Даші Намдаков: «Мистецтво або є, або його немає, який у нього розріз очей - неважливо»

  1. Майстерня в Пьетрасанта
  2. Хлопчик на блакитному Пегасі
  3. У пошуках нової форми

Ім'я Даші Намдакова добре відомо в різних країнах світу Ім'я Даші Намдакова добре відомо в різних країнах світу. Кілька років скульптор жив і працював в Італії , Зараз переїхав до Англії. В Іркутську він представив нові композиції з бронзи - «Натхнення», «Мета», «Придане» і «Вікторія». Скульптури привезені з Італії, де були відлиті спеціально для галереї Віктора Бронштейна.

Майстерня в Пьетрасанта

Зустріч з Італією, як і у всіх туристів, у Даші почалася зі знайомства з місцевою кухнею, італійцями та їх культурою. Але переїхати скульптор вирішив з іншої причини. Він орендував студію в місті Пьетрасанта по сусідству з однією з кращих ливарних майстерень в світі.

- Навіть зараз, працюючи в лондонській майстерні, відливаю всі скульптури в Італії. Англійці так не можуть зробити, як італійці, тому що в Італії культ ремесла і ремісників, - поділився Даші. - Вони з покоління в покоління займаються ливарним справою і пишаються тим, що їхні батьки і діди промишляли тим же.

Італійський період у творчості Даші Намдакова тривав п'ять років. Італія наклала на скульптора свій відбиток. За словами Даші, це сталося непомітно: коли живеш там, ходиш в музеї, дихаєш місцевим повітрям, він потрапляє всередину, і це будь-що-небудь виливається. Зараз майстер уже рік живе в Лондоні. Для художника такі переїзди - експеримент, який допомагає краще Італійський період у творчості Даші Намдакова тривав п'ять років пізнати себе.

У творіннях скульптора, незважаючи на європейський вплив, зберігається містична енергія і самобутність Азії. Даші визнається, що йому складно помітити різницю між роботами, виконаними в Італії, і більш ранніми композиціями. У його творчості зміни відбуваються поступово, він не любить «стрибати в пластиці».

- Мені часто задають питання: чому б вам не зайнятися європейської пластикою? А хто буде робити мою пластику, мого народу? Це мій обов'язок, - підкреслює Даші.

Хлопчик на блакитному Пегасі

Даші Намдаков приїхав до Іркутська, щоб подивитися, в якому вигляді нові скульптури доставлені з Італії, як їх розмістили в просторі галереї. У місто привезли чотири бронзові композиції - «Натхнення», «Мета», «Придане» і «Вікторія».

Скульптура «Натхнення» зображує хлопчика верхи на коні. За словами Даші, цей кінь - його доля. Він ще не знає, що з ним станеться в майбутньому. Хлопчик готовий злетіти, але боїться, тому що це відірве його від землі, йому страшно. У той же час він вірить. Композиція виконана в небесно-блакитному кольорі. Для Даші це - колір вічного сяйва, за його словами, найлегший колір. У цьому хлопчика Даші впізнає себе, зізнається, що з кіньми у нього пов'язано багато дитячих спогадів.

Бронзова «Вікторія» - експонат унікальний - вперше виставлена ​​в Росії Бронзова «Вікторія» - експонат унікальний - вперше виставлена ​​в Росії. Вона вважається однією із знакових робіт сучасного періоду творчості майстра. На ній войовнича амазонка, яка стоїть на голові лева. Спочатку Даші виліпив лева, а потім створив тендітну дівчину-переможницю, яка взяла верх над царем природи. Такий підхід для скульптора швидше виняток, ніж правило. Зазвичай він повністю продумує ідею композиції від початку до кінця.

Голова тварини відрізняється від загальної стилістики творчості автора. За його словами, таких звірів він побачив на старовинному панно в Британському музеї. На ньому були зображені ассірійські фараони, які полювали на левів. Лев в «Вікторії» - данина поваги тій культурі.

У роботі «Мета» відтворено образ воїна Чингісхана. Його постать і колір бронзи передають жах, смерть, усвідомлення того, що людство і через це пройшов. Скульптура «Придане» зовсім інша за настроєм. Можна припустити, що в скрині з приданим зберігаються не тільки матеріальні цінності, а й душевне багатство його власниці.

Даші Намдаков уважно оглянув всі роботи і залишився задоволений. Іркутська галерея Віктора Бронштейна тепер стане їх новим будинком.

- Душа радіє. Я вже говорив, що вважаю Іркутськ своєю батьківщиною, мені дуже приємно, що такі великі роботи приїхали сюди. Зазвичай скульптури роз'їжджаються по світу, слава богу, що є можливість привезти їх на батьківщину. За це я дуже вдячний галереї, - Душа радіє - поділився Даші.

Зі своїми роботами скульптор легко розлучається. Даші не тримає композиції будинку і ніколи не зберігає їх в майстерні. Коли скульптура готова, з неї можна прощатися, вона починає жити своїм життям.

- Якщо ставиш роботи у себе, вони починають тебе гальмувати. Я свідомо не тримаю їх будинку, тому що мені треба розвиватися. Я шукаю нову пластику. Як тільки я почну залишати роботи у себе, почнеться процес гальмування, - пояснює скульптор.

У пошуках нової форми

У своїх роботах Даші прагне порушити форму. При цьому важливо, щоб це виглядало максимально переконливо. Наприклад, непропорційна «Мадонна з пташкою»: при такому розмірі голови кисті її рук повинні бути в три рази більше, ніж вони зроблені автором.

- Коли починаєш ламати форму, у людей відразу постає питання, чому голова велика, а руки маленькі. Моє завдання зробити так, щоб цього питання не виникало, - каже Даші про експерименти з формою. - Як казав мій учитель, треба збрехати дуже красиво і переконливо, на те воно і мистецтво, щоб шукати нові форми.

Своїми вчителями Даші називає насамперед батьків. Як йому сказав духовний наставник, все його заслуги - це заслуги його предків, які накопичували інформацію століттями, а він - лише проміжна ланка. Таке трактування Даші сподобалася. Ще серед вчителів Намдакова знамениті скульптори Лев Головницький і Геннадій Васильєв.

Художні образи відвідують Даші, коли він знаходиться в стані між дійсністю і сном, коли ще не зовсім прокинувся, але вже не спить. У такі моменти майстер ловить ідеї, які приходять йому в голову, і подумки формує з них композиції.

- Зараз працюю над одним великим проектом, монументальним, я його засекретив і не говорю про нього завчасно. Якщо в минулому, в молодості, я це робив легко, то зараз став акуратніше, життя навчило, - розповідає Даші.

За словами майстра, він би з задоволенням створив в Іркутську велику скульптурну композицію. Досвід роботи з великими формами у нього вже є. У минулому році в Туві був відкритий його скульптурний комплекс «Центр Азії» з 17-метровим центральним шпилем. Свої побажання з приводу монументальної скульптури в Іркутську висловив Віктор Бронштейн: «Це повинен бути не воїн Чингісхана і навіть не амазонка, на мій погляд, робота повинна бути ближче до" Натхнення ". Примиряє скульптура, яка закликає людей мріяти ».

В Європі, де зараз працює Даші Намдаков, його творчість сприймається неоднозначно, тому що не вписується в художні течії В Європі, де зараз працює Даші Намдаков, його творчість сприймається неоднозначно, тому що не вписується в художні течії. Майстер ставиться до цього філософськи і міркує про мистецтво зовсім в інших категоріях.

- Мене намагаються з цього приводу мучити. Як ви самі вважаєте, що у вас за напрямок? Насправді, мистецтво або є, або його немає, який у нього розріз очей - неважливо, - міркує Даші Намдаков.

Мені часто задають питання: чому б вам не зайнятися європейської пластикою?
А хто буде робити мою пластику, мого народу?
Як ви самі вважаєте, що у вас за напрямок?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация