«Братва» постала перед судом: 15 «боксерів» дадуть відповідь за подвійне вбивство і рекет

7.03.2017

Злочинцям допомагав «кріт» в поліції, а бізнесмени використовували їх для зведення рахунків з конкурентами

Лениногорская «Братва» вписала себе в новітню кримінальну історію Татарстану стандартним «набором» - вимаганням, насильством, вбивствами. І доля в підсумку у членів угруповання стандартна - перед судом постали 15 підсудних. А судити «братва» буде Айрат Ибатуллин, на 59 років відправив за грати лідерів ОЗУ «Мебелька». Джерела «БІЗНЕС Online» не виключають, що розслідування триватиме і відкриє нові імена.

Джерела «БІЗНЕС Online» не виключають, що розслідування триватиме і відкриє нові імена

«ВЗЯЛИ НЕ ТИХ ЛЮДЕЙ, ІНШІ ДОСІ НА СВОБОДУ»

Процес у гучній справі організованого злочинного угруповання «Братва» стартував напередодні в Верховному суді РТ. Його веде суддя Айрат Ибатуллин, яка не вперше стикається з ОЗУ: в грудні 2016 року його на 59 років відправив в колонію суворого режиму верхівку ОПГ «Мебелька» за замовні вбивства та незаконне зберігання зброї. Кожен лідер групи отримав від 9 до 22 років позбавлення волі.

Велика частина доставлених зі стін СІЗО до Верховного суду РТ учасників ОЗГ «Братва» народилася в лихі 90-е. На лаві підсудних 15 осіб: 33-річний Максим Іонов, 28-річний Костянтин Карнаухов, 27-річні Ігор Гончаренко та Микола Кулігін, 26-річні Олександр Арзамасі, Володимир і Микола Савельчеви, 25-річний Віктор Алексєєв, 23-річні Ільсур ялака і Айнур Гарифуллин, а також 22-річні Ісмагил Валєєв, Андрій Єлістратов, Максим Краюшкин і Ірек Садриев. Їх кримінальна кар'єра почалася з боксерських тренувань, а тепер вони звинувачуються в організації злочинного співтовариства і участі в ньому, вбивствах, замахах на вбивство більше двох осіб, вимаганні, умисному спричиненні тяжкої шкоди здоров'ю, хуліганство і багатьох інших злочинах. В цілому звинувачення щодо группировщиков будується на 10 статтях КК РФ. На етапі слідства обвинувачені свою провину не визнали.

Перед засіданням до залу прийшли фігуранти кримінальної справи, щодо яких не обрано запобіжний захід у вигляді арешту (Кулігін, Гончаренко, Краюшкин і Валєєв), адвокати й родичі «братва». Ті, що прийшли намагалися не потрапляти під приціл відеокамери, а на питання реагували вкрай дратівливо. Втім, дружини братів Савельчевих (за версією слідства, які стояли біля витоків заснування угруповання), все ж заявили «БІЗНЕС Online», що на лаві підсудних опинилися невинні. «Мій чоловік 10 років на півночі працював, взяли не тих людей, решта досі на свободі», - прокоментувала дружина Миколи Савельчева. Співрозмовники «БІЗНЕС Online» в правоохоронних органах не виключають, що розслідування дійсно може бути продовжено з появою нових фігурантів справи.

Засідання почалося з невеликою затримкою, до 10:30 11 підсудних були доставлені прямо із СІЗО №1, стіни якого вони не покидали з 2014 року. У залі суду їх розмістили в двох «клітинах», ще чотирьох підсудних з більш щадним режимом посадили в першому ряду. У залі також розмістилися 15 адвокатів. На появу в суді родичів учасники «братва» відреагували з радістю - посміхалися і махали руками. «С прошедшим», - привітав підсудних хтось із родичів чи з Днем народження, чи то з 23 лютого.

«С прошедшим», - привітав підсудних хтось із родичів чи з Днем народження, чи то з 23 лютого

Лідер «братва» Іонов особливо виділявся на тлі подільників. Тримаючи в руках стос паперів, він щось обговорював зі своїм адвокатом, прозвучала фраза «Скарга до Європейського суду». Адвокатом передбачуваного ватажка банди виявилася Інна Чубаренко - дочка відомого в Казані адвоката Веніаміна Чубаренко. У розмові з кореспондентом «БІЗНЕС Online» вона помітила, що поспілкуватися безпосередньо з Іоновим їй поки не вдалося: «Я тільки приступила до роботи, зі справою ознайомитися не встигла і з Іоновим поговорити теж».

Ще до початку судового процесу адвокати припускали, що засідання буде перенесено на іншу дату, оскільки ознайомитися з великим бізнесом встигли далеко не всі. До останнього не були відомі імена шістьох захисників у справі. Як повідомив співрозмовник «БІЗНЕС Online» в правоохоронних органах, адвокати відмовлялися братися за цю справу. Самі підсудні поводилися так, ніби вперше зустрілися зі своїми захисниками. «Ваше прізвище як? Зі справою ознайомилися? »- довідувалися вони у своїх представників і переписували їх імена. Ибатуллин, назвавши імена всіх адвокатів, поцікавився, чи встигли захисники ознайомитися зі справою. «Для ознайомлення прошу дати три тижні», - одноголосно попросили відстрочку адвокати. Проте суд вирішив, що двох тижнів буде цілком достатньо, і призначив наступну дату засідання - 21 березня.

Розкриття і знищення угруповання «Братва» ставиться в заслугу новому шефу Челнінского поліції Надіра Закірова Фото: prav Розкриття і знищення угруповання «Братва» ставиться в заслугу новому шефу Челнінского поліції Надіра Закірова Фото: prav.tatarstan.ru

«КРОТ»

Розкриття і знищення угруповання «Братва» ставиться в заслугу новому шефу Челнінского поліції Надіра Закірова. Більш того, не виключено, що саме за перемогу над «братва» Закіров, ще до автограду, отримав призначення в Казань, на пост начальника управління організації охорони громадського порядку і взаємодії з органами виконавчої влади РТ. Будучи на посаді начальника Лениногорского УВС, він зумів припинити вседозволеність бандитів, вичистивши заодно і поліцейські ряди. Як випливає з матеріалів справи, що опинилися в розпорядженні «БІЗНЕС Online», не останню роль у наростанні мощі «братва» зіграло наявність «крота» серед поліцейських. За спроби вбивств, побиття і рекет ніхто з входили в банду не привертати до відповідальності - співробітники МВС залишали скарги потерпілих без уваги. Натомість члени інших ОПГ, які чинили опір «братва», постійно викликалися в Лениногорский відділ МВС, хоч і виявлялися найчастіше потерпілою стороною.

Секрет безкарності бандитів крився в своїй людині, який виявився в рядах співробітників поліції. Активні учасники «братва», брати Савельчеви, підтримували теплі взаємини з угрупованням під керівництвом якогось Фларіда Ганиева, який був засуджений за вбивство. Саме у нього були зв'язки в правоохоронних органах, зокрема, в Леніногорського ОМВД у вигляді Євгена Баранова - помічника і інформатора бандитів. За відомостями «БІЗНЕС Online», за зв'язки з «братвою» Баранов отримав 3 роки позбавлення волі, відсидів покладений і вже вийшов на свободу.

Кримінальну справу ОЗУ «Братва» вирушило до Верховного суду РТ в листопаді 2016 року. Як випливає з його матеріалів, угруповання утворилася в середині 2005 року після розколу збіговиська міських підлітків і молоді «Спортсмени». Одним з найбільш авторитетних «спортсменів» був Іонов, він і створив нову кримінальну силу міста. У «братви» з його схвалення увійшли брати Савельчеви, Карнаухов та інші.

У «братва» була ієрархія і чіткий розподіл обов'язків. Один з підрозділів - «Старші» - очолили брати Савельчеви, вони відповідали за вимагання грошей у підприємців для поповнення общака і підвищення кримінального авторитета Іонова. Підрозділ «Молоді» очолив Карнаухов, в його повноваження входила «брудна» робота - вбивства і напади на учасників конкуруючих угруповань, охорона власності лідера.

Базою ОПГ став спортзал «Атлант», де Іонов тренував членів угруповання протягом чотирьох років. Він був в курсі дій кожного з учасників «братва». До 2010 року банда відчула себе впевнено, члени ОЗГ приступили до підвищення авторитету і почали, як то кажуть, «ділити асфальт» з конкурентами. Так, в березні 2010 року до підозрюваних звернулися підприємці, які платили їм данину. Вони попросили розібратися з конкуруючим торговцем. Щоб не бути пізнаними, бандити вдалися до досить безглуздого для ранньої весни ходу - наділи сонцезахисні окуляри. Звернув металеві прути в поліетиленові пакети, Іонов і Карнаухов побили жертву, однак чоловікові вдалося вижити.

БЕЗ зброярі, АЛЕ З ГАМАНЦЕМ

Не обійшлося і без переділу сфер впливу з леніногорський угрупованнями. Перша велика бійка з угрупованням «Спортсмени» сталася 6 березня 2012 року. А через місяць бандити пошкодили автомашину «ВАЗ-2115» і вчинили замах на вбивство одного з учасників «Спортсменів». Згодом учасники «братва» регулярно проводили вилазки зі спробами вбивств членів конкуруючої угруповання, але частіше за все вони завершувалися невдачами. «Дякувати» за це слід самих послідовників Іонова - він не озброював своїх вихованців нічим серйозніше арматури або ножа.

І якщо вакансія зброяра в банді була порожня, то з гаманцем у «братва» проблем не було. Свідки у справі називають спонсором кривавих боксерів якогось Радика Кашапова, відомого на прізвисько Бампер. Свого часу він спонсорував ОПГ «Спортсмени» в обмін на вирішення питань з конкурентами, а потім, коли Іонов створив «братва», давав замовлення вже йому. За даними довідкового сервісу «Контур-Фокус» , Кашапов фігурує в двох підприємствах - в ролі співзасновника ТОВ «Мирас» і співвласника ліквідованого в 2015 році ТОВ «МТ», яке спеціалізувалося на обробці металевих відходів та брухту. У 2012 році фірма показала пристойну виручку в 98,1 млн. Рублів і чистий прибуток в 300 тисяч.

До слова, в кримінальній справі фігурує епізод, пов'язаний з тиском на підприємців. У грудні 2012 року Іонов з Карнаухова побили Ігоря Орленко, який намагався продати автобазу. За свідченнями свідків, напад було скоєно за наказом Кашапова, якому бізнесмен перейшов дорогу. Ще один епізод стосується вимагання у підприємця Василя Матвєєва, якого нападники вивезли в безлюдне місце і побили.

На общак працював учасник ОЗГ Гончаренко, який організував у 2013 році два салони, де проводилися азартні ігри через інтернет. Виручка банди від гральної діяльності щодня становила близько 20 тис. Рублів. Але головним джерелом поповнення общака був рекет. Бандити вимагали гроші у торговців кавунами на ринку Леніногорська, а також у таксистів і підприємців. Схема найчастіше була класичною: одне крило «братва» штучно створювало проблеми підприємцям, а інше успішно їх вирішувало в обмін на частину прибутку.

Молоді члени угруповання працювали охоронцями в клубах і підконтрольних групі ігрових салонах. Половину заробітку, а іноді і більше віддавали в скарбницю угруповання, а часом і зовсім працювали безкоштовно.

Половину заробітку, а іноді і більше віддавали в скарбницю угруповання, а часом і зовсім працювали безкоштовно

Бійня У МАГАЗИНУ «КЕДР»

День ікс настав для «братва» після бійні на вулиці Садріева, біля магазину «Кедр». Лідер угруповання доручив убити трьох учасників з «Спортсменів». Орудуючи обрізками металевих труб, члени банди вбили 21-річного Максима Шмелькова, а через кілька днів помер у лікарні 20-річний Сергій Єгоров. Бійка припинилася, коли мешканці найближчого будинку пригрозили викликати поліцію, тому третього потерпілому, Яруллін, вдалося вижити. Вбивство Шмелькова і Єгорова сколихнуло Леніногорськ, в соцмережі «ВКонтакте» були створені групи «Вбивці Леніногорська» і «Отморозки Леніногорська».

Останній злочинний епізод в гучній справі один з учасників ОЗГ «заробив» вже в СІЗО. Як стало відомо «БІЗНЕС Online», після затримання ялака в січні 2015 року подав скаргу на одного із співробітників підрозділу по БОЗ МВС по РТ. У заяві говорилося, що співробітники поліції змусили Ялакова дати завідомо неправдиві свідчення у кримінальній справі, а також надали на нього психологічний і фізичний тиск. За результатами перевірки свідчення не знайшли підтвердження, в результаті слідчі кваліфікували це як помилковий донос, і тепер Ялакову доведеться відповісти на звинувачення по ст. 306 КК РФ.

Всього в відношенні підозрюваних було порушено більше десятка кримінальних справ за ознаками злочинів, передбачених статтями ст. 105 ( «Вбивство»), ст. 111 ( «Умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю»), ст. 112 ( «Умисне заподіяння середньої тяжкості шкоди здоров'ю»), ст. 115 ( «Умисне заподіяння легкої шкоди здоров'ю»), ст. 167 ( «Умисне знищення або пошкодження майна»), ст. 179 ( «Примус до здійснення угоди або до відмови від її здійснення»), ст. 213 ( «Хуліганство») Кримінального кодексу РФ. Також відносно учасників угруповання порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 210 КК РФ «Організація злочинного співтовариства (злочинної організації) або участь в ньому (ній)».

«Ваше прізвище як?
Зі справою ознайомилися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация