Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі

  1. Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі Зміст статті Церква Покрови на Нерлі
  2. Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва
  3. Церква Покрови на Нерлі. Історія
  4. секрет пагорба
  5. Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі
  6. Церква Покрови на Нерлі
  7. Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва
  8. Церква Покрови на Нерлі. Історія
  9. секрет пагорба
  10. Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі
  11. Церква Покрови на Нерлі
  12. Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва
  13. Церква Покрови на Нерлі. Історія
  14. секрет пагорба
  15. Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі
  16. Церква Покрови на Нерлі
  17. Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва
  18. Церква Покрови на Нерлі. Історія
  19. секрет пагорба
  20. Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі
  21. Церква Покрови на Нерлі
  22. Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва
  23. Церква Покрови на Нерлі. Історія
  24. секрет пагорба

Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі

Зміст статті

Церква Покрови на Нерлі

Попроси будь-якого співвітчизника назвати кілька православних храмів, що він відповість? Напевно, найпоширенішим буде відповідь - храм Христа Спасителя, собор Василя Блаженного і церква Покрова на Нерлі. Чим примітні перші два храми, зрозуміло. А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі?

А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі

Храм Покрова на Нерлі

Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва

Коли пишуть і говорять про цей храм, зазвичай наводять слова Ігоря Грабаря: «Церква Покрови на Нерлі поблизу Володимира є не тільки самим досконалим храмом, створеним на Русі, а й одним з найвидатніших пам'яток світового мистецтва». Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія? Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?

Церква Покрови на Нерлі - пам'ятник становлення і розквіту Володимирського князівства при Андрій Боголюбський. Цей дивовижний чоловік поставив собі за мету створити нову столицю Русі, подібну Києву, і не тільки Києву, але і Константинополю і Єрусалиму. Всього за 7 років було збудовано безліч прекрасних храмів у Володимирі, побудовано Боголюбово і, як вінець усього, храм Покрова на Нерлі. Він був побудований на відстані версти від Боголюбовского замку, при злитті двох річок - Нерлі і Клязьми. Устя Нерлі - це своєрідні річкові ворота Володимирській землі на жвавому торговому шляху Нерлі-Клязьма-Ока-Волга. Церква Покрови височить над берегом стариці Клязьми на округлому, порослому травою і деревами пагорбі. Вона ніби виростає з цього пагорба, і мимоволі захоплюєшся, як вдало вибрано місце для будівництва храму. Але це тільки на перший погляд здається, що все так просто. Насправді, храм зберігає безліч секретів, і будівельних і історичних.

Церква Покрови на Нерлі. Історія

Що, власне, відомо про це знаменитому пам'ятнику архітектури? Скупі літописні відомості про храм не повідомляє ні дати, ні навіть назви церкви: «І потім приде від Києва Андрій Юрійович і створи Боголюбний град ... і поставив церкви дві камени». Правда, ще в одному літописі згадується все-таки те, що храм на Нерлі в честь Покрова. Деякі відомості про неї є в «Житії Андрія Боголюбського». З нього випливає, що храм пов'язаний з переможним походом Владимирцев на болгар і з загибеллю від ран княжича Ізяслава Андрійовича (сина Андрія Боголюбського) у 1165 році. Дивні і терміни будівництва храму. Зазвичай церкву будували за 3-4 сезону, але «ону церква єдиним влітку зроби і обитель чернецтву при ній Содель», т. Е храм був зведений за один рік.

Читайте також - Монастир без секретів

Саме посвячення храму Покрову Пресвятої Богородиці дуже незвично. Адже свято це зародився саме на Русі, в Візантії його не було. Але найбільш ранні з дійшли до нас ікон Покрова відносяться до XIV-XV століть. Та й Покровських церков, побудованих на Русі раніше цього часу, не відомо. Безпосередньо з ім'ям князя Андрія Боголюбського пов'язується встановлення свята Покрова, вважається, що він був заснований на Русі в 60-ті роки XII століття. Найважливішим аргументом на користь цього припущення, стало якраз посвячення церкви, побудованої в княжої резиденції. З літературною творчістю самого Андрія Боголюбського дослідники пов'язують і тексти на свято Покрови, що дійшли до нас в пізніших списках - «проложной сказання», «Слово» і «Служба».

Правда, є думка, що посвята храму, побудованого князем Андрієм, могло бути пов'язано і з іншим святом, встановленим їм після чуда, що сталося 1 серпня 1164 року, коли під час походу на волзьких болгар від образів Спаса, Володимирської Богоматері і хреста, які перебували в російською війську, почали виходити вогняні промені. Саме з цим переможним походом, успіх якого забезпечила ікона Володимирської Божої Матері, «Житіє Андрія Боголюбського» пов'язує будівництво церкви Покрови. Згодом, храм, можливо спочатку присвячений Спасу і Богородиці, став Покровським, ймовірно, навіть без спеціального перейменування.

Чимало секретів зберігає і сама конструкція храму. Його сучасний вигляд такий прекрасний і досконалий, вписується в навколишній ландшафт, що здається, так і він був задуманий спочатку. Однак, завдяки археологічним дослідженням, ми знаємо, що за часів своєї «молодості» храм виглядав інакше. А чудовий пагорб-п'єдестал, виявляється, є справою рук людських. Спочатку храм був обнесений відкритими галереями з перекриттями, на яких влаштовані «гульбища». Висота галереї становила 5,5 м., А в південно-західному куті аркада перетворювалася в товсту стіну з внутрішніми сходами, звідки був вхід на хори.

секрет пагорба

При археологічному дослідженні відкрився і дивовижний секрет пагорба. На низинному заплавній березі порожниста вода піднімалася при розливі більше ніж на три метри. Тому-то і будівництво тут велося абсолютно особливим чином. Спочатку був закладений фундамент з кругляка на вапняному розчині глибиною 1,60 м, до шару материкової глини. На фундаменті в два прийоми звели основу стін з ретельно тесаного, щільно приганяє каменю, висотою 3,70 м. Зовні і всередині ці стіни засипали глинистим супіщаним грунтом і щільно утрамбували. Підземна частина храму становить, таким чином, 5,30 м. Ось так в гирлі Нерлі виріс штучний пагорб, який став п'єдесталом для церкви Покрова і оберігає її від підступних весняних вод. Пагорб був покритий панциром з білокам'яних плит з водостічними жолобами і сходами, що збігають до пристані.

Виходить, сучасний вигляд храму, такий цілісний і закінчений, - лише

основне ядро. Колись це виглядало зовсім по-іншому - над водою піднімалися білокам'яні яруси - широкий пагорб, значний пояс аркад-галерей, потім сам храм і, нарешті, циліндрична башточка барабана з главку і хрестом. До речі, главку спочатку теж була інша - НЕ цибулинні, а шоломоподібна, покрита дерев'яними «лусочками».

Пропорції храму надзвичайно витончені і красиві. Часто цей храм порівнюють з образом красної дівиці (на відміну від Дмитрівського собору у Володимирі - воїна-богатиря). І, хоча, тип храму зовсім звичайний для цього часу (хрестово-купольний, одноголовий, чотирьохстовпний, триапсидний, з трьома поздовжніми і трьома поперечними нефами), він невловимо відрізняється від безлічі інших церков. Тут все направлено на досягнення ефекту максимальної стрункості і висоти. Безліч деталей, ледве вловимих, дуже делікатних, підкреслюють вертикальну вісь споруди. Наприклад, середня апсида трохи піднята над бічними, кілька піднято і середнє вікно. Барабан храму високий і тонкий з вузькими вікнами, піднятий на п'єдестал-постамент посилює враження спрямованості вгору. І внутрішній простір церкви Покрова сприймається як якийсь повітряний стовп з тікають вгору пучками вертикалей.

Читайте також - монастирі Москви

Храм прикрашений чудовою білокам'яної різьбленням, властивою володимиро-суздальскому зодчества. Тут є і улюблений образ царя Давида в оточенні тварин, справжніх і фантастичних, і багаті орнаменти і дивовижний ряд рельєфів дівочих ликів, які оперізують все три фасаду храму. Це один з найбільш загадкових мотивів в скульптурному декорі церкви. В даний час збереглося дев'ятнадцять таких рельєфів, що представляють цілу галерею скульптурних портретів. Виконання цієї прекрасної білокам'яної різьби вимагало чималого часу і великого технічної майстерності. Навіть проста обробка кам'яного блоку передбачала понад тисячу ударів майстра по інструменту. А на теску фасонного каменю і різьблення рельєфів церкви Покрова на Нерлі за розрахунками дослідників мало знадобитися близько трьох з половиною тисяч людино-днів.

Після загибелі князя, під час князівських усобиць, а потім в роки татарського розорення храм отримав перші руйнування. І тільки в другій половині XVII століття були проведені серйозні ремонтні роботи. У цей час будинок одержав чотирьохскатну дерев'яну покрівлю; старі галереї були відламані. Храм іноді затоплюваних під час розливів, вода підступала до самого фундаменту, крижини билися об цокольні камені. У 1784 році храм ледве не зник назавжди - настоятель Боголюбова монастиря просив дозволу розібрати Покровську церкву на камінь для будівництва нових святих врат в своєму монастирі. На щастя руйнування храму не відбулися, причому за цілком прозаїчної причини - не зійшлися в ціні з підрядником. Храм постраждав і від невігластва. У 1877 році монастирські влади самовільно, без відома архітектора зробили ремонт: без усякої потреби обв'язали храм залізними стяжками, збили залишки фресок в барабані і куполі, замінили гіпсовими втрачені білокам'яні рельєфи ... Боголюбов монастир разом з Покровським були закриті в 1923 році, а ще раніше, з 1919 року стародавні білокам'яні пам'ятники, в тому числі церква Покрова, прийняті під охорону Володимирській губернської колегії у справах музеїв. На початку 1990-х років храм за наполяганням Церкви був переданий нововідкритому Боголюбову монастирю, а потім місцевій парафії Іоакима і Анни, і підпорядковані обласним архієрею. Наприкінці 1992 року широко відомий пам'ятник був внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також:

Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі

Зміст статті

Церква Покрови на Нерлі

Попроси будь-якого співвітчизника назвати кілька православних храмів, що він відповість? Напевно, найпоширенішим буде відповідь - храм Христа Спасителя, собор Василя Блаженного і церква Покрова на Нерлі. Чим примітні перші два храми, зрозуміло. А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі?

А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі

Храм Покрова на Нерлі

Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва

Коли пишуть і говорять про цей храм, зазвичай наводять слова Ігоря Грабаря: «Церква Покрови на Нерлі поблизу Володимира є не тільки самим досконалим храмом, створеним на Русі, а й одним з найвидатніших пам'яток світового мистецтва». Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія? Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?

Церква Покрови на Нерлі - пам'ятник становлення і розквіту Володимирського князівства при Андрій Боголюбський. Цей дивовижний чоловік поставив собі за мету створити нову столицю Русі, подібну Києву, і не тільки Києву, але і Константинополю і Єрусалиму. Всього за 7 років було збудовано безліч прекрасних храмів у Володимирі, побудовано Боголюбово і, як вінець усього, храм Покрова на Нерлі. Він був побудований на відстані версти від Боголюбовского замку, при злитті двох річок - Нерлі і Клязьми. Устя Нерлі - це своєрідні річкові ворота Володимирській землі на жвавому торговому шляху Нерлі-Клязьма-Ока-Волга. Церква Покрови височить над берегом стариці Клязьми на округлому, порослому травою і деревами пагорбі. Вона ніби виростає з цього пагорба, і мимоволі захоплюєшся, як вдало вибрано місце для будівництва храму. Але це тільки на перший погляд здається, що все так просто. Насправді, храм зберігає безліч секретів, і будівельних і історичних.

Церква Покрови на Нерлі. Історія

Що, власне, відомо про це знаменитому пам'ятнику архітектури? Скупі літописні відомості про храм не повідомляє ні дати, ні навіть назви церкви: «І потім приде від Києва Андрій Юрійович і створи Боголюбний град ... і поставив церкви дві камени». Правда, ще в одному літописі згадується все-таки те, що храм на Нерлі в честь Покрова. Деякі відомості про неї є в «Житії Андрія Боголюбського». З нього випливає, що храм пов'язаний з переможним походом Владимирцев на болгар і з загибеллю від ран княжича Ізяслава Андрійовича (сина Андрія Боголюбського) у 1165 році. Дивні і терміни будівництва храму. Зазвичай церкву будували за 3-4 сезону, але «ону церква єдиним влітку зроби і обитель чернецтву при ній Содель», т. Е храм був зведений за один рік.

Читайте також - Монастир без секретів

Саме посвячення храму Покрову Пресвятої Богородиці дуже незвично. Адже свято це зародився саме на Русі, в Візантії його не було. Але найбільш ранні з дійшли до нас ікон Покрова відносяться до XIV-XV століть. Та й Покровських церков, побудованих на Русі раніше цього часу, не відомо. Безпосередньо з ім'ям князя Андрія Боголюбського пов'язується встановлення свята Покрова, вважається, що він був заснований на Русі в 60-ті роки XII століття. Найважливішим аргументом на користь цього припущення, стало якраз посвячення церкви, побудованої в княжої резиденції. З літературною творчістю самого Андрія Боголюбського дослідники пов'язують і тексти на свято Покрови, що дійшли до нас в пізніших списках - «проложной сказання», «Слово» і «Служба».

Правда, є думка, що посвята храму, побудованого князем Андрієм, могло бути пов'язано і з іншим святом, встановленим їм після чуда, що сталося 1 серпня 1164 року, коли під час походу на волзьких болгар від образів Спаса, Володимирської Богоматері і хреста, які перебували в російською війську, почали виходити вогняні промені. Саме з цим переможним походом, успіх якого забезпечила ікона Володимирської Божої Матері, «Житіє Андрія Боголюбського» пов'язує будівництво церкви Покрови. Згодом, храм, можливо спочатку присвячений Спасу і Богородиці, став Покровським, ймовірно, навіть без спеціального перейменування.

Чимало секретів зберігає і сама конструкція храму. Його сучасний вигляд такий прекрасний і досконалий, вписується в навколишній ландшафт, що здається, так і він був задуманий спочатку. Однак, завдяки археологічним дослідженням, ми знаємо, що за часів своєї «молодості» храм виглядав інакше. А чудовий пагорб-п'єдестал, виявляється, є справою рук людських. Спочатку храм був обнесений відкритими галереями з перекриттями, на яких влаштовані «гульбища». Висота галереї становила 5,5 м., А в південно-західному куті аркада перетворювалася в товсту стіну з внутрішніми сходами, звідки був вхід на хори.

секрет пагорба

При археологічному дослідженні відкрився і дивовижний секрет пагорба. На низинному заплавній березі порожниста вода піднімалася при розливі більше ніж на три метри. Тому-то і будівництво тут велося абсолютно особливим чином. Спочатку був закладений фундамент з кругляка на вапняному розчині глибиною 1,60 м, до шару материкової глини. На фундаменті в два прийоми звели основу стін з ретельно тесаного, щільно приганяє каменю, висотою 3,70 м. Зовні і всередині ці стіни засипали глинистим супіщаним грунтом і щільно утрамбували. Підземна частина храму становить, таким чином, 5,30 м. Ось так в гирлі Нерлі виріс штучний пагорб, який став п'єдесталом для церкви Покрова і оберігає її від підступних весняних вод. Пагорб був покритий панциром з білокам'яних плит з водостічними жолобами і сходами, що збігають до пристані.

Виходить, сучасний вигляд храму, такий цілісний і закінчений, - лише

основне ядро. Колись це виглядало зовсім по-іншому - над водою піднімалися білокам'яні яруси - широкий пагорб, значний пояс аркад-галерей, потім сам храм і, нарешті, циліндрична башточка барабана з главку і хрестом. До речі, главку спочатку теж була інша - НЕ цибулинні, а шоломоподібна, покрита дерев'яними «лусочками».

Пропорції храму надзвичайно витончені і красиві. Часто цей храм порівнюють з образом красної дівиці (на відміну від Дмитрівського собору у Володимирі - воїна-богатиря). І, хоча, тип храму зовсім звичайний для цього часу (хрестово-купольний, одноголовий, чотирьохстовпний, триапсидний, з трьома поздовжніми і трьома поперечними нефами), він невловимо відрізняється від безлічі інших церков. Тут все направлено на досягнення ефекту максимальної стрункості і висоти. Безліч деталей, ледве вловимих, дуже делікатних, підкреслюють вертикальну вісь споруди. Наприклад, середня апсида трохи піднята над бічними, кілька піднято і середнє вікно. Барабан храму високий і тонкий з вузькими вікнами, піднятий на п'єдестал-постамент посилює враження спрямованості вгору. І внутрішній простір церкви Покрова сприймається як якийсь повітряний стовп з тікають вгору пучками вертикалей.

Читайте також - монастирі Москви

Храм прикрашений чудовою білокам'яної різьбленням, властивою володимиро-суздальскому зодчества. Тут є і улюблений образ царя Давида в оточенні тварин, справжніх і фантастичних, і багаті орнаменти і дивовижний ряд рельєфів дівочих ликів, які оперізують все три фасаду храму. Це один з найбільш загадкових мотивів в скульптурному декорі церкви. В даний час збереглося дев'ятнадцять таких рельєфів, що представляють цілу галерею скульптурних портретів. Виконання цієї прекрасної білокам'яної різьби вимагало чималого часу і великого технічної майстерності. Навіть проста обробка кам'яного блоку передбачала понад тисячу ударів майстра по інструменту. А на теску фасонного каменю і різьблення рельєфів церкви Покрова на Нерлі за розрахунками дослідників мало знадобитися близько трьох з половиною тисяч людино-днів.

Після загибелі князя, під час князівських усобиць, а потім в роки татарського розорення храм отримав перші руйнування. І тільки в другій половині XVII століття були проведені серйозні ремонтні роботи. У цей час будинок одержав чотирьохскатну дерев'яну покрівлю; старі галереї були відламані. Храм іноді затоплюваних під час розливів, вода підступала до самого фундаменту, крижини билися об цокольні камені. У 1784 році храм ледве не зник назавжди - настоятель Боголюбова монастиря просив дозволу розібрати Покровську церкву на камінь для будівництва нових святих врат в своєму монастирі. На щастя руйнування храму не відбулися, причому за цілком прозаїчної причини - не зійшлися в ціні з підрядником. Храм постраждав і від невігластва. У 1877 році монастирські влади самовільно, без відома архітектора зробили ремонт: без усякої потреби обв'язали храм залізними стяжками, збили залишки фресок в барабані і куполі, замінили гіпсовими втрачені білокам'яні рельєфи ... Боголюбов монастир разом з Покровським були закриті в 1923 році, а ще раніше, з 1919 року стародавні білокам'яні пам'ятники, в тому числі церква Покрова, прийняті під охорону Володимирській губернської колегії у справах музеїв. На початку 1990-х років храм за наполяганням Церкви був переданий нововідкритому Боголюбову монастирю, а потім місцевій парафії Іоакима і Анни, і підпорядковані обласним архієрею. Наприкінці 1992 року широко відомий пам'ятник був внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також:

Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі

Зміст статті

Церква Покрови на Нерлі

Попроси будь-якого співвітчизника назвати кілька православних храмів, що він відповість? Напевно, найпоширенішим буде відповідь - храм Христа Спасителя, собор Василя Блаженного і церква Покрова на Нерлі. Чим примітні перші два храми, зрозуміло. А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі?

А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі

Храм Покрова на Нерлі

Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва

Коли пишуть і говорять про цей храм, зазвичай наводять слова Ігоря Грабаря: «Церква Покрови на Нерлі поблизу Володимира є не тільки самим досконалим храмом, створеним на Русі, а й одним з найвидатніших пам'яток світового мистецтва». Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія? Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?

Церква Покрови на Нерлі - пам'ятник становлення і розквіту Володимирського князівства при Андрій Боголюбський. Цей дивовижний чоловік поставив собі за мету створити нову столицю Русі, подібну Києву, і не тільки Києву, але і Константинополю і Єрусалиму. Всього за 7 років було збудовано безліч прекрасних храмів у Володимирі, побудовано Боголюбово і, як вінець усього, храм Покрова на Нерлі. Він був побудований на відстані версти від Боголюбовского замку, при злитті двох річок - Нерлі і Клязьми. Устя Нерлі - це своєрідні річкові ворота Володимирській землі на жвавому торговому шляху Нерлі-Клязьма-Ока-Волга. Церква Покрови височить над берегом стариці Клязьми на округлому, порослому травою і деревами пагорбі. Вона ніби виростає з цього пагорба, і мимоволі захоплюєшся, як вдало вибрано місце для будівництва храму. Але це тільки на перший погляд здається, що все так просто. Насправді, храм зберігає безліч секретів, і будівельних і історичних.

Церква Покрови на Нерлі. Історія

Що, власне, відомо про це знаменитому пам'ятнику архітектури? Скупі літописні відомості про храм не повідомляє ні дати, ні навіть назви церкви: «І потім приде від Києва Андрій Юрійович і створи Боголюбний град ... і поставив церкви дві камени». Правда, ще в одному літописі згадується все-таки те, що храм на Нерлі в честь Покрова. Деякі відомості про неї є в «Житії Андрія Боголюбського». З нього випливає, що храм пов'язаний з переможним походом Владимирцев на болгар і з загибеллю від ран княжича Ізяслава Андрійовича (сина Андрія Боголюбського) у 1165 році. Дивні і терміни будівництва храму. Зазвичай церкву будували за 3-4 сезону, але «ону церква єдиним влітку зроби і обитель чернецтву при ній Содель», т. Е храм був зведений за один рік.

Читайте також - Монастир без секретів

Саме посвячення храму Покрову Пресвятої Богородиці дуже незвично. Адже свято це зародився саме на Русі, в Візантії його не було. Але найбільш ранні з дійшли до нас ікон Покрова відносяться до XIV-XV століть. Та й Покровських церков, побудованих на Русі раніше цього часу, не відомо. Безпосередньо з ім'ям князя Андрія Боголюбського пов'язується встановлення свята Покрова, вважається, що він був заснований на Русі в 60-ті роки XII століття. Найважливішим аргументом на користь цього припущення, стало якраз посвячення церкви, побудованої в княжої резиденції. З літературною творчістю самого Андрія Боголюбського дослідники пов'язують і тексти на свято Покрови, що дійшли до нас в пізніших списках - «проложной сказання», «Слово» і «Служба».

Правда, є думка, що посвята храму, побудованого князем Андрієм, могло бути пов'язано і з іншим святом, встановленим їм після чуда, що сталося 1 серпня 1164 року, коли під час походу на волзьких болгар від образів Спаса, Володимирської Богоматері і хреста, які перебували в російською війську, почали виходити вогняні промені. Саме з цим переможним походом, успіх якого забезпечила ікона Володимирської Божої Матері, «Житіє Андрія Боголюбського» пов'язує будівництво церкви Покрови. Згодом, храм, можливо спочатку присвячений Спасу і Богородиці, став Покровським, ймовірно, навіть без спеціального перейменування.

Чимало секретів зберігає і сама конструкція храму. Його сучасний вигляд такий прекрасний і досконалий, вписується в навколишній ландшафт, що здається, так і він був задуманий спочатку. Однак, завдяки археологічним дослідженням, ми знаємо, що за часів своєї «молодості» храм виглядав інакше. А чудовий пагорб-п'єдестал, виявляється, є справою рук людських. Спочатку храм був обнесений відкритими галереями з перекриттями, на яких влаштовані «гульбища». Висота галереї становила 5,5 м., А в південно-західному куті аркада перетворювалася в товсту стіну з внутрішніми сходами, звідки був вхід на хори.

секрет пагорба

При археологічному дослідженні відкрився і дивовижний секрет пагорба. На низинному заплавній березі порожниста вода піднімалася при розливі більше ніж на три метри. Тому-то і будівництво тут велося абсолютно особливим чином. Спочатку був закладений фундамент з кругляка на вапняному розчині глибиною 1,60 м, до шару материкової глини. На фундаменті в два прийоми звели основу стін з ретельно тесаного, щільно приганяє каменю, висотою 3,70 м. Зовні і всередині ці стіни засипали глинистим супіщаним грунтом і щільно утрамбували. Підземна частина храму становить, таким чином, 5,30 м. Ось так в гирлі Нерлі виріс штучний пагорб, який став п'єдесталом для церкви Покрова і оберігає її від підступних весняних вод. Пагорб був покритий панциром з білокам'яних плит з водостічними жолобами і сходами, що збігають до пристані.

Виходить, сучасний вигляд храму, такий цілісний і закінчений, - лише

основне ядро. Колись це виглядало зовсім по-іншому - над водою піднімалися білокам'яні яруси - широкий пагорб, значний пояс аркад-галерей, потім сам храм і, нарешті, циліндрична башточка барабана з главку і хрестом. До речі, главку спочатку теж була інша - НЕ цибулинні, а шоломоподібна, покрита дерев'яними «лусочками».

Пропорції храму надзвичайно витончені і красиві. Часто цей храм порівнюють з образом красної дівиці (на відміну від Дмитрівського собору у Володимирі - воїна-богатиря). І, хоча, тип храму зовсім звичайний для цього часу (хрестово-купольний, одноголовий, чотирьохстовпний, триапсидний, з трьома поздовжніми і трьома поперечними нефами), він невловимо відрізняється від безлічі інших церков. Тут все направлено на досягнення ефекту максимальної стрункості і висоти. Безліч деталей, ледве вловимих, дуже делікатних, підкреслюють вертикальну вісь споруди. Наприклад, середня апсида трохи піднята над бічними, кілька піднято і середнє вікно. Барабан храму високий і тонкий з вузькими вікнами, піднятий на п'єдестал-постамент посилює враження спрямованості вгору. І внутрішній простір церкви Покрова сприймається як якийсь повітряний стовп з тікають вгору пучками вертикалей.

Читайте також - монастирі Москви

Храм прикрашений чудовою білокам'яної різьбленням, властивою володимиро-суздальскому зодчества. Тут є і улюблений образ царя Давида в оточенні тварин, справжніх і фантастичних, і багаті орнаменти і дивовижний ряд рельєфів дівочих ликів, які оперізують все три фасаду храму. Це один з найбільш загадкових мотивів в скульптурному декорі церкви. В даний час збереглося дев'ятнадцять таких рельєфів, що представляють цілу галерею скульптурних портретів. Виконання цієї прекрасної білокам'яної різьби вимагало чималого часу і великого технічної майстерності. Навіть проста обробка кам'яного блоку передбачала понад тисячу ударів майстра по інструменту. А на теску фасонного каменю і різьблення рельєфів церкви Покрова на Нерлі за розрахунками дослідників мало знадобитися близько трьох з половиною тисяч людино-днів.

Після загибелі князя, під час князівських усобиць, а потім в роки татарського розорення храм отримав перші руйнування. І тільки в другій половині XVII століття були проведені серйозні ремонтні роботи. У цей час будинок одержав чотирьохскатну дерев'яну покрівлю; старі галереї були відламані. Храм іноді затоплюваних під час розливів, вода підступала до самого фундаменту, крижини билися об цокольні камені. У 1784 році храм ледве не зник назавжди - настоятель Боголюбова монастиря просив дозволу розібрати Покровську церкву на камінь для будівництва нових святих врат в своєму монастирі. На щастя руйнування храму не відбулися, причому за цілком прозаїчної причини - не зійшлися в ціні з підрядником. Храм постраждав і від невігластва. У 1877 році монастирські влади самовільно, без відома архітектора зробили ремонт: без усякої потреби обв'язали храм залізними стяжками, збили залишки фресок в барабані і куполі, замінили гіпсовими втрачені білокам'яні рельєфи ... Боголюбов монастир разом з Покровським були закриті в 1923 році, а ще раніше, з 1919 року стародавні білокам'яні пам'ятники, в тому числі церква Покрова, прийняті під охорону Володимирській губернської колегії у справах музеїв. На початку 1990-х років храм за наполяганням Церкви був переданий нововідкритому Боголюбову монастирю, а потім місцевій парафії Іоакима і Анни, і підпорядковані обласним архієрею. Наприкінці 1992 року широко відомий пам'ятник був внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також:

Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі

Зміст статті

Церква Покрови на Нерлі

Попроси будь-якого співвітчизника назвати кілька православних храмів, що він відповість? Напевно, найпоширенішим буде відповідь - храм Христа Спасителя, собор Василя Блаженного і церква Покрова на Нерлі. Чим примітні перші два храми, зрозуміло. А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі?

А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі

Храм Покрова на Нерлі

Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва

Коли пишуть і говорять про цей храм, зазвичай наводять слова Ігоря Грабаря: «Церква Покрови на Нерлі поблизу Володимира є не тільки самим досконалим храмом, створеним на Русі, а й одним з найвидатніших пам'яток світового мистецтва». Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія? Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?

Церква Покрови на Нерлі - пам'ятник становлення і розквіту Володимирського князівства при Андрій Боголюбський. Цей дивовижний чоловік поставив собі за мету створити нову столицю Русі, подібну Києву, і не тільки Києву, але і Константинополю і Єрусалиму. Всього за 7 років було збудовано безліч прекрасних храмів у Володимирі, побудовано Боголюбово і, як вінець усього, храм Покрова на Нерлі. Він був побудований на відстані версти від Боголюбовского замку, при злитті двох річок - Нерлі і Клязьми. Устя Нерлі - це своєрідні річкові ворота Володимирській землі на жвавому торговому шляху Нерлі-Клязьма-Ока-Волга. Церква Покрови височить над берегом стариці Клязьми на округлому, порослому травою і деревами пагорбі. Вона ніби виростає з цього пагорба, і мимоволі захоплюєшся, як вдало вибрано місце для будівництва храму. Але це тільки на перший погляд здається, що все так просто. Насправді, храм зберігає безліч секретів, і будівельних і історичних.

Церква Покрови на Нерлі. Історія

Що, власне, відомо про це знаменитому пам'ятнику архітектури? Скупі літописні відомості про храм не повідомляє ні дати, ні навіть назви церкви: «І потім приде від Києва Андрій Юрійович і створи Боголюбний град ... і поставив церкви дві камени». Правда, ще в одному літописі згадується все-таки те, що храм на Нерлі в честь Покрова. Деякі відомості про неї є в «Житії Андрія Боголюбського». З нього випливає, що храм пов'язаний з переможним походом Владимирцев на болгар і з загибеллю від ран княжича Ізяслава Андрійовича (сина Андрія Боголюбського) у 1165 році. Дивні і терміни будівництва храму. Зазвичай церкву будували за 3-4 сезону, але «ону церква єдиним влітку зроби і обитель чернецтву при ній Содель», т. Е храм був зведений за один рік.

Читайте також - Монастир без секретів

Саме посвячення храму Покрову Пресвятої Богородиці дуже незвично. Адже свято це зародився саме на Русі, в Візантії його не було. Але найбільш ранні з дійшли до нас ікон Покрова відносяться до XIV-XV століть. Та й Покровських церков, побудованих на Русі раніше цього часу, не відомо. Безпосередньо з ім'ям князя Андрія Боголюбського пов'язується встановлення свята Покрова, вважається, що він був заснований на Русі в 60-ті роки XII століття. Найважливішим аргументом на користь цього припущення, стало якраз посвячення церкви, побудованої в княжої резиденції. З літературною творчістю самого Андрія Боголюбського дослідники пов'язують і тексти на свято Покрови, що дійшли до нас в пізніших списках - «проложной сказання», «Слово» і «Служба».

Правда, є думка, що посвята храму, побудованого князем Андрієм, могло бути пов'язано і з іншим святом, встановленим їм після чуда, що сталося 1 серпня 1164 року, коли під час походу на волзьких болгар від образів Спаса, Володимирської Богоматері і хреста, які перебували в російською війську, почали виходити вогняні промені. Саме з цим переможним походом, успіх якого забезпечила ікона Володимирської Божої Матері, «Житіє Андрія Боголюбського» пов'язує будівництво церкви Покрови. Згодом, храм, можливо спочатку присвячений Спасу і Богородиці, став Покровським, ймовірно, навіть без спеціального перейменування.

Чимало секретів зберігає і сама конструкція храму. Його сучасний вигляд такий прекрасний і досконалий, вписується в навколишній ландшафт, що здається, так і він був задуманий спочатку. Однак, завдяки археологічним дослідженням, ми знаємо, що за часів своєї «молодості» храм виглядав інакше. А чудовий пагорб-п'єдестал, виявляється, є справою рук людських. Спочатку храм був обнесений відкритими галереями з перекриттями, на яких влаштовані «гульбища». Висота галереї становила 5,5 м., А в південно-західному куті аркада перетворювалася в товсту стіну з внутрішніми сходами, звідки був вхід на хори.

секрет пагорба

При археологічному дослідженні відкрився і дивовижний секрет пагорба. На низинному заплавній березі порожниста вода піднімалася при розливі більше ніж на три метри. Тому-то і будівництво тут велося абсолютно особливим чином. Спочатку був закладений фундамент з кругляка на вапняному розчині глибиною 1,60 м, до шару материкової глини. На фундаменті в два прийоми звели основу стін з ретельно тесаного, щільно приганяє каменю, висотою 3,70 м. Зовні і всередині ці стіни засипали глинистим супіщаним грунтом і щільно утрамбували. Підземна частина храму становить, таким чином, 5,30 м. Ось так в гирлі Нерлі виріс штучний пагорб, який став п'єдесталом для церкви Покрова і оберігає її від підступних весняних вод. Пагорб був покритий панциром з білокам'яних плит з водостічними жолобами і сходами, що збігають до пристані.

Виходить, сучасний вигляд храму, такий цілісний і закінчений, - лише

основне ядро. Колись це виглядало зовсім по-іншому - над водою піднімалися білокам'яні яруси - широкий пагорб, значний пояс аркад-галерей, потім сам храм і, нарешті, циліндрична башточка барабана з главку і хрестом. До речі, главку спочатку теж була інша - НЕ цибулинні, а шоломоподібна, покрита дерев'яними «лусочками».

Пропорції храму надзвичайно витончені і красиві. Часто цей храм порівнюють з образом красної дівиці (на відміну від Дмитрівського собору у Володимирі - воїна-богатиря). І, хоча, тип храму зовсім звичайний для цього часу (хрестово-купольний, одноголовий, чотирьохстовпний, триапсидний, з трьома поздовжніми і трьома поперечними нефами), він невловимо відрізняється від безлічі інших церков. Тут все направлено на досягнення ефекту максимальної стрункості і висоти. Безліч деталей, ледве вловимих, дуже делікатних, підкреслюють вертикальну вісь споруди. Наприклад, середня апсида трохи піднята над бічними, кілька піднято і середнє вікно. Барабан храму високий і тонкий з вузькими вікнами, піднятий на п'єдестал-постамент посилює враження спрямованості вгору. І внутрішній простір церкви Покрова сприймається як якийсь повітряний стовп з тікають вгору пучками вертикалей.

Читайте також - монастирі Москви

Храм прикрашений чудовою білокам'яної різьбленням, властивою володимиро-суздальскому зодчества. Тут є і улюблений образ царя Давида в оточенні тварин, справжніх і фантастичних, і багаті орнаменти і дивовижний ряд рельєфів дівочих ликів, які оперізують все три фасаду храму. Це один з найбільш загадкових мотивів в скульптурному декорі церкви. В даний час збереглося дев'ятнадцять таких рельєфів, що представляють цілу галерею скульптурних портретів. Виконання цієї прекрасної білокам'яної різьби вимагало чималого часу і великого технічної майстерності. Навіть проста обробка кам'яного блоку передбачала понад тисячу ударів майстра по інструменту. А на теску фасонного каменю і різьблення рельєфів церкви Покрова на Нерлі за розрахунками дослідників мало знадобитися близько трьох з половиною тисяч людино-днів.

Після загибелі князя, під час князівських усобиць, а потім в роки татарського розорення храм отримав перші руйнування. І тільки в другій половині XVII століття були проведені серйозні ремонтні роботи. У цей час будинок одержав чотирьохскатну дерев'яну покрівлю; старі галереї були відламані. Храм іноді затоплюваних під час розливів, вода підступала до самого фундаменту, крижини билися об цокольні камені. У 1784 році храм ледве не зник назавжди - настоятель Боголюбова монастиря просив дозволу розібрати Покровську церкву на камінь для будівництва нових святих врат в своєму монастирі. На щастя руйнування храму не відбулися, причому за цілком прозаїчної причини - не зійшлися в ціні з підрядником. Храм постраждав і від невігластва. У 1877 році монастирські влади самовільно, без відома архітектора зробили ремонт: без усякої потреби обв'язали храм залізними стяжками, збили залишки фресок в барабані і куполі, замінили гіпсовими втрачені білокам'яні рельєфи ... Боголюбов монастир разом з Покровським були закриті в 1923 році, а ще раніше, з 1919 року стародавні білокам'яні пам'ятники, в тому числі церква Покрова, прийняті під охорону Володимирській губернської колегії у справах музеїв. На початку 1990-х років храм за наполяганням Церкви був переданий нововідкритому Боголюбову монастирю, а потім місцевій парафії Іоакима і Анни, і підпорядковані обласним архієрею. Наприкінці 1992 року широко відомий пам'ятник був внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також:

Церква Покрови на Нерлі - досконалий храм, створений на Русі

Зміст статті

Церква Покрови на Нерлі

Попроси будь-якого співвітчизника назвати кілька православних храмів, що він відповість? Напевно, найпоширенішим буде відповідь - храм Христа Спасителя, собор Василя Блаженного і церква Покрова на Нерлі. Чим примітні перші два храми, зрозуміло. А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі?

А ось чому таку всесвітню популярність і любов здобула скромна і проста церква Покрова на Нерлі

Храм Покрова на Нерлі

Церква Покрови на Нерлі - витвір мистецтва

Коли пишуть і говорять про цей храм, зазвичай наводять слова Ігоря Грабаря: «Церква Покрови на Нерлі поблизу Володимира є не тільки самим досконалим храмом, створеним на Русі, а й одним з найвидатніших пам'яток світового мистецтва». Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія? Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?

Церква Покрови на Нерлі - пам'ятник становлення і розквіту Володимирського князівства при Андрій Боголюбський. Цей дивовижний чоловік поставив собі за мету створити нову столицю Русі, подібну Києву, і не тільки Києву, але і Константинополю і Єрусалиму. Всього за 7 років було збудовано безліч прекрасних храмів у Володимирі, побудовано Боголюбово і, як вінець усього, храм Покрова на Нерлі. Він був побудований на відстані версти від Боголюбовского замку, при злитті двох річок - Нерлі і Клязьми. Устя Нерлі - це своєрідні річкові ворота Володимирській землі на жвавому торговому шляху Нерлі-Клязьма-Ока-Волга. Церква Покрови височить над берегом стариці Клязьми на округлому, порослому травою і деревами пагорбі. Вона ніби виростає з цього пагорба, і мимоволі захоплюєшся, як вдало вибрано місце для будівництва храму. Але це тільки на перший погляд здається, що все так просто. Насправді, храм зберігає безліч секретів, і будівельних і історичних.

Церква Покрови на Нерлі. Історія

Що, власне, відомо про це знаменитому пам'ятнику архітектури? Скупі літописні відомості про храм не повідомляє ні дати, ні навіть назви церкви: «І потім приде від Києва Андрій Юрійович і створи Боголюбний град ... і поставив церкви дві камени». Правда, ще в одному літописі згадується все-таки те, що храм на Нерлі в честь Покрова. Деякі відомості про неї є в «Житії Андрія Боголюбського». З нього випливає, що храм пов'язаний з переможним походом Владимирцев на болгар і з загибеллю від ран княжича Ізяслава Андрійовича (сина Андрія Боголюбського) у 1165 році. Дивні і терміни будівництва храму. Зазвичай церкву будували за 3-4 сезону, але «ону церква єдиним влітку зроби і обитель чернецтву при ній Содель», т. Е храм був зведений за один рік.

Читайте також - Монастир без секретів

Саме посвячення храму Покрову Пресвятої Богородиці дуже незвично. Адже свято це зародився саме на Русі, в Візантії його не було. Але найбільш ранні з дійшли до нас ікон Покрова відносяться до XIV-XV століть. Та й Покровських церков, побудованих на Русі раніше цього часу, не відомо. Безпосередньо з ім'ям князя Андрія Боголюбського пов'язується встановлення свята Покрова, вважається, що він був заснований на Русі в 60-ті роки XII століття. Найважливішим аргументом на користь цього припущення, стало якраз посвячення церкви, побудованої в княжої резиденції. З літературною творчістю самого Андрія Боголюбського дослідники пов'язують і тексти на свято Покрови, що дійшли до нас в пізніших списках - «проложной сказання», «Слово» і «Служба».

Правда, є думка, що посвята храму, побудованого князем Андрієм, могло бути пов'язано і з іншим святом, встановленим їм після чуда, що сталося 1 серпня 1164 року, коли під час походу на волзьких болгар від образів Спаса, Володимирської Богоматері і хреста, які перебували в російською війську, почали виходити вогняні промені. Саме з цим переможним походом, успіх якого забезпечила ікона Володимирської Божої Матері, «Житіє Андрія Боголюбського» пов'язує будівництво церкви Покрови. Згодом, храм, можливо спочатку присвячений Спасу і Богородиці, став Покровським, ймовірно, навіть без спеціального перейменування.

Чимало секретів зберігає і сама конструкція храму. Його сучасний вигляд такий прекрасний і досконалий, вписується в навколишній ландшафт, що здається, так і він був задуманий спочатку. Однак, завдяки археологічним дослідженням, ми знаємо, що за часів своєї «молодості» храм виглядав інакше. А чудовий пагорб-п'єдестал, виявляється, є справою рук людських. Спочатку храм був обнесений відкритими галереями з перекриттями, на яких влаштовані «гульбища». Висота галереї становила 5,5 м., А в південно-західному куті аркада перетворювалася в товсту стіну з внутрішніми сходами, звідки був вхід на хори.

секрет пагорба

При археологічному дослідженні відкрився і дивовижний секрет пагорба. На низинному заплавній березі порожниста вода піднімалася при розливі більше ніж на три метри. Тому-то і будівництво тут велося абсолютно особливим чином. Спочатку був закладений фундамент з кругляка на вапняному розчині глибиною 1,60 м, до шару материкової глини. На фундаменті в два прийоми звели основу стін з ретельно тесаного, щільно приганяє каменю, висотою 3,70 м. Зовні і всередині ці стіни засипали глинистим супіщаним грунтом і щільно утрамбували. Підземна частина храму становить, таким чином, 5,30 м. Ось так в гирлі Нерлі виріс штучний пагорб, який став п'єдесталом для церкви Покрова і оберігає її від підступних весняних вод. Пагорб був покритий панциром з білокам'яних плит з водостічними жолобами і сходами, що збігають до пристані.

Виходить, сучасний вигляд храму, такий цілісний і закінчений, - лише

основне ядро. Колись це виглядало зовсім по-іншому - над водою піднімалися білокам'яні яруси - широкий пагорб, значний пояс аркад-галерей, потім сам храм і, нарешті, циліндрична башточка барабана з главку і хрестом. До речі, главку спочатку теж була інша - НЕ цибулинні, а шоломоподібна, покрита дерев'яними «лусочками».

Пропорції храму надзвичайно витончені і красиві. Часто цей храм порівнюють з образом красної дівиці (на відміну від Дмитрівського собору у Володимирі - воїна-богатиря). І, хоча, тип храму зовсім звичайний для цього часу (хрестово-купольний, одноголовий, чотирьохстовпний, триапсидний, з трьома поздовжніми і трьома поперечними нефами), він невловимо відрізняється від безлічі інших церков. Тут все направлено на досягнення ефекту максимальної стрункості і висоти. Безліч деталей, ледве вловимих, дуже делікатних, підкреслюють вертикальну вісь споруди. Наприклад, середня апсида трохи піднята над бічними, кілька піднято і середнє вікно. Барабан храму високий і тонкий з вузькими вікнами, піднятий на п'єдестал-постамент посилює враження спрямованості вгору. І внутрішній простір церкви Покрова сприймається як якийсь повітряний стовп з тікають вгору пучками вертикалей.

Читайте також - монастирі Москви

Храм прикрашений чудовою білокам'яної різьбленням, властивою володимиро-суздальскому зодчества. Тут є і улюблений образ царя Давида в оточенні тварин, справжніх і фантастичних, і багаті орнаменти і дивовижний ряд рельєфів дівочих ликів, які оперізують все три фасаду храму. Це один з найбільш загадкових мотивів в скульптурному декорі церкви. В даний час збереглося дев'ятнадцять таких рельєфів, що представляють цілу галерею скульптурних портретів. Виконання цієї прекрасної білокам'яної різьби вимагало чималого часу і великого технічної майстерності. Навіть проста обробка кам'яного блоку передбачала понад тисячу ударів майстра по інструменту. А на теску фасонного каменю і різьблення рельєфів церкви Покрова на Нерлі за розрахунками дослідників мало знадобитися близько трьох з половиною тисяч людино-днів.

Після загибелі князя, під час князівських усобиць, а потім в роки татарського розорення храм отримав перші руйнування. І тільки в другій половині XVII століття були проведені серйозні ремонтні роботи. У цей час будинок одержав чотирьохскатну дерев'яну покрівлю; старі галереї були відламані. Храм іноді затоплюваних під час розливів, вода підступала до самого фундаменту, крижини билися об цокольні камені. У 1784 році храм ледве не зник назавжди - настоятель Боголюбова монастиря просив дозволу розібрати Покровську церкву на камінь для будівництва нових святих врат в своєму монастирі. На щастя руйнування храму не відбулися, причому за цілком прозаїчної причини - не зійшлися в ціні з підрядником. Храм постраждав і від невігластва. У 1877 році монастирські влади самовільно, без відома архітектора зробили ремонт: без усякої потреби обв'язали храм залізними стяжками, збили залишки фресок в барабані і куполі, замінили гіпсовими втрачені білокам'яні рельєфи ... Боголюбов монастир разом з Покровським були закриті в 1923 році, а ще раніше, з 1919 року стародавні білокам'яні пам'ятники, в тому числі церква Покрова, прийняті під охорону Володимирській губернської колегії у справах музеїв. На початку 1990-х років храм за наполяганням Церкви був переданий нововідкритому Боголюбову монастирю, а потім місцевій парафії Іоакима і Анни, і підпорядковані обласним архієрею. Наприкінці 1992 року широко відомий пам'ятник був внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Читайте також:

Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія?
Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?
Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія?
Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?
Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія?
Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?
Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія?
Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?
Що ж зробило цей храм таким знаменитим - його історія?
Або, може бути його дивовижний гармонійний вигляд?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация