ДЕРЖАВА Платона: біографія, твори, філософія Платона, платонівська Академія, ідеальну державу

  1. ДЕРЖАВА Платона: біографія, твори, філософія Платона, платонівська Академія, ідеальну державу
  2. ДЕРЖАВА Платона: біографія, твори, філософія Платона, платонівська Академія, ідеальну державу
  3. ДЕРЖАВА Платона: біографія, твори, філософія Платона, платонівська Академія, ідеальну державу

ДЕРЖАВА Платона: біографія, твори, філософія Платона, платонівська Академія, ідеальну державу




Платон - давньогрецький філософ, класик філософської традиції. Вчення Платона пронизує не тільки світову філософію, а й світову культуру.
Одна з основних тем вчення Платона - справедливе (ідеальне) держава. Вона зазнавала змін від моменту несправедливого засудження Сократа в Афінах і до кінця життя Платона. Теорія ідеальної держави найбільш повно представлена ​​Платоном у праці "Держава" і розвинена в "Законах".
Переконаний в тому, що гідне життя можна вести тільки в досконалій державі, Платон створює в афінській школі для своїх учнів умови ідеальної держави.
«Справедливість настільки ж зберігає держава, як і людську душу, тому раз неможливо завжди зберігати правильне державний устрій, необхідно побудувати його всередині себе» (Платон)
біографія
Платон народився в Афінах в 428-427 рр. до н.е. Його справжнє ім'я - Арістокл, Платон - псевдонім означає "широкоплечий", який йому дав в юності за його міцну будову учитель боротьби Аристон з Аргоса. Він був сином Аристона, нащадка царя Кодра, і Періктіони, яка вела свій рід від великого законодавця Солона. Грамоті він навчався у Діонісія, про який згадує в своїх "суперників". Відомо також, що він займався боротьбою, живописом, а крім цього складав дифірамби, пісні і трагедії. Згодом схильність до поезії виявилась в художньо обробленій формі його діалогів. Оскільки він був обдарований розумово і фізично, він отримав чудову освіту, наслідком якого було його близьке знайомство з філософськими теоріями того часу. Аристотель повідомляє, що Платон спочатку був учнем Кратила, послідовника Геракліта.
У 20 років Платон зустрів Сократа і залишався з ним до самої смерті свого вчителя - всього 8 років. Згідно аттичної легендою, в ніч перед зустріччю з Платоном Сократ бачив уві сні лебедя в себе на грудях, який високо злетів із дзвінким співом, і після знайомства з Платоном Сократ нібито вигукнув: «Ось мій лебідь!». Цікаво, що в міфології античності лебідь - птах Аполлона, а сучасники порівнювали Платона з Аполлоном як богом гармонії.
Як згадує сам Платон в Сьомому листі, ще молодим він готувався до активної участі в політичному житті свого міста. Несправедливий осуд Сократа викликав у Платона розчарування в політиці Афін і стало поворотним моментом в його житті.
У 28 років, після смерті Сократа, Платон разом з іншими учнями великого філософа залишив Афіни і переїхав в Мегари, де жив один з відомих учнів Сократа - Евклід, В 40 років він відвідав Італію, де познайомився з піфагорійцем Архітом. Раніше він побував в Єгипті і в Кирене, але ці мандрівки він замовчує в своїй автобіографії.
Він знайомиться з Діонісієм, тираном Сіракуз, і мріє втілити в життя свій ідеал правителя-філософа. Однак дуже скоро виникли неприязні стосунки з тираном Діонісієм Старшим, хоча зав'язалась дружба з Діоном, племінником тирана. В Діоні Платон сподівався знайти гідного учня і в майбутньому - філософа на троні. Платон образив правителя своїми міркуваннями про тиранічної влади, сказавши, що не все те добре, що на користь лише тирану, якщо той не відрізняється доброчесністю. За це Платон був проданий в рабство на Егіну, з якого його викупив і звільнив Аннікерид, філософ мегарской школи.
Згодом Платон хотів повернути ці гроші Аннікериду, а коли той відмовився їх взяти, купив на них сад в передмісті Афін, названий на честь місцевого героя Академа Академією. У цьому саду Платон у 387 р до н.е. заснував свою школу, відому платонівську Академію, яка існувала в Афінах 1000 років, аж до 529 року, поки не була закрита імператором Юстиніаном.
Ще двічі він їздив в Сіракузи за наполяганням Діона, сподіваючись здійснити свою мрію про ідеальну державу на землях, які йому обіцяв виділити Діонісій Молодший. І хоча ці спроби ледь не коштували Платону життя, наполегливість його є прикладом високого служіння ідеалу.
У 360 році Платон повернувся до Афін і не розлучався з Академією до своєї смерті, в 347 р до н.е.
Твори
Твори Платона мають форму діалогів або листів. Велике місце в його діалогах займає міф, або міфічний розповідь. Міфологія завжди мала для нього символічний сенс і використовувалася переважно для вираження філософських концепцій.
Твори Платона були впорядковані граматиком Трасілом; вони можуть бути згруповані за дев'ятьма тетралогіями.
1. Євтифрон, Апологія Сократа, Крітон, Федон.
2. Кратил, Теєтет, Софіст, Політик.
3. Парменід, Філеб, Бенкет, Федр
4. Алківіад I, Алківіад II, Гіппарх, Суперники
5. Феаген, Хармид, Лахет, Лісід.
6. Евтидем, Протагор, Горгій, Менон.
7. Гипій Менший, Гіппій Більший, Іон, Мініксен.
8. Клітофонт, Держава, Тімей, Критий.
9. Мінос, Закони, Епіномід, Листи.
Філософія Платона
Про філософію
Філософія для Платона - це не тільки пізнавальний процес, а й прагнення душі до надчуттєвого світу ідей, і тому вона тісно пов'язана з Любов'ю. На думку Платона, не займаються філософією тільки Боги або ті, хто повністю неосвічені люди і самовпевнено вважає, що знає все. І, навпаки, філософією займається тільки той, хто відчуває потребу в знанні і охоплений бажанням пізнати мудрість. Ця напруга, породжене недоліком знання і величезним бажанням його, Платон визначає як Ерос, Любов, прагнення Краси, яку він розумів як порядок і гармонія.
Вчення Платона про ідеї
Вчення про ідеї - центральний елемент філософії Платона. Він трактував ідеї як певні божественні сутності. Вони - вічні, незмінні, не залежні від умов простору і часу. У них узагальнене всекосмічне життя: вони керують Всесвіту. Це архетипи, вічні зразки, за якими з безформної й текучої матерії організується вся множина реальних речей. Ідеї ​​мають своє власне існування в особливому світі, і речі існують лише доти, доки вони відображають ту чи іншу ідею, оскільки та чи інша ідея в них присутня. По відношенню до чуттєвих речей, ідеї є одночасно і їх причинами, і метою, до якої прагнуть істоти чуттєвого світу. При цьому між ідеями існують відносини координації і підпорядкування. Вища ідея - це ідея абсолютного Блага, джерело істини, краси і гармонії.
теорія пізнання
Теорія пізнання Платона будується як теорія спогади, керівним початком при цьому виступає розум або розумна частина душі. За Платоном, душа безсмертна, причому до народження людини вона перебуває в позамежному світі, де вона спостерігає блискучий світ вічних ідей. Тому в земному житті душі людини виявляється можливим осягнення ідей як пригадування про бачене раніше.
«І раз все в природі один одному родинно, а душа все пізнала, ніщо не заважає тому, хто згадав щось одне - люди називають це пізнанням - самому знайти і все інше, якщо тільки він буде мужній і невтомний у пошуках: адже шукати і пізнавати - це якраз і означає пригадувати »(Менон).
Людина отримує істинні знання, коли душа згадує те, що вона вже знає. Знання як пригадування того, що було до народження людини, є у Платона одним із доказів безсмертя душі.
Про душу
Беручи ідею безсмертя душі і розуміючи, що в такому випадку смерть забирає в людини все, крім душі, Платон приводить нас до думки про те, що головною турботою людини в житті має бути турбота про душу. Ця турбота означає очищення душі, вивільнення від чуттєвого в прагненні до з'єднання з духовним - умосяжним світом.
Пояснюючи природу душі, то, яка душа зараз і якою була до свого сходження в світ чуттєвий, Платон символічно ототожнює її з морським божеством Головком, до тіла якого за довгий час перебування в морських глибинах приліпилося багато бруду. Він весь покритий черепашками, водоростями і піском, а тіло його зламане й покалічене хвилями ... Душа перебуває в подібному стані, і вона повинна скинути з себе все зайве - все, що, роблячи її важкою й безформною, не дозволяє їй пізнати себе. Вона потребує очищення від усього, з чим зрослася протягом багатьох перевтілень.
Зовні душа здається однією істотою, але насправді вона є з'єднанням трьох - людини, лева і химери, які міцно зрослися один з одним. Кожній з трьох частин душі властива своя чеснота: розумному початку - мудрість, лютому - хоробрість, а вожделеющему - помірність.
Очищення душі у Платона пов'язане з тілесною і розумової дисципліною, яка внутрішньо трансформує людини, уподібнює її до божества.
«Розсудливість, справедливість, мужність і мудрість є засобами такого очищення» (Федон).
Всі ці переваги є метою філософського пошуку.
Ідеальна держава Платона
Теорія ідеальної держави найповніше представлена ​​Платоном в "Державі" і розвинена в "Законах". Істинне політичне мистецтво є мистецтво спасіння і виховання душі, а тому Платон висуває тезу про збіг істинної філософії з істинною політикою. Тільки якщо політик стає філософом (і навпаки), можна побудувати справжнє держава, заснована на вищій цінності Правди і Блага. Побудувати Місто-Держава означає пізнати до кінця людини і його місце в універсумі.
Держава, за Платоном, як і душа, має трехчастную структуру. Відповідно до основними функціями (управління, захист і виробництво матеріальних благ) населення ділиться на три стани: хлібороби-ремісники, правоохоронці і правителі (мудреці-філософи). Справедливе державний устрій має забезпечити їх гармонійне співіснування. Перше стан утворено з людей, в яких переважає пожадливий початок. Якщо в них переважає чеснота поміркованості, свого роду любов до порядку й дисципліни, то це достойні люди. Другий стан утворено з людей, в яких переважає вольове початок, борг стражника - пильність по відношенню як до внутрішньої, так і до зовнішньої небезпеки. Згідно з Платоном, державою покликані керувати лише аристократи як найкращі і найбільш мудрі граждане..Правітелямі повинні бути ті, хто вміє любити свій Місто більш інших, хто здатний виконати свій обов'язок з найбільшою ретельністю. А найважливіше, якщо вони вміють пізнавати і споглядати Благо, тобто в них переважає раціональний початок і їх можна по праву назвати мудрецями. Отже, досконала держава - це така держава, в першому стані переважає помірність, у другому - мужність і сила, в третьому - мудрість.
Концепція справедливості полягає в тому, що кожен робить те, що йому належить робити; це стосується громадян в Місті і частин душі в душі. Справедливість в зовнішньому світі проявляється тільки тоді, коли вона є в душі. Тому в скоєному Місті має бути досконалим освіту і виховання, причому для кожного стану воно має свої особливості. Велике значення надає Платон вихованню вартою як активної частини населення, з якої виходять правителі. Виховання, гідне правителів, повинно було поєднувати практичні навички з освоєнням філософії. Мета освіти - через пізнання Блага дати приклад, який має наслідувати правитель в своєму прагненні втілювати Благо в своїй державі.
У фіналі IX книги "Держави" говориться, що «не так важливо, як повинно або як може бути» в ідеальній державі, досить вже, якщо хтось один живе за законами цього Міста, тобто за законом Блага, Добра і Справедливості. Адже перш, ніж виникнути в реальності зовні, тобто в історії, платонівська Місто народиться всередині людини.
«... ти говориш про державу, пристрій якого ми тільки що розібрали, тобто про те, яке знаходиться лише в області міркувань, тому що на землі, я думаю, його ніде немає.
- Але можливо, є на небі його зразок, доступний кожному бажаючому; дивлячись на нього людина задумається над тим, як би це влаштувати самого себе. А чи є така держава на землі і чи буде воно - це зовсім неважливо. Людина цей зайнявся б справами такого - і тільки такого - держави »
Повернутися до розділу:

«Новий Акрополь» запрошує на курс лекцій «Студія цілісної людини»

Москва (на Басманний)

Сократ - ключова фігура в філософії. З ним пов'язують народження найбільших філософських шкіл. Метод сократичного діалогу - прекрасний спосіб краще пізнати себе і «народити» свою систему цінностей.




ДЕРЖАВА Платона: біографія, твори, філософія Платона, платонівська Академія, ідеальну державу




Платон - давньогрецький філософ, класик філософської традиції. Вчення Платона пронизує не тільки світову філософію, а й світову культуру.
Одна з основних тем вчення Платона - справедливе (ідеальне) держава. Вона зазнавала змін від моменту несправедливого засудження Сократа в Афінах і до кінця життя Платона. Теорія ідеальної держави найбільш повно представлена ​​Платоном у праці "Держава" і розвинена в "Законах".
Переконаний в тому, що гідне життя можна вести тільки в досконалій державі, Платон створює в афінській школі для своїх учнів умови ідеальної держави.
«Справедливість настільки ж зберігає держава, як і людську душу, тому раз неможливо завжди зберігати правильне державний устрій, необхідно побудувати його всередині себе» (Платон)
біографія
Платон народився в Афінах в 428-427 рр. до н.е. Його справжнє ім'я - Арістокл, Платон - псевдонім означає "широкоплечий", який йому дав в юності за його міцну будову учитель боротьби Аристон з Аргоса. Він був сином Аристона, нащадка царя Кодра, і Періктіони, яка вела свій рід від великого законодавця Солона. Грамоті він навчався у Діонісія, про який згадує в своїх "суперників". Відомо також, що він займався боротьбою, живописом, а крім цього складав дифірамби, пісні і трагедії. Згодом схильність до поезії виявилась в художньо обробленій формі його діалогів. Оскільки він був обдарований розумово і фізично, він отримав чудову освіту, наслідком якого було його близьке знайомство з філософськими теоріями того часу. Аристотель повідомляє, що Платон спочатку був учнем Кратила, послідовника Геракліта.
У 20 років Платон зустрів Сократа і залишався з ним до самої смерті свого вчителя - всього 8 років. Згідно аттичної легендою, в ніч перед зустріччю з Платоном Сократ бачив уві сні лебедя в себе на грудях, який високо злетів із дзвінким співом, і після знайомства з Платоном Сократ нібито вигукнув: «Ось мій лебідь!». Цікаво, що в міфології античності лебідь - птах Аполлона, а сучасники порівнювали Платона з Аполлоном як богом гармонії.
Як згадує сам Платон в Сьомому листі, ще молодим він готувався до активної участі в політичному житті свого міста. Несправедливий осуд Сократа викликав у Платона розчарування в політиці Афін і стало поворотним моментом в його житті.
У 28 років, після смерті Сократа, Платон разом з іншими учнями великого філософа залишив Афіни і переїхав в Мегари, де жив один з відомих учнів Сократа - Евклід, В 40 років він відвідав Італію, де познайомився з піфагорійцем Архітом. Раніше він побував в Єгипті і в Кирене, але ці мандрівки він замовчує в своїй автобіографії.
Він знайомиться з Діонісієм, тираном Сіракуз, і мріє втілити в життя свій ідеал правителя-філософа. Однак дуже скоро виникли неприязні стосунки з тираном Діонісієм Старшим, хоча зав'язалась дружба з Діоном, племінником тирана. В Діоні Платон сподівався знайти гідного учня і в майбутньому - філософа на троні. Платон образив правителя своїми міркуваннями про тиранічної влади, сказавши, що не все те добре, що на користь лише тирану, якщо той не відрізняється доброчесністю. За це Платон був проданий в рабство на Егіну, з якого його викупив і звільнив Аннікерид, філософ мегарской школи.
Згодом Платон хотів повернути ці гроші Аннікериду, а коли той відмовився їх взяти, купив на них сад в передмісті Афін, названий на честь місцевого героя Академа Академією. У цьому саду Платон у 387 р до н.е. заснував свою школу, відому платонівську Академію, яка існувала в Афінах 1000 років, аж до 529 року, поки не була закрита імператором Юстиніаном.
Ще двічі він їздив в Сіракузи за наполяганням Діона, сподіваючись здійснити свою мрію про ідеальну державу на землях, які йому обіцяв виділити Діонісій Молодший. І хоча ці спроби ледь не коштували Платону життя, наполегливість його є прикладом високого служіння ідеалу.
У 360 році Платон повернувся до Афін і не розлучався з Академією до своєї смерті, в 347 р до н.е.
Твори
Твори Платона мають форму діалогів або листів. Велике місце в його діалогах займає міф, або міфічний розповідь. Міфологія завжди мала для нього символічний сенс і використовувалася переважно для вираження філософських концепцій.
Твори Платона були впорядковані граматиком Трасілом; вони можуть бути згруповані за дев'ятьма тетралогіями.
1. Євтифрон, Апологія Сократа, Крітон, Федон.
2. Кратил, Теєтет, Софіст, Політик.
3. Парменід, Філеб, Бенкет, Федр
4. Алківіад I, Алківіад II, Гіппарх, Суперники
5. Феаген, Хармид, Лахет, Лісід.
6. Евтидем, Протагор, Горгій, Менон.
7. Гипій Менший, Гіппій Більший, Іон, Мініксен.
8. Клітофонт, Держава, Тімей, Критий.
9. Мінос, Закони, Епіномід, Листи.
Філософія Платона
Про філософію
Філософія для Платона - це не тільки пізнавальний процес, а й прагнення душі до надчуттєвого світу ідей, і тому вона тісно пов'язана з Любов'ю. На думку Платона, не займаються філософією тільки Боги або ті, хто повністю неосвічені люди і самовпевнено вважає, що знає все. І, навпаки, філософією займається тільки той, хто відчуває потребу в знанні і охоплений бажанням пізнати мудрість. Ця напруга, породжене недоліком знання і величезним бажанням його, Платон визначає як Ерос, Любов, прагнення Краси, яку він розумів як порядок і гармонія.
Вчення Платона про ідеї
Вчення про ідеї - центральний елемент філософії Платона. Він трактував ідеї як певні божественні сутності. Вони - вічні, незмінні, не залежні від умов простору і часу. У них узагальнене всекосмічне життя: вони керують Всесвіту. Це архетипи, вічні зразки, за якими з безформної й текучої матерії організується вся множина реальних речей. Ідеї ​​мають своє власне існування в особливому світі, і речі існують лише доти, доки вони відображають ту чи іншу ідею, оскільки та чи інша ідея в них присутня. По відношенню до чуттєвих речей, ідеї є одночасно і їх причинами, і метою, до якої прагнуть істоти чуттєвого світу. При цьому між ідеями існують відносини координації і підпорядкування. Вища ідея - це ідея абсолютного Блага, джерело істини, краси і гармонії.
теорія пізнання
Теорія пізнання Платона будується як теорія спогади, керівним початком при цьому виступає розум або розумна частина душі. За Платоном, душа безсмертна, причому до народження людини вона перебуває в позамежному світі, де вона спостерігає блискучий світ вічних ідей. Тому в земному житті душі людини виявляється можливим осягнення ідей як пригадування про бачене раніше.
«І раз все в природі один одному родинно, а душа все пізнала, ніщо не заважає тому, хто згадав щось одне - люди називають це пізнанням - самому знайти і все інше, якщо тільки він буде мужній і невтомний у пошуках: адже шукати і пізнавати - це якраз і означає пригадувати »(Менон).
Людина отримує істинні знання, коли душа згадує те, що вона вже знає. Знання як пригадування того, що було до народження людини, є у Платона одним із доказів безсмертя душі.
Про душу
Беручи ідею безсмертя душі і розуміючи, що в такому випадку смерть забирає в людини все, крім душі, Платон приводить нас до думки про те, що головною турботою людини в житті має бути турбота про душу. Ця турбота означає очищення душі, вивільнення від чуттєвого в прагненні до з'єднання з духовним - умосяжним світом.
Пояснюючи природу душі, то, яка душа зараз і якою була до свого сходження в світ чуттєвий, Платон символічно ототожнює її з морським божеством Головком, до тіла якого за довгий час перебування в морських глибинах приліпилося багато бруду. Він весь покритий черепашками, водоростями і піском, а тіло його зламане й покалічене хвилями ... Душа перебуває в подібному стані, і вона повинна скинути з себе все зайве - все, що, роблячи її важкою й безформною, не дозволяє їй пізнати себе. Вона потребує очищення від усього, з чим зрослася протягом багатьох перевтілень.
Зовні душа здається однією істотою, але насправді вона є з'єднанням трьох - людини, лева і химери, які міцно зрослися один з одним. Кожній з трьох частин душі властива своя чеснота: розумному початку - мудрість, лютому - хоробрість, а вожделеющему - помірність.
Очищення душі у Платона пов'язане з тілесною і розумової дисципліною, яка внутрішньо трансформує людини, уподібнює її до божества.
«Розсудливість, справедливість, мужність і мудрість є засобами такого очищення» (Федон).
Всі ці переваги є метою філософського пошуку.
Ідеальна держава Платона
Теорія ідеальної держави найповніше представлена ​​Платоном в "Державі" і розвинена в "Законах". Істинне політичне мистецтво є мистецтво спасіння і виховання душі, а тому Платон висуває тезу про збіг істинної філософії з істинною політикою. Тільки якщо політик стає філософом (і навпаки), можна побудувати справжнє держава, заснована на вищій цінності Правди і Блага. Побудувати Місто-Держава означає пізнати до кінця людини і його місце в універсумі.
Держава, за Платоном, як і душа, має трехчастную структуру. Відповідно до основними функціями (управління, захист і виробництво матеріальних благ) населення ділиться на три стани: хлібороби-ремісники, правоохоронці і правителі (мудреці-філософи). Справедливе державний устрій має забезпечити їх гармонійне співіснування. Перше стан утворено з людей, в яких переважає пожадливий початок. Якщо в них переважає чеснота поміркованості, свого роду любов до порядку й дисципліни, то це достойні люди. Другий стан утворено з людей, в яких переважає вольове початок, борг стражника - пильність по відношенню як до внутрішньої, так і до зовнішньої небезпеки. Згідно з Платоном, державою покликані керувати лише аристократи як найкращі і найбільш мудрі граждане..Правітелямі повинні бути ті, хто вміє любити свій Місто більш інших, хто здатний виконати свій обов'язок з найбільшою ретельністю. А найважливіше, якщо вони вміють пізнавати і споглядати Благо, тобто в них переважає раціональний початок і їх можна по праву назвати мудрецями. Отже, досконала держава - це така держава, в першому стані переважає помірність, у другому - мужність і сила, в третьому - мудрість.
Концепція справедливості полягає в тому, що кожен робить те, що йому належить робити; це стосується громадян в Місті і частин душі в душі. Справедливість в зовнішньому світі проявляється тільки тоді, коли вона є в душі. Тому в скоєному Місті має бути досконалим освіту і виховання, причому для кожного стану воно має свої особливості. Велике значення надає Платон вихованню вартою як активної частини населення, з якої виходять правителі. Виховання, гідне правителів, повинно було поєднувати практичні навички з освоєнням філософії. Мета освіти - через пізнання Блага дати приклад, який має наслідувати правитель в своєму прагненні втілювати Благо в своїй державі.
У фіналі IX книги "Держави" говориться, що «не так важливо, як повинно або як може бути» в ідеальній державі, досить вже, якщо хтось один живе за законами цього Міста, тобто за законом Блага, Добра і Справедливості. Адже перш, ніж виникнути в реальності зовні, тобто в історії, платонівська Місто народиться всередині людини.
«... ти говориш про державу, пристрій якого ми тільки що розібрали, тобто про те, яке знаходиться лише в області міркувань, тому що на землі, я думаю, його ніде немає.
- Але можливо, є на небі його зразок, доступний кожному бажаючому; дивлячись на нього людина задумається над тим, як би це влаштувати самого себе. А чи є така держава на землі і чи буде воно - це зовсім неважливо. Людина цей зайнявся б справами такого - і тільки такого - держави »
Повернутися до розділу:

«Новий Акрополь» запрошує на курс лекцій «Студія цілісної людини»

Москва (на Басманний)

Сократ - ключова фігура в філософії. З ним пов'язують народження найбільших філософських шкіл. Метод сократичного діалогу - прекрасний спосіб краще пізнати себе і «народити» свою систему цінностей.




ДЕРЖАВА Платона: біографія, твори, філософія Платона, платонівська Академія, ідеальну державу




Платон - давньогрецький філософ, класик філософської традиції. Вчення Платона пронизує не тільки світову філософію, а й світову культуру.
Одна з основних тем вчення Платона - справедливе (ідеальне) держава. Вона зазнавала змін від моменту несправедливого засудження Сократа в Афінах і до кінця життя Платона. Теорія ідеальної держави найбільш повно представлена ​​Платоном у праці "Держава" і розвинена в "Законах".
Переконаний в тому, що гідне життя можна вести тільки в досконалій державі, Платон створює в афінській школі для своїх учнів умови ідеальної держави.
«Справедливість настільки ж зберігає держава, як і людську душу, тому раз неможливо завжди зберігати правильне державний устрій, необхідно побудувати його всередині себе» (Платон)
біографія
Платон народився в Афінах в 428-427 рр. до н.е. Його справжнє ім'я - Арістокл, Платон - псевдонім означає "широкоплечий", який йому дав в юності за його міцну будову учитель боротьби Аристон з Аргоса. Він був сином Аристона, нащадка царя Кодра, і Періктіони, яка вела свій рід від великого законодавця Солона. Грамоті він навчався у Діонісія, про який згадує в своїх "суперників". Відомо також, що він займався боротьбою, живописом, а крім цього складав дифірамби, пісні і трагедії. Згодом схильність до поезії виявилась в художньо обробленій формі його діалогів. Оскільки він був обдарований розумово і фізично, він отримав чудову освіту, наслідком якого було його близьке знайомство з філософськими теоріями того часу. Аристотель повідомляє, що Платон спочатку був учнем Кратила, послідовника Геракліта.
У 20 років Платон зустрів Сократа і залишався з ним до самої смерті свого вчителя - всього 8 років. Згідно аттичної легендою, в ніч перед зустріччю з Платоном Сократ бачив уві сні лебедя в себе на грудях, який високо злетів із дзвінким співом, і після знайомства з Платоном Сократ нібито вигукнув: «Ось мій лебідь!». Цікаво, що в міфології античності лебідь - птах Аполлона, а сучасники порівнювали Платона з Аполлоном як богом гармонії.
Як згадує сам Платон в Сьомому листі, ще молодим він готувався до активної участі в політичному житті свого міста. Несправедливий осуд Сократа викликав у Платона розчарування в політиці Афін і стало поворотним моментом в його житті.
У 28 років, після смерті Сократа, Платон разом з іншими учнями великого філософа залишив Афіни і переїхав в Мегари, де жив один з відомих учнів Сократа - Евклід, В 40 років він відвідав Італію, де познайомився з піфагорійцем Архітом. Раніше він побував в Єгипті і в Кирене, але ці мандрівки він замовчує в своїй автобіографії.
Він знайомиться з Діонісієм, тираном Сіракуз, і мріє втілити в життя свій ідеал правителя-філософа. Однак дуже скоро виникли неприязні стосунки з тираном Діонісієм Старшим, хоча зав'язалась дружба з Діоном, племінником тирана. В Діоні Платон сподівався знайти гідного учня і в майбутньому - філософа на троні. Платон образив правителя своїми міркуваннями про тиранічної влади, сказавши, що не все те добре, що на користь лише тирану, якщо той не відрізняється доброчесністю. За це Платон був проданий в рабство на Егіну, з якого його викупив і звільнив Аннікерид, філософ мегарской школи.
Згодом Платон хотів повернути ці гроші Аннікериду, а коли той відмовився їх взяти, купив на них сад в передмісті Афін, названий на честь місцевого героя Академа Академією. У цьому саду Платон у 387 р до н.е. заснував свою школу, відому платонівську Академію, яка існувала в Афінах 1000 років, аж до 529 року, поки не була закрита імператором Юстиніаном.
Ще двічі він їздив в Сіракузи за наполяганням Діона, сподіваючись здійснити свою мрію про ідеальну державу на землях, які йому обіцяв виділити Діонісій Молодший. І хоча ці спроби ледь не коштували Платону життя, наполегливість його є прикладом високого служіння ідеалу.
У 360 році Платон повернувся до Афін і не розлучався з Академією до своєї смерті, в 347 р до н.е.
Твори
Твори Платона мають форму діалогів або листів. Велике місце в його діалогах займає міф, або міфічний розповідь. Міфологія завжди мала для нього символічний сенс і використовувалася переважно для вираження філософських концепцій.
Твори Платона були впорядковані граматиком Трасілом; вони можуть бути згруповані за дев'ятьма тетралогіями.
1. Євтифрон, Апологія Сократа, Крітон, Федон.
2. Кратил, Теєтет, Софіст, Політик.
3. Парменід, Філеб, Бенкет, Федр
4. Алківіад I, Алківіад II, Гіппарх, Суперники
5. Феаген, Хармид, Лахет, Лісід.
6. Евтидем, Протагор, Горгій, Менон.
7. Гипій Менший, Гіппій Більший, Іон, Мініксен.
8. Клітофонт, Держава, Тімей, Критий.
9. Мінос, Закони, Епіномід, Листи.
Філософія Платона
Про філософію
Філософія для Платона - це не тільки пізнавальний процес, а й прагнення душі до надчуттєвого світу ідей, і тому вона тісно пов'язана з Любов'ю. На думку Платона, не займаються філософією тільки Боги або ті, хто повністю неосвічені люди і самовпевнено вважає, що знає все. І, навпаки, філософією займається тільки той, хто відчуває потребу в знанні і охоплений бажанням пізнати мудрість. Ця напруга, породжене недоліком знання і величезним бажанням його, Платон визначає як Ерос, Любов, прагнення Краси, яку він розумів як порядок і гармонія.
Вчення Платона про ідеї
Вчення про ідеї - центральний елемент філософії Платона. Він трактував ідеї як певні божественні сутності. Вони - вічні, незмінні, не залежні від умов простору і часу. У них узагальнене всекосмічне життя: вони керують Всесвіту. Це архетипи, вічні зразки, за якими з безформної й текучої матерії організується вся множина реальних речей. Ідеї ​​мають своє власне існування в особливому світі, і речі існують лише доти, доки вони відображають ту чи іншу ідею, оскільки та чи інша ідея в них присутня. По відношенню до чуттєвих речей, ідеї є одночасно і їх причинами, і метою, до якої прагнуть істоти чуттєвого світу. При цьому між ідеями існують відносини координації і підпорядкування. Вища ідея - це ідея абсолютного Блага, джерело істини, краси і гармонії.
теорія пізнання
Теорія пізнання Платона будується як теорія спогади, керівним початком при цьому виступає розум або розумна частина душі. За Платоном, душа безсмертна, причому до народження людини вона перебуває в позамежному світі, де вона спостерігає блискучий світ вічних ідей. Тому в земному житті душі людини виявляється можливим осягнення ідей як пригадування про бачене раніше.
«І раз все в природі один одному родинно, а душа все пізнала, ніщо не заважає тому, хто згадав щось одне - люди називають це пізнанням - самому знайти і все інше, якщо тільки він буде мужній і невтомний у пошуках: адже шукати і пізнавати - це якраз і означає пригадувати »(Менон).
Людина отримує істинні знання, коли душа згадує те, що вона вже знає. Знання як пригадування того, що було до народження людини, є у Платона одним із доказів безсмертя душі.
Про душу
Беручи ідею безсмертя душі і розуміючи, що в такому випадку смерть забирає в людини все, крім душі, Платон приводить нас до думки про те, що головною турботою людини в житті має бути турбота про душу. Ця турбота означає очищення душі, вивільнення від чуттєвого в прагненні до з'єднання з духовним - умосяжним світом.
Пояснюючи природу душі, то, яка душа зараз і якою була до свого сходження в світ чуттєвий, Платон символічно ототожнює її з морським божеством Головком, до тіла якого за довгий час перебування в морських глибинах приліпилося багато бруду. Він весь покритий черепашками, водоростями і піском, а тіло його зламане й покалічене хвилями ... Душа перебуває в подібному стані, і вона повинна скинути з себе все зайве - все, що, роблячи її важкою й безформною, не дозволяє їй пізнати себе. Вона потребує очищення від усього, з чим зрослася протягом багатьох перевтілень.
Зовні душа здається однією істотою, але насправді вона є з'єднанням трьох - людини, лева і химери, які міцно зрослися один з одним. Кожній з трьох частин душі властива своя чеснота: розумному початку - мудрість, лютому - хоробрість, а вожделеющему - помірність.
Очищення душі у Платона пов'язане з тілесною і розумової дисципліною, яка внутрішньо трансформує людини, уподібнює її до божества.
«Розсудливість, справедливість, мужність і мудрість є засобами такого очищення» (Федон).
Всі ці переваги є метою філософського пошуку.
Ідеальна держава Платона
Теорія ідеальної держави найповніше представлена ​​Платоном в "Державі" і розвинена в "Законах". Істинне політичне мистецтво є мистецтво спасіння і виховання душі, а тому Платон висуває тезу про збіг істинної філософії з істинною політикою. Тільки якщо політик стає філософом (і навпаки), можна побудувати справжнє держава, заснована на вищій цінності Правди і Блага. Побудувати Місто-Держава означає пізнати до кінця людини і його місце в універсумі.
Держава, за Платоном, як і душа, має трехчастную структуру. Відповідно до основними функціями (управління, захист і виробництво матеріальних благ) населення ділиться на три стани: хлібороби-ремісники, правоохоронці і правителі (мудреці-філософи). Справедливе державний устрій має забезпечити їх гармонійне співіснування. Перше стан утворено з людей, в яких переважає пожадливий початок. Якщо в них переважає чеснота поміркованості, свого роду любов до порядку й дисципліни, то це достойні люди. Другий стан утворено з людей, в яких переважає вольове початок, борг стражника - пильність по відношенню як до внутрішньої, так і до зовнішньої небезпеки. Згідно з Платоном, державою покликані керувати лише аристократи як найкращі і найбільш мудрі граждане..Правітелямі повинні бути ті, хто вміє любити свій Місто більш інших, хто здатний виконати свій обов'язок з найбільшою ретельністю. А найважливіше, якщо вони вміють пізнавати і споглядати Благо, тобто в них переважає раціональний початок і їх можна по праву назвати мудрецями. Отже, досконала держава - це така держава, в першому стані переважає помірність, у другому - мужність і сила, в третьому - мудрість.
Концепція справедливості полягає в тому, що кожен робить те, що йому належить робити; це стосується громадян в Місті і частин душі в душі. Справедливість в зовнішньому світі проявляється тільки тоді, коли вона є в душі. Тому в скоєному Місті має бути досконалим освіту і виховання, причому для кожного стану воно має свої особливості. Велике значення надає Платон вихованню вартою як активної частини населення, з якої виходять правителі. Виховання, гідне правителів, повинно було поєднувати практичні навички з освоєнням філософії. Мета освіти - через пізнання Блага дати приклад, який має наслідувати правитель в своєму прагненні втілювати Благо в своїй державі.
У фіналі IX книги "Держави" говориться, що «не так важливо, як повинно або як може бути» в ідеальній державі, досить вже, якщо хтось один живе за законами цього Міста, тобто за законом Блага, Добра і Справедливості. Адже перш, ніж виникнути в реальності зовні, тобто в історії, платонівська Місто народиться всередині людини.
«... ти говориш про державу, пристрій якого ми тільки що розібрали, тобто про те, яке знаходиться лише в області міркувань, тому що на землі, я думаю, його ніде немає.
- Але можливо, є на небі його зразок, доступний кожному бажаючому; дивлячись на нього людина задумається над тим, як би це влаштувати самого себе. А чи є така держава на землі і чи буде воно - це зовсім неважливо. Людина цей зайнявся б справами такого - і тільки такого - держави »
Повернутися до розділу:

«Новий Акрополь» запрошує на курс лекцій «Студія цілісної людини»

Москва (на Басманний)

Сократ - ключова фігура в філософії. З ним пов'язують народження найбільших філософських шкіл. Метод сократичного діалогу - прекрасний спосіб краще пізнати себе і «народити» свою систему цінностей.




Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация