Ботулізм і його профілактика

  1. Що ж являє собою ботулізм?
  2. Які ж симптоми цієї недуги?
  3. діагностика
  4. профілактика

Сайт надає довідкову інформацію виключно для ознайомлення. Діагностику та лікування захворювань потрібно проходити під наглядом фахівця. У всіх препаратів є протипоказання. Консультація фахівця обов'язкова!

Ви обожнюєте мариновані грибочки, і щороку консервуєте їх? Ви жити не можете без копченостей, які Ви робите в домашніх умовах? Ви любите риболовлю і виловлену Вами рибу закриваєте в банки?
Насправді дані пристрасті притаманні багатьом. Однак досить часто люди забувають про те, що овочеві, рибні, м'ясні, а також багато інших консерви, які ми виготовляємо в домашніх умовах, деколи бувають досить небезпечними для нашого здоров'я . Пояснюється це тим, що в даних продуктах може міститися велика кількість отрути, яка сприяє розвитку ботулізму .
Що таке ботулізм? Яким чином він проявляється? Наскільки небезпечний ботулізм для людського організму? Які заходи профілактики даного захворювання?
Відповіді на всі ці питання медколлегія tiensmed.ru (www.tiensmed.ru) допоможе Вам знайти в даній статті.

Що ж являє собою ботулізм?


Під ботулізмом на увазі захворювання, яке виникає в результаті впливу на людський організм отрути бактерій ботулізму. Щоб Вам було зрозуміліше, відзначимо, що дані бактерії здатні виживати тільки в тих місцях, де немає кисню. В результаті, вони розташовуються в грунті. Напевно Вам не варто пояснювати, що з грунту дані токсини абсолютно спокійно проникають як у фрукти і овочі, так і в інші продукти харчування, а вже з продуктів харчування до нас в організм. Таким чином, відбувається розвиток ботулізму. Насправді все дуже легко і просто.
На сьогоднішній день розрізняють два види бактерій ботулізму. Це вегетативні і спорові бактерії. Відразу ж звернемо Вашу увагу на те, що спорові бактерії несуть найбільшу небезпеку, так як вони можуть виживати і зберігатися в консервованих продуктах роками. Ботулізм - це досить небезпечне захворювання, яке супроводжується досить серйозними симптомами.

Які ж симптоми цієї недуги?


Ботулізм може дати про себе знати вже через сто двадцять хвилин після інфікування. Інкубаційний період в деяких випадках досягає і десяти діб. До найпершим ознаками ботулізму можна зарахувати: головний біль , запаморочення , Загальну слабкість, нудоту , Блювоту, підвищення температури тіла. Буквально через кілька годин у хворого починаються приступи болю в області живота, а також пронос. Приблизно через добу пронос змінюється запором . Також відзначається надмірне здуття живота і сухість ротової порожнини. Ще через добу відзначається погіршення зору, причому зір погіршується настільки, що людина не може читати. Цілком можливий розвиток паралічу м'язів обличчя. Хворий не може нормально ковтати, у нього пропадає голос. Тривала відсутність терапії може призвести навіть до летального результату.

діагностика


Діагностувати ботулізм не складно. У хворого беруть аналізи крові , Блювотних мас і калу і на основі їх результатів ставлять діагноз . Лікування ботулізму передбачає приміщення хворого в стаціонар. йому промивають шлунок і кишечник, після чого починають вводити спеціальні лікарські препарати, в числі яких є як антибіотичні засоби, так і спеціальні БАД (біологічно активні добавки).

профілактика


А тепер, що стосується безпосередньо профілактики ботулізму. Прочитайте всі заходи профілактики даного захворювання вкрай уважно. Адже тільки дотримуючись їх, Ви зможете застерегти себе від даного настільки небезпечної недуги. Перш за все, пам'ятайте про те, що будь-який фрукт або овоч, який був зірваний Вами з городу, повинен бути ретельно відмитий від землі. Ще краще якщо Ви обольете його окропом. Також не варто забувати і про те, що зіпсовані фрукти або овочі не годяться для закруток. Не варто консервувати і ті ягоди або фрукти, які були зірвані кілька днів тому.
Якщо ви не хочете стати «заручниками» ботулізму, тоді пам'ятайте і про те, що не варто солити гриби в герметично закритих банках. Рибу можна зберігати тільки після того, як вона буде випотрошена. У разі якщо банку з консервами роздута, ні в якому разі не їжте її вміст. Перед вживанням будь-яких консервованих продуктів для запобігання розвитку ботулізму їх найкраще прокип'ятити протягом двадцяти - тридцяти хвилин.


Автор: Пашков М.К. Координатор проекту по контенту.

УВАГА!
Інформація, розміщена на нашому сайті, є довідковою або популярною і надається тільки медичним фахівцям для обговорення. Призначення лікарських засобів повинно проводитися тільки кваліфікованим фахівцем, на підставі історії хвороби і результатів діагностики.Що ж являє собою ботулізм?
Які ж симптоми цієї недуги?
Ви обожнюєте мариновані грибочки, і щороку консервуєте їх?
Ви жити не можете без копченостей, які Ви робите в домашніх умовах?
Ви любите риболовлю і виловлену Вами рибу закриваєте в банки?
Що таке ботулізм?
Яким чином він проявляється?
Наскільки небезпечний ботулізм для людського організму?
Які заходи профілактики даного захворювання?
Що ж являє собою ботулізм?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация