BSNews :: Дивовижна Румунія, знайома і незнайома (1). Волощина та Бухарест

Старий новий Бухарест

Старий новий Бухарест. Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Олексій СОЛОВЙОВ,
редактор відділу туризму BlackSeaNews, фото автора

Раннє вересневий ранок. Наш потяг повільно підбирається до платформи центрального бухарестського вокзалу Гар дю Норд.

Мені раптом згадався 52 конгрес ФІЖЕТ, Стамбул і його чудовий вокзал Сіркеджі (Sirkeci Garı), звідки відправлявся на захід знаменитий своєю витонченою розкішшю поїзд Venice Simplon Orient Express, описаний у відомому детективі Агати Крісті. Кажуть, відроджений в 1982 році американським бізнесменом легендарний Орієнт Експрес і раніше іноді навідується на центральний вокзал румунської столиці, здійснюючи ностальгічні залізничні тури класу люкс за старим маршрутом, традиційно проходить через Бухарест.

Наше прибуття на поїзді на 53 конгрес ФІЖЕТ до румунської столиці ніяк не пов'язане з особливою любов'ю до екзотики залізничних подорожей. Для жителів півдня України скромний, старенький склад Кишинів-Бухарест з вагонами радянських часів, чистими і ідеальними, якщо брати співвідношення ціна-якість, як і раніше залишається найкращим варіантом для поїздки в близьку, але далеку країну-сусідку Румунію.

З часу мого першого прес-туру до Румунії дві речі залишилися без змін: як дістатися і як отримати візу. Але, якщо в 2009 році румунське консульство в Одесі ввічливо і без особливих проблем безкоштовно видало мені візу, то підготовка до поїздки в 2011 році не випадково змусила мене згадати про детективі. Відповідальні особи з української асоціації ФІЖЕТ неодноразово повідомляли нам про чергову відмову у візі в посольстві Румунії в Києві і, нарешті, незадовго перед початком конгресу про отримання платних віз в одеському консульстві. Так що збиратися і планувати маршрут довелося в швидкому темпі другій частині знаменитої Румунської рапсодії №.1 Джорджа Енеску.

1 Джорджа Енеску

Гранд Готель Дж. Ві. Марриот Бухарест - одна з кращих готелів румунської столиці. Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Але все це позаду, і в ранковому серпанку на пероні ми бачимо людину з табличкою ФІЖЕТ, залишаємо поїзд і через півгодини їзди на міні-автобусі розуміємо, що час розкоші і комфорту а ля Східний Експрес настало і для нас.

Кришталь і мармур розкішного холу, бутики кращих світових будинків моди, прикрашена свічками для престижної весілля знаменита спіральні сходи з холу на 2-ий поверх, практична розкіш номерів Гранд Готелю Дж. В. Марриот Бухарест змушує забути про здавався нескінченним подорож - 16-годинний поїздці на автобусі з української Ялти до молдавського Кишинева (близько 950 км) і 14-годинному вояж (близько 400 км) на поїзді від Кишинева до Бухареста.

Те, що румунська асоціація ФІЖЕТ розмістила понад 200 журналістів, учасників 53 конгресу з 23 країн світу саме в цьому готелі мені здалося знаменним. У Румунії, країні з населенням в 19 мільйонів чоловік, налічується зараз 1,535 готелів місцевих і провідних світових готельних мереж, 31 з них це готелі категорії п'ять зірок.

Для мене Гранд Готель Дж. В. Марриот став символом досягнень румунського туризму, тому що починався він з занедбаної будови часів кінця епохи румунського соціалізму. У нас цих будівництв до цих пір залишилося чимало, навіть на Південному березі Криму. У Румунії мережу Маріотт не тільки побудувала готель, але потім і переобладнала його, щоб в 2004 році він став першим готелем Центральної Європи, що носять не тільки прізвище засновника компанії Marriott, але і ініціали JW, що свідчить про його приналежність до найпрестижнішого з 18 брендів мережі. Готелів цього бренду в світі всього 52, хоча Марриот володіє більше 3 тисячами готелів різного типу в 72 країнах світу, а крім цього ще й готельною мережею Ritz-Carlton Hotel Co.

Це означає, що ще за кілька років до офіційного, що відбувся в січні 2007 року вступу Румунії в ЄС, бізнес-середовище в країні була досить сприятлива, щоб мережа Маріотт пішла на подібні інвестиції.

Будинок Народу, він же Будинок Республіки, а зараз Палац Парламенту. Вид з готелю Дж. В. Марриот Бухарест. Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Підійшовши в номері до вікна, я побачив, що навскоси від нашого готелю Маріотт, символу успіху ринкової економіки, знаходиться пагорб, на якому як гігантський весільний торт височить головний архітектурний символ епохи Чаушеску.

У 1984 році на початку його будівництва, як символу перемоги соціалізму, він називався Будинком Народу, потім Будинком Республіки, а зараз це Палац Парламенту. Проектували його 700 архітекторів, будували 24 години на добу більше 20 тис. Робочих, але на момент смерті подружжя Чаушеску в грудні 1989 року будівля із загальною площею 330 тисяч квадратних метрів було готове на 65-70%.

Навіть зараз ступінь готовності цього найбільшого громадського будівлі Європи, другого в світі за розмірами після Пентагону, становить приблизно 95%. За своїм обсягом це 12-поверховий будинок загальною висотою 86 метрів - на третьому місці після комплексу збірки американських космічних кораблів на мисі Канаверал і піраміди Кетцалькоатля в Мексиці.

От і стоять тепер в румунській столиці майже навпроти один одного символ практичною розкоші, призначеної для людини готель Марриот, і колишній Будинок Народу з нелюдською розкішшю його 1100 приміщень, частина яких - це гігантські, надмірно прикрашені зали з тоннами мармуру різних відтінків, тисячами кришталевих люстр , сотнями величезних вікон і дверей.

Те, що на момент загибелі Чаушеску в грудні 1989 року головні зали були майже готові, може бути, і врятувало будівлю. Дехто пропонував його просто підірвати, а інші залишити недобудованим, як нагадування про минуле епохи тоталітарного правління, коли з волі диктатора на будівництво розкішного, але непрактично Палацу Народу витрачалися величезні кошти. За це будівництво і за помилки правителя був змушений розплачуватися той же народ.

У 1970-ті вичерпався джерело основного доходу країни - запаси нафти, а взяті кредити були вкладені в не завжди продуману індустріалізацію країни і перетворилися на величезний зовнішній борг. На початку 80-х років ХХ століття Чаушеску заборонив іноземні позики і цим, напевно, і пояснюється факт того, що будувалося будівля виключно з румунських матеріалів і тільки румунськими робочими. Країна жила в режимі жорстокої економії: не вистачало електроенергії (рядовим жителям заборонялося мати більше однієї лампочки в 40 ват на кімнату), а колись розвинене сільське господарство через непродуману політику почало давати збої, що призвело до продовольчої кризи і введення карток.

Румунія тих років експортувала величезна кількість зерна, а в самій країні від голоду щорічно помирало понад 15 тисяч, тому сучасні успіхи цієї країни у всіх сферах життя і в тому ж туризмі виглядають особливо вражаючими, якщо згадати про випала їй на частку епосі руйнівного правління диктатури.

Румунія тих років експортувала величезна кількість зерна, а в самій країні від голоду щорічно помирало понад 15 тисяч, тому сучасні успіхи цієї країни у всіх сферах життя і в тому ж туризмі виглядають особливо вражаючими, якщо згадати про випала їй на частку епосі руйнівного правління диктатури

Вид з балкона палацу Парламенту на площу Конституції і колишній проспект Перемоги Соціалізму, зараз проспект Об'єднання (Bulevardul Unirii). Фото: Олексій Соловйов, BSNews

У Палаці Парламенту розміщується також і Міжнародний центр конференцій. Туди, в один з найкрасивіших залів палацу - зал імені К. Росетті, і вирушили ми на наступний день на засідання нашого конгресу, присвяченого ролі світової культурної спадщини в туристичній пресі.

З доповіддю виступив президент ФІЖЕТ Тіжані Хададд, який підкреслив важливу роль туризму в світовій економіці і його роль у збереженні миру, толерантності, різноманітності та багатства культурної спадщини різних країн. Потім зал завмер в хвилині мовчання, присвяченій Ожану Сандікчіоглу, людині, який зробив величезний внесок в проведення двох конгресів ФІЖЕТ в Туреччині і згадав про його внесок в розвиток туристичної преси світу. Засідання триває і представники країни, що приймає конгрес, розповідають про розвиток туристичної преси в Румунії і про те, що наші гостинні господарі будуть раді, якщо журналісти з понад 20 країн світу зможуть по достоїнству оцінити унікальну культурну спадщину саду Карпат, як позиціонує себе Румунія на сучасному етапі.

Після засідання - екскурсія по Палацу. Минувши нескінченну низку мармуровобілі кришталевих залів, ми потрапляємо на балкон, що виходить на площу, звідки Н. Чаушеску мріяв звернутися до свого народу в кінці його будівництва. Історія розсудила, що незадовго до своєї смерті, 20 грудня 1989 року, в марній спробі повернути час назад, диктатор вирішить виступити перед своїм багатостраждальним народом з балкона іншої будівлі в центрі Бухареста, але дива не станеться. Через багато років з балкона Палацу Народів виступить Майкл Джексон, який почав свою промову з простих слів: «Привіт, Бухарест» ...

Але пора покидати це найбільше, найдорожче і найважче громадянське адміністративна будівля світу, як описує його Книга світових рекордів Гіннесса і побачити інші грані культурної спадщини дивного Бухареста.

Але пора покидати це найбільше, найдорожче і найважче громадянське адміністративна будівля світу, як описує його Книга світових рекордів Гіннесса і побачити інші грані культурної спадщини дивного Бухареста

Концертний зал Румунський Атенеум (Romanian Athenaeum). Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Відправившись в історичний центр міста на п'яте Романіа, як і в багатьох інших містах Румунії, можна побачити копію знаменитої римської вовчиці, яка вигодувала Ромула і Рема, як нагадування про те, що назва країни походить від латинського «romanus», що означає «римський».

Територія сучасного Бухареста в давнину була частиною Дакії, хоробрі жителі якої описані батьком історії Геродотом і зображені на знаменитій Траянской колоні в Римі, присвяченій війнам 102 і 106 років. В їх результаті Дакия або Країна Богів, як її тоді називали, потрапила під владу імператора Траяна. За майже 160 років римського панування переможці змішалися з місцевими племенами і утворили нову націю, культурною спадщиною якої є сучасний румунську мову, заснований на давньоримській класичної латини.

За майже 160 років римського панування переможці змішалися з місцевими племенами і утворили нову націю, культурною спадщиною якої є сучасний румунську мову, заснований на давньоримській класичної латини

Копія статуї знаменитої римської вовчиці, яка вигодувала Ромула і Рема на п'яте Романіа в Бухаресті. Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Незважаючи на часи Чаушеску, в румунській столиці збереглося чимало церков. Православ'я, яке до сих пір сповідують 86,7% жителів, прийшло до Румунії в 9 столітті, коли вона була частиною Першого Болгарського царства, що запозичив цю гілку християнства з Візантії. Найстаріша в Бухаресті, церква Старого Двору або Св. Антонія, в якій проходили коронації румунських князів, знаходиться також в центрі міста в районі вулиці Страда Ліпскань (Strada Lipscani).

Поруч музей Старого королівського двору, один з 37 музеїв Бухареста і дуже знакове місце цього міста. Саме тут в 1459 році була знайдена грамота, яка є першою писемною згадкою про зміцнення Букуресті (Бухарест), підписана самим інтригуючим персонажем румунської історії господарем Валахії Влад Цепеш. Власник цього Королівського двору, відомий так само як Влад Дракула або Влад Колосажатель, побудував його над підземеллями, де за переказами він тримав своїх бранців.

Власник цього Королівського двору, відомий так само як Влад Дракула або Влад Колосажатель, побудував його над підземеллями, де за переказами він тримав своїх бранців

"Чаушеску" - житлові будинки на колишньому проспекті Перемоги Соціалізму, румунський варіант радянських "сталінок". Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Гуляючи вулицями старого Бухареста, я згадав про дивовижне відкриття, яке ми зробили під час прогулянки по так званому новому міському центру епохи диктатури соціалізму по-румунськи.

Чи не всидить після приїзду в готелі, ми вирушили оглядати околиці і потрапили на площу Конституції біля Палацу Парламенту, звідки починається колишній проспект Перемоги Соціалізму. Зараз цей варіант Єлисейських полів по Н.Чаушеску називається проспектом Об'єднання (Bulevardul Unirii) і, пройшовши по ньому трохи мимо «чаушесок», колишніх престижних будинків в типовому для його епохи стилі, ми чисто інтуїтивно згорнули в один з дворів.

Перед нами виникли дивом збереглися будівлі історичної румунської архітектури, напевно, єдині вцілілі з 7 тисяч будинків історичної забудови цієї частини міста, знесених під час так званої систематизації.

Н.Чаушеску, чиє прізвище походила від прадіда, який був чаушем, тобто кур'єром при церкві, тільки в цій частині міста зніс 26 церков. А перед нами стояли дивом уцілілі будівлі, які опинилися монастирем Антим, частина якого була все-таки зруйнована, а будівля палацу Синоду було зрушено на 25 метрів і повернуто на 13 градусів.

А перед нами стояли дивом уцілілі будівлі, які опинилися монастирем Антим, частина якого була все-таки зруйнована, а будівля палацу Синоду було зрушено на 25 метрів і повернуто на 13 градусів

Інтер'єр церкви монастиря Антим (1715 рік). Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Однак повністю збереглася центральна церква, яка датується 1715 роком було, тобто епохою Золотого Князя Костянтина Бранковяну, який правив Валахією через 200 років після Влада Цепеша і остаточно закріпив за Бухарестом статус стольного міста. На кошти цього багатющого вельможі в кінці 17-початку 18 століття були побудовані прекрасні палаци і церкви, архітектура яких стала основою для розвитку своєрідного стилю румунського національного зодчества, який так і називається Бранковяну.

На щастя, в центрі старого Бухареста збереглися будівлі епохи Бранковяну і його пізньої варіації Нео-румунського стилю. Характерне для них змішання візантійського і османського стилів з ренесансом і бароко надають неповторну чарівність старих кварталах цього дивовижного міста і є частиною унікального культурної спадщини румунської столиці.

Характерне для них змішання візантійського і османського стилів з ренесансом і бароко надають неповторну чарівність старих кварталах цього дивовижного міста і є частиною унікального культурної спадщини румунської столиці

Будинки епохи Бранковяну і в Нео-румунському стилі надають неповторну чарівність старих кварталах Бухареста. Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Бухарест часто називають одним з найбільш «зелених» міст Східної Європи. Один з його найкрасивіших парків був закладений з ініціативи П. Д. Кисельова, який став російським губернатором Дунайських князівств Валахії та Молдови в результаті війни з Туреччиною в 1829-1834 роках. Він багато зробив для проведення реформ, спрямованих на освіту парламентів князівств, а також для розвитку столиці Валахії Бухареста, де за його ініціативою вулицях були дані назви, будинки придбали нумерацію, а в 1832 році виник один з найкрасивіших і зелених в місті бульвар, що носить тепер його ім'я.

Історія міста пов'язана і з подіями так званої Східної війни, яка почалася в травні 1853 року зі введення російських військ в Дунайські князівства Молдову і Валахію, столицею якої і був Бухарест.

У жовтні 1853 року Османська імперія, до складу якої входили князівства, оголосить війну Російській імперії, розпочнуться військові дії, які в 1854 році отримають назву Кримська війна, яка закінчиться поразкою Росії і руйнуванням Севастополя.

Після її закінчення два князівства - Волощина і Молдова - об'єднаються в 1859 році в єдину державу під назвою Румунія, офіційною столицею якого в 1862 році буде оголошений Бухарест. У березні 1866 року Туреччина буде змушена визнати принца Карла спадковим правителем нової держави, і в травні того ж року 27-річний капітан прусського кавалерійського полку Карл Гогенцоллерн прибуде до Бухареста, щоб зайняти престол і стати першим королем Румунії Каролем I. У період початку нової російсько Турецької війні 9 травня 1877 він оголосить про остаточну незалежності Румунії, яка буде затверджена на Берлінському конгресі 1878 року.

У період початку нової російсько Турецької війні 9 травня 1877 він оголосить про остаточну незалежності Румунії, яка буде затверджена на Берлінському конгресі 1878 року

Багато будинків в центрі Бухареста нагадують про період Прекрасної Епохи, коли місто називали Маленьким Парижем (Bucharest - little Paris). Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Незалежність призведе до архітектурного розквіту міста і додасть йому королівський шик. Прикладом цього є роботи знаменитого французького архітектора Альберта Галлерона, який в період з 1875 по 1900 рр. спроектував для румунської столиці понад п'ятдесят будівель. Найвідомішими з них є палац Румунського Ощадного Банку і одне з найкрасивіших будівель країни Румунський Атенеум.

Палац Румунського Ощадного Банку - шедевр знаменитого французького архітектора Альберта Галлерона. Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Новим поштовхом до розквіту міста стане так зване Велике Об'єднання, коли в 1918 році до складу Королівства Румунія увійде Трансільванія. У період між двома світовими війнами місто отримає назву Маленький Париж або Париж Східної Європи. Після Другої світової війни до влади в країні прийдуть комуністи, що врешті-решт призведе до диктатури Н. Чаушеску.

Чаушеску

Ресторан Caru 'cu bere (ВООЗ з пивом), де ще можна відчути богемне атмосферу Парижа Східної Європи. Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Але, незважаючи на численні втрати епохи соціалізму, Бухарест - дуже гарне місто і великий туристичний центр, який в 2010 році відвідали 2.1 мільйона туристів, що поставило його на 55 місце в списку найбільш відвідуваних міст світу, перед Афінами, Ріо-де-Жанейро, Міланом, Лісабоном, Венецією, Флоренцією і Вашингтоном.

І тут я не можу втріматіся від одного зауваження. Пріїхавші в Бухарест через два роки после первого відвідування, я просто мріяв Побачити відреставрованім его старий центр. Чи не сталося, роботи все ще ведуться. Мені здається, що це має стати пріоритетом для влади Бухареста і Румунії, тому що культурний і архітектурний потенціал історичного центру після реставрації здатний зробити Бухарест одним з провідних туристичних центрів світу.

Мені здається, що це має стати пріоритетом для влади Бухареста і Румунії, тому що культурний і архітектурний потенціал історичного центру після реставрації здатний зробити Бухарест одним з провідних туристичних центрів світу

Старий новий Бухарест. Фото: Олексій Соловйов, BSNews

Проте, успіхи міста в розвитку туризму видно. Це місто, яке може запропонувати все: музеї, архітектуру, можливість зробити покупки в сучасних торгових центрах і численних магазинах, які торгують місцевими сувенірами. З літа 2011 року курсує двоповерховий екскурсійний автобус, у вересні був заново відкритий після реставрації Музей природної історії, куди стоять величезні черги відвідувачів, все більшого розвитку отримують велосипедні траси і вже в 2011 зростання кількості туристів склав 12.4%.

Але 6-й за кількістю населення місто Європи Бухарест з населенням в 1,6 мільйона чоловік представляє тільки 8.8% населення Румунії і тільки частина її унікальної культурної спадщини. Тому підемо заклику організаторів конгресу і продовжимо знайомство з садом Карпат, як називають зараз Румунію в туристичних проспектах.

Нам пора їхати з Бухареста і продовжити відкривати для себе знайомі і незнайомі куточки дивовижною Румунії, про що і піде мова в наступних статтях.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация