Ейфелева вежа - найвідоміший символ Парижа

  1. Визначні місця Парижу Рубрика: Париж Як Москву важко уявити без Кремля, так і Париж без Ейфелевої...
  2. «Договір трьох» і ціна питання
  3. Як велося будівництво?
  4. Вражаючі розміри вежі
  5. Цікаві факти

Визначні місця Парижу

Рубрика: Париж

Як Москву важко уявити без Кремля, так і Париж без Ейфелевої вежі - не Париж. З усіх архітектурних пам'яток французької столиці вона є найбільш відомою. Сконструював її Густав Ейфель, ім'ям якого спорудження і названо. Причому вежа Ейфеля не тільки символ міста на Сені, але і візитна картка всієї Франції. «Росли» красуню прагнуть побачити мільйони туристів з усього світу. Перебільшення тут немає, так як згідно з офіційною статистикою щорічно вежу відвідує близько 5-6 млн чоловік, а за всю історію її існування тут побувало понад 250 млн відвідувачів. З цього випливає тільки одне: названа пам'ятка - найбільш відвідувана не тільки в Парижі і Франції, а й в усьому світі.

Проектом Ейфеля сказали «так»!

У 1889 році виконувалося сто років Великої Французької революції (в радянській історіографії її ще називали буржуазної). Дата епохальна, тому міська адміністрація Парижа вирішила приурочити до неї Всесвітню виставку. Влада хотіла, щоб захід мав власний оригінальний архітектурний вигляд. За порадою і допомогою звернулися до Гюставові Ейфелю. Той спочатку розгубився - що запропонувати щось? Але допоміг випадок. Конструктор абсолютно несподівано виявив в своїх кресленнях ескіз трьохсотметровій металевої вежі, який він колись засунув в довгий ящик і майже забув про нього. Муніципалітету креслення сподобалися і в вересні 1884 роки йому вручили патент на спорудження цієї махини.

Навесні 1886 був оголошений конкурс на кращі архітектурні та інженерні проекти. Саме вони повинні були визначити зовнішній вигляд майбутньої «революційної» виставки. Свої проекти представили 107 архітекторів-конкурсантів. Кожен з них - вже так збіглося - трохи перегукувався з проектом, який розкреслив Ейфель. Були й альтернативні пропозиції. Наприклад, збудувати кам'яну вежу. Ідея спочатку сподобалася, але від неї потім відмовилися. Порахували, що будівництво з каменю, та ще й таку високу, спорудити буде проблематично. Фахівці знали, якими величезними зусиллями американці за кілька років до цього зводили Монумент у Вашингтоні (169 м). І заокеанський «подвиг» в Парижі навряд чи повторити.

В результаті оргкомітет сказав «так» проекту Г. Ейфеля. Його члени були впевнені, що іменитий інженер зведе таку вежу в оптимальні терміни, за два роки, так як він застосовував особливу методику будівництва. Бентежило лише, що майбутня вежа великий вишуканістю форм би не відрізнялася. Тут допоміг архітектор Стефан Совестр, що зайнявся естетичним виглядом споруди. Він придумав цокольні опори обшити каменем, зв'язавши їх з майданчиком першого поверху за допомогою великих арок. Арки замислювалися як головний вхід на Всесвітню виставку. Поверхи вежі теж не повинні були бути порожніми. Архітектор запропонував обладнати в них великі зали зі скляними вітринами. Не забув він і про маківці вежі, визнавши за потрібне округлити форму верхівки, використовуючи для її декору найрізноманітніші елементи.

«Договір трьох» і ціна питання

До початку 1887 року всі організаційні моменти з будівництва благополучно залагодили. На січень призначили підписання договору на надання Ейфелю права особистої експлуатаційної оренди вежі на цілих 25 років. Підписи під документом поставили сам архітектор, представник уряду Франції та уповноважена особа від столичного муніципалітету. Документ також передбачав виділення Ейфелю спеціальної субсидії в півтора мільйона золотих франків. Це були чималі гроші, 25% від загального бюджету будівництва вежі.

Тим часом коштів на продовження робіт катастрофічно не вистачало. Щоб зрушити справу з мертвої точки вирішили організувати акціонерне товариство. Статутний фонд склав 5 мільйонів. Половину суми внесли три великі банки, решту - особисто Ейфель. Таким чином ціна питання будівництва вежі склала близько 7,8 млн франків. Ці вкладення окупилися швидко, ще під час роботи виставки. Прибутковим бізнесом виявилася і наступна експлуатація споруди.

Гюстав Ейфель не обдурив очікувань і дійсно швидко закінчив будівництво. Воно тривали з 28 січня 1887 по 31 березня 1889. Тобто два роки, два місяці і п'ять днів. Всього на зведенні об'єкту задіяли 300 робітників. Але не тільки їх професіоналізм і вправність стали запорукою успіху. Рекордно короткий термін зведення став можливий завдяки високоякісним кресленнями. Ейфель з граничною точністю вказав - тільки подумайте! - розміри більше 18 тисячі металевих деталей, які збирали з використанням - немає меж захопленню майстерністю! - двох з половиною мільйонів заклепок.

Як велося будівництво?

Дотримання термінів стало для Ейфеля справою честі. Тому він першим ділом заготовив більшість фрагментів вежі, а вже потім вони скріплювалися між собою за допомогою заклепок. Отвори для них просвердлили заздалегідь, щоб потім не возитися. Архітектор подбав і про те, щоб заготовлені балки були не надто важкими: це вельми ускладнило б будівництво. Оптимальним став вага, що не перевищує 3 тонни, що полегшило підняття фрагментів на намічену висоту.

Деталі майбутньої пам'ятки піднімали вгору за допомогою звичайних кранів. Але конструкція методично росла вгору, і підйомники вже не могли дотягнутися до потрібних місць. Завбачливий Ейфель виявився готовим до такого розвитку подій. Він сконструював спеціальні мобільні крани, що рухалися по рейках поки ще були відсутні ліфтів. Тут були свої складності. Адже підіймального пристрою треба було переміщатися уздовж баштових щогл не просто по вигнутій траєкторії, але ще має постійно мінливий радіус кривизни. Що ж стосується власне ліфтів, то найперші з них в дію приводили гідравлічні насоси. Ліфти фірми «Fives-Lill», які були встановлені в 1899 році в обох опорах вежі, в робочому стані до цього дня. Тільки з 1983 їх змушує рухатися електродвигун. А гідронасоси- «пенсіонери» перебувають в цілості й схоронності і побачити їх може будь-хто, хто побажає.

А гідронасоси- «пенсіонери» перебувають в цілості й схоронності і побачити їх може будь-хто, хто побажає

Вражаючі розміри вежі

Розміри Ейфелевої вежі здатні вразити саме досвідчені уяву. Почнемо з ваги: вся маса споруди становить 10 100 тонн, а металева конструкція вежі - 7300 тонн. Бетонні масиви складають її фундамент. Дітищу Ейфеля не страшні ніякі бурі, її коливання під дією сильних повітряних потоків не більше 15 см. У Парижі якось зафіксували найсильніший порив вітру, 180 км на годину. Однак він відхилив її верхівку тільки на 12 см. А ось сонце виступає великим «шкідником». Звернена до нього сторона залізної конструкції сильно нагрівається під його променями і розширюється. Відповідно, вона нахиляється в сторону. Причому на цілих 18 см.

Піднятися на вежу можна не тільки ліфтами, але і по сходах. Ступенів в ній «трохи» - 1792. А тепер подумки спустимося на самий нижній поверх. Придивляємося. У нього вигляд піраміди. У підставі кожна зі сторін становить 129,2 м. Цю «піраміду» утворюють чотири колони. На висоті 57,63 метра вони з'єднані арочним склепінням. На ньому і розташувалася перша платформа вежі. Вона має вигляд квадрата, розмір якого в поперечнику 65 м. З цієї платформи спрямовується увись другий поверх-«піраміда». Він також утворений чотирма колонами. Вони теж з'єднуються склепінням. На ньому розміщується друга квадратна платформа. Вона трохи менше і розмір її в поперечнику становить 35 м. Висота, на якій знаходиться платформа №2 - 115,73 м. На ній височіють чотири платформи, які зближуються подібно пірамід і, крок за кроком сплітаючись, утворюють одну величезну колону також пірамідального типу (190 метрів). Вона ж на собі, на висоті 276,13 м, несе третю платформу. Форма теж квадратна, в поперечнику 16,5 м. На цей платформі є маяк з куполом, а над ним (висота - 300 м) розташована майданчик, що має в поперечнику 1,4 метра. Маяк дістає своїм світлом відстань в 10 км.

Що ж знаходиться на цих платформах? На першій обладнані зали ресторану. Друга віддана під сховище ємностей з машинним маслом, необхідним для роботи ліфта. Тут же, в скляній галереї, теж знаходиться ресторан. Ну а третю платформу відвели під дві лабораторії (метеорологічну і астрономічну) і фізичний кабінет.

Ну а третю платформу відвели під дві лабораторії (метеорологічну і астрономічну) і фізичний кабінет

Конструктора жорстко критикували за форму вежі, звинувачуючи, що він створив нібито щось «нехудожнє». Ейфель аргументовано відповів на таку критику, давши в лютому 1887 року інтерв'ю газеті «Le Temps». «Дивна» форма вежі, за його словами, продиктована необхідністю попередити вітрові навантаження. Тому разом зі своїми помічниками архітектор скрупульозно розраховував саме можливий вплив атмосферних потоків. Звідси у вежі така не зовсім звичайна форма.

Котловани для баштових опор влаштовувалися Ейфелем за методом, що застосовувався їм при будівництві мостів. Фундамент споруди мав 16 кесонів. У кожному з них було робоче простір. І в кожне за вказівкою архітектора накачували під тиском повітря. Тиск перешкоджало проникненню грунтових вод, що дозволяло робочим безперешкодно проводити екскавацію. До даного методу конструктор вдався через близькість Сени.

Цікаві факти

  • При створенні вежі нікому, в тому числі і Ейфелю, і в голову не могло прийти, що вона простоїть більше ста років. Проект спочатку розраховували на 20 років, і то лише як експонат для Всесвітньої виставки.
  • Станом на 1889 рік (дату відкриття) Ейфелева вежа була найвищою спорудою світу. Вона височіла на 300,65 м і утримувала цю першість протягом 40 років, поступившись ним в 1930 році нью-йоркському хмарочосу Крайслер-білдінг.
  • Сам Гюстав Ейфель називав своє дітище просто 300-метровою вежею (фр. Tour de 300 mètres) і увічнив на її корпусі імена видатних французьких інженерів і математиків, всього 70 осіб.
  • При зведенні вежі був зафіксований єдиний смертельний випадок: при падінні розбився один з робітників.
  • У 1925 році всі сторони вежі (їх 4) завісили щитами з рекламою компанії Сітроен. Вони провисіли там до 1934 року і були на той час найбільшою зовнішньою рекламою в світі.
  • У ресторані, що на першому поверсі вежі, регулярно обідав Гі де Мопассан, який не приховував свого до неї негативного ставлення. Його запитували: навіщо трапезувати в настільки неприємному місці? Письменник відповідав, що вежа - єдине місце в Парижі, звідки її ... не видно.
  • Коли в роки другої світової війни німці були на підступах до Парижу, городяни привели в непридатність ліфт на вежі. Французи не хотіли, щоб ворог милувався видом поваленого міста. Але Гітлера це не збентежило. Фюрер піднявся на її вершину пішки. Ліфт ж був відновлений тільки в 1944 році.
  • Ейфелева вежа, на жаль, притягує самогубців. Перший суїцид стався тут 15 липня 1898, коли на балці однією з баштових опор повісився 23-річний Рене Шіпон. За більш ніж 120 років її існування тут звели рахунки з життям приблизно 400 осіб.
  • Освітлення Ейфелевої вежі включили одразу ж в день її відкриття. Воно було представлено газовими ліхтарями (10 тис. Штук), двома прожекторами. А також маяком, який давав світло, пофарбований синім, білим і червоним кольорами державного прапора Франції. Електричні лампи з'явилися на спорудженні лише в 1900 році. 31 грудня 1985 року включили відому і сьогодні систему освітлення вежі зсередини самої вежі. Її продумали так, що з настанням темряви головний символ Парижа виглядає просто чарівно.
  • Ейфелева вежа настільки відома і популярна, що в багатьох містах з'явилися її зменшені копії. Серед таких Лас-Вегас, Гуанчжоу, Копенгаген, Варна, Слободзея і інші.
  • Ейфелева вежа не тільки туристична пам'ятка. Вона використовується як звичайна телевежа. Сигнал з неї поширюється не тільки на Париж, але і на регіон Іль-де-Франс.
  • Широка панорама Парижа і столичної області відкривається з третього поверху споруди. Радіус огляду складає близько 70 км. Знавці стверджують, що найкраща видимість настає в ясну погоду за годину до заходу сонця.

Схожі публікації:

піраміда Лувру   Цю розміщену на території луврского палацу-музею створену зі скла, алюмінію і сталі піраміду, спорудження якої тривало протягом п'яти років, урочисто відкрили в кінці березня 1989 р Маючи майже 22-х метрову висоту і займаючи площа піраміда Лувру
Цю розміщену на території луврского палацу-музею створену зі скла, алюмінію і сталі піраміду, спорудження якої тривало протягом п'яти років, урочисто відкрили в кінці березня 1989 р Маючи майже 22-х метрову висоту і займаючи площа ...

Єлісейські поля   У французів (і не тільки) є не надто чесний, але ефектний і ефективний спосіб «пустити пил в очі» потенційним партнерам, покупцям, клієнтам Єлісейські поля
У французів (і не тільки) є не надто чесний, але ефектний і ефективний спосіб «пустити пил в очі» потенційним партнерам, покупцям, клієнтам. Вони орендують за кілька сотень євро поштову скриньку - на Єлисейських полях (Champs-Élysées). Епі ...

Острів Сіте - найстаріша частина Парижа   Вирушаючи знайомитися з численними пам'ятками французької столиці, слід, в першу чергу, звернути свою увагу на історичний центр міста, точніше, найстарішу його частина - острів Сіте (Île de la Cité) Острів Сіте - найстаріша частина Парижа
Вирушаючи знайомитися з численними пам'ятками французької столиці, слід, в першу чергу, звернути свою увагу на історичний центр міста, точніше, найстарішу його частина - острів Сіте (Île de la Cité). Саме тут можна не ...

Опера Гарньє (Гранд-Опера, фр Опера Гарньє (Гранд-Опера, фр. Opéra Garnier, Grand Opéra)
... приглушене світло. У залі опадає шум. І за мить до завіси, до вихору і екстазу танцю, за мить до чиєїсь нової любові сутінки в ложі № 5 згущується і похмурніє ... Ерік знову прийшов. Він прийшов за Неї. Але час виявилося сильніше за всіх сил на світло ...

Ріка Сена   Сена починається в Парижі Ріка Сена
Сена починається в Парижі. Чи не символічно, а буквально. Ключ річки «розмикає» землю в ялиновому паризькому лісі і спрямовується в дорогу - з Парижа - до Парижа - в Ла-Манш, в океан ... За 290 кілометрів від столиці Франції, на бургундському плато Лангр (Langres ...

Поділитися посиланням:

Той спочатку розгубився - що запропонувати щось?
Як велося будівництво?
Що ж знаходиться на цих платформах?
Його запитували: навіщо трапезувати в настільки неприємному місці?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация