Дудук: історія, відео, цікаві факти

Музичний інструмент: Дудук

Вірменія - дивовижна стародавня країна. Кому пощастило побувати там хоч один раз, вражень і приємних спогадів залишиться на все життя. Вірменія славиться надзвичайної краси пейзажної природою з гірськими вершинами Арарату, добрими людьми, національною кухнею, найсмачнішими в світі абрикосами і цікавими традиціями. Але є ще одна визначна пам'ятка, до якої вірменський народ ставиться з особливим трепетом, його гордість - етнічний музичний інструмент - дудук. Його називають інструментом з душею абрикосового дерева. Культурне життя Вірменії і дудук невіддільні одна від одної, він відображає суспільну ідентичність, властиву колоритному і різноманітному вірменському народу. Вірмени запевняють, що дудук висловлює все душевні тонкощі і переживання, біль їхніх сердець. Всі важливі події в житті народу: весілля, похорон, різні урочистості та державні свята супроводжуються схожим на молитву звуком цього унікального інструменту.

Історію дудука і безліч цікавих фактів про це музичному інструменті читайте на нашій сторінці.

звук

Слухаючи дудук неможливо залишатися байдужим до його м'якому і теплому, схожим на людський голос, оксамитовому виразному звучанню. Відрізняється ліричної емоційністю тембр інструменту здатний передавати тонкі душевні переживання і відтінки людської скорботи.

Відрізняється ліричної емоційністю тембр інструменту здатний передавати тонкі душевні переживання і відтінки людської скорботи

Для більш яскравого виконання музики на дудук характерно парне виконання двома музикантами: один виконує основну тему, а інший, якого називають дам або дамкаш, створює безперервне фонове звучання. Саме в подібному виконанні музика несе відчуття умиротворення, високої духовності і дає можливість відчути подих часу.

Вельми невеликий діапазон дудука становить трохи більше октави. При діатонічному ладі інструменту, але при неповному перекритті звукових отворів на ньому допустимо витяг хроматичних звуків. Тому на дудук можливо виконати музику, написану в різних тональностях.

Звук дудука з'являється в результаті вібрації тростинного язичка і коливання в інструменті повітряного струменя, що створює виконавцем.

фото:

фото:

Цікаві факти

  • Дудук на сьогоднішній день має три назви: ціранапох (в перекладі з вірменського «абрикосова труба» або «душа абрикосового дерева»), дудук (назва перейшла від турків трохи більше 100 років тому) і вірменський кларнет.
  • У багатьох народів є інструменти за своєю будовою нагадують дудук. Македонський, сербський, болгарський, хорватський кував; грузинський дудуки; дагестанський, азербайджанський, іранський балабан; китайський Гуань; японський хічірікі; корейський пири; російська, українська і білоруська дудка; молдавська, румунська, узбецький, таджицький най; турецька мей - це лише невеликий перелік інструментів, які по конструкції схожі на дудук.
  • Дудукіст - так називається музикант-виконавець на дудук.
  • Майстри, що виготовляють дудук, щоб домогтися гарного звуку дуже багато експериментували з матеріалом, застосовуючи різні сорти дерев і навіть кришталь.
  • У Вірменії дудук виготовляється з абрикосових дерев, які ростуть в цій країні, і на переконання її жителів символізують силу духу і вірну довгу любов.
  • Видатний вірменський композитор А. Хачатурян говорив, що з інструментів один лише дудук може змусити його плакати.
  • У Вірменії дудук є дуже відомим і улюбленим інструментом, а виконавці на ньому дуже шановані і шановані. Однак це було не завжди, в минулому дудукістов вважали несерйозними і неспроможними людьми, презирливо називаючи «зурначі». У сім'ях навіть відмовляли їм у сватанні своїх дочок.
  • Варпет - це слово в Вірменії означає не просто великий майстер, а творець. Великим Варпет і королем дудука вірмени досі називають Ваче Овсепяна.
  • У Вірменії існують унікальний ансамбль, в якому виконавці грають тільки на вірменських дудук. Даний музичний колектив має відповідну назву - «Дудукнер». Загальний діапазон ансамблю, що становить три октави, дозволяє виконувати музику різних музичних напрямків, від класики до джазу.
  • Кінорежисери з Голлівуду з великим інтересом ставляться до животрепетного голосу дудука, включаючи його звук в музичний супровід своїх фільмів. «Гладіатор», «Остання спокуса Христа», «Мюнхен», «Страсті Христові», «Код да Вінчі», «Попіл і сніг», «Онєгін», «Сіріана», «Ворон», «Олександр», «Халк» , «Зена - королева воїнів», «Арарат», «Гра престолів» - це лише невеликий перелік з 60 відомих кінофільмів, саунтрек яких прикрашені звуком дудука.
  • Міжнародна організація ЮНЕСКО в 2005 році визнало музику, виконувану на вірменському дудук, шедевром нематеріальної культурної спадщини людства.

Міжнародна організація ЮНЕСКО в 2005 році визнало музику, виконувану на вірменському дудук, шедевром нематеріальної культурної спадщини людства

  • У лютому 2015 року з оригінальною задумкою режисера-постановника А. Тітель в Музичному театрі ім. Станіславського і Немировича-Данченка на прем'єрі опери " Хованщина "Дудук вперше в складі ансамблю вірменських народних інструментів пролунав в російській опері.
  • У Москві в 2006 році в Шеміловском провулку був встановлений пам'ятник вірменському дудук. Пам'ятник, який символізує нерозривність поколінь і вірність національним традиціям, називається «Пісня Батьківщини».

конструкція

Дудук, будучи язичковим дерев'яних духових інструментів, за час своєї багатовікової історії практично не змінив свою зовнішню форму. Його вельми простий пристрій включає в себе трубку і тростину, яка була подвійною язичок.

  • На трубці, що має циліндричну форму, довжина якої варіюється від 28 до 40 см (28, 33, 40), розташовуються звукові отвори: 7, іноді 8, на передній і 1 або 2 на зворотному боці. Як матеріал для виготовлення трубки традиційно застосовується особливий сорт абрикосового дерева, що росте тільки в Вірменії. Вважається, що саме його деревина має особливі резонуючі властивості, які надають звучанню інструменту такий душевний і емоційний звук.
  • Палиця, довжина якої становить від 9 до 14 см, зазвичай має ковпачок, а також вона забезпечена регулятором тону, який дає можливість підлаштовувати звук інструменту.

різновиди

Сімейство дудука можна умовно розділити на солирующие і ансамблеві інструменти.Солірующіе розрізняються між собою розмірами і ладом.

  • Дудук в ладі G. Діапазон - мі малої октави - ля першої октави Довжина - 38 см. Має найнижчий звук. Тембр оксамитовий, але пронизливий.
  • Дудук в ладі A. Діапазон - фа-дієз малої октави - сі першої октави. Довжина - 36 см. Найпоширеніший інструмент.
  • Дудук в ладі B. Діапазон - сіль малої октави - до першої октави. Довжина - 34 см. Також дуже поширений.
  • Дудук в ладі H. Діапазон - сіль-дієз малої октави - до-дієз другої октави. Довжина - 33 см. Забарвлення звучання світлий і яскравий. Застосовується у виконанні танцювальних мелодій.
  • Дудук в ладі C. Діапазон - ля малої октави - ре другої октави. Довжина - 30 см. Звучить яскраво, високо і пронизливо. Використовується в ансамблях як виконуючий соло і акомпанує інструмент.
  • Дудук в ладі D. Діапазон - сі-бемоль малої октави - ре-дієз другої октави. Довжина - 29 см. Звук світлий і чистий. Досить часто застосовується в якості і соло і акомпанує інструменту.

До ансамблевим інструментів відносяться дудук-тенор, дудук-баритон і дудук-бас. Їх сконструювали порівняно недавно для створення унікального ансамблю, який складається з інструментів тільки цього виду.

застосування

Дудук за всю свою багатовікову історію став невід'ємною частиною культури Вірменії. Всі життєво важливі події жителів країни супроводжуються звуком цього унікального інструменту. Його тихий філософський плач супроводжує людину в «останню путь». Він емоційно співає на різних святах: весіллях, днях народженнях, державних урочистостях. Крім цього, залучаючи звучанням виконавців в різних сучасних музичних жанрах, на сьогоднішній день спектр його застосування досить великий. Крім участі в народних ансамблях голос дудука дуже часто прикрашає своїм тембральним забарвленням саундтреки до різних кінофільмів, а також композиції в таких музичних напрямках, як джаз , Рок, блюз, поп музика, рок н ролл і класична музика .

Репертуар для дудука через невеликого діапазону вельми обмежений і в основному базується на народній вірменської музиці. Останнім часом, з появою нових різновидів інструменту таких як дудук-тенор, дудук-баритон і дудук-бас, діапазон його звучання значно розширився. У ансамблевого виконання на цих інструментах стало можливим почути твори класичної музики І.С. Баха , В.А. Моцарта , С. Рахманінова , Д. Гершвіна, а також вірменських композиторів А. Хачатуряна , А. Спендиарова, Комитаса, Г. Нарекаці, Н. Шноралі, М. Екмалян.

виконавці

виконавці

У Вірменії вважають, що по справжньому красиво грати на дудук можуть тільки музиканти, які мають в роду вірменське коріння, так як це у них закладено генетично.

Одним з найбільших дудукістов XX століття, якого ніхто не міг перевершити в віртуозності гри на інструменті, донині вважається Ваче Овсепян.

У нинішній час видатним виконавцем, добре відомим в усьому світі і багато зробив для популяризації інструменту і його міжнародного визнання, є Дживан Гаспарян. Його концерти, що проходять в кращих концертних залах, розписані на багато місяців вперед.

Особливо слід відзначити внесок в розвиток інструменту обдарованого музиканта-виконавця, педагога Георгія Минасова. Розширивши діапазон і виконавські можливості інструменту, він створив унікальний в своєму роді ансамбль дудукістов.

Серед талановитих виконавців, які в нинішній час гідно представляють дудук на концертних сценах і захоплюють слухачів звучанням унікального інструменту, хочеться відзначити О. Касьяна, Г. Малхасян, Л. Гарібяна, С. Карапетяна, Г. Дабагян, А. Мартиросяна, К. Сейранян , О. Казаряна, Н. Барсегяна, Р. Мкртчяна, А. Аведікян, Аргишти.

Споконвіку дудук в Вірменії вважався виключно чоловічим інструментом. Однак першою жінкою - дудукісткой, яка порушила цей стереотип, стала лауреат Всесоюзного музичного фестивалю Армине Симонян.

Історія

Коли з'явився дудук і хто першим вирізав інструмент з абрикосового дерева, зараз точно сказати ніхто не може. Але те, що він існує з давніх часів, з цим ніхто не сперечається. Ще в древніх рукописах держави Урарту, що був в третьому тисячолітті до нашої ери на території, яка зараз частково належить Вірменії, історики знайшли відомості про інструмент надзвичайно схожим на дудук. Потім інструмент знову побічно згадується в старовинних джерелах першого тисячоліття до Різдва Христового, часів царювання імператора Тиграна Великого. І лише вірменський історик Мовсес Хоренаци, що жив в V столітті нашої ери, дає більш достовірні відомості про інструмент, називаючи його «ціранапохом», тобто трубкою з абрикосового дерева.

А ось завдяки що дійшли до нас в старовинних рукописах Середніх століть ми дізнаємося, що дудук був вельми популярним інструментом не тільки на території Вірменії, а й в країнах Близького Сходу, в Криму та на Балканах.

За роки свого довгого існування дудук фактично не змінився, але в Вірменії з давніх часів існує повір'я, що інструмент буде звучати тільки тоді, якщо він буде зроблений самим музикантом, щоб дудук і душа виконавця могли злитися в одне ціле. В даний час цієї традиції вже ніхто не дотримується, і виготовленням інструментів займаються умільці, які знають потаємні секрети цієї тонкої справи.

Одним з ініціаторів вдосконалення дудука, який тисячоліттями залишався незмінним, є ентузіаст і обдарований Музикаєв-виконавець Георгій Мінасов. У співдружності з талановитим майстром музичних інструментів Сергієм Аванесова ними був створений комплект інструментів: дудук-тенор, дудук-баритон і дудук-бас. Сумарний діапазон інструментів тепер став складати три октави і дозволив виконавцям значно розширити репертуар.

Дудук - це найдавніший інструмент, завжди користувався повагою і любов'ю. Виконавське мистецтво на ньому процвітає і привертає до себе все більшу кількість музикантів і просто любителів музики. Дудук своїм пристрасним і глибоким голосом, доходить до кожного серця в незалежності від національності і віросповідання, тим самим підкоряючи міста і країни.

Сподобалася сторінка? Поділіться з друзями:

Відео: слухати дудук

Сподобалася сторінка?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация