День весняного і осіннього рівнодення

День весняного і осіннього рівнодення

День весняного рівнодення (Весняне рівнодення) - одне з унікальних явищ природи, суть якого, кажучи науковою мовою, зводиться до того, що «в момент рівнодення центр Сонця в своєму видимому русі по екліптиці перетинає небесний екватор».

День весняного рівнодення (Весняне рівнодення) - одне з унікальних явищ природи, суть якого, кажучи науковою мовою, зводиться до того, що «в момент рівнодення центр Сонця в своєму видимому русі по екліптиці перетинає небесний екватор»


У цей день Земля, обертаючись навколо своєї уявної осі, що проходить через полюси, одночасно рухаючись навколо Сонця, знаходиться в такому положенні по відношенню до світила, що сонячні промені, що несуть теплову енергію, падають прямовисно на екватор. Сонце переходить з південної півкулі в північну, і в ці дні у всіх країнах день майже рівний ночі.

Розрізняють весняне й осіннє рівнодення. За всесвітнім часом (в інших часових поясах ці дати можуть відрізнятися на добу) в північній півкулі весняне рівнодення відбувається 20 березня, коли Сонце переходить з південної півкулі в північну, а осіннє рівнодення відбувається 22 або 23 вересня (в 2019 році - 23 вересня), коли Сонце переходить з північної півкулі в південну. У південній півкулі - навпаки, березневе рівнодення вважається осіннім, а вересневе - весняним.


Весняне і осіннє рівнодення вважаються астрономічним початком відповідних пір року. Проміжок часу між двома однойменними рівноденнями називають тропічним роком. Цей рік сьогодні і прийнятий для вимірювання часу. У тропічному році приблизно 365,2422 сонячних діб. Ось через це «приблизно» рівнодення щороку припадає на різний час доби, щороку просуваючись вперед приблизно на 6 годин.

У День весняного рівнодення у багатьох народів і народностей Землі починається Новий рік: Іран, Афганістан, Таджикистан, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан - майже всі країни Великого шовкового шляху пов'язують початок нового року з цим явищем природи.

Про дні весняного рівнодення прекрасно знали ще стародавні вчені Китаю, Індії, Єгипту. У давнину день весняного рівнодення вважався великим святом.

В релігії в давні часи дню весняного рівнодення теж відводилося важливе значення. Дата свята Пасхи, яка відзначається щороку в різний час, відраховується від дня весняного рівнодення наступним чином: 21 березня - перший повний місяць - першу неділю, яке і вважалося святковим днем.

Багато народів зберегли день весняного рівнодення як свято в календарі. Наприклад, на фарсі він називається Навруз , Що означає «новий день». Йдучи своїм корінням в традиції стародавніх землеробів Близького Сходу і Центральної Азії, свято стало невід'ємною частиною культури багатьох народів, які сповідують іслам.

У СНД день рівнодення як національне свято відзначають татари, казахи, башкири, киргизи, таджики, узбеки і представники багатьох інших народів. У ряді країн Навруз оголошений державним святом, а 21 березня - вихідним днем.


У цей день світло і темрява розділяються порівну. У давні часи, коли не було календарів, весну визначали за сонцем. Вважалося, що саме з цього дня починаються оновлення в природі: перший весняний грім, набухання бруньок на деревах, буйне проростання зелені.

День весняного рівнодення особливо шанувався і в язичницької віри. Вважалося, що в цей день в річному круговороті Весна, що уособлює собою пожвавлення і відродження природи, приходить на зміну Зимі.

Коли Сонце переходить з північної півкулі в південну, настає осіннє рівнодення.

Коли Сонце переходить з північної півкулі в південну, настає осіннє рівнодення


Говорячи про дати рівнодення, слід розрізняти дату за всесвітнім часом і дату для конкретного часового поясу:

якщо рівнодення настав до 12:00 за всесвітнім часом, в деяких країнах, розташованих на захід від нульового меридіана, може ще не наступити цей день і за місцевим часом там буде вважатися наступ рівнодення на 1 день раніше;

якщо рівнодення настав пізніше 12:00 за всесвітнім часом, то в деяких країнах, розташованих на схід від нульового меридіана, можуть вже наступити наступну добу і дата рівнодення буде на 1 більше.

якщо рівнодення настав пізніше 12:00 за всесвітнім часом, то в деяких країнах, розташованих на схід від нульового меридіана, можуть вже наступити наступну добу і дата рівнодення буде на 1 більше


За задумом творців Григоріанського календаря «офіційної» датою весняного рівнодення вважається 21 березня (буквально «12 день до квітневих календ») бо така дата весняного рівнодення була за часів Нікейського собору.

Останній раз в цьому столітті весняне рівнодення випадало на 21 березня в 2007 році і далі в ХХI столітті буде випадати на 20 березня або навіть на 19 березня.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация