Брянськ пам'ятки: розповідь про місто, відгуки та опис цікавих пам'яток Брянська

  1. Брянськ пам'ятки: розповідь про місто, відгуки та опис цікавих пам'яток Брянська Брянськ і область...
  2. Легендарна Тридцятка, маршрут
  3. Похід по Криму - 22 маршрут
  4. Маршрути: гори - море
  5. Брянськ пам'ятки: розповідь про місто, відгуки та опис цікавих пам'яток Брянська
  6. пам'ятки Брянська
  7. Легендарна Тридцятка, маршрут
  8. Похід по Криму - 22 маршрут
  9. Маршрути: гори - море
  10. Брянськ пам'ятки: розповідь про місто, відгуки та опис цікавих пам'яток Брянська
  11. пам'ятки Брянська
  12. Легендарна Тридцятка, маршрут
  13. Похід по Криму - 22 маршрут
  14. Маршрути: гори - море

Брянськ пам'ятки: розповідь про місто, відгуки та опис цікавих пам'яток Брянська

Брянськ і область

пам'ятки Брянська

Брянськ - адміністративний центр області. В даний час є великим промисловим центром, де працюють підприємства машинобудування, металообробки, хімічної, електротехнічної, деревообробної, текстильної промисловості. Брянськ знаходиться в 380 км від Москви. Розташований на берегах річки Десна в місці, де в неї впадають річки Болва і Снежеть. Багата історія та місця відпочинку роблять місто цікавим для відвідування туристами. Дістатися до Брянська можна різними способами. Він розташований поблизу автомагістралей (найважливіша з яких - траса М3 Москва-Київ).

Крім того, Брянськ є великим залізничним вузлом і пов'язаний шляхами з Москвою, Києвом, Харковом, Гомелем, Смоленськом, Орлом і Вязьмою. На території міста розташовані залізничні вокзали Брянськ 1 і Брянськ 2, а також автовокзал та міжнародний аеропорт. Внутрішньоміський транспорт представлений автобусами, тролейбусами і маршрутними таксі. Брянськ є культурним центром, тут знаходиться кілька театрів, планетарій, кінотеатри, концертні зали, цирк. Пам'ятки Брянська - це різні старовинні архітектурні споруди, пам'ятники, музеї. Також в місті є непогані парки.

Перш ніж перейти до розповіді про визначні пам'ятки Брянська, звернемося до історичного минулого Брянська. Вперше в документальних джерелах (Іпатіївському літописі) місто згадується в 1146 році. Спочатку назва звучала як Дебрянським (від давньоруського слова «нетрі», що означає гірський схил, ущелину, поросле лісом), а пізніше перетворилося в сучасне - Брянськ. Археологічні розкопки, що проводяться на Чашина кургані, показали, що слов'янські племена селилися тут ще в кінці X століття. Тому роком заснування Брянська умовно вважають 985-й. У XIII в. після кількох руйнувань від монголо-татар місто було перенесене з Чашина кургану на Покровську гору. В ході міжусобних воєн Брянськ багато разів переходив від одного князівства до іншого. В різний час він входив до складу наступних князівств: Чернігівського, Брянського, Смоленського, Великого Литовського.

У 1500 році Іван III приєднує Брянськ до Московської держави. Довго час точилися суперечки про територіальну приналежність міста між Росією і Річчю Посполитою. І це не випадково, адже Брянськ займав вигідне становище на торгових шляхах України-Москва. Місто сильно постраждав в Смутні часи. Черговий етап розвитку Брянська пов'язано з Петром I. Тоді на річці Десни була побудована верф. Розвивається торгівля і промисловість. У XIX столітті місто стає центром так званого Брянського промислового району. Трагічна сторінка історії пов'язана з роками Великої вітчизняної війни. Окупація краю фашистськими військами тривала аж до 17 вересня 1943 року. Зараз день звільнення Брянська військами Червоної армії вважається Днем міста. Під час окупації в лісах Брянщини діяли численні партизанські загони. У 1944 році була утворена Брянська область.

Огляд визначних пам'яток Брянська можна почати з історичного центру - Покровської гори. Вона знаходиться на правому березі річки Десни на північ від адміністративного центру міста. З XII в. тут розташовувався древній кремль з дерев'яними стінами та вежами. Ця фортеця проіснувала до XVIII століття, була однією з найбільших того часу і мала найважливіше стратегічне значення. На Покровській горі розташовується цікава архітектурна пам'ятка - Покровський собор. Він був побудований в 1626 році на місці дерев'яної церкви і є найдавнішим зі збережених храмів Брянська. Також на Покровській горі знаходиться один з найстаріших заводів Росії - Брянський Арсенал (був заснований в 1783 році). Спочатку підприємство спеціалізувалося на випуску гармат і інших знарядь. Гармати, відлиті на Арсеналі, брали участь в Бородінській битві і російсько-турецькій війні.

Зараз деякі з них виставлені на огляд туристів, як пам'ятник про славне історичне минуле нашої Батьківщини. Пізніше Арсенал кілька разів міняв свою спеціалізацію: став виробляти обладнання по обробці льону, а після Великої вітчизняної війни - машини для ремонту і будівництва доріг. На Покровській горі Ви побачите ще одну визначну пам'ятку, створену в 1985 році до 1000-річчя Брянська. Це пам'ятник легендарному співаку-байкарів з Чернігівського князівства Бояна і брянського воїну Пересвіту, який брав участь в поєдинку з богатирем Челубеем на Куликовому полі. Неподалік розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на річку і околиці.

Як згадувалося вище, перші поселення з'явилися не на Покровській горі, а на Чашина Кургані. Вперше це місце згадано в Іпатіївському літописі в 1147 році. Археологічні розкопки показують, що люди тут селилися здавна. Про наявність грамотності в цій місцевості свідчать знайдені предмети, призначені для письма, а про розвиток торгівлі - речі, явно привезені здалеку. Колись на Чашина кургані розташовувалася стародавня фортеця, укріплена земляним ровом і валом. Останки земляних укріплень збереглися до нашого часу. Зараз Чашин Курган є археологічною пам'яткою, на території встановлені меморіальні знаки.

На північ від центральної частини міста розташований Парк імені 1000-річчя Брянська. Тут люблять гуляти як місцеві жителі, так і туристи. Основна визначна пам'ятка парку - так званий курган Безсмертя. Він нагадує про трагічні події минулого і присвячений загиблим під час Великої вітчизняної війни. Курган Безсмертя був створений в 1967-1968 рр., Землю для 12 метрової земляного насипу привозили з братських могил Брянської області. Зверху знаходиться цікава композиція - складний багатогранник, при прямому погляді з різних сторін він виглядає як п'ятикутна зірка. У підставі кургану закладена капсула із зверненням до нащадків. Цей меморіал став одним із символів Брянська.

Про події Великої вітчизняної війни також нагадує меморіальний комплекс, встановлений на Майдані партизан. Назва площі не випадково, адже в роки війни в брянських лісах воювало близько 60 тисяч партизанів, 12 з них отримали звання Героя Радянського Союзу. У 1966 році на площі був відкритий Пам'ятник воїнам і партизанам Великої вітчизняної війни.

Тут же за адресою площа Партизан, д. 6 розташовується Брянський краєзнавчий музей. Він був заснований в 1921 році, колекція формувалася на основі націоналізованих після Жовтневої революції цінностей з монастирів і дворянських садиб. Під час фашистської окупації музей був розграбований, багато експонатів вивезені і загублені. Після війни поступово була зібрана нова колекція. Зараз експозицію можна розділити на три частини. Відділ природи представляє тваринний і рослинний світ краю, тут Ви можете оглянути чотири чудові діорами «Времена года». У відділі історії розміщені різні археологічні знахідки: зброя, предмети побуту та інше. Відділ сучасної історії присвячений партизанському руху Брянщини, а також знаменитим уродженцем міста і краю. Вражає широта охоплення представленої колекції.

Серед визначних пам'яток Брянська - ряд цікавих пам'яток. Наприклад, на вулиці Річкова поблизу станції Брянськ-Орловська на постаменті красується паровоз Ер 787-70. Він був встановлений в 2005 році до 60-ї річниці Перемоги. Паровози цієї серії стали випускати ще в 1912 році, але в порівнянні з більш пізніми моделями вони мали ряд переваг. По-перше, були прості і надійні, легко піддавалися ремонту. По-друге, вони не такі важкі, як більш пізні моделі, а під час війни залізничні колії часто підривали, а потім встановлювали на швидку руку, тому в цих умовах легкий паровоз підходив якнайкраще. І, по-третє, паровози цієї серії були невибагливі до палива - могли працювати і на вугіллі, і на торфі, і на дровах. Саме тому основна частина фронтових перевезень під час Великої вітчизняної війни була здійснена за допомогою таких паровозів.

На виїзді з Брянська у напрямку до Орла знаходиться пам'ятник водіям. Історичні передумови створення цього монументу наступні: від сюди в перші місяці війни пішов сформований в Брянську автобатальоне. Відкриття пам'ятника відбулося в 1968 році, пізніше він був реконструйований, а неподалік з'явилися машини епохи Великої вітчизняної війни. На вулиці П'ятницька в 1980 році був встановлений пам'ятник токарного верстата 1940 року випуску - як пам'ять про трудові подвиги народу.

Цікаво погуляти в парку-музеї імені А. К. Толстого, який розташований недалеко від вулиці Леніна. Пам'ятки цього парку - численні дерев'яні скульптури: казкові персонажі, історичні діячі, фігурки різних тварин - вони зустрічаються повсюдно.

Архітектурні пам'ятки представлені численними храмами. Про Покровський собор уже був згаданий вище. Є ще ряд церков, які заслуговують на увагу. За адресою проспект Леніна, д. 98 недалеко від Десни розташовується так звана Спасо-Гробовская церква. Вона була побудована в 1904 році. Колись тут розташовувався храм, зведений на місці поховання брянських єпископів. Деякий період в радянську епоху в цій церкві базувався міський морг.

З цієї ж вулиці знаходиться Воскресенський собор (дім 58). Він був побудований в середині XVIII століття як головний храм Воскресенського монастиря. Але в 1766 році монастир був скасований, а Воскресенський собор став парафіяльним. Зараз є кафедральним собором Брянської єпархії. Введенська церква розташована за адресою вулиця Кулькова, д. 14. Вона була зведена на початку XVIII століття. Раніше тут був Петрово-Павловський жіночий монастир, який пізніше скасували. Зараз йде його відродження.

Недалеко від Брянська в селищі Супонева в мальовничому місці на правому березі річки Десни підносяться куполи Свято-Успенського Свенського чоловічого монастиря. Обитель була заснована в XIII столітті. Архітектурний ансамбль, що дійшов до наших часів, представлений будівлями XVII-XVIII ст. Головний собор XVIII століття був підірваний в 1930 році - про це нагадують збереглися руїни. Біля монастирських стін є оглядовий майданчик, від куди відкривається чудовий вид на Десну і околиці.

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря

Брянськ пам'ятки: розповідь про місто, відгуки та опис цікавих пам'яток Брянська

Брянськ і область

пам'ятки Брянська

Брянськ - адміністративний центр області. В даний час є великим промисловим центром, де працюють підприємства машинобудування, металообробки, хімічної, електротехнічної, деревообробної, текстильної промисловості. Брянськ знаходиться в 380 км від Москви. Розташований на берегах річки Десна в місці, де в неї впадають річки Болва і Снежеть. Багата історія та місця відпочинку роблять місто цікавим для відвідування туристами. Дістатися до Брянська можна різними способами. Він розташований поблизу автомагістралей (найважливіша з яких - траса М3 Москва-Київ).

Крім того, Брянськ є великим залізничним вузлом і пов'язаний шляхами з Москвою, Києвом, Харковом, Гомелем, Смоленськом, Орлом і Вязьмою. На території міста розташовані залізничні вокзали Брянськ 1 і Брянськ 2, а також автовокзал та міжнародний аеропорт. Внутрішньоміський транспорт представлений автобусами, тролейбусами і маршрутними таксі. Брянськ є культурним центром, тут знаходиться кілька театрів, планетарій, кінотеатри, концертні зали, цирк. Пам'ятки Брянська - це різні старовинні архітектурні споруди, пам'ятники, музеї. Також в місті є непогані парки.

Перш ніж перейти до розповіді про визначні пам'ятки Брянська, звернемося до історичного минулого Брянська. Вперше в документальних джерелах (Іпатіївському літописі) місто згадується в 1146 році. Спочатку назва звучала як Дебрянським (від давньоруського слова «нетрі», що означає гірський схил, ущелину, поросле лісом), а пізніше перетворилося в сучасне - Брянськ. Археологічні розкопки, що проводяться на Чашина кургані, показали, що слов'янські племена селилися тут ще в кінці X століття. Тому роком заснування Брянська умовно вважають 985-й. У XIII в. після кількох руйнувань від монголо-татар місто було перенесене з Чашина кургану на Покровську гору. В ході міжусобних воєн Брянськ багато разів переходив від одного князівства до іншого. В різний час він входив до складу наступних князівств: Чернігівського, Брянського, Смоленського, Великого Литовського.

У 1500 році Іван III приєднує Брянськ до Московської держави. Довго час точилися суперечки про територіальну приналежність міста між Росією і Річчю Посполитою. І це не випадково, адже Брянськ займав вигідне становище на торгових шляхах України-Москва. Місто сильно постраждав в Смутні часи. Черговий етап розвитку Брянська пов'язано з Петром I. Тоді на річці Десни була побудована верф. Розвивається торгівля і промисловість. У XIX столітті місто стає центром так званого Брянського промислового району. Трагічна сторінка історії пов'язана з роками Великої вітчизняної війни. Окупація краю фашистськими військами тривала аж до 17 вересня 1943 року. Зараз день звільнення Брянська військами Червоної армії вважається Днем міста. Під час окупації в лісах Брянщини діяли численні партизанські загони. У 1944 році була утворена Брянська область.

Огляд визначних пам'яток Брянська можна почати з історичного центру - Покровської гори. Вона знаходиться на правому березі річки Десни на північ від адміністративного центру міста. З XII в. тут розташовувався древній кремль з дерев'яними стінами та вежами. Ця фортеця проіснувала до XVIII століття, була однією з найбільших того часу і мала найважливіше стратегічне значення. На Покровській горі розташовується цікава архітектурна пам'ятка - Покровський собор. Він був побудований в 1626 році на місці дерев'яної церкви і є найдавнішим зі збережених храмів Брянська. Також на Покровській горі знаходиться один з найстаріших заводів Росії - Брянський Арсенал (був заснований в 1783 році). Спочатку підприємство спеціалізувалося на випуску гармат і інших знарядь. Гармати, відлиті на Арсеналі, брали участь в Бородінській битві і російсько-турецькій війні.

Зараз деякі з них виставлені на огляд туристів, як пам'ятник про славне історичне минуле нашої Батьківщини. Пізніше Арсенал кілька разів міняв свою спеціалізацію: став виробляти обладнання по обробці льону, а після Великої вітчизняної війни - машини для ремонту і будівництва доріг. На Покровській горі Ви побачите ще одну визначну пам'ятку, створену в 1985 році до 1000-річчя Брянська. Це пам'ятник легендарному співаку-байкарів з Чернігівського князівства Бояна і брянського воїну Пересвіту, який брав участь в поєдинку з богатирем Челубеем на Куликовому полі. Неподалік розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на річку і околиці.

Як згадувалося вище, перші поселення з'явилися не на Покровській горі, а на Чашина Кургані. Вперше це місце згадано в Іпатіївському літописі в 1147 році. Археологічні розкопки показують, що люди тут селилися здавна. Про наявність грамотності в цій місцевості свідчать знайдені предмети, призначені для письма, а про розвиток торгівлі - речі, явно привезені здалеку. Колись на Чашина кургані розташовувалася стародавня фортеця, укріплена земляним ровом і валом. Останки земляних укріплень збереглися до нашого часу. Зараз Чашин Курган є археологічною пам'яткою, на території встановлені меморіальні знаки.

На північ від центральної частини міста розташований Парк імені 1000-річчя Брянська. Тут люблять гуляти як місцеві жителі, так і туристи. Основна визначна пам'ятка парку - так званий курган Безсмертя. Він нагадує про трагічні події минулого і присвячений загиблим під час Великої вітчизняної війни. Курган Безсмертя був створений в 1967-1968 рр., Землю для 12 метрової земляного насипу привозили з братських могил Брянської області. Зверху знаходиться цікава композиція - складний багатогранник, при прямому погляді з різних сторін він виглядає як п'ятикутна зірка. У підставі кургану закладена капсула із зверненням до нащадків. Цей меморіал став одним із символів Брянська.

Про події Великої вітчизняної війни також нагадує меморіальний комплекс, встановлений на Майдані партизан. Назва площі не випадково, адже в роки війни в брянських лісах воювало близько 60 тисяч партизанів, 12 з них отримали звання Героя Радянського Союзу. У 1966 році на площі був відкритий Пам'ятник воїнам і партизанам Великої вітчизняної війни.

Тут же за адресою площа Партизан, д. 6 розташовується Брянський краєзнавчий музей. Він був заснований в 1921 році, колекція формувалася на основі націоналізованих після Жовтневої революції цінностей з монастирів і дворянських садиб. Під час фашистської окупації музей був розграбований, багато експонатів вивезені і загублені. Після війни поступово була зібрана нова колекція. Зараз експозицію можна розділити на три частини. Відділ природи представляє тваринний і рослинний світ краю, тут Ви можете оглянути чотири чудові діорами «Времена года». У відділі історії розміщені різні археологічні знахідки: зброя, предмети побуту та інше. Відділ сучасної історії присвячений партизанському руху Брянщини, а також знаменитим уродженцем міста і краю. Вражає широта охоплення представленої колекції.

Серед визначних пам'яток Брянська - ряд цікавих пам'яток. Наприклад, на вулиці Річкова поблизу станції Брянськ-Орловська на постаменті красується паровоз Ер 787-70. Він був встановлений в 2005 році до 60-ї річниці Перемоги. Паровози цієї серії стали випускати ще в 1912 році, але в порівнянні з більш пізніми моделями вони мали ряд переваг. По-перше, були прості і надійні, легко піддавалися ремонту. По-друге, вони не такі важкі, як більш пізні моделі, а під час війни залізничні колії часто підривали, а потім встановлювали на швидку руку, тому в цих умовах легкий паровоз підходив якнайкраще. І, по-третє, паровози цієї серії були невибагливі до палива - могли працювати і на вугіллі, і на торфі, і на дровах. Саме тому основна частина фронтових перевезень під час Великої вітчизняної війни була здійснена за допомогою таких паровозів.

На виїзді з Брянська у напрямку до Орла знаходиться пам'ятник водіям. Історичні передумови створення цього монументу наступні: від сюди в перші місяці війни пішов сформований в Брянську автобатальоне. Відкриття пам'ятника відбулося в 1968 році, пізніше він був реконструйований, а неподалік з'явилися машини епохи Великої вітчизняної війни. На вулиці П'ятницька в 1980 році був встановлений пам'ятник токарного верстата 1940 року випуску - як пам'ять про трудові подвиги народу.

Цікаво погуляти в парку-музеї імені А. К. Толстого, який розташований недалеко від вулиці Леніна. Пам'ятки цього парку - численні дерев'яні скульптури: казкові персонажі, історичні діячі, фігурки різних тварин - вони зустрічаються повсюдно.

Архітектурні пам'ятки представлені численними храмами. Про Покровський собор уже був згаданий вище. Є ще ряд церков, які заслуговують на увагу. За адресою проспект Леніна, д. 98 недалеко від Десни розташовується так звана Спасо-Гробовская церква. Вона була побудована в 1904 році. Колись тут розташовувався храм, зведений на місці поховання брянських єпископів. Деякий період в радянську епоху в цій церкві базувався міський морг.

З цієї ж вулиці знаходиться Воскресенський собор (дім 58). Він був побудований в середині XVIII століття як головний храм Воскресенського монастиря. Але в 1766 році монастир був скасований, а Воскресенський собор став парафіяльним. Зараз є кафедральним собором Брянської єпархії. Введенська церква розташована за адресою вулиця Кулькова, д. 14. Вона була зведена на початку XVIII століття. Раніше тут був Петрово-Павловський жіночий монастир, який пізніше скасували. Зараз йде його відродження.

Недалеко від Брянська в селищі Супонева в мальовничому місці на правому березі річки Десни підносяться куполи Свято-Успенського Свенського чоловічого монастиря. Обитель була заснована в XIII столітті. Архітектурний ансамбль, що дійшов до наших часів, представлений будівлями XVII-XVIII ст. Головний собор XVIII століття був підірваний в 1930 році - про це нагадують збереглися руїни. Біля монастирських стін є оглядовий майданчик, від куди відкривається чудовий вид на Десну і околиці.

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря

Брянськ пам'ятки: розповідь про місто, відгуки та опис цікавих пам'яток Брянська

Брянськ і область

пам'ятки Брянська

Брянськ - адміністративний центр області. В даний час є великим промисловим центром, де працюють підприємства машинобудування, металообробки, хімічної, електротехнічної, деревообробної, текстильної промисловості. Брянськ знаходиться в 380 км від Москви. Розташований на берегах річки Десна в місці, де в неї впадають річки Болва і Снежеть. Багата історія та місця відпочинку роблять місто цікавим для відвідування туристами. Дістатися до Брянська можна різними способами. Він розташований поблизу автомагістралей (найважливіша з яких - траса М3 Москва-Київ).

Крім того, Брянськ є великим залізничним вузлом і пов'язаний шляхами з Москвою, Києвом, Харковом, Гомелем, Смоленськом, Орлом і Вязьмою. На території міста розташовані залізничні вокзали Брянськ 1 і Брянськ 2, а також автовокзал та міжнародний аеропорт. Внутрішньоміський транспорт представлений автобусами, тролейбусами і маршрутними таксі. Брянськ є культурним центром, тут знаходиться кілька театрів, планетарій, кінотеатри, концертні зали, цирк. Пам'ятки Брянська - це різні старовинні архітектурні споруди, пам'ятники, музеї. Також в місті є непогані парки.

Перш ніж перейти до розповіді про визначні пам'ятки Брянська, звернемося до історичного минулого Брянська. Вперше в документальних джерелах (Іпатіївському літописі) місто згадується в 1146 році. Спочатку назва звучала як Дебрянським (від давньоруського слова «нетрі», що означає гірський схил, ущелину, поросле лісом), а пізніше перетворилося в сучасне - Брянськ. Археологічні розкопки, що проводяться на Чашина кургані, показали, що слов'янські племена селилися тут ще в кінці X століття. Тому роком заснування Брянська умовно вважають 985-й. У XIII в. після кількох руйнувань від монголо-татар місто було перенесене з Чашина кургану на Покровську гору. В ході міжусобних воєн Брянськ багато разів переходив від одного князівства до іншого. В різний час він входив до складу наступних князівств: Чернігівського, Брянського, Смоленського, Великого Литовського.

У 1500 році Іван III приєднує Брянськ до Московської держави. Довго час точилися суперечки про територіальну приналежність міста між Росією і Річчю Посполитою. І це не випадково, адже Брянськ займав вигідне становище на торгових шляхах України-Москва. Місто сильно постраждав в Смутні часи. Черговий етап розвитку Брянська пов'язано з Петром I. Тоді на річці Десни була побудована верф. Розвивається торгівля і промисловість. У XIX столітті місто стає центром так званого Брянського промислового району. Трагічна сторінка історії пов'язана з роками Великої вітчизняної війни. Окупація краю фашистськими військами тривала аж до 17 вересня 1943 року. Зараз день звільнення Брянська військами Червоної армії вважається Днем міста. Під час окупації в лісах Брянщини діяли численні партизанські загони. У 1944 році була утворена Брянська область.

Огляд визначних пам'яток Брянська можна почати з історичного центру - Покровської гори. Вона знаходиться на правому березі річки Десни на північ від адміністративного центру міста. З XII в. тут розташовувався древній кремль з дерев'яними стінами та вежами. Ця фортеця проіснувала до XVIII століття, була однією з найбільших того часу і мала найважливіше стратегічне значення. На Покровській горі розташовується цікава архітектурна пам'ятка - Покровський собор. Він був побудований в 1626 році на місці дерев'яної церкви і є найдавнішим зі збережених храмів Брянська. Також на Покровській горі знаходиться один з найстаріших заводів Росії - Брянський Арсенал (був заснований в 1783 році). Спочатку підприємство спеціалізувалося на випуску гармат і інших знарядь. Гармати, відлиті на Арсеналі, брали участь в Бородінській битві і російсько-турецькій війні.

Зараз деякі з них виставлені на огляд туристів, як пам'ятник про славне історичне минуле нашої Батьківщини. Пізніше Арсенал кілька разів міняв свою спеціалізацію: став виробляти обладнання по обробці льону, а після Великої вітчизняної війни - машини для ремонту і будівництва доріг. На Покровській горі Ви побачите ще одну визначну пам'ятку, створену в 1985 році до 1000-річчя Брянська. Це пам'ятник легендарному співаку-байкарів з Чернігівського князівства Бояна і брянського воїну Пересвіту, який брав участь в поєдинку з богатирем Челубеем на Куликовому полі. Неподалік розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вид на річку і околиці.

Як згадувалося вище, перші поселення з'явилися не на Покровській горі, а на Чашина Кургані. Вперше це місце згадано в Іпатіївському літописі в 1147 році. Археологічні розкопки показують, що люди тут селилися здавна. Про наявність грамотності в цій місцевості свідчать знайдені предмети, призначені для письма, а про розвиток торгівлі - речі, явно привезені здалеку. Колись на Чашина кургані розташовувалася стародавня фортеця, укріплена земляним ровом і валом. Останки земляних укріплень збереглися до нашого часу. Зараз Чашин Курган є археологічною пам'яткою, на території встановлені меморіальні знаки.

На північ від центральної частини міста розташований Парк імені 1000-річчя Брянська. Тут люблять гуляти як місцеві жителі, так і туристи. Основна визначна пам'ятка парку - так званий курган Безсмертя. Він нагадує про трагічні події минулого і присвячений загиблим під час Великої вітчизняної війни. Курган Безсмертя був створений в 1967-1968 рр., Землю для 12 метрової земляного насипу привозили з братських могил Брянської області. Зверху знаходиться цікава композиція - складний багатогранник, при прямому погляді з різних сторін він виглядає як п'ятикутна зірка. У підставі кургану закладена капсула із зверненням до нащадків. Цей меморіал став одним із символів Брянська.

Про події Великої вітчизняної війни також нагадує меморіальний комплекс, встановлений на Майдані партизан. Назва площі не випадково, адже в роки війни в брянських лісах воювало близько 60 тисяч партизанів, 12 з них отримали звання Героя Радянського Союзу. У 1966 році на площі був відкритий Пам'ятник воїнам і партизанам Великої вітчизняної війни.

Тут же за адресою площа Партизан, д. 6 розташовується Брянський краєзнавчий музей. Він був заснований в 1921 році, колекція формувалася на основі націоналізованих після Жовтневої революції цінностей з монастирів і дворянських садиб. Під час фашистської окупації музей був розграбований, багато експонатів вивезені і загублені. Після війни поступово була зібрана нова колекція. Зараз експозицію можна розділити на три частини. Відділ природи представляє тваринний і рослинний світ краю, тут Ви можете оглянути чотири чудові діорами «Времена года». У відділі історії розміщені різні археологічні знахідки: зброя, предмети побуту та інше. Відділ сучасної історії присвячений партизанському руху Брянщини, а також знаменитим уродженцем міста і краю. Вражає широта охоплення представленої колекції.

Серед визначних пам'яток Брянська - ряд цікавих пам'яток. Наприклад, на вулиці Річкова поблизу станції Брянськ-Орловська на постаменті красується паровоз Ер 787-70. Він був встановлений в 2005 році до 60-ї річниці Перемоги. Паровози цієї серії стали випускати ще в 1912 році, але в порівнянні з більш пізніми моделями вони мали ряд переваг. По-перше, були прості і надійні, легко піддавалися ремонту. По-друге, вони не такі важкі, як більш пізні моделі, а під час війни залізничні колії часто підривали, а потім встановлювали на швидку руку, тому в цих умовах легкий паровоз підходив якнайкраще. І, по-третє, паровози цієї серії були невибагливі до палива - могли працювати і на вугіллі, і на торфі, і на дровах. Саме тому основна частина фронтових перевезень під час Великої вітчизняної війни була здійснена за допомогою таких паровозів.

На виїзді з Брянська у напрямку до Орла знаходиться пам'ятник водіям. Історичні передумови створення цього монументу наступні: від сюди в перші місяці війни пішов сформований в Брянську автобатальоне. Відкриття пам'ятника відбулося в 1968 році, пізніше він був реконструйований, а неподалік з'явилися машини епохи Великої вітчизняної війни. На вулиці П'ятницька в 1980 році був встановлений пам'ятник токарного верстата 1940 року випуску - як пам'ять про трудові подвиги народу.

Цікаво погуляти в парку-музеї імені А. К. Толстого, який розташований недалеко від вулиці Леніна. Пам'ятки цього парку - численні дерев'яні скульптури: казкові персонажі, історичні діячі, фігурки різних тварин - вони зустрічаються повсюдно.

Архітектурні пам'ятки представлені численними храмами. Про Покровський собор уже був згаданий вище. Є ще ряд церков, які заслуговують на увагу. За адресою проспект Леніна, д. 98 недалеко від Десни розташовується так звана Спасо-Гробовская церква. Вона була побудована в 1904 році. Колись тут розташовувався храм, зведений на місці поховання брянських єпископів. Деякий період в радянську епоху в цій церкві базувався міський морг.

З цієї ж вулиці знаходиться Воскресенський собор (дім 58). Він був побудований в середині XVIII століття як головний храм Воскресенського монастиря. Але в 1766 році монастир був скасований, а Воскресенський собор став парафіяльним. Зараз є кафедральним собором Брянської єпархії. Введенська церква розташована за адресою вулиця Кулькова, д. 14. Вона була зведена на початку XVIII століття. Раніше тут був Петрово-Павловський жіночий монастир, який пізніше скасували. Зараз йде його відродження.

Недалеко від Брянська в селищі Супонева в мальовничому місці на правому березі річки Десни підносяться куполи Свято-Успенського Свенського чоловічого монастиря. Обитель була заснована в XIII столітті. Архітектурний ансамбль, що дійшов до наших часів, представлений будівлями XVII-XVIII ст. Головний собор XVIII століття був підірваний в 1930 році - про це нагадують збереглися руїни. Біля монастирських стін є оглядовий майданчик, від куди відкривається чудовий вид на Десну і околиці.

Назад в розділ

Легендарна Тридцятка, маршрут

Через гори до моря з легким рюкзаком. Маршрут 30 проходить через знаменитий Фішт - це один з найграндіозніших і значущих пам'яток природи Росії, найближчі до Москви високі гори. Туристи нічого проходять всі ландшафтні та кліматичні зони країни від передгір'їв до субтропіків, ночівлі в притулках.

Похід по Криму - 22 маршрут

З Бахчисарая в Ялту - такої щільності туристичних об'єктів, як в Бахчисарайському районі, немає ніде в світі! Вас чекають гори і море, рідкісні ландшафти і печерні міста, озера і водоспади, таємниці природи і загадки історії, відкриття і дух пригод ... Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує.

Гірський туризм тут зовсім не складний, але будь-яка стежка дивує

Маршрути: гори - море

Адигеї, Крим. Вас чекають гори, водоспади, різнотрав'я альпійських лугів, цілюще гірське повітря, абсолютна тиша, снежники в середині літа, дзюрчання гірських струмків і річок, приголомшливі ландшафти, пісні біля вогнищ, дух романтики і пригод, вітер свободи! А в кінці маршруту ласкаві хвилі Чорного моря.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация