Бомба в банку

  1. Як розпізнати ботулізм?
  2. Що робити?

зміст:

Інший раз рука не піднімається відправити банку з домашньою консервацією на смітник - адже хороша зовсім баночка, ну кришка трохи здулася, може, пронесе ... Іноді, дійсно, проносить. В повному розумінні слова. Тоді можна вважати, що пощастило. Але одного разу може і не пощастити. І прозвучить страшний діагноз: ботулізм.

Втім, постраждати можна не тільки від консервів. Згадайте, купували ви по шляху у відпустку на пероні солону або копчену рибку домашнього виготовлення? А в'ялене м'ясо в спеціях? Проти дорожніх спокус так важко встояти! І зовсім не хочеться думати, що це задоволення може закінчитися вельми сумно ...

випадки ботулізму після вживання ковбаси були засвідчені ще в Візантії. Звідси, до речі, і назва хвороби: "botulus" по-латині означає ковбаса. Однак її збудник зустрічається не тільки в ковбасних виробах. Паличка ботулізму живе переважно в грунті, звідки безпосередньо або через "посередників" (організми тварин, птахів, риб, молюсків) потрапляє в харчові продукти.

Вона входить в список агентів бактеріологічної зброї і не менш страшна, ніж бацила сибірської виразки. Вірніше, сама по собі ця паличка небезпеки не представляє. Смерть несе виробляється нею токсин, найсильніший з усіх відомих біологічних отрут - в 375 тисяч разів активніше за отруту гримучої змії!

Щоб паличка ботулізму активізувалася, потрібна анаеробна среда, тобто відсутність кисню. А є вона під оболонкою ковбас, в шматках копченостей і сиров'ялених продуктів і, звичайно, під кришкою банки з консервами. У 95% випадків джерелом зараження стають консервовані гриби: збереглися на них шматочки грунту стають міною уповільненої дії.

Потрапивши в організм, отрута миттєво всмоктується в кров і вражає нервову систему . Передача нервових імпульсів блокується, викликаючи параліч м'язів, в тому числі відповідають за дихання . Якщо допомога запізниться, настане болісна смерть від задухи при повній свідомості. Крім того, отрута вражає і внутрішні органи. Тому наслідки ботулізму навіть після лікування довго дають про себе знати: не відразу відновлюється м'язова функція, ускладнення зачіпають серце, печінку, нирки.

До змісту

Як розпізнати ботулізм?

З моменту вживання зараженої їжі до появи перших симптомів проходить від 2-3 годин до декількох діб (чим коротше проміжок, тим важче отруєння). На самій ранній стадії стан хворого типово для всіх кишкових інфекцій: нудота, болі в животі, сухість у роті, блювота, рідкий стілець. Іноді, навпаки, бувають запори, що не піддаються дії проносних.

Але приблизно через добу починаються проблеми іншого роду. Погіршується зір: перед очима з'являються "туман" або "мушки", зображення двоїться, особливо при погляді в сторону. Хворий насилу розрізняє близькі предмети. Зіниці розширені, причому один ширше іншого. Часто відзначається косоокість, опущення століття одного з очей.

Далі уражається гортань. Голос стає сиплим, мова - невиразною. Нерідко зникає ковтальний рефлекс, порушується координація рухів, спостерігається "п'яна" хода, слабшають м'язи шиї. Пульс, спочатку уповільнений, починає прискорюватися, кров'яний тиск знижується. Температура найчастіше залишається нормальною.

До змісту

Що робити?

Сумна статистика смертності від ботулізму (до 20% випадків) - результат несвоєчасної допомоги. Хвороба не завжди протікає з усіма перерахованими симптомами. Але навіть одного з них в самій легкій формі достатньо, щоб негайно викликати "швидку". Наполягайте на негайній госпіталізації: надати допомогу хворому (ввести протівоботулініческой сироватку і провести детоксикацію) можуть тільки в стаціонарі.

Ні в якому разі не можна намагатися самостійно промивати шлунок - параліч тканин глотки може наступити в будь-який момент, і людина просто захлинеться!

Профілактика ботулізму зводиться до двох принципам: обережність і дотримання правил приготування домашніх заготовок.

  1. Ніколи не купуйте з рук (на вокзалах, ринках і т.д.) домашні ковбасу, копченості, сало, рибу і будь-які консерви. Навіть першосортні на вигляд продукти можуть містити токсин, який не має ні характерного смаку, ні запаху.
  2. Тим більше не можна вживати старі або бомбажні (роздувся) консерви, навіть коли мова йде про власні заготовках. Регулярно проводите ревізію банок і підозрілі відразу викидайте.
  3. Грибні консерви перед вживанням на всякий випадок краще прогріти в киплячій воді 30 хвилин: термічна обробка руйнує отруту.
  4. Роблячи заготовки, ретельно мийте всі продукти. У консерви, підлягають герметичній закупорювання (закочування), обов'язково додавайте оцтову кислоту: паличка ботулізму гине в кислому середовищі.
  5. М'ясо і рибу самостійно краще не консервувати.

Тимофєєва Ольга

Обговорення

Корисна стаття. я, не так давно прийнятий займатися заготовками і такі казуси часто зустрічаються. Так що спасибі за потрібну мені інформацію.

.

Як розпізнати ботулізм?
Що робити?
Згадайте, купували ви по шляху у відпустку на пероні солону або копчену рибку домашнього виготовлення?
А в'ялене м'ясо в спеціях?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация