Буревісник з тихоокеанських островів прописався в Арктиці

Біологи виявили в Східній Арктиці тонкодзьобого буревісника, що мешкає в районі острова Тасманія в Тихому океані.

Петербурзькі дослідники, учасники комплексної експедиції "Арктика-2008" на флагмані полярного флоту «Академік Федоров» виявили біля острова Врангеля зимівлю цього птаха, що живе в Південній півкулі. (Йдеться саме про зимівлю, оскільки для птахів з південної півкулі північне літо є все ж взимку). Як повідомили «Науці і життя» в Арктичному і Антарктичному НДІ - організатора арктичного рейсу, посилаючись на керівника біологічного загону експедиції Марію Гаврило, орнітологам вдалося спостерігати кілька зграй. Чисельність найбільшою з них - 150 особин.

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Тихоокеанського крилатого гостя раніше зустрічали біологи, що працювали в заповіднику на острові Врангеля: там, в період з 1928 по 1984 роки, він був помічений кілька разів, але тільки по одному птахові. Однак спостереження на березі не показові, стверджують орнітологи. Буревісники воліють триматися на відкритій акваторії, тому що годуються морськими хребетними і рибою з поверхні води.

Тонкодзьобий буревісник - птах родини буревісникові (найбільш відомий представник - альбатрос) середніх розмірів з розмахом крил близько метра. Гніздиться на півдні Тихого океану: на Тасманії (острові, трохи південніше Австралії), в західній Австралії і островах, прилеглих до них. Після виведення пташенят ці птахи здійснюють перельоти на зимівлю (в літні місяці) через весь Тихий океан і потрапляють в Чукотському морі.

Після виведення пташенят ці птахи здійснюють перельоти на зимівлю (в літні місяці) через весь Тихий океан і потрапляють в Чукотському морі

Учасників експедиції «Арктика-2008» цікавить питання, як далеко в високих широтах може зустрічатися ця птиця, коли льоди, за наявними у експедиції даними, відступили аж до 76 градуса північної широти.

Друге цікаве спостереження біологи "Арктики-2008" зробили прямо на експедиційному судні "Академік Федоров". На палубу села мініатюрна пташка - сибірська завирушка. Цей представник загону горобиних мешкає в гірській тайзі Сибіру і не живе навіть в тундрі, яка відокремлює природно-кліматичну зону Крайньої Півночі від сибірських лісів.

"Поява окремих особин поза межами ареалу може пояснюватися екстремальними погодними умовами, - вважають петербурзькі орнітологи. Кліматичні зміни, вказують вчені, сприяють зсуву ареалів. До сих пір поява невеликої пташки документально фіксувалося на острові Врангеля тільки в 1938 році. Що цікаво, тоді - в наприкінці 30-х років минулого століття в Арктиці відбувалося попереднє потепління.

Експедиція "Арктика-2008" вийшла на судні "Академік Федоров" з Архангельська в середині серпня. Полярний науковий корабель після відвідин острова Врангеля зробить висадку в дрейфуючих льодах дослідницьку станцію "Північний полюс-36". Одночасно вчені проводять в арктичних морях дослідження атмосфери, льоду, біології дна і островів, тваринного світу.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация