громадянин єдинорос

Петро Саруханов / «Нова газета». Перейти на сайт художника

Пенсійна реформа виявилася настільки непопулярною, що навіть серед єдиноросів - цієї преторіанської гвардії стабільності - відбулася спроба бунту. Секретарю генради «Єдиної Росії» Андрію Турчаку довелося робити спеціальні роз'яснення про те, що внутрішньопартійна дискусія по темі пенсійного віку неприпустима і що партійці повинні технічно підіграти своєму безпосередньому керівнику - прем'єру Медведєву - підставивши тому, як висловився Турчак, плече. Подібні акробатичні номери не викликають ентузіазму у регіональних представників «Єдиної Росії», особливо у тих, хто цього року йде на вибори. По суті, їм запропонували обвалити власні рейтинги заради довгострокових цілей федерального начальства і не запропонували нічого натомість.

Тим часом президент Путін зберігає з пенсійною реформою дистанцію. Сам він про неї в останні тижні не висловлюється, а Дмитро Пєсков наполягає, що це сфера компетенції уряду.

Зараз президент вирішує в країні будь-які питання, за винятком того, що хвилює мільйони громадян в першу чергу: скільки ще тягнути лямку до пенсії.

Зрозуміло, що так довго тривати не може, і нинішнє просування пенсійної реформи в якості суто урядова ініціатива залишає за Кремлем можливість для маневру. Путін висловиться, коли прийде час, і погодиться з Медведєвим не в усьому.

Відповідно, питання про кризу однодумності в строю єдиноросів зовсім не зводиться до партійної дисципліни. Розкол, що намітився серед представників «партії влади» (ми чергово використовуємо цей термін, вже не обговорюючи його сенсу), говорить про розпад партійної системи, створеної п'ятнадцять років тому. Єдинороси зараз бувають двох видів. Перші свідомо згодні на все, що вважає правильним безпосереднє начальство, навіть якщо їм доведеться грати роль поганих хлопців, ненависних власним народом, без будь-якої підтримки президента. У друге залишалися досі деякі ілюзії з минулої епохи: мовляв, «Єдина Росія» - це партія прихильників Путіна, і вони на російський лад разом роблять країну «знову великої».

Окрик з боку Турчака означає, що в 2018 році єдиноросами заборонили самовільно займати сторону президента або апелювати до нього в порушення субординації. Влада в Кремлі давно не будується на основі «правлячої партії» і навіть не має з цією партійною системою загальних механізмів.

Постояти поруч з президентом єдиноросами більше не дадуть. Президент наодинці з народом і не має потреби в прихильниках.

Спроби вискочити з цієї політичної пастки будуть зараз здійснювати багато керівників на місцях. Першу з них приписали було Рамзана Кадирова, але в Чечні все спростували. Потім призначений в травні в.о. губернатора Магаданської області Сергій Носов запропонував підвищити привабливість північних регіонів, не підвищуючи там пенсійного віку . Спекулює на можливості не підвищувати пенсійний вік в Москві кандидат у мери від КПРФ Вадим Кумин.

Пенсійна реформа розколола і представників РПЦ. Офіційна позиція патріархії полягає в тому, що церква не повинна втручатися в цю суто світську дискусію. Однак протоієрей Олексій Чаплін, однофамілець Всеволода, заявив, що пенсійна реформа послана нам за гріхи , так що

якщо як громадяни ми можемо справедливо обурюватися, то як християни зобов'язані змиритися.

У тисяч єдиноросів зараз, здається, аналогічна дилема. Треба вибирати, вони ще громадяни або просто партійці.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация