Боги Стародавньої Еллади | Символи Стародавньої Греції | Повна енциклопедія символів

Головна

астрологічні символи

Символіка чисел

стародавні письмена

релігійні символи

Символіка Індії та Китаю

Символіка країн Південно-Східної Азії

Символіка геометричних наук

Незважаючи на те що в наші дні віру в давньогрецьких богів не визнає, напевно, жодна людина в світі, боги древньої Еллади присутні в нашому повсякденному житті.

Хоча віра в силу цієї релігії дуже похитнулася і викликала здорову іронію вже в Стародавньому Римі (римляни були неабиякими прагматиками і лише виконували покладені обряди, нітрохи не віруючи в силу своїх богів), символи Стародавньої Греції і атрибутика древніх еллінських богів і героїв і понині пронизують всю людську культуру, науку, літературу.

З року в рік на світ з'являються фільми, романи, дослідження на цю тему - чого не скажеш про божеств Стародавнього Єгипту, Шумеру, Вавилона, Америки, Китаю.

Вирази «складний як Аполллон», «могутній як Геркулес», «хтивий як сатир», «терези Феміди», «дволикий Янус», «пустун Амур», той факт, що за часів розгулу інквізиції художники з полюванням писали алегоричні сцени за участю богів Стародавньої Еллади (по суті крамольних, хоч і не заборонених), а поети охоче залучали їх образи як алегорій, говорять про те, що в свідомості людства ці символи засіли не менше міцно, ніж християнські або символи інших конфесій. Незважаючи на руйнування храмів Еллади і загальне наругу еллінських богів, їх іменами названі великі планети і сузір'я космосу (не щеплена жодної спроби перейменувати і якось «христианизировать» їх), вони стійко присутні в медицині, літературі, архітектурі (крім атлантів і каріатид це ще і самі споруди, що нагадують давньогрецькі храми.

Давньогрецької релігії був властивий стійкий антропоморфізм, тобто олюднення стихійних сил природи. Людиноподібні боги і богині (наділені дрібними людськими пристрасті і слабкостями), герої і героїні (також захоплений пристрастями і допускають безліч помилок) переважають над божествами абстрактного значення (які, в свою чергу, отримують антропоморфічні риси). Верховні Боги Стародавньої Еллади налічували 12 олімпійських істот, імена яких варіювалися в залежності від місцевості. У різних місцях переважно шанувалися одні боги і ігнорувалися інші (наприклад, Зевс користувався особливою популярністю в Додоне і Олімпії, Аполлон - в Дельфах і на Делосі, Афіна - в Афінах, Гера - на Самосі, Асклепій - в Епідавре, Афродіта - на Кіпрі) . У той же час вплив інших богів аж ніяк не виключалося.

Нижче наведені основні Символи Стародавньої Греції

Нижче наведені основні Символи Стародавньої Греції

Амалфея - Амальтея

Божественна коза, яка вигодувала своїм молоком немовля Зевса, якого його мати Рея вкривала від Кроноса на острові Крит. Коли Зевс став главою олімпійців, він взяв козу на. небо, і вона стала зіркою капелою в сузір'ї Візничого.

Випадково зламаний ріг кози Зевс зробив рогом достатку, який став найпопулярнішим символом достатку. Шкурою кози Зевс обтяг свій щит, який став егідою (символом могутньої захисту) в боротьбі з титанами.

Шкурою кози Зевс обтяг свій щит, який став егідою (символом могутньої захисту) в боротьбі з титанами

Амур

Чарівне дитя Афродіти, яке дарує людям любов з першого погляду.

Зазвичай зображувався з пов'язкою на очах і луком зі стрілами в дитячих рученятах, ніж підкреслювалася непередбачуваність випадково вибухнуло.

Зазвичай зображувався з пов'язкою на очах і луком зі стрілами в дитячих рученятах, ніж підкреслювалася непередбачуваність випадково вибухнуло

Апполон - Феб

Покровитель мистецтв і пророцтва, майстерний стрілець із лука і музикант Аполлон був втіленням класичного грецького духу. Хтивий і жорстокий, ревнивий і гордовитий, він став навіть другим (а потім і першим) втіленням сонця. Він проявляє велику відвагу, вразивши гігантського змія Пифона, і прямо-таки звірячу жорстокість, розправившись зі заманеться змагатися з ним в музиці сатиром Марсием.

У класичній скульптурі Аполлон являє собою ідеальний тип чоловічої краси, так само як Венера - жіночої. У мистецтві Аполлон постає в образі безбородого юнаки з витонченими, досить жіночними рисами обличчя. Його атрибути - лавровий вінець, ліри, лук і стріли, а також четвірка коней, запряжених в колісницю (квадригу), якою він керує.

Його атрибути - лавровий вінець, ліри, лук і стріли, а також четвірка коней, запряжених в колісницю (квадригу), якою він керує

Арес - Марс

Безжальний і агресивний характер зробив цього відважного бога ненависним для інших, включаючи його власних батьків Зевса і Геру. У жорстокому світі давнини найбільшої слави досягали саме воїни.

Таким чином Марс уособлював собою бога війни. Це пояснює його влада над залізом, сталлю, вогнем і холодною зброєю. Його атрибути - меч, спис і щит. Його тварини - вовк і кінь. Він протегує народженим в березні.

Він протегує народженим в березні

Артеміда - Діана

Зіткана з протиріч, ця богиня-діва (яку також називали Великою Матір'ю) одночасно є і покровителькою пологів і породіль. У той же час вона була палкою мисливицею, хоча і протегувала диким тваринам. Однак від її гострих стріл часом гинули симпатичні юнаки, і тому вона одночасно вважалася і богинею смерті.

Цілими днями бродить Артеміда по лісах у супроводі німф, розважаючись полюванням. У той же час вона знаходиться в найтіснішому зв'язку з місяцем, чаклунством, нічними таїнствами. Артеміді як «світиться в темряві» надавали в Афінах особливі почесті і в місяць муніхіон влаштовували свято на її честь.

Артеміді як «світиться в темряві» надавали в Афінах особливі почесті і в місяць муніхіон влаштовували свято на її честь

Асклепій

Фігура бога медицини Асклепія пронизана глибоким трагізмом. Його мати, царівна Короніда, була згвалтована богом Аполлоном, а після народження дитини холоднокровно вбили променистим за те, що вважала за краще божеству простого смертного юнака. Убив Аполлон і її батька, проте сирітку визнав і віддав на виховання кентаврові Хирону, який і навчив хлопчика лікуванню.

Годі й казати, що Асклепій користувався широкою популярністю в народі, а на острові Епідавр йому спорудили чудове святилище (і першу в світі лікарню) Асклепійон. Символом Асклепія була змія, обвівшая посох, яка і перекочувала на вивіски наших аптек і обвиває тепер чашу.

Символом Асклепія була змія, обвівшая посох, яка і перекочувала на вивіски наших аптек і обвиває тепер чашу

Атлант - Атлас

Істота колосальної потужності, яке тримає на своїх тлінних плечах весь світ.

Цей титан - брат Прометея і батько сімох Плеяд, яких Зевс перетворив на сузір'я, а також німфи Каліпсо.

Тримав на своїх плечах небесне склепіння в покарання за участь в боротьбі титанів проти олімпійських богів.

Його побратими досі підпирають балкони багатьох будинків витонченої архітектури.

Його побратими досі підпирають балкони багатьох будинків витонченої архітектури

Афіна Паллада - Мінерва

Ця премудра і вічно незаймана богиня була улюбленою дочкою Зевса і найбільш шанованою богинею в Аттиці.

Та й як могло бути інакше, якщо вона народилася на світ з голови Зевса! Саме вона подарувала афінянам маслину і навчила обробляти оливки і вичавлювати з них масло, тому Афіні завжди приносили в жертву оливкова олія. Афіна давала грецьким героям мудрі поради і підказувала тактику, вона вселяла в них мужність або стримувала неприборкані пориви. У битві за Трою Афіна помірялася силами з самим богом війни Аресом, жбурнувши йому в лоб камінь та так, що бог перекинувся, покривши своїм величезним тілом майже все поле брані. Афіна вчить людей уму-розуму, вона також вважається изобретательницей ткацького верстата і прийомів обробки вовни.

Тому вважають, що греки досі поклоняються їй, але не в образі язичницької богині, а в образі самої просвітленої мудрості - Софії.

Її атрибути - сова, спис, щит Егіда, на щиті висить голова Медузи.

Її атрибути - сова, спис, щит Егіда, на щиті висить голова Медузи

Афродіта - Венера

Самий таємний божественний образ в 9 еллінському пантеоні - це чудова пеннорожденная, одночасно безневинна і порочна богиня любові і краси. Їй був підпорядкований метал мідь і однойменна планета, яка керувала любовним почуттям в людях. Розрізняли двох богинь: Венера Пандемос позначала любовну пристрасть і чуттєва насолода і управляла навесні (свято венераліі в Римі справлявся 1 квітня), а Венера Уранія символізувала любов небесну. Крім того, вона була богинею родючості. Її атрибутами були раковина (в якій вона після народження в море припливла на острів Кіпр), пара голубків або лебеді, які везли її колісницю, чарівний пояс ( «венерин поясок»), палаючий факел і палаюче серце.

Гадес (Аїд) - Плутон (Плутос)

Греки надзвичайно шанували і боялися цього невидимого бога підземного царства, уособлення сліпого року. Атрибут Гадеса - двозубі вила - вказує на те, що він править життям і смертю. Стихія Аїда - матінка сира земля, яка знову забирає до себе своїх дітей, але в лоні її таяться насіння нового життя. Його голова вічно повернута назад, оскільки на відміну від свого брата Зевса він керує не майбутнім, а минулим. Тому і жертви йому приносили, відвернувши обличчя від жертвопринесення і уникаючи вимовляти його ім'я, щоб не привертати до себе його уваги.

Втім, не всі в підземному царстві було поганим, було і щось хороше - скарби, наприклад, корисні копалини, руди.

Тому Гадесом придумали друге ім'я - Плутос (Плутон) і приносили йому жертви вже як богу багатства.

Тому Гадесом придумали друге ім'я - Плутос (Плутон) і приносили йому жертви вже як богу багатства

гарпії

Богині вихору і смерті - крилаті птіцедеви з жіночими головами і грудьми, невидимо літаючі по повітрю і викрадають людей.

Вони рідні сестри богині веселки красуні Іриди, яка заступилася за сестричок і врятувала їх від винищення.

Так що гарпії існують досі: так називають сварливих і скандальних жінок.

Геката - Селена

Богиня-покровителька нічний нечисті і чаклунства.

Вона опікується відьом, отруйниць і некромантов. У ній втілилася вся чорна і похмура сторона жіночого начала.

Саме вона відповідальна за постигающее людей безумство, божевілля або одержимість якою-небудь ідеєю.

Атрибутами її є ключ, батіг, кинджал і факел.

Геліос Сіль (Сонце)

Незважаючи на те що пізніше функції покровителя сонця були передані Аполлону-Фебу, початковим божеством сонця був саме Геліос. Щоранку він виводить на небо свою сонячну квадригу, запряжену в четвірку коней, - кожен день проїжджаючи на колісниці по всьому небу.

Щоранку він виводить на небо свою сонячну квадригу, запряжену в четвірку коней, - кожен день проїжджаючи на колісниці по всьому небу

Гера - Юнона

Гера - втілення материнства і жіночності, багатодітна мати, ревнива дружина царя богів Зевса, богиня повітря, покровителька сім'ї і шлюбу.

Дочка Кроноса і Реї, вона відрізняється владністю, жорстокістю і ревнивим вдачею.

Їй відповідає римська Юнона.

Її улюблений птах лелека.

А оскільки Гера ще й покровителька матерів-годувальниць, то в народі склалося повір'я, що дітей приносять надіслані нею лелеки.

Геракл - Геркулес

Найбільш видатний з героїв давнини, син Зевса, що зробив безліч подвигів для прославлення свого батька (найбільш відомі 12, але насправді вся його життя - один суцільний подвиг, починаючи з удушення в дитинстві підісланих йому змій і закінчуючи мученицькою смертю). Геракл був настільки знаменитий в античному світі, що йому споруджували храми і вівтарі. Найбільш відомий його атрибут - палиця.

Примітно те, що, незважаючи на життя, повну воєн і сутичок, цей герой був принципово чужий насильства. Улюбленим його тваринам був гриф, тому що гриф не вбиває навіть миші.

Гермес - Меркурій

Один з найбільш загадкових богів. У еллінських міфах він постає лукавим і пустотливим юнаків, охоче пускають на всілякі витівки. Він служив на посилках у царя богів Зевса, і для більшої швидкості йому були подаровані крилаті сандалі. Однак антична традиція не дарма ототожнювала його з давньоєгипетських богом мудрості і творцем листи Тотом. Тому Гермес досі залишається покровителем таємницею мудрості і «герметичних наук», про які буде розказано нижче.

Аполлон передав йому таємничий крилатий жезл-кадуцей, який обвивають дві переплетені змії.

Дедал і Ікар

Один з найбільш романтичних міфів давнини розповідає про спробу талановитого винахідника Дедала втекти разом зі своїм сином Ікаром з острова Крит, де вони перебували в рабстві у царя Міноса. Вперше в свідомості стародавньої людини прокидається думка про те, що політ в небесах - це доля не тільки птахів і всесильних богів. Людина гіпотетично теж здатний на це, треба лише добряче постаратися, поекспериментувати. Воістину, це був революційний прорив у свідомості людини; а від цього вже недалеко і до винаходу повітряної кулі. І тут же свідомість утихомирює думка про те, що ризик - справа хороша, але в усьому слід дотримуватися золотої середини.

І тут же свідомість утихомирює думка про те, що ризик - справа хороша, але в усьому слід дотримуватися золотої середини

Діоніс - Вакх

Це давнє божество і до цього дня живе в душах багатьох «рабів пляшки». Але в Стародавній Греції Діоніс був богом не тільки вина, а й усіх рослин, всієї квітучої живої природи. Йому, як і Деметрі, приносили жертви, щоб він сприяв зростанню плодів на полях і в садах. Саме Діоніс навчив людини виноробству і якщо це і був бог, то найбільш близький людям. Він походив від зв'язку Зевса з земною жінкою, потім, переслідуваний Герой, вбрався у жіночий одяг, пішов блукати по світу і вдосталь натерпівся. Його єдиною зброєю проти численних ворогів була здатність втягувати людей в безумство. Його культ впроваджувався не саме собою, але насильно, долаючи опір багатьох непитущих і піклувальників про моральних норм. Потім з ним змирилися, але людство досі ділиться на вакхопоклонніков і вакхоненавістніков.

Зевс - Юпітер

Пригоди цього божественного бабія могли б здатися повністю аморальними, якби він не ставився до своїх дам з істинно царственим великодушністю, що не допомагав всім своїм нащадкам, як законним, так і незаконнонародженим, якби, нарешті, не був самодержавним монархом і верховним божеством нашій грішній планети. Саме Зевс і є наш загальний батько, все люди Землі - його діти, так хіба йому не можна дозволити створити ще з десяток-другий немовлят? Його день тижня - четверг; він робить заступництво народженим під знаком Стрільця; його колір - пурпурний; його метал - олово; його запах - алое; його тварина - орел; його камінь - сапфір; його рослини - фіалка, смоківниця.

Його день тижня - четверг;  він робить заступництво народженим під знаком Стрільця;  його колір - пурпурний;  його метал - олово;  його запах - алое;  його тварина - орел;  його камінь - сапфір;  його рослини - фіалка, смоківниця

Медуза

Ми мало знаємо про цю загадкову, що трапилася в далекій міфічної давнини історії. А тим часом звичні образи постають перед нами в зовсім іншому світлі. Горгонами називалися три чарівні сестрички - внучки самої матері-Землі, дочки морського божества Форкіс і його сестри Кето. Дві сестри сфена і Евріала були безсмертними, а бідолашна Медуза була смертною. Правда, вона мала надзвичайно важким поглядом, здатним перетворити в камінь все живе на світі. Спочатку Горгони були прекрасними дівчатами, однак велика і премудра Афіна стала заздрити їм чорною заздрістю - адже в чарівну Медузу закохався сам бог морів і океанів Посейдон і з'єднався з нею не де-небудь, а в храмі Афіни. Тоді-то з її ініціативи олімпійські боги вигнали дівчат на крайній Захід. Місцем їх посилання стали берега Океану, поруч з гесперид. Там, далеко від божественного нектару і амброзії, вони поступово стали дичавіти і перетворилися в кошмарних чудовиськ. Голови Горгони вкрилися лускою дракона, у них виросли величезні ікла, мідні руки і золоті крила, а чарівні важкі коси перетворилися в змій. Однак і це не вгамує заздрість «милосердною» Афіни. Для вбивства смертної Медузи вона обирає Персея, який за допомогою богів «блискуче» впорався з роллю кілера - убив мирно спала Медузу.

Нарцис

Чарівна легенда малює самозакоханого красеня, спрямувавши погляд у калюжку і любующегося своєю красою.

Насправді він так поводиться не через чванливості, а за волею долі. Великий віщун Тіресій в грудному віці передбачив хлопчикові довге життя, якщо він «ніколи не побачить самого себе». А мстива Немезида підбудувала так, щоб він обов'язково зустрівся з собою поглядом.

Ніка - Вікторія

У давньогрецькій міфології Ніка - крилата богиня перемоги, дочка титана Палланта і океаніди Стікс. У битві між олімпійськими богами і титанами Ніка покинула свого батька і боролася на боці олімпійців - і з тих пір стала постійною супутницею Зевса. Вона супроводжувала Геракла на Олімп.

Зображували Ніку з крилами і переможним вінком, що стоїть на катящемся кулі - символі мінливості, нестійкості успіху. Статуї Ніки в вигляді спускається з небес вісниці богів споруджувалися на честь перемоги на війні, в спортивних і мистецьких змаганнях.

Олімп і олімпійці

Ця далеко не найвища грецька гора в символьному світі коштує понад Евересту, оскільки вираз «бути піднесеним на Олімп» і до цього дня означає «увійти в число вибраних світу цього».

Група олімпійських богів представлена 12 провідними фігурами: Зевс, Гера, Посейдон, Деметра, Аполлон, Артеміда, Гефест, Афіна, Арес, Афродіта, Гермес, Гестія (інші не допускаються на рада богів і виконують придворні функції).

Орфей

ВІН БУВ НЕ только великим музикантом, талановитим поетом и відданім коханця. Особистість Орфея загадкова и незбагненна, бо кроме Усього сказаного ВІН БУВ ще й носієм «орфических» Таємниць, и засновником «орфических» містерій. Що це були за Таємниці, зараз можна только здогадуватіся. Однако ходять наполегліві чуйні, что по части магії ВІН НЕ поступався Гермесу. Альо его магія булу особливого роду. Музичне мистецтво Орфея Було так високо, что звуки его лірі НЕ только пріборкувалі диких тварин, а й зсовувалі скелі, и схілялі до него дерева. Повага до його магії було настільки глибоким, що Гермес особисто виступив за нього заступиться перед господарем підземного царства Гадесом, коли Орфей зійшов в країну тіней в пошуках своєї передчасно загиблої дружини Еврідіки. Цю магію мистецтва нам ще належить пізнати.

Цю магію мистецтва нам ще належить пізнати

Пан

Пан був древнім аркадских пастуших богом, який захищав стада, зграї домашніх птахів і вулики. За однією з легенд Пан був сином Пенелопи. Вона була ще підлітком, коли бог Гермес побачив її, спочивати в тінистому гроті, зачарувався її красою, звернувся до Еросу, щоб той допоміг йому, і блискавично опанував дівчиною. Але підступний і примхливий божок любові пожартував над Гермесом і в момент оргазму надав йому вигляд козла.

Тому дитя з'явилося на світ з ріжками на голові, густою шерстю на нижній половині тіла і роздвоєними копитцями і негайно ж після народження стало стрибати і сміятися. Испу ганная надзвичайною зовнішністю і характером дитини, мати покинула його, але Гермес, загорнувши його в заячі шкури, відніс на Олімп і до того розвеселив всіх богів, а особливо Діоніса видом і жвавістю свого сина, що боги назвали його Паном за те, що він доставив всім велику радість. Пан був богом-покровителем стад.

Пан цілими днями грався на природі і грав на багатоствольної поздовжньої сопілці ( «сірінкс», або «сиринга»); за веселий і незлобивий характер його любили нібито все німфи.

Пандора

Жорстоко помиляється той, хто малює її дурною або злісної мегерою. Фактично це була Єва, праматір людства, перша жінка, створена з волі Зевса. Гефест виліпив її з землі і води, Афіна подарувала їй прекрасний одяг, Афродіта дала чарівну красу, а Гера - розум, лукавство і красномовство. Обдарували Пандору і інші боги (звідси і її ім'я, що означає буквально «обдарована усіма»). Зевс віддав її заміж за брата Прометея титану Епіметея і в якості весільного подарунка підніс їй скриньку, в якому були укладені всі людські пороки, біди, нещастя і хвороби. Прометей часто застерігав брата, щоб він не приймав від богів ніяких дарів, але простодушний Епіметей з вдячністю прийняв фатальний дар. Він вступив з Пандори в шлюб, і вона стала праматір'ю всіх дружин на землі. Тільки згодом зрозумів Епіметей, яке горе прийняв він до свого дому, та було вже пізно. Красуня Пандора знайшла секретний ящик, недовго думаючи відкрила його величезну кришку і випустила з нього на волю всі людські лиха, які розійшлися між людьми по всій землі. Тільки Надія залишилася вгорі, на краю ящика і з волі Зевса Пандора швидко зачинила кришку.

Тільки Надія залишилася вгорі, на краю ящика і з волі Зевса Пандора швидко зачинила кришку

Пегас

У вбитої Персеєм бідолахи Медузи був явно поетичний склад розуму, оскільки з її крові і випурхнув цей дивовижний крилатий кінь - символ поетичного натхнення.

Саме від удару його копита на горі Гелікон забило джерело Гіппокреіа, з якого черпали натхнення все майбутні поети землі.

Саме від удару його копита на горі Гелікон забило джерело Гіппокреіа, з якого черпали натхнення все майбутні поети землі

Посейдон - Нептун

Могутній бог морів на свій розсуд керував морськими глибинами. Тризуб - знак влади Посейдона над морем.

Три зубця символізують положення бога моря між обома братами - неперервні зв'язок часів: минулого, похованого в царстві Гадеса, справжнього, яким править Посейдон, і майбутнього, над яким панує Зевс.

Три зубця символізують положення бога моря між обома братами - неперервні зв'язок часів: минулого, похованого в царстві Гадеса, справжнього, яким править Посейдон, і майбутнього, над яким панує Зевс

Прометей

Цей дивовижний образ виник в міфології явно неспроста. Ця людина зробила для людей набагато більше ніж будь-який з богів, перерахованих нами вище. А адже Прометей стояв біля витоків всієї людської цивілізації - НЕ Зевс, а саме Прометей виліпив людей з глини за образом і подобою богів. І не тільки людей. Він був акушером при народженні Афіни з голови Зів са, а та в подяку навчила Прометея архітектурі, астрономії, математики, навігації, медицині і металургії. І дивно, звичайно, не те, що Зевс за таку дрібницю - лише за одну передану людям палаючу тріску - заслав бідолаху на Кавказ, що прирік його на тисячолітню тортури, в період якої орел Зевса клював титану печінку. А дивно те, що чомусь цього благодійнику людства спорудили в Елладі жодного найпростішого пам'ятника, ні каплички, ні пам'ятного стовпа. Хоча всі чудово знали, що свою провину він перед богами спокутував, був звільнений Гераклом, з дозволу Зевса.

Феміда

В Елладі Феміда зовсім не була останньою особистістю в пантеоні богів. За походженням вона титаніди і вважалася другою дружиною Зевса. Від союзу з Зевсом народила Гор (богинь чотирьох пір року) і Мойр - богинь долі (Клото, Лахесис, Атропо). Вона ж - мати Прометея. Таким чином вона стала родоначальницею світового закону і всесвітнього порядку! Алегорично: Феміда - правосуддя, закон; терези Феміди - символ правосуддя; слуги (жерці) Феміди - слуги закону, судді.

Зображувалася з пов'язкою на очах (символ неупередженості), з мечем (іноді з рогом достатку) і вагами в руках.

Її вважали матір'ю сезонів і, подібно німецьким
Норнам, вона «визначала сприятливий момент для посадки паростків в родючого Краю землю, передбачала виснаження землі, а також вибирала вірний час для подій в житті людей».

Її вважали матір'ю сезонів і, подібно німецьким   Норнам, вона «визначала сприятливий момент для посадки паростків в родючого Краю землю, передбачала виснаження землі, а також вибирала вірний час для подій в житті людей»

Фортуна

У Стародавньому Римі на честь цієї богині щастя, випадку й удачі було споруджено безліч храмів.

Пліній Старший писав: «По всьому світу, всюди в усі години дня голосу всіх закликають і називають одну Фортуну, її одну звинувачують, притягують до відповідальності, про неї однієї думають, її одну хвалять, її одну викривають. З лайкою шанують її, мінливу, багато хто вважає її сліпий, бродячої, непостійної, зрадливої, вічно мінливої, покровителькою недостойних. Їй в рахунок ставиться і дебет, і кредит, і у всіх розрахункових книгах смертних вона одна займає і ту і іншу сторінку ».

Зображувалася жінкою з рогом достатку, сиплються монети, іноді на кулі (як ознака нестійкості), а в середні віки на колесі (символіка мінливості щастя) з пов'язкою на очах.

Зображення Фортуни поміщалися на монетах, печатках, амулетах, незліченних пам'ятках мистецтва.

Зображення Фортуни поміщалися на монетах, печатках, амулетах, незліченних пам'ятках мистецтва

Хірон

Кентаврові Хирону Зевс на раз «доручав» своїх незаконнонароджених і кинутих нащадків, серед яких значилися такі величні герої грецької міфології, як Амфіарай, Ахілл, Геракл, близнюки Діоскури, Ясон і чимало інших.

Сам же Хірон спочатку жив з іншими кентаврами на горі Пеліон, звідки, однак, вони були з Гнану вкрай войовничими і образливими лапифами. Саме Хірон навчив Асклепія майстерному лікуванню.

Після своєї трагічної загибелі від руки свого друга Геракла він був піднесений Зевсом на небо і прикрасив небосхил як сузір'я Стрільця.

Хронос - Сатурн

У давньогрецькій міфології більш відомий як бог Крон, який тримає цикл потреб і вічності в одній руці і символ смерті (косу) - в інший.

Таким чином він символізує вічну зміну форм і призначень.

Старий-Час, схожий на скелет, з косою, яка приносить смерть, безсумнівно знайомий більшості наших читачів.

Це один з безлічі образів, привласнених Сатурну в його символічному аспекті.

Еринії - Фурії

Богині ненависті і помсти, що відбулися на світло з крові оскопленного Крона.

Ці три темні страшні могутні берегині порядку носять імена Алекто (Ніколи не спускати), Тисифона ( «мстить за вбивство») і Мегера ( «заздрісниць») і зображуються з факелами і бичами в руках, з луками і стрілами, зі зміями замість волосся. Вони самі невтомні і нещадні переслідувачки кривавих злочинів проти родичів, особливо проти батьків.

Їх боялися, але і шанували в народі.

«Але є і вищий суд, повірники розпусти», говорили вже тоді тим, хто вважав себе вище правосуддя.

Янус

Цей давньоримський бог вважався богом усякого начала, якого закликали на початку будь-якої справи, в тому числі на початку кожного місяця або року (тому-то його ім'ям і назвали місяць січень). Природно, що він брав найактивнішу участь у створенні світу (оскільки з чогось мало все початися в цьому світі). Йому ж поклонялися як охоронець входів і виходів в житлових будинках і міських воротах. Тому він завжди зображувався з двома особами, бо міг бачити обидва шляхи одночасно. У піснях римських жерців-салієв Янус шанобливо іменувався «богом богів»! У молитві при зверненні до богів ім'я Януса називалося першим. Його свято - агонії - справлявся 9 січня. Ця дата пам'ятна російського народу: з неї можна символічно почати революційне Рух в Росії, яке завершилося цілком практично.

Саме Зевс і є наш загальний батько, все люди Землі - його діти, так хіба йому не можна дозволити створити ще з десяток-другий немовлят?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация