Де в Росії слухати орган

З вукозапісивающая фірма «Мелодія» представила новий альбом органної музики - зібрання творів Йоганна Себастьяна Баха. Видання включає три важливі напрямки творчості композитора: жанри токати, сонати і концерту. Виконав твори Баха талановитий органіст Костянтин волосний. Він розповів порталу «Культура.РФ», як в наш час можна практично достеменно відтворити звучання старовинних органів і в яких містах Росії знаходяться кращі органи країни. З вукозапісивающая   фірма «Мелодія»   представила новий альбом органної музики - зібрання творів Йоганна Себастьяна Баха

Органіст Костянтин волосний

«Альбом «Мелодії» об'єднав 17 віртуозних творів Баха - багато з них входять в обов'язкову програму найбільших міжнародних конкурсів органістів. Ця напрочуд гарна музика далеко виходить за рамки церковної традиції, з якої багато хто звик асоціювати органне звучання. Однак вибір репертуару був продиктований і специфікою інструменту: унікального для Росії органу, побудованого фінським майстром Мартті Портаном, який знаходиться в євангельсько-лютеранської церкви Святої Марії в Санкт-Петербурзі . У цього інструменту є прототип: орган XVIII століття, створений знаменитим органостроітелем і другом самого Йоганна Себастьяна Баха Готфрідом Зільберман. Та й інтер'єр церкви Святої Марії нагадує ті церкви, які бачив і відвідував свого часу «Великий кантор».

Сьогодні ми знаємо орган саме таким, яким він став за часів Баха. Будь-який орган складається з трьох частин: труб, воздухонагнетательной системи і системи управління - системи тяжів, які при натисканні клавіш відкривають клапан під трубами і впускають туди повітря, через що труба починає звучати. Технічно ці три елементи з часом зазнали безліч змін через розвиток технологій. Наприклад, сьогодні повітря в органі нагнітається мотором, тоді як протягом багато століть цим займалися спеціальні люди - кальканта, які качали міхи ногами. А механічна система управління змінилася пневматичної або електричної: натиснута клавіша замикає контакт, і на іншому кінці дроту магнітик відкриває клапан. Органні труби сьогодні відливають з оновлених сплавів, в них підвищується тиск - та й самі органи з кожним століттям поступово ставали все більше, могутніше. Тому органне звучання часів Баха, спрямоване вгору, повітряне, зовсім не схоже на звук органів ХХ століття: експресивний, ефектний, навіть кілька перенасичений.

Так що музика, написана Бахом, у виконанні сучасних органів просто не зможе звучати так, як задумував її композитор. Тому для запису альбому з «Мелодією» ми повинні були знайти особливий інструмент, який би відтворював хоча б приблизні канони органостроения XVIII століття, - і знайшли його в петербурзькій лютеранської церкви Святої Марії.

Орган в петербурзькій лютеранської церкви святої Марії. Фотографія: Костянтин Грешневиков

Фотографія: Костянтин Грешневиков

Орган в петербурзькій лютеранської церкви святої Марії. Фотографія: Костянтин Грешневиков

Фотографія: Костянтин Грешневиков

Орган в петербурзькій лютеранської церкви святої Марії. Фотографія: Костянтин Грешневиков

У Росії є й інші, не менш дивовижні органи, ніж цей орган Мартті Портон. У тому ж Санкт-Петербурзі любителям органної музики варто прийти в Таврійську капелу, де знаходиться орган, побудований за старовинними принципам органостроения, але у французькій барокової стилістиці. Більш сучасний орган, що зберіг, втім, голоси і фарби інструменту XIX століття, знаходиться Державної академічної капели Санкт-Петербурга.

Мабуть, головним органом Росії можна назвати орган Великого залу Московської консерваторії . Його побудував в 1899 році Арістід Кавайе-Коль, який зробив революцію в органобудуванні і відкриттями і напрацюваннями якого користуються і сучасні майстри.

В Москві , А саме в Светлановском залі Московського міжнародного будинку музики , Знаходиться і найбільший орган Росії. Цей сучасний інструмент побудований за останнім словом техніки і дозволяє виконувати практично що завгодно - від старовинної музики до ультрасучасних композицій, які потребують хорошого технічного підмоги.

Прекрасний орган є і в Казані - в консерваторії. Це чудовий інструмент голландської фірми Flentrop, який відтворює французьку «романтичну» техніку будови органа. Цікавий випадок стався з органом Челябінської філармонії. Його перенесли з будівлі, яке повернули Православної церкви, в кінотеатр «Батьківщина», для чого останній спеціально перебудували: там підняли стелю, покрили стіни спеціальним звукоотражательнимі матеріалами, створили нішу. Сьогодні в Росії майже щороку будується новий орган, і це чудово - адже з розвитком технологій і інструментів розвивається і сама музика ».

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация