Друга світова очима іноземців

  1. АВТОРИ:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

8 травня 2009, 08:11 Переглядів:

Нас в школі завжди вчили, що в далекому 1945 році гітлерівську Німеччину здолали лише завдяки героїзму і доблесті радянських солдат, а саму війну називали не Другої світової, а Великої Вітчизняної. Однак у війні брали участь не тільки СРСР і Німеччина. Війна почалася, по суті, з нападу Німеччини на Польщу. А з відкриттям Другого фронту вже не залишилося держав, так чи інакше не вплуталися в цю м'ясорубку. У цих країн своє уявлення про війну і її переможців. Німеччині ж, через роки, все так само важко шукати виправдання подіям 40-х років.


Через 64 роки. Країни-учасниці Другої світової вважають, що це вони перемогли і допомогли російським. фото AFP

США. 90-річні американки, сучасниці Другої світової, в будинку для літніх людей у ​​Флориді слухають музику своєї молодості і згадують ті далекі часи. "Вони, які щойно повернулися з фронту, були героями для нас, - згадує Софі Джен, якій в ті роки було близько 20-ти. - Коли американські солдати входили в бар, кожна з нас молилася бути запрошеною на танець". Софі каже, що солдати зарозуміло оглядали юних шанувальниці, що сподобалися манили пальчиками: "Їм важко було відмовити, адже вони врятували весь світ від Гітлера, врятували нас, наших батьків і тоді ще наших ненароджених дітей", - переконує нас Софі. Кореспондент "Сегодня" запитує бабусю: "Софі, але хіба не Радянський Союз і Сталін виграли війну?". Бабулька довго і здивовано дивиться на співрозмовника і питає: "А ти що, комуністка?" "Ні", - відповідаємо. "Ну і добре, а то з ними нам не по дорозі. Цей Сталін, як Гітлер, півсвіту винищив, навіть мої родичі зникли в радянських таборах".

"Хто виграв війну?" - запитуємо ми випускника середньої школи Лео Телліндлера. "Американці і англійці, - трохи подумавши, відповідає він. - Але найстрашніше, що в тій війні загинуло більше 6-ти мільйонів євреїв". "Лео, а що ти пам'ятаєш про участь в цій війні Радянського Союзу?" - допитувався ми. Хлопець довго і напружено думає: "Здається, ми їм допомогли звільнитися від фашистів, але це не точно". "А ти чув про Леніна?" - запитуємо. Лео: "Ні". "А про Сталіна, Хрущова, Горбачова?" Лео: "Ні, не знаю таких".

Викладач соціології одного з американських коледжів Динара зірр здивована знаннями Лео: "Як правило, народжені після перебудови молоді американці взагалі нічого не знають про ті часи. Лео ще молодець, його не можна судити строго, адже після Другої світової Сполучені Штати вели чимало війн, хіба їх все згадаєш? ". - "А вам відомо, хто такий Сталін і яка його роль в історії?". - "Звичайно. Сталін - і тиран, і переможець, але нам, американцям, до цього немає діла, для нас важливіше те, що в результаті війни утворився Ізраїль", - відповідає жінка з явно татарськими корінням ...

Для іммігрантів з СРСР День Перемоги - особливе свято. "Ми зустрінемося з тими, хто залишився, згадаємо бойових товаришів, рідних, - каже ветеран Алекс Клеман, який пройшов усю війну, - нас тепер трохи по всій Флориді: близько 20-ти чоловік залишилося, а було близько трьохсот". "Яка роль американців у Другій світовій?" - запитуємо Алекса. "Ви що, в школі не вчилися? - з докором каже Алекс. - Звичайно, спасибі їм за Другий фронт, допомогли, але якби раніше - було б краще".

НІМЕЧЧИНА. Історія Другої світової війни в німецьких підручниках викладена надто неупереджено, вважають колишні громадяни України, які живуть у ФРН. "Нічого, крім фактів, ніяких емоційних оцінок, що стосуються філософської сутності фашизму. Згадується вчення про перевагу однієї раси над іншою, але важко побачити зв'язок між цим і мільйонами жертв війни", - говорить Майя Ельберт, мешканка Дрездена. За її словами, обставини війни до 80-х років взагалі не відбивалися в підручниках. "Були демонстрації із закликами сказати правду про війну і покаятися", - розповідає вона. Фашизм - до сих пір хвора тема для німців. Будь-анекдот на тему концтаборів або євреїв, який в Києві викликав би сміх, в ФРН викличе тільки гірку усмішку. Німці начебто "забули" про Гітлера і його вченні.

ПОЛЯКИ ЗНАЮТЬ ЛИШЕ Про "Вісла" і пакт

У Польщі ніхто активно не займається переглядом підсумків Другої світової, зміст підручників історії змінилося лише незначно, в основному з них зникли пасажі про провідну роль КПРС і Польської робітничої партії. У підручниках акценти розставили так, що на першому місці виявилася саме доля Польщі, там засуджується пакт Молотова-Ріббентропа, який призвів до поділу країни між Німеччиною і СРСР в 1939 році. Провідна роль Союзу у визволенні Польщі не заперечується, розповів "Сегодня" варшав'янин Ернест Зозунь. В основному переоцінка історичних фактів стосується подій, що відбулися після війни, в тому числі операції "Вісла", переселення поляків з українських територій, виселення німців з Любусского, Дольношленському і Західно-Поморського воєводств. Крім того, фільм Анджея Вайди "Катинь" зробив тему репресій щодо польських офіцерів знову популярною. А репресії ці були не тільки в 1939-му, але і після закінчення Другої світової, коли в Польщі встановлювали радянську владу. Що стосується школярів, то рівень їх обізнаності про події Великої Вітчизняної невисокий. "У підручниках вважали за краще не пояснювати все в деталях. Важко дітям розповісти, наприклад, які мотиви були у Сталіна", - сказав пан Зозунь.

Правнук Сталіна: "Події ВВВ спотворюють навіть на нашій Батьківщині"

Правнук генсекретаря ЦК КПРС Йосипа Сталіна Яків Джугашвілі: "Перегляд підсумків Другої світової - одне з найбільш підлих подій сучасності. Зрозуміло, що оголосивши Сталіна таким же злом, як Гітлер, комунізм таким же злом як фашизм, а, отже, оголосивши СРСР злочинним державою, можна "юридично" визнати недійсними не тільки всі документи військового періоду, а й довоєнні, і в кінцевому підсумку поставити під сумнів саму легітимність існування СРСР. Нагадаю, що розвал СРСР почався з викриття Горбачовим-Яковлєвим ніс уществует в природі "секретного додаткового протоколу" - пакту Ріббентропа-Молотова, де нібито Сталін з Гітлером поділили Європу, після чого Заходу вдалося "юридично" вивести Прибалтійські республіки зі складу СРСР і тим самим почати процес фактичного розвалу Союзу. Минуло 20 років, факт фальсифікації доппротокола доведений, а країни-то немає! Мета, яку переслідував Захід, досягнута.

Спотворення подій ВВВ спостерігається навіть на батьківщині Сталіна. Грузинський політичний офіціоз і шакалящіе біля них молоді ідеологи Нової Грузії є гідними продовжувачами справи Горбачова-Яковлєва-Геббельса. Що стосується людей старшого віку, які мають хоч якийсь багаж знань, то вони, звичайно, більш адекватно, і вважають перемогу у ВВВ насамперед перемогою соціалістичної системи над капіталістичною, бо перемога у війні була б неможлива без економічної могутності. Є ще одна категорія людей - молодь до 25 років. Це та частина населення, яка буде визначати майбутнє Грузії. По-русски вони вже не говорять, англійською володіють погано, а отже офіційна пропаганда, користуючись їх обмеженістю, з легкістю опановує їх незміцнілими умами. Чути докори з приводу "неактивній" реакції сім'ї Сталіна на те, що відбувається. Хочу нагадати, що з восьми його онуків тільки Євген Якович Джугашвілі, полковник ЗС СРСР у відставці, військовий історик і мій батько, виступав з публічним захистом Сталіна з моменту початку антисталінській вакханалії, в той час як інші родичі вважали за краще промовчати. Я б вважав за справедливим подібний докір на нашу адресу, якби наша сім'я мала такий же вільний доступ до ЗМІ, який є у "жертв" сталінізму. Повідомляю, ЗМІ як РФ, так і Грузії не балують нас своєю увагою, а якщо іноді й "зглянулися" до бесіди з нами, то кінцевий їх продукт тільки шкодить пам'яті Сталіну і велику перемогу радянського народу над фашизмом. Тому, розраховувати доводиться в основному на інтернет, де я в міру своїх можливостей без посередників маю можливість спілкуватися з людьми, розповідати про прадіда, про СРСР, нашої історії в цілому, в тому числі і про перемогу у ВВВ ".

ПОГЛЯД НА ВІЙНУ

ЯПОНІЯ

У підручнику злочину японців називали звільненням Азії від Заходу, але після скандалу в 2005-му формулювання прибрали. Як і відомості про китайських рабинь, яких забирали японські солдати під час війни.

БРИТАНІЯ

Тут спираються на книгу Черчілля "Друга світова війна", в якій Великобританії відводиться провідна роль рятівниці людства. Переломним моментом називають бій ... в Африці, де британці здолали корпус Роммеля.

ФІНЛЯНДІЯ

У 2008 році місцеві історики визнали, що Фінляндія воювала в 1941-1944 рр. проти СРСР не окремо від Гітлера, як до сих пір стверджувалося, а фіни вели війну на боці нацистської Німеччини.

ІТАЛІЯ

Школярі та студенти ділять учасників на "хороших" (союзники, СРСР) і "поганих" (Німеччина, сама Італія). "Політики хотіли сісти в поїзд переможців, а в підсумку заїхали в чистилище", - говорить 19-річний студент Луїджі.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Друга світова очима іноземців". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОРИ:

Грей Джулія, Ірина Ковальчук

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Кореспондент "Сегодня" запитує бабусю: "Софі, але хіба не Радянський Союз і Сталін виграли війну?
Бабулька довго і здивовано дивиться на співрозмовника і питає: "А ти що, комуністка?
Quot;Хто виграв війну?
Quot;Лео, а що ти пам'ятаєш про участь в цій війні Радянського Союзу?
Quot;А ти чув про Леніна?
Quot;А про Сталіна, Хрущова, Горбачова?
Лео ще молодець, його не можна судити строго, адже після Другої світової Сполучені Штати вели чимало війн, хіба їх все згадаєш?
Quot;А вам відомо, хто такий Сталін і яка його роль в історії?
Quot;Яка роль американців у Другій світовій?
Quot;Ви що, в школі не вчилися?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация