Бруд і розкіш - історія кабаре

Рівне 110 років тому відкрилося перше кабаре в Берліні. Але на противагу французької фривольність атмосфера німецьких кабаре вийшла важкою і похмурою. Арт-підвал в Пітері, незважаючи на увагу Ахматової і Мандельштама, теж не став широко відомий. Кабаре могли б зникнути зовсім ... Якби одного разу на бульварі Кліші не виросла червона млин. Рівне 110 років тому відкрилося перше кабаре в Берліні

Фото: AP

Рівне 110 років тому, 18 січня 1989 року, берлінець Ернст фон Вольцоген відкрив перше в німецькій столиці кабаре. Заклад, назване Uberbrettl (Uber - понад, brettl - мала сцена), стало абсолютно новою гілкою в розвитку цього простого розважального уявлення. Ідея створення кабаре в Німеччині належала теоретику Отто Юліуса Бірбаумом, який пропагував філософські ідеї Фрідріха Ніцше по створенню "надлюдини". І Бірбаумом, і Вольцоген мріяли створити новий вид розважальних закладів, зі сцени якого вони могли б виховувати нову породу людей.

Творці берлінського кабаре хотіли довести вульгарність до естетичної досконалості. У залі не було столиків, а на сцені самостійні номери чергувалися імпровізаціями і літературними пародіями. На якийсь час кабаре стало улюбленим місцем авангардистів, зневажали канони традиційного мистецтва. Тут можна було зустріти і еліту російської еміграції.

Але дуже скоро гучне танцювальна вистава, з яким асоціювався жанр кабаре, перетворився в досить вульгарне видовище - Німеччина вступала в нелегку епоху. Покалічені солдати, які повернулися з Першої Світової, розорилися фермери і прості городяни кидали виклик "занудно" інтелігенції. Незабаром дівчата-танцівниці зняли свої яскраві костюми і замінили канкан на танці куди більш відверті, а приміщення заповнилися сигаретним димом і сумнівними особистостями, здобувши славу дешевих кубел і стриптиз-клубів. Так берлінське кабаре стало відображенням жорстких і досить обмежених потреб післявоєнного німецького суспільства.

Читайте також: Смертельна кабаре Третього рейху

Читайте також:   Смертельна кабаре Третього рейху

Фото: AP

На батьківщині кабаре - Франції - все було інакше. Колись загнані Наполеоном Бонапартом у підпіллі шансоньє знайшли нові місця для виконання своєї музики, і в Парижі почали з'являтися шантан-кафе. Там збиралися талановиті поети і музиканти, і, зрозуміло, гарні жінки. Незабаром у художника Родольфа Саліс з'явилася ідея створення кабаре "Чорний кіт" ( "Le Chat Noir"), яка успішно втілилася в життя на Монмартрі. У розважальному закладі ставилися танцювальні номери, одноактні п'єси і скетчі (коротка п'єса з двома, рідше трьома персонажами), об'єднані виступами конферансьє, виконувався шансон. "Культурний" і в той же час легкий дозвілля почав залучати публіку, і незабаром кабаре стало символом вільного життя, де можна було доторкнутися до забороненого, що не підмочивши своєї репутації.

Кабаре потихеньку почали з'являтися по всьому світу, незабаром відкрилася "Бродячий собака" в Санкт-Петербурзі і "Чотири кота" (Els Quatre Gats) в Барселоні. Не дивлячись на початкову популярність і заступництво відомих людей (так, наприклад, славу арт-підвалу в Пітері подарували Анна Ахматова, Осип Мандельштам, Микола Гумільов, Володимир Маяковський, Костянтин Бальмонт, і багато інших) кабаре в багатьох країнах так і не прижилися. Якісь із них перетворилися в бард-кафе, а решта віддали свої приміщення під літературні читання та зборів революціонерів.

Напевно, історія кабаре на цьому б і закінчилася, якби трохи більше століття тому на бульварі Кліші не з`явилася дерев'яний млин з крилами червоного кольору. Це дивне спорудження, створене декоратором Леоном-Адольфом Вілетт, позначило вхід до закладу якому судилося стати великим. У той далекий 1889 рік Парижі відкрилася Ейфелева вежа, яка була побудована як символ Франції і використовувалася як вхідна арка паризької Всесвітньої виставки 1889, саме до цієї події геніальний стратег Жозеф лері і його компаньйон Шарль Зідлер приурочили відкриття самого знаменитого кабаре в світі - Мулен Руж (фр. Moulin Rouge, буквально "Червона млин").

Незвичайний дизайн, червоні лопаті млини (які таїли в собі явний натяк на район "червоних ліхтарів") і чудове оздоблення закладу зробили його популярним в колах аристократії. Люди мистецтва (Пікассо, Оскар Уайльд) і навіть члени королівських сімей, наприклад, принц Уельський, приїжджали в Мулен Руж, щоб подивитися канкан і його прекрасних виконавців. В рядах перших зірок бурлеску були відома французька співачка і актриса Іветта Гильбер, модель Ла Гулю і танцівниця Жанна Авріль - знаменита модель Анрі Тулуз-Лотрека. Їх прославило кабаре. Серед інших артистів в Мулен Руж виступали відомі шансоньє Шарль Трені і Шарль Азнавур.

Красиві дівчата, елітна публіка і дороге оздоблення ... Але розкішна обгортка приховувала під собою багато непривабливих таємниць. У 1972 році режисер Боб Фоссі вирішив розповісти про зворотній бік кабаре і повідав всьому світу історію американської співачки Саллі Боулз, яку зіграла Лайза Мінеллі. Фільм "Кабаре" описав життя дівчини, яка розважає Берлін епохи Веймарської республіки на підмостках кабаре Kit-Kat club. За дверима клубу - політичний і економічний хаос, сходження до влади нацистів, єврейські погроми. Всередині - вічне свято. Фільм подивилися тисячі чоловік, і про кабаре заговорили абсолютно все.

Фото: AP

Мулен Руж в цей час набирав обертів, вмілими декораторами на сцені було споруджено гігантський "акваріум", в якому плавали оголені танцівниці - видовище справді феєричне. Популярність і гроші допомогли невеликому кабаре залишитися і однією з двох уцілілих млинів Монмартра і стати візитною карткою Парижа.

На початку 90-х Мулен Руж в перші за свою історію зазнав фінансових труднощів, але фільм База Лурманна "Мулен Руж!", Що вийшов на великі екрани в 2001, повернув кабаре колишню популярність. Зараз кабаре Мулен Руж вміщує в себе 850 відвідувачів, які, як і сто років тому, із задоволенням приходять подивитися знаменитий канкан, в якому задіяні кращі танцюристи, близько 1000 костюмів і розкішні декорації.

Якщо раніше кабаре було доступно для багатьох, але мало хто його відвідував, то зараз це досить модне і дороге розвага. Два роки тому в Москві на сцені Театру кіноактора відбулася прем'єра російської версії мюзиклу "Кабаре". Тоді в невеликий зал були запрошені в основному vip-гості, а потім постановка вирушила на гастролі. За рік мюзикл об'їхав понад 30 міст Росії, збираючи повні зали. В цьому році мюзикл "Кабаре" можна буде подивитися 23 лютого в концертному залі Барвіха Luxury Village. Квиток на феєричне шоу обійдеться коштує від 3300 до 27500 рублів. А там вже дивіться самі, якщо маєте в своєму розпорядженні грошима і як співається в мюзиклі "Якщо твій вечір знову самотній - Свято знайди скоріше. Життя - це кабаре, дружок.
Життя - це кабаре! ". В" самому мюзиклі, до слова, на цьому місці танцівниці зі сцени розкидають купюри: адже, на їхню думку, саме "Гроші крутять земну кулю". А так це чи ні - судити глядачам.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация