Два види брехні, а третя - на «закуску»

  1. Престиж професії - понад усе
  2. Випив горілки і обдурив
  3. Серпентарій нікому не потрібен
  4. Аналітика без кордонів
  5. Довідка «2000»
  6. ДОШКА ПОШАНИ
  7. Олександр Цивінський
  8. Руслан ЗУБАНОВ
  9. Володимир КУЗЬМЕНКО
  10. Олександр Мотл
  11. Віталій ШАПОВАЛОВ
  12. Ігор Усик
  13. Олег РИБАЛЬЧЕНКО

Один з експертів-поліграфологів розповів про показовому випадку зі своєї практики

Один з експертів-поліграфологів розповів про показовому випадку зі своєї практики.

Чоловіка звинуватили у вбивстві, і він два роки просидів у СІЗО, поки тривало досудове і судове слідство. В основу звинувачення лягли свідчення його співмешканки, яка розповіла, що в квартиру зайшов колишній коханець, і між ним і її нинішнім кавалером зав'язалася бійка. Перший бойфренд був повалений і втратив свідомість. Вона допомогла другого винести його на вулицю і занурити в багажник авто. Повернувся співмешканець один і на питання, що він зробив з людиною, відповів, щоб вона мовчала, інакше її чекає та ж доля. Мертве тіло виявили в ставку з прив'язаним до ноги шлакоблоком.

Підсудний стверджував, що невинний, і кілька разів просив призначити йому тест на поліграфі. Нарешті суддя дав згоду, і на судове засідання був запрошений експерт-поліграфолог. Згідно з процедурою він розповів учасникам процесу, що собою являє перевірка, після чого свідок, що не пропустила жодного засідання, встала і сказала, що хоче змінити свідчення. Вона заявила, що домовилася про підсудного, а насправді той злочину не скоював. Прокурор спочатку втратив дар мови, а потім пригрозив порушити проти неї кримінальну справу за лжесвідчення.

На питання судді, чому вона тільки зараз заявила про це, жінка простодушно відповіла: «Ви ж і мені призначите експертизу». Дослідження на поліграфі показали, що чоловік нікого не бив, чи не вивозив і не топив, а свідок не бачила бійки і не допомагала виносити тіло. В результаті обвинуваченого звільнили з-під варти і направили справу на нове розслідування.

Найскладнішими для розкриття є кримінальні справи, пов'язані з педофілією, і часто без детектора брехні в таких випадках не обійтися. Яскравий приклад - відомий випадок, коли 9-річний хлопчик звинуватив в згвалтуванні свого батька і шкільного вчителя. Причому наводив такі подробиці, що не повірити йому було неможливо. Справа потрапила на контроль в ГПУ, в Адміністрацію Президента, головне слідче управління МВС. І тільки завдяки тестам на поліграфі було встановлено, що до зґвалтування дитини обидва обвинувачених не мають відношення, і зробили це його старші приятелі. В результаті кримінальну справу проти батька і вчителя була закрита в зв'язку з відсутністю складу злочину.

Престиж професії - понад усе

Поліграфолог - наймолодша і рідкісна в нашій країні професія, що, втім, не дивно: перший детектор брехні з'явився у нас в 1995 р Доставили його з США під великим секретом, причому валізу, в якому знаходився цінний прилад, був пристебнутий наручниками до руки кур'єра .

Через два роки поліграфи з'явилися в управліннях по боротьбі з оргзлочинністю МВС, після чого крива розкриття тяжких злочинів поповзла вгору. У деяких відділах навіть зобов'язали використовувати новинку під час розкриття вбивств по гарячих слідах і піддавали стягненням за ігнорування розпорядження.

На питання, скільки сьогодні налічується фахівців, які вміють проводити дослідження, в громадській організації «Колегія поліграфологів України» відповіли, що таких небагато. У відомчих структурах - від 80 до 100 осіб (МВС і СБУ), а що стосується комерційних, то найбільше їх в «ПриватБанку» (майже в кожній області країни по 2-3 експерти). Пов'язано це з тим, що витрати на утримання власних експертів непорівнянні з втратами від злочинів співробітників.

Число поліграфологів-підприємців і тих, хто працює в приватних фірмах, не перевищує 30. Пояснюється це тим, що в регіонах попит на їхні послуги невисокий, а покупка приладу і навчання обходяться як мінімум в $ 7 тис. В результаті більш полсуотні з них в різний час взагалі пішли з професії. Продовжують працювати тільки ті, хто за рік-півтора домігся визнання і обзавівся постійними клієнтами.

Колегія була офіційно зареєстрована Лише 7 жовтня 2013 р Незважаючи на свою молодість, вона вже встигла провести кілька серйозних заходів. Наприклад, організувала першу в нашій країні конференцію, присвячену судову експертизу із застосуванням поліграфа, на якій були присутні юристи, адвокати, науковці та поліграфологи різних відомств. У нинішньому році у Верховному Суді проводилися курси підвищення кваліфікації, на яких були присутні 30 суддів і їх помічників. Члени колегії спільно з авторитетними вченими з університетів ім. Шевченко і їм. Драгоманова прочитали тим курс лекцій про психологічні експертизи за допомогою детектора брехні.

Сьогодні в колегію входять 16 осіб, а своїм головним завданням вони вважають підвищення престижу професії. Адже коли люди стикаються або з погано навченими фахівцями, або з тими, хто зайнявся цією справою виключно заради грошей, то результат бентежить і викликає недовіру. Клієнти резонно сумніваються у висновках дослідження і повторно звертаються вже до більш підготовленим фахівцям.

Члени колегії також вважають, що їх організація - це і обмін досвідом, і професійний діалог з колегами з державних і комерційних структур. Це також внесення пропозицій щодо вдосконалення чинного законодавства, і контроль за дотриманням правильності використання методик проведення на всіх етапах опитувань, і розробка стандартів їх проведення, включаючи вдосконалення науково-методичного забезпечення. Плюс до цього - морально-етичні та професійні стандарти поведінки поліграфологів, популяризація в суспільстві і розвиток міжнародного співробітництва.

До слова, ніхто велосипед не винаходив, сьогодні вже існують такі організації, як «Міжнародна ліга поліграфологів», «Міжнародна асоціація поліграфологів», і найавторитетніша - «Американська асоціація поліграфологів» (перше і найбільш численне в світі об'єднання, до якого входить понад 2 тис. професіоналів).

Випив горілки і обдурив

Багато людей черпають інформацію про прилад з телевізійних програм, які більше нагадують шоу і з реальністю слабо співвідносяться. Щоб пояснити дійсний принцип роботи поліграфа, необхідно розповісти про природу брехні, як вона проявляється і може реєструватися.

Існує два базових способу обману - спотворення інформації (спонтанна вигадка, або заздалегідь підготовлена ​​легенда) і замовчування (не знаю, не пам'ятаю, не бачив). Комбінована брехня - це коли людина згадує щось фрагментарно (одне пам'ятає, інше нібито немає).

Однак у всіх випадках людина бреше навмисно, розуміючи, що існує ймовірність викриття. Це викликає підсвідомий страх, а будь-які емоції автоматично запускають в організмі не підвладні йому стресові фізіологічні процеси, що сформувалися в далекій давнині, коли щодня доводилося боротися за виживання і миттєво реагувати на незрозумілі або небезпечні ситуації: частішає пульс, змінюється ритм дихання, виступає піт, розширюються зіниці, мимоволі смикаються руки або ноги, як ніби людина хоче втекти від небезпеки.

Ця особливість організму і була взята за основу при створенні поліграфа і методики його застосування. Тести розробляються під кожну конкретну ситуацію і включають в себе ряд питань (від декількох до десятка). Небезпечні викликають стрес і однозначну реакцію (загрози будь-яка людина прагне уникнути), і ці зміни фіксуються приладом. Якщо хтось, скажімо, стверджує, що розповів все і йому більше нічого додати, але при цьому реагує на відомості, які, якщо він не бреше, не повинні бути йому відомі, то така людина потрапляє під підозру.

В інтернеті можна знайти чимало порад, як обдурити поліграф. Наприклад, радять виганяти зі свідомості реальну картину і створювати вигідну легенду, випивати напередодні горілки, приймати ліки від гіпертонії, обробляти шкіру на пальцях різними речовинами, «видавати» природну реакцію на всі питання і т. Д.

Насправді, як стверджують фахівці, обдурити годі й сам прилад, а недостатньо кваліфікованого фахівця. Багато рецептів обману розміщуються в інтернеті спеціально, щоб було легше виявити саме нечесних перевіряються. Експерти з цього приводу жартують, що у кожного поліграфолога, як і у хірурга, є своє маленьке «цвинтар», про який, на відміну від ескулапа, ніхто не знає. Помилки, звичайно, трапляються, але у висококваліфікованого експерта вони зведені до мінімуму. До речі, існують тестові методики, які дозволяють перевіряти навіть самих поліграфологів.

Справа в тому, що хороший фахівець робить свій висновок на основі комплексної перевірки, яка включає в себе аналіз не тільки даних поліграфа, але й мови, особливостей поведінки, а також відеозаписи.

Досвідчені фахівці під час тесту намагаються не дивитися на випробуваного, щоб його не бентежити. Зате при повторному перегляді відеозапису можна побачити те, на що раніше не звернув уваги, адже у протидіє людини змінюється поведінка, що є додатковою ознакою нещирості. Аналіз невербальної поведінки (вираз обличчя, жести і рухи рук і ніг, тон голосу, швидкість мовлення, інтонація і паузи) може багато про що розповісти знає фахівця. Наприклад, лгущій людина завжди намагається надати мінімум інформації, щоб не проговоритися, а той, хто говорить правду, розповідає неконструктивно, з зайвими і не мають відношення до справи подробицями.

Серпентарій нікому не потрібен

Що стосується законодавства, то відповідно до Основного Закону кожен громадянин має право відмовитися відповідати на питання. Однак експерти вважають, що поліграф необхідний насамперед чесним людям, які волею випадку потрапили в скрутну ситуацію і їм не вірять.

Уявіть собі таку ситуацію. Прибулі за викликом співробітники міліції зайшли в квартиру і побачили жінку, яка сидить на підлозі поруч з бездиханним тілом чоловіка, тримаючи скривавлений ніж в руках, і гірко плаче. З точки зору правоохоронців, злочин розкрито: відбитки пальців на знарядді вбивства є. Але ж все могло статися і по-іншому: жінка, зайшовши в квартиру і побачивши стирчить з грудей чоловіка ніж, вихопила його, намагаючись врятувати рідну людину. У цьому випадку без поліграфа не обійтися.

Однак далеко не завжди експерт в змозі винести однозначний висновок. За спостереженнями американців, у високопрофесійного поліграфолога невизначені рішення (50 на 50) виникають в 10-15% випадків. Причина тому - висока емоційність події: коли людину безпідставно звинувачують в жахливому злочині, то страх і відчай настільки їм опановують, що важко встановити їхню справжню причину.

До речі, найпоширенішими видами тестування є кадрові перевірки (при прийомі на роботу або вибірково вже працюючих співробітників) і приватні розслідування без залучення правоохоронних органів (в основному це крадіжка грошей, походження яких документально не можна підтвердити, або розкрадання конфіденційної інформації, що містить комерційну таємницю).

Основні питання, які досліджуються при прийомі на роботу, пов'язані з виявленням факторів ризику: ніхто не хоче зв'язуватися з наркоманами, раніше судимими, гравцями, а також з тими, хто має психічні відхилення або був помічений у крадіжці на попередньому робочому місці.

Найяскравіший приклад - крадіжка 200 гривень у адміністратора одного зі столичних кафе. Колектив невеликий, всього 15 чоловік, а одне тестування коштує $ 100. Незважаючи на це, господар погодився оплатити витрати, заявивши, що психологічний клімат для нього важливіше і він не хоче, щоб колектив перетворився в серпентарий. Після перевірки на поліграфі злодій був встановлений: виявилося, гроші вкрала офіціантка, посварився з адміністратором.

Що стосується вибіркових перевірок, то їх найчастіше замовляють власники торгових мереж і магазинів, щоб встановити, обманюють покупців продавці. Причому хвилюють власників не гроші, а престиж фірми, адже люди перестають приходити в ті точки, де їх обраховують, а в підсумку падає виручка. Співвідношення витрачених коштів на залучення поліграфолога і одержуваного профілактичного результату завжди дуже вигідно.

Аналітика без кордонів

Якщо хтось думає, що у нас є спеціальні навчальні заклади, в яких готують поліграфологів, то він помиляється. На відміну від США, де є, наприклад, Чиказький поліграфологічний інститут та інші серйозні фахові вищі школи в кожному штаті, ні в Україні, ні в Росії таких немає. Зате при різних комерційних фірмах, що займаються дослідженнями на поліграфі, діють базові курси з підготовки фахівців.

Кандидат психологічних наук, один з найавторитетніших фахівців Росії в області інструментальної психофізіологічної детекції брехні Сергій Попович одного разу заявив, що вибір курсів для навчання - це перший іспит на профпридатність.

Недарма ж поліграфологи при зустрічі спочатку запитують колег, у кого вчилися, і тільки після цього з'ясовують, де саме. Фахівці стверджують, що в нашій країні і в РФ є всього лише кілька фірм, де можна отримати серйозну освіту.

До слова, в 2013-2014 рр. вперше за всю історію існування поліграфа на просторах СНД легендарні американські майстри (президент Американської асоціації поліграфологів Чак Слапскі і директор Академії науково-слідчого навчання Натан Гордон) провели в Москві семінари для професіоналів з метою поглиблення в професію. За кожен курс підвищення кваліфікації потрібно було заплатити $ 1500.. З нашої країни їх змогли пройти всього п'ять чоловік.

Появі в Україні спеціальних навчальних закладів для підготовки фахівців в області детекції брехні в якійсь мірі заважає і нинішнє законодавство. У Класифікаторі професій є запис - «експерт-поліграфолог». Якщо виходити з документа, то ця професія інженерна, хоча прилад - не автомобіль (сів за кермо і поїхав), і щоб працювати з ним, потрібно володіти комплексом знань, починаючи з психології та медицини і закінчуючи юриспруденцією.

А оскільки дана професія інженерна, готувати фахівців повинні вузи з правом присвоєння відповідної кваліфікації. Для цього необхідно розробити до неї відповідні вимоги. Що може зробити тільки НДІ соціально-трудових відносин Мінпраці, але робота ця не безкоштовно. Склалася патова ситуація: де-факто і де-юре професія існує, але запустити освітній процес без кваліфікаційних вимог неможливо.

Але рано чи пізно ця перепона буде подолана. Питання тільки в тому, кому професія виявиться під силу. Фахівці кажуть, що вчитися варто людям, які мають аналітичним складом розуму і вміє приймати самостійні рішення, причому навіть в тих випадках, коли замовник наполягає, що експерт неправий. А ще у кандидата повинен бути непідробний інтерес до цієї справи, оскільки практика показує: випадкові люди надовго не затримуються.

Довідка «2000»

Піонерами в справі створення викривача брехні були американці. У 1921 р Джон Ларсен створив перший прилад, який реєстрував на паперовій стрічці пульс, кров'яний тиск і дихання і був призначений для розслідування злочинів. Потім його постійно вдосконалювали, а разом з ним - і методики проведення досліджень. Сьогодні апарати випускають в трьох країнах - США (Lafayette, Axciton і Stoelting), Канаді (Limestone) і Росії ( «Епос», «Діана», «Бар'єр», «Конкорд», «Енергія», «Дельта-оптима», « Евері »і« Поларг »). Коштують вони без розмитнення і доставки в нашу країну від $ 3,2 до $ 12 тис.

Незважаючи на такий розкид цін, усі вони функціональні і являють собою електронні блоки, які мають різні канали реєстрації: базові - серцевої діяльності (пульсу і тиску), потовиділення і дихання, а також додаткові - руху і голоси (аналізатор мови). Інформація надходить з датчиків, прикріплених до тіла людини. Під час тестування сигнали записуються по всіх каналах одночасно. Крім того, паралельно ведеться відеозапис бесіди, яку згодом можна переглянути для уточнення висновків.

ДОШКА ПОШАНИ

Сьогодні ми представляємо кращих фахівців цієї сфери: вони не на словах, а на ділі довели, що важливий не сам прилад, а людина, яка аналізує отримані з його допомогою дані.

Олена вагіна

Експерт-поліграфолог. Має вищу юридичну освіту і більш ніж 18-річний досвід роботи в спеціальних підрозділах МВС. Розробник інструкції проведення тестувань на поліграфі в Міністерстві доходів і зборів. Єдиний представник від нашої країни на Міжнародній науково-практичній конференції фахівців правоохоронних органів «Інструментальна детекція брехні - 15 років на варті закону: підсумки пройденого та перспективи розвитку», що пройшла в Казані.

На мнение Е. Вагіної, детектор дозволяє економіті годину и зусилля оператівніків, особливо при розкрітті тяжких злочінів. После проходження тестування Досить високий Відсоток явок з повинною. Вона вважає, що сумлінність - складова частина професіоналізму експерта. Член колегії поліграфологів.

Олександр Цивінський

Автор численних наукових статей і рекомендацій, присвячених професійній діяльності із застосуванням поліграфа. Стверджує, що уповільнити хід серця, повністю контролювати своє дихання і інші фізіологічні показники неможливо.

Член колегії поліграфологів. Має вищу юридичну освіту і більш ніж 10-річний досвід роботи в слідчих органах МВС. Проходив спеціальне навчання в Центрі курсової підготовки поліграфологів Українського бюро психофізіологічних досліджень та безпеки. Володіє всіма основними методиками тестувань на поліграфі, які використовуються в кадровій роботі, а також при проведенні розслідувань і судових експертиз.

Руслан ЗУБАНОВ

Має вищу юридичну освіту за спеціальністю «Правознавство» та більш ніж 12-річний досвід роботи в «забійному» відділі карного розшуку. Спеціалізація - злочини проти особистості. Член колегії поліграфологів. Один з небагатьох, хто може на високому професійному рівні проводити судові експертизи із застосуванням детектора брехні.

Неодноразово призначався прокуратурою, слідством і адвокатами в якості експерта для проведення судових психофізіологічних досліджень. Проходив базове навчання в спеціалізованому Центрі професійної психологічної підготовки персоналу служб безпеки комерційних структур «Альфа-щит», курси підвищення кваліфікації в Центрі курсової підготовки поліграфологів Українського бюро психофізіологічних досліджень та безпеки.

Володимир КУЗЬМЕНКО

Член координаційної ради колегії поліграфологів. Багато років пропрацював в спеціальних оперативних підрозділах СБУ. Має вищу освіту за спеціальністю «Правознавство».

Пройшов спеціальний курс навчання в Центрі курсової підготовки поліграфологів Українського бюро психофізіологічних досліджень та безпеки за програмою «Використання поліграфа при проведенні розслідувань і роботі з кадрами», а також короткострокові курси підвищення професійної кваліфікації Американського міжнародного інституту поліграфа (Стогбрідж, штат Атланта) і Московського державного гуманітарного університету ім. Шолохова.

Олександр Мотл

У 1991 році закінчив Київський державний університет ім. Шевченко (факультет журналістики), а в 2000 р - Національну академію внутрішніх справ. У 2005 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю на тему «Питання методики розслідування злочинів у сфері інформаційних комп'ютерних злочинів». Кандидат юридичних наук, завідувач кафедри кримінального права Юридичного інституту Національного авіаційного університету.

Захистив докторську дисертацію по застосуванню поліграфа в нашій країні. А. Мотлях - автор численних наукових статей і рекомендацій, присвячених діяльності із застосуванням детектора брехні. Член координаційної ради колегії поліграфологів.

Віталій ШАПОВАЛОВ

Секретар координаційної ради колегії поліграфологів. Має вищу психологічну освіту. Викладач курсу в одній з провідних і авторитетних українських шкіл з навчання поліграфологів.

Проходив базове навчання в Центрі курсової підготовки поліграфологів Українського бюро психофізіологічних досліджень та безпеки, курси підвищення кваліфікації Московського державного гуманітарного університету ім. Шолохова, Американського міжнародного інституту поліграфа, Американської академії науково-слідчого навчання (Філадельфія, штат Пенсільванія).

Він автор і розробник практичних рекомендацій щодо проведення судових психологічних досліджень і експертиз відеоаудіоматеріалов по встановленню психологічних ознак достовірності або недостовірності вербальних тверджень. Призначався в якості судового експерта прокуратурою, слідством, судом і адвокатами, в 2012-2014 рр. провів більше 20 судових, психологічних і психофізіологічних експертиз.

Ігор Усик

Голова колегії поліграфологів. Має вищу юридичну освіту (спеціальність «Правознавство»), досвід слідчої роботи в правоохоронних органах МВС з 1986-го по 2006 р, підполковник міліції у відставці. Проходив базове навчання в одній з найавторитетніших шкіл підготовки поліграфологів російської компанії «Епос», курси підвищення кваліфікації Московського державного гуманітарного університету ім. Шолохова, Американського міжнародного інституту поліграфа, Американської академії науково-слідчого навчання. Є розробником основних експертних теорій і практичних рекомендацій проведення судових психофізіологічних досліджень із застосуванням поліграфа в кримінальних і цивільних виробництвах. Автор багатьох наукових статей і розробник методичних рекомендацій, присвячених експертної діяльності.

І. Усіков призначався в якості судового експерта прокуратурою, слідством, судом і адвокатами, в 2009-2014 рр. провів більше 70 судових і психофізіологічних експертиз із застосуванням детектора брехні. Засновник і викладач однієї з провідних і авторитетних українських шкіл з навчання фахівців даної області.

Олег РИБАЛЬЧЕНКО

Заступник голови колегії поліграфологів. Має вищу військову освіту, підполковник у відставці. Спеціалізується на проблемах кадрової безпеки. Автор багатьох наукових статей, присвячених професійній діяльності із застосуванням поліграфа. Вважає, що при проведенні перевірок персоналу підприємств комерційної та бюджетної форм власності потрібно не тільки дати відповідь замовнику, обманюють його чи ні в конкретному питанні, але і розкрити всілякі, навіть непрямі, деталі обману.

Базове навчання проходив в спеціалізованому Центрі професійної психологічної підготовки персоналу служб безпеки комерційних структур «Альфа-щит», на курсах підвищення кваліфікації Московського державного гуманітарного університету ім. Шолохова, Американського міжнародного інституту поліграфа.

Колегія поліграфологів України (Київ, вул. Артема, 40а, тел. 097-407-9064) Колегія поліграфологів України (Київ, вул

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация