикету, належав цей богатир до князівського роду. Вчені проводять паралелі між цим образом і такий історичною постаттю, як дядько князя Володимира Святославовича - Добриня Малкович з села Низкиничі (звідки і трансформувався потім «Микитович»). Якщо це так, то це саме той Добриня, який порадив новгородцям покликати до себе на княжіння Володимира і всіляко «просував» ідею його одруження з Рогнідою, княжною половецької. Пізніше Добриня навіть княжив у Новгороді і сприяв його хрещення, яке було вироблено з усією можливою лютістю, аж до спалювання будинків упорствующих язичників. Але найдивніше в тому, що в рисах Добрині вгадуються портретні риси і самого Васнецова, а також його батька і діда. Так що дослідники сходяться на думці, що портрет цього богатиря відображає родові риси сім'ї художника.

Альоша Попович

Наймолодший і трохи нудьгуючий на картині богатир - Альоша Попович. Багато хто вважає, що прототипом це билинного героя був боярин з Ростова Олександр Попович, який відрізнявся військової кмітливістю і хитрістю, загиблий в 1223 році в битві на Калці. Але при чому тут тоді Альошина перемога над Тугарин Змієм і Идолищем Поганим? Довгий час вона не відповіла, поки вчені не згадали про соратника Володимира Мономаха Ольберг Ратіборовіче. У 1095 році він убив в Переяславі половецького хана Ітларя ( «Ітларіще поганий» цілком міг трансформуватися в Идолище). Прототипом же Тугарина Змія явно був половчанин Тугоркан з династії Шураканідов. Оскільки половці «шуруканом» або «Шарукань» н азивалі змій, все складається. Ольберг ж міг згодом стати «Олешей»: слов'яни не любили труднопроизносимих словесних конструкцій. Молодому богатирю народний поголос приписувала не тільки подвиги, але і велелюбність.

Свого Альошу Васнецов списував з натури - дивлячись на Андрія Савича Мамонтова, молодшого сина господаря Абрамцева. Коли Васнецов робив перші начерки, Андрію не було і 14 років.

На жаль, його життя було дуже короткою - він, загальний улюбленець, захоплювався історією давньоруської культури, помер 7 липня 1891 роки від застуди; художник дописував його вже по пам'яті, і вийшло, що увічнив ...

ДО РЕЧІ

Після «Богатирів» (картину багато хто помилково називають «Три богатирі») Васнецов не раз повертався до історичної та билинною тематиці, про що свідчать полотна «Баян» (1910), «Богатирський скок» (1914), «Єдиноборство Пересвіту з Челубеем» ( 1914), «Бій Добрині Микитовича з семиголового Змієм Гориничем» (1918) та інші.

Але при чому тут тоді Альошина перемога над Тугарин Змієм і Идолищем Поганим?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация