Голландці йдуть з Афганістану. Хто наступний?

Минулої неділі Голландія першою з країн-членів НАТО завершила свою військову місію в складі міжнародної антитерористичної коаліції в Афганістані. Минулої неділі Голландія першою з країн-членів НАТО завершила свою військову місію в складі міжнародної антитерористичної коаліції в Афганістані

Фото: AP

Контроль над провінцією Урузган, який здійснював восьмий за чисельністю військовий контингент коаліції (голландська угруповання нараховувало 1950 військовослужбовців), офіційно переданий голландцями американським і австралійськими силам.

Командувач голландським контингентом генерал Петер Ван Розум заявив на церемонії передачі повноважень, що обстановка з безпекою в провінції Урузган, де були розміщені голландці, значно покращилася.

Слід зазначити, що голландські війська першими ввели в Афганістані так звану стратегію "3 D", назва якої розшифровується як "Defense, Diplomacy and Development" - "Оборона, дипломатія і розвиток". Голландці активно боролися з талібами, одночасно налагоджуючи тісні контакти з місцевими племінними старійшинами і розгортаючи програми розвитку.

Читайте: Афганська війна "подорожчала" на 33 млрд

"Ми забезпечували більшості населення відносно безпечні умови життя і поліпшення в галузі охорони здоров'я, освіти і торгівлі", - сказав Петер Ван Розум. "Ми досягли відчутних результатів, яким Голландія може пишатися", - додав він, визнаючи, що після відходу голландців для подальшого зміцнення стабільності в провінції "треба зробити ще дуже багато".

За словами генерала, за чотири роки участі в афганській війні загинули 24 голландських солдата, 140 - отримали поранення. Його власний син загинув в квітні 2008 року від вибуху фугасу.

Втрати голландців здаються мінімальними (на тлі американських і британських), але їх участь в антитерористичній коаліції, що почалося в 2006 році, мало безліч супротивників в Нідерландах. Вимога НАТО про продовження перебування голландського контингенту в Афганістані стало однією з причин падіння коаліційного уряду Голландії в лютому цього року. Переговори про створення нового багатопартійного уряду ведуться до цих пір. А оскільки у Нідерландів немає уряду, то продовжити терміни перебування голландців в Афганістані виявилося нікому.

Бригадний генерал Джозеф Блатс, представник НАТО в Кабулі, заявив, що висновок голландських військ не означає ослаблення сил коаліції в Афганістані. "Загальна угруповання військ НАТО і афганських сил безпеки збільшується", - повідомив він. Головним чином приріст контингенту НАТО досягається за рахунок сил США, до яких раніше також перейшов контроль безпеки в провінціях Гельменд і Кандагар від військ Канади і Великобританії.

Головним чином приріст контингенту НАТО досягається за рахунок сил США, до яких раніше також перейшов контроль безпеки в провінціях Гельменд і Кандагар від військ Канади і Великобританії

Фото: AP

Командування НАТО стверджує, що підтримка інших учасників коаліції залишається твердою і зазначає, що рішення голландців про виведення своїх сил не викликало ланцюгову реакцію серед інших країн, що беруть участь в міжнародних силах. Насправді це не так. Як вказує кореспондент Бі-бі-сі, на наступний рік заплановано виведення канадського контингенту. Військові оглядачі відзначають, що відхід голландців припав на складний момент в історії існування коаліції. Втрати її сил зростають, також як і сумніви з приводу ефективності її стратегії.

Як позначиться на боєздатності коаліції вихід з неї двох тисяч голландців і майбутнє в наступному році повернення на батьківщину трехтисяч канадців?

Зараз Міжнародні сили сприяння безпеці (International Security Assistance Force (ISAF) в Афганістані становлять близько 120 тисяч військовослужбовців. Найближчим часом це угруповання планується збільшити до 150 тисяч осіб за рахунок американців. До вересня цього року до Афганістану прибудуть 30 тисяч американських військовослужбовців.

Як відомо основне навантаження в цій тривалій війні лежить на плечах американців і британців, які зазнали найбільших втрат.

Тим часом, новий британський лідер Девід Кемерон заявив недавно, що виведення британських військ з Афганістану може початися вже в наступному році, пославшись на те, що президент США Барак Обама також говорив про можливість початку виведення американських солдатів з липня 2011 року. Новий британський прем'єр змушений прислухатися до громадської думки, яке далеко неоднозначно ставиться до участі в цій війні.

"Я сподіваюся, що завдяки нашій нинішньої стратегії - зміцнення афганської армії і передачі контролю над районами і провінціями, про що говорив президент [США] - стане можливим повернути частину військ додому", - сказав в інтерв'ю Бі-бі-сі Кемерон.

Однак британські військові не поділяють оптимістичних прогнозів прем'єра. Колишній начальник Генерального штабу Збройних сил Великобританії генерал Майк Джексон вважає, що слід бути обережніше в тому, що стосується встановлення будь-яких термінів (коли план про передачу повноважень ще "не є реальністю").

Генерал упевнений, що контроль за ситуацією в країні можна передавати афганцям тільки тоді, коли вони будуть в змозі самі подбати про свою безпеку: "Я не думаю, що хтось вважає можливим припинення міжнародної військової операції, поки не буде виконано цю умову". За словами Джексона, завжди існує "серйозне побоювання", що якийсь певний термін виведення військ з Афганістану просто змусить талібів зачаїтися, а потім вони зможуть заявити про себе з новою силою.

Поки ж, намічене на 2015 рік завершення міжнародної місії сприяння безпеці в Афганістані не видається військовим реальним терміном. А що стосується закінчення афганської війни то перспективи її і зовсім сумнівні.

Фото: AP

"Якщо ми будемо дуже педантично ставитися до встановленого терміну, це може зіграти проти нас. Я завжди обережно ставився до такого роду дат" - говорить Майк Джексон.

Чи вистачить бойового запалу на найближчі п'ять років у союзників США по НАТО та інших учасників коаліції? Мабуть, єдиний політик, який готовий воювати в Афганістані хоч десять років, - це грузинський лідер Саакашвілі.

"Перебування грузинських військових в Афганістані - це хороша військова школа, і ведуться переговори з тією метою, щоб більш активно задіяти грузинські підрозділи в даній місії", - заявив він. В даний час в складі міжнародної коаліції знаходяться 925 грузин. Якщо Саакашвілі відправить до Афганістану ще тисячу солдатів, то тим самим компенсує догляд голландців. Таку допомогу напевно оцінять у Вашингтоні.

Ось тільки навряд чи грузинське присутність в Афганістані допоможе виграти цю війну, яка все реальніше загрожує Америці другим В'єтнамом.

Про головні міжнародні події читайте в розділі "Світ"

Як позначиться на боєздатності коаліції вихід з неї двох тисяч голландців і майбутнє в наступному році повернення на батьківщину трехтисяч канадців?
Чи вистачить бойового запалу на найближчі п'ять років у союзників США по НАТО та інших учасників коаліції?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация