Документи і матеріали


Станом на 1 вересня 1939 р Литва відповідно до конституції 1922 р була парламентською республікою. На практиці після військового перевороту 17 грудня 1926 року в країні було встановлено авторитарний режим професора філософії Литовського університету в Каунасі Антанаса Сметони (Antanas Smetona), який в 1926-м, 1931-м і 1938 рр. був обраний президентом. Він був главою руху «Литовський національний союз» (Lietuvių tautininkų sąjunga). Основними принципами режиму Сметони стали авторитаризм, селянський традиціоналізм, консерватизм і литовський націоналізм.

Антанас Сметона (в центрі) на відкритті скаутського табору. 8 липня 1938 р

Майже всі політичні партії в Литві до 1938 року були заборонені, і перші після перевороту вибори в парламент (Seimas) проводилися в 1936 р за мажоритарним принципом. Єдиними легальними політичними силами в Литві були: Литовський національний союз (на 1938 р налічував 13 000 членів), який намагався адаптувати на литовській грунті доктрини італійського фашизму і німецького нацизму, і право-консервативна Литовська християнсько-демократична партія (Lietuvių krikščionių demokratų partija), яка в 1936 р була заборонена. У 1938 р діяльність всіх політичних партій і організацій, крім комуністичної, була дозволена.

З'їзд «Литовського національного союзу». 1939 р

Режим Сметони крім державного апарату, перш за все силових відомств, спирався на ополченческой формування «Союз стрільців Литви» (Lietuvos šaulių sąjunga), куди в 1940 р входили 60 000 чоловік. Члени Союзу проходили військово-спортивну та ідеологічну підготовку в дусі литовського патріотизму і націоналізму.

Важливе місце у зовнішній політиці Литви займало протидію експансії Польщі, яка, порушивши польсько-литовський договір від 7 жовтня 1920 р окупувала Віленський край з центром у Вільно (Вільнюсі). 1920 - 1938 рр. відзначені прикордонними збройними конфліктами і взаємними ультиматумами. У цей період кордон між Польщею і Литвою була закрита.

У 1923 р за рішенням Ліги націй Литві була передана частина північно-східних земель Східної Пруссії з центром в Мемель (Клайпеді). Це рішення визначило напружені відносини Литви з Німеччиною. У Мемельской області з 1926 р були заборонені німецькі органи місцевого самоврядування, і до 1938 р введено військовий стан.

Відносини Литви з СРСР будувалися на основі мирного договору від 12 липня 1920 р По ньому Радянський Союз визнавав за Литвою Віленський область з центром у Вільно.

Пріоритетними для Литви були відносини з Латвією та Естонією. У 1934 р з ініціативи Литви з цими країнами було укладено тристоронній пакт про співпрацю, порозуміння та взаємної допомоги. Однак наприкінці 1930-х рр. з ростом місцевого націоналізму виникли тертя між Латвією і Литвою, які захищали права відповідно латишів і литовців на суміжних територіях. В результаті виникла ідея взаємного обміну громадянами Латвії литовської національності і громадянами Литви латиської національності, яка не була реалізована.

19 березня 1939 Німеччина направила Литві ультиматум з вимогою повернути Мемельскую область. На наступний день уряд Литви приймає німецькі вимоги.

22 березня між Німеччиною і Литвою був підписаний договір про ненапад.

23 березня німецька військово-морська ескадра встала на рейді Мемеля. Прибулий на міноносці «Леопард» Адольф Гітлер (Adolf Hitler) прийняв парад частин вермахту, що вступили в Мемель.

1 вересня 1939 р Литва оголосила про свій нейтралітет у початку німецько-польській війні.

17 вересня в Литві була оголошена часткова мобілізація, яка зібрала 100 000 військовозобов'язаних.

18 вересня в ході бойових дій проти Польщі радянські війська зайняли Віленський край і місто Вільно.

2 жовтня 1939 р покликані 17 вересня в армію громадяни Литви були демобілізовані.

10 жовтня було підписано договір про передачу Литві міста Вільно і Віленської області і про взаємодопомогу між СРСР і Литвою (терміном на 15 років). Вільнюс був оголошений столицею Литви.

27 жовтня в Вільно увійшла литовська армія.

Парад литовської армії в Вільнюсі. 29 жовтня 1939 р

8 листопада 1939 р Великобританія заявила, що вона і надалі буде вважати Віленський область частиною території Польщі.

Мемельская область: до 1919 р.- територія Німеччини; з січня 1923 року за рішенням Ліги націй - в складі Литви; з березня 1939 році - територія Німеччини.

Сувалкской регіон: заперечувався Литвою у Польщі; з 1939 р - територія Української РСР; в 1941 - 1945 рр. належав Німеччині.

Віленський край: переданий в 1920 р Литві, з 1920-го по 1939 р - територія Польщі; СРСР передав край Литві в жовтні 1939 р

У листопаді 1939 року в Литві розмістилися частини Червоної армії (20 000 осіб).

4 червня 1940 радянські війська почали зосереджуватися біля кордонів з Литвою.

14 червня СРСР направив Литві ультиматум з вимогою змінити уряд і ввести на її територію радянські війська.

15 червня уряд Литви прийняв умови радянського ультиматуму, і Червона армія увійшла в Литву. Президент Антанас Сметона втік до Німеччини, передавши свої повноваження прем'єр-міністру Антанасу Меркіс (Antanas Merkys). У Римі було створено уряд Литви у вигнанні на чолі з послом Литви в Італії стасис Лозорайтіса (Stasys L ozoraitis).

17 липня прем'єр-міністр Литви Антанас Меркіс був заарештований органами НКВС «за антирадянську діяльність» і висланий разом з сім'єю в Саратов. Новим главою уряду став Юстас Палецкіс (Justas Paleckis), який до цього за антифашистську діяльність знаходився в концентраційному таборі.

19 червня в Литві були заборонені всі політичні партії і організації.

14 липня 1940 року відбулись вибори до парламенту Литви, в яких взяло участь 95,51% виборців, 99,19% з яких проголосували за кандидатів «Союзу трудового народу Литви».

Мітинг у Вільнюсі за Радянську владу в Литві. Липень 1940 р

21 липня 1940 р парламент Литви проголосив утворення Литовської РСР (Lietuvos Tarybų Socialistinė Respublika) і звернувся до Верховної Ради СРСР з проханням прийняти її до складу Радянського Союзу.

22 липня вся земля в Литві була оголошена державною власністю.

26 липня прийняті закони про націоналізацію банків і великої промисловості.

У липні 1940 органи НКВС і литовська поліція почала арешти серед представників російської еміграції, насамперед серед колишніх офіцерів.

3 серпня 1940 Верховна Рада СРСР прийняла Литву до складу Радянського Союзу.

5 серпня був створений Державний фонд землі, куди вступили всі земельні надлишки. В руках приватних землевласників тепер не повинно було знаходитися наділу більше ніж 30 гектарів. У той же час 72 465 безземельних і малоземельних селян одержали землі з Фонду.

15 серпня 1940 р першим секретарем ЦК Комуністичної партії Литви обраний Антанас Снечкус (Antanas Sniečkus).

17 серпня частин колишньої литовської армії сформований 29-й Литовський територіальний стрілецький корпус (16 000 чоловік).

2 жовтня 1940 радянське керівництво передає Литовської РСР: курорт Друскенікі (Друскінінкай), Свенцяни (Швенчионис), залізничну станцію Ходутішкі (Адутішкіс) з навколишніми селами, що раніше знаходилися в складі Білоруської РСР.

17 листопада 1940 року в Берліні литовські емігранти на чолі з послом Литви в Німеччині полковником Казіс Шкірпой (Kazys Škirpa) створюють Фронт литовських активістів (Lietuvos Aktyvistų Frontas), який поставив собі за мету повалення радянської влади і відновлення литовської державності.

Казіс Шкірпа

З 10 січня по 25 березня 1941 році з Німеччини (колишньої Мемельской і Сувалкской областей) до Литовської РСР переселилися 21 343 особи, з них 11 995 литовців і 9 228 росіян.

14 - 21 червень 1941 року органами НКВС у внутрішні райони СРСР було депортовано з Литви 17 501 особа з числа «неблагонадійних».

22 червня 1941 в 29-м Литовському територіальному стрілецькому корпусі РККА почалися вбивства командирів (НЕ литовців) і масове дезертирство - з 16 000 с частинами Червоної армії відступили 2000 чоловік. На всій території Литви почалося повстання на чолі з членами Фронту литовських активістів. Повстанці (близько 100 000 чоловік), що сформували загони самооборони, зайняли залишені радянськими військами населені пункти, в тому числі Каунас.

Литовські повстанці. Червень 1941 р

23 червня озброєні формування Фронту литовських активістів, зав'язавши бої з відступаючими частинами Червоної армії, зайняли Вільнюс і оголосили по Каунаська радіо про створення Тимчасового уряду Литви. Прем'єр-міністром нового уряду став викладач Каунаського університету Юозас Амбразявічюс (Juozas Ambrazevičius). На місцях виникли паралельні владні структури - адміністрації Тимчасового уряду Литви та німецькі військові комендатури.

Юозас Амбразявічюс

24 червня німецькі війська увійшли в Каунас і в Вільнюс. Глава Фронту литовських активістів Казіс Шкірпа був заарештований в Берліні гестапо. У той же день литовські повстанці на чолі з членами Фронту литовських активістів влаштували триденний єврейський погром в Каунасі, в результаті якого загинули 4000 чоловік.

26 червня радянські війська залишили Паневежис і були витіснені німецькими військами з території Литви.

29 червня Тимчасовий уряд Литви приймає рішення про створення в литовських містах єврейських гетто.

23 липня 1941 в структурах литовського самоврядування стався військовий переворот, в результаті якого влада в них була захоплена підпільної націоналістичної організацією «Залізний вовк» (Geležinis vilkas) на чолі з майором Іонасом Пірагюсом (Jonas Pyragius). Демократичні діячі в адміністрації і поліції були відтіснені радикальними націоналістами.

Литовські погромники ломами вбивають євреїв в присутності німецьких солдатів.

Молодий литовець над тілами вбитих ним євреїв. Каунас 27 червня 1941 р

28 липня німецькі військові комендатури передали свої повноваження німецької цивільної окупаційної адміністрації.

5 серпня 1941 Тимчасовий уряд Литви було розпущено німецькими окупаційними властями.

13 серпня німецькі влади в Литві засновують єврейську поліцію, яку зобов'язують підтримувати правопорядок на території єврейських гетто.
6 вересня 1941 року створено єврейське гетто у Вільнюсі.

23 вересня радянське командування розформував залишки 29-го Литовського територіального стрілецького корпусу.

У жовтні 1941 р колишні члени Тимчасового уряду Литви сформували підпільну організацію «Литовський фронт» (Lietuvių frontas), яка ставила собі за мету відновлення литовської державності, не вдаючись до збройної боротьби проти Німеччини. До складу Фронту увійшли 10 000 чоловік. Організацію очолив колишній прем'єр-міністр Тимчасового уряду Литви Юозас Амбразявічюс.

ДО 29 жовтня 1941 р німецькі ейнзацгруппи і литовські загони самооборони знищили в Литві 71 105 євреїв.

У листопаді 1941 р загони литовської самооборони були реорганізовані німецькими окупаційними властями в литовську допоміжну поліцію. Всього до 1944 року було сформовано 22 литовських поліцейських батальйону загальною чисельністю в 8000 чоловік. Крім Литви дані батальйони несли охоронну службу і брали участь в антипартизанських і каральних акціях в Ленінградській області, Білорусії, на Україні, в Польщі, Італії, Франції та Югославії, а також використовувалися німецьким командуванням на різних ділянках Східного фронту. Всього ж в 1941 - 1944 рр. в різних литовських поліцейських формуваннях служили 20 000 чоловік.

Огляд 15-го литовського поліцейського батальйону. Вільнюс, 1942 р

17 грудня 1941 році під керівництвом Литовського фронту була створена підпільна Литовська визвольна армія (Lietuvos laisvės armija), яка не робила активних дій проти німецьких властей і вермахту, а поставила своїм завданням зміцнення організації та накопичення сил.

18 грудня в складі Червоної армії почалося формування 16-ї Литовської стрілецької дивізії під командуванням полковника Фелікса Балтушіса (Feliksas Baltušis). К1 січня 1943 року вона налічувала 10 250 солдатів і офіцерів (литовців - 36,3%).

У січні - липні 1942 р в Литву по німецької програмою переселення прибуло 16 300 німецьких колоністів. Всього до 1944 року з Німеччини і Нідерландів на литовську територію переселилося близько 30 000 чоловік.

17 березня 1942 р німецькі власті дозволили сформувати литовські органи самоврядування, які виконували функції місцевого адміністрування, охорони порядку, управління закладами освіти та охорони здоров'я, а також кримінального судочинства.

26 листопада 1942 по постанові Державного комітету оборони СРСР був створений Литовський штаб партизанського руху на чолі з Антанасом Снєчкус. До літа 1944 року в Литві діяло близько 10 000 радянських партизан і підпільників.

У січні 1943 р німецька влада в особі начальника СС і поліції Литви бригаденфюрери Люциана Висоцького (Lucian Wysocki) зробили невдалу спробу організувати з литовських добровольців легіон СС. У відповідь німецькі власті закрили більшість вищих навчальних закладів і провела арешти серед литовської інтелігенції, на яку була покладена відповідальність за зрив мобілізаційних заходів і антигерманскую пропаганду серед молоді.

Литовські поліцейські під час антипартизанської операції. 1944 р

21 лютого 1943 р 16-я Литовська стрілецька дивізія вперше вступила в бій під Орлом.

Солдати 16-й Литовської стрілецької дивізії на привалі. Літо 1944 р


Стефанас Кайрис


Генерал Повилас Плехавічус

У липні 1943 року в зв'язку з провалом мобілізаційної кампанії в Литві німецькі окупаційні власті заборонили в ній діяльність всіх політичних партій.

25 листопада 1943 був сформований Центральний комітет за звільнення Литви (Vyriausiasis Lietuvos išlaisvinimo komitetas), який об'єднав в своєму складі націоналістів, християнських демократів і соціал-демократів і діяв в якості підпільного уряду Литви, орієнтованого на Великобританію і США. Комітет очолив професор Стефанас Кайрис (Steponas Kairys). Центральний комітет за звільнення Литви ставив собі за мету після війни за допомогою США і Великобританії відновити литовську державність.

У лютому 1944 р литовськими органами самоврядування була сформована «Місцева дружина Литви» (Lietuvos Vietinė rinktinė), яка отримала статус союзника вермахту. Її очолив литовський генерал Повилас Плехавічус (Povilas Plechavičius). У корпус з 30 000 литовських добровольців відібрано 12 000.

1 березня 1944 року в Литві оголошено загальну мобілізацію в вермахт. Сформовано будівельні частини (Litauische Bau-Abteilungen), до яких увійшли 3000 литовців.

З 15 березня по 20 вересня 1944 р у допоміжні служби ВВС Німеччини покликані 1012 литовських юнаків.

У квітні 1944 р частині «Місцевої дружини Литви» беруть участь в боях проти партизан Армії Крайової.

Тіла 24 солдатів «Місцевої дружини Литви», загиблих в бою з польськими партизанами у міста Утена. Квітень 1943 р

Командир Армії оборони вітчизни полковник Гельмут Медер

У травні 1944 р «Місцева дружина Литви» була розформована командуванням вермахту в зв'язку з передбачуваною неблагонадійністю її особового складу. Близько 100 солдатів і офіцерів Дружини розстріляні і ще 110 відправлені в концтабір Штутгоф. Генерала Повіласа Плехавічуса уклали в концентраційний табір Куртенгоф (Саласпілс), але потім відпустили і евакуювали в Німеччину. З деяких частин корпусу були сформовані два полки, які увійшли в Армію оборони вітчизни (Tevynes Apsaugos Rinktine) під командуванням полковника вермахту Гельмута Медера (Hellmuth Mäder).

У червні 1944 р гестапо провело арешти членів Центрального комітету за звільнення Литви. Частина керівництва Комітету перемістилася до Німеччини і Фінляндії. Проте, в Литві збереглися основні структури організації, які заздалегідь почали готуватися до партизанської війни проти Радянської влади.

12 липня 1944 радянські війська звільнили Дриссу і Тракай.

13 липня радянські війська, в числі яких знаходилася 16-я Литовська стрілецька дивізія, звільнили Вільнюс.

Вулиці Вільнюса після боїв за його звільнення. 13 липня 1944 р

1 серпня 1944 радянські війська звільнили Каунас.

7 жовтня 1944 радянські війська в бою біля села папілом завдали поразки Армії оборони вітчизни, вцілілі солдати і офіцери якої частиною відступили з вермахтом в Східну Пруссію, частиною приєдналися до загонів «лісових братів» (miško broliai), продовживши збройну боротьбу з Червоною армією на території Литви. Відступили в Східну Пруссію литовці були зараховані до складу німецької армії і поряд з іншими європейськими добровольцями брали участь в обороні Берліна. Ще три литовських поліцейських батальйону були блоковані радянськими військами в Курляндії і разом з німецькими військами чинили збройний опір по травень 1945 р

11 жовтня було відновлено партійні та адміністративні структури Литовської РСР на чолі з першим секретарем ЦК Комуністичної партії Литви Антанасом Снєчкус.

Уряд соціалістичної Латвії. Січень 1945 р

До 22 жовтня Червона армія повністю звільнила територію Литовської РСР від німецьких військ.

Восени 1944 г. «лісові брати» налічували 12 000 чоловік.

З січня 1945 року в Литві активізувалися дії «лісових братів».

Литовські «лісові брати»

На квітень 1945 року в складі Литовської візвольної армії, керованої Центральна комітетом за звільнення Литви, діяло около 30 000 партизан ( «лісові брати»). Протягом 12 років збройної боротьби (1945 - 1956 рр.), Яка прийняла форму громадянської війни, литовські партизани знищили 25 000 чоловік (у тому числі 23 000 литовців). У той же час в боях з радянськими військами і силами держбезпеки СРСР було вбито 20 101 (вік половини з них 16 - 20 років) і захоплено в полон 12 459 литовський партизан.

«Лісові брати», убиті в бою з радянськими солдатами. Литва, 1945 р

Загальні втрати населення Литви за 1940 - 1952 рр. склали 780 922 чоловіки. З них в період німецької окупації - близько 370 000 чоловік, в їх числі близько 220 000 євреїв Литви (96% довоєнного єврейського населення республіки).

Гітлерівська окупація в Литві. Вільнюс, 1966.
Станкерас П. Литовські поліцейські батальйони 1941 - 1945 рр. М., 2009.
Трагедія Литви. М., 2006.


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация