Громадянська війна в США 1861-65

Гражда а НСКА воєн а в США 1861 - 65 і Реконструкція Півдня, громадянська війна в США стала закономірним результатом різкого загострення економічних і політичних протиріч між капіталістичною Північчю і рабовласницьким Півднем, що носили антагоністичний характер.

До середини 50-х рр. 19 в. в США почала складатися революційна ситуація. Все більш очевидною ставала неминучість переростання протиріч двох соціальних систем в озброєну боротьбу за владу, за перемогу однієї з соціальних систем в національному масштабі. Рабство перетворилося на головне гальмо на шляху розвитку капіталізму в США, і необхідність його знищення стала неминучою. Громадянська війна в Канзасі (1854-56), повстання Джона Брауна в 1859, посилення руху за знищення рабства (див. аболіціонізм ) - все це свідчило про наближення гострого конфлікту.

У 1860 президентом США був обраний кандидат республіканської партії А. Лінкольн . для демократичної партії , В якій було дуже сильний вплив рабовласників, це означало втрату влади в національному масштабі. У відповідь на обрання Лінкольна рабовласники оголосили про вихід південних рабовласницьких штатів зі Спілки штатів і почали підготовку до громадянської війни. У лютому 1861 Монтгомері (штату Алабама) була створена Конфедерація рабовласницьких штатів, в яку увійшло 11 з 34 штатів США. У квітня 1861 війська Конфедерації підняли заколот і захопили форти і арсенали на Ю., де ще в період президентства Дж. Б'юкенена була зосереджена основна маса озброєння і боєприпасів. Тільки Форт-Самтер в Південній Кароліні надав дводенне опір, але 14 квітня капітулював.

Театр військових дій представляв величезну територію, обмежену з С. і З. рр. Потомак, Огайо, Міссурі, зі сходу - Атлантичним океаном, а з Ю. - Мексиканською затокою. Північні штати мали населення 22 млн. Чол., Були покриті густою мережею залізниць і володіли розвиненою промисловістю (майже вся металургійна, текстильна і збройна). На території Південних штатів проживало близько 9 млн. Чол., В тому числі 4 млн. Рабів-негрів. Значна частина населення Південних штатів не підтримувала заколотників. Південь не мав необхідної економічної бази для ведення тривалої війни. Міст і залізниць на Ю. було значно менше, ніж на С. Бойові дії велися головним чином уздовж залізниць і річок, що полегшували перекидання і постачання військ.

Чисельність регулярних військ США складала лише 14-16 тис. Чол., Які були розкидані по західних кордонах, використовувалися головним чином для утихомирення індіанців і серйозної бойової сили не представляли. На початку війни значна частина офіцерів - вихідців з рабовласницьких сімей - перейшла на сторону конфедератів, в тому числі здатний генерал Р. чи , Що став головнокомандувачем армією південців. З початком війни президент Лінкольн оголосив набір 75 тис. Добровольців, в подальшому була введена військова повинність. У свою чергу президент Конфедерації Дж. Дейвіс призвав на початку війни в армію 100 тис. Чол. Всього за війну в армію Півночі було покликане 2,7 млн., В армію Півдня - 1,1 млн. Чол. Основним з'єднанням була піхотна дивізія з 3 бригад по 2 полку (в полку 10 рот по 80-100 чол.), 2-3 дивізії зводилися в корпус, 2-5 корпусів об'єднувалися в армію.

План війни рабовласників Півдня носив авантюристичний характер і був розрахований на використання раптовості і допомогу з боку Великобританії і Франції. Передбачалося швидко опанувати штатами Міссурі, Теннессі, Вірджинія, потім нанести удар на Вашингтон і змусити уряд прийняти умови рабовласників. План сіверян носив пасивно-оборонний характер. Передбачалося спочатку, обмежуючись обороною, вести приватні операції, в яких поступово готувати формовані війська до наступальних дій.

Головним в громадянській війні було питання про рабство. Бунтівники-рабовласники прагнули зберегти рабство як соціальну систему, поширити його на всю територію США і в майбутньому навіть на країни Південної Америки. Уряд Лінкольна на початку війни бачило своє основне завдання у відновленні Союзу і в запобіганні поширенню рабства на нові території.

На 1-му етапі війни (1861-62) Північ зазнав ряд важких поразок. Бойові дії головних сил в 1-й період розвернулися на напрямі Вашингтон - Річмонд. В середині липня 1861 35-тис. армія жителів півночі на чолі з генералом І. Мак-Доуелл вторглася в межі штату Віргінія і досягла р. Бул-Ран, куди одночасно підійшла 31-тис. армія південців під командуванням генерала Лі. У битві при Манассасе (Або Бул-Ран) 21 липня погано озброєні і навчені війська сіверян були розбиті і безладно відійшли на Вашингтон. Однак жителі півдня не використали успіх. Командування сіверян основна увага направило на формування великої армії і створення оборонних споруд. Був розроблений новий стратегічний план ( «Анаконда-план»), що передбачав створення силами армії і флоту кільця навколо Південних штатів, яке передбачалося поступово стискати аж до остаточного придушення бунтівників. Маркс і Енгельс піддали ідею цього плану суворій критиці, охарактеризувавши її як «... відродження ... так званої" кордонної системи ", яка з таким великим завзяттям і завжди так невдало застосовувалася в 1792-1797 рр. проти французів »(Соч., 2 видавництва., т. 15, с. 505- 506). Вони вважали, що головний удар необхідно нанести по штату Джорджія. Захоплення Джорджії привів би до розсічення території Конфедерації на дві ізольовані частини, позбавив би Конфедерацію економічних ресурсів і підняв на боротьбу 500 тис. Негрів-рабів Джорджії (див. Там же, с. 506-07).

У квітні 1862 100-тис. армія жителів півночі під командуванням бездарного генерала Дж. Мак-Клеллана знов зробила спробу опанувати Ричмондом, завдаючи удару від Форт-Монро, але на підступах до столиці Південних штатів зустріла добре підготовлену систему інженерних укріплень. У битві 26 червня - 2 липня на р. Чикахомини (на схід від Річмонда) з 80-тис. армією південців мешканці півночі потерпіли поразку і відступили до Вашингтону. У вересні 1862 генерал Лі зробив спробу оволодіти Вашингтоном, але після первинного успіху (т. Зв. 2-е бій при Манассасе або Бул-Ран 30 серпня) не зміг домогтися перемоги при Антьетаме (16-17 вересня) і був змушений відійти за р . Потомак. Спроба сіверян перейти в новий наступ на Річмонд також була невдала: 11-13 грудня їх Потомакская армія генерала Дж. Хукера потерпіла поразку при Фредеріксбергу. У червні - листопаді тисячі вісімсот шістьдесят-два командування південців зробило декілька рейдів кіннотою Т. Джексона і А. Стюарта для ударів по противнику з тилу, але очікуваних результатів ці рейди не дали.

На Заході і Півдні в долині Міссісіпі військові дії носили приватний характер. Війська сіверян під командуванням генерала У. Гранта н Б. Батлера за підтримки ескадри адмірала Д. Фаррагута зайняли Мемфіс, Коринф і Новий Орлеан. Важливе значення мала успішна блокада південних портів флотом мешканців півночі, завдяки чому Конфедерація була позбавлена ​​зв'язку з Великобританією і Францією. Дії крейсерів південців ( «Алабама» та ін.) завдали істотної шкоди торговому флоту сіверян, але серйозного впливу на хід війни не зробили.

Успіхи бунтівників частково пояснювалися тим, що вони були краще підготовлені до війни. Але головна причина військових поразок мешканців півночі полягала в тому, що буржуазія Півночі боялася спертися на широкі народні маси в боротьбі з рабовласниками. Впливові буржуазні кола Півночі продовжували пошуки шляхів компромісного вирішення конфлікту. Це була і з військовою і з політичної точки зору абсолютно безперспективна політика. К. Маркс, відзначаючи рішучий характер вимог народних мас Півночі про перехід до революційних методів ведення війни, писав: «Якщо Лінкольн не поступиться (а він поступиться), то станеться революція» (там же, т. 30, с. 222). Маркс виражав тверду впевненість в тому, що «... ведення війни по-революційному - ще попереду» (там же, т. 15, с. 542). Передбачення Маркса повністю виправдалося. Під тиском народних мас і військових невдач конгрес в 1862 здійснив ряд заходів з метою переходу до революційних методів ведення війни. Був виданий закон про конфіскацію майна заколотників, введена смертна кара за зраду США. Особливо важливе значення мав закон про гомстедах (див. Гомстед-акт ), Прийнятий 20 травня 1862, і вступила в дію 1 січня 1863 прокламація Лінкольна про звільнення негрів-рабів в бунтівних штатах. Раби звільнялися без викупу, але і без землі.

З 1863 почався новий етап війни, який характеризувався важливими змінами у всьому ході політичного життя країни, в стратегії і тактиці федеральної армії. У Північних штатах зросла політична активність народних мас, було завдано ряд серйозних ударів по контрреволюційним силам. Федеральна армія поповнилася новими робочими полицями. В армію Півночі вступило близько 190 тис. Негрів, з яких 72% прибутку з Південних штатів. 250 тис. Негрів служили в тилових частинах.

2-й етап війни (1863-65) почався в умовах, коли ініціатива ще знаходилася в руках південців. 2-4 травня 1863 війська сіверян знову зазнали поразки при Чанселлорсвілле. Однак потім настав перелом.

У червні тисяча вісімсот шістьдесят-три 64-тис. армія генерала Лі почала наступ в Віргінію, кіннота Стюарта була направлена ​​в глибокий рейд. Назустріч жителям півдня виступила 85-тис. армія генерала Дж. Міда. 1-3 липня в зустрічній битві при Геттисберге південці, позбавлені підтримки кінноти, зазнали тяжкої поразки. Серйозний успіх був досягнутий в басейні р. Міссісіпі, де армія Гранта опанувала її верхньому течією, обложила і змусила капітулювати фортеця Віксберг (4 липня 1863). Вся лінія Міссісіпі виявилася в руках мешканців півночі і територія Конфедерації розрізала на 2 частини. У досягненні успіхів вирішальну роль зіграли влилися в армію фермери, робітники і ремісники, самовіддано билися і додавали бойовим діям активний характер. Велику роль в боротьбі з армією південців грали негри; вони вели розвідку, виробляли нападу на війська південців з тилу, служили провідниками. Уряд Конфедерації було змушене виділити 100 тис. Солдатів для боротьби з повсталими рабами.

Бойові дії жителів півночі в 1864-65 носили рішучий і маневрений характер. Призначений в березні 1864 головнокомандуючий генерал Грант розробив новий стратегічний план: 122-тис. Потомакская армія генерала Міда повинна була наступати з півночі на південь, розгромити головні сили армії генерала Лі і опанувати Ричмондом; 100-тис. армія генерала У. Шермана мала завдання наступати з заходу на схід проти армії генерала Дж. Джонстона, що прикривала центральний район Конфедерації, і нанести удар по найважливішим економічним центрам Півдня; одночасно на Річмонд повинна була наступати з В. 36-тис. армія генерала Батлера. Наступ почався в перших числах травня 1864. Армія Міда підійшла до Річмонда, але оволодіти ним не змогла. Спираючись на укріплені позиції, противник чинив запеклий опір і одночасно намагався завдати удару на Вашингтон, але 19 вересня 1864 потерпів поразку при Вінчестері.

В громадянській війні на боці Півночі взяли участь робітники різних національностей, багато революціонерів, що емігрували в США з Європи (І. Вейдемейеру, Г. П. Клюзере, Ф. Якобі та ін.). На підтримку Півночі активно виступили англійські робітники, які вчинили рішучий опір спробам англійського уряду втрутитися в громадянську війну на боці рабовласників. В ході війни все більше позначалося економічне і військове перевага Півночі. Зміцнилися і міжнародні позиції уряду Лінкольна. Цьому значною мірою сприяла політика Росії. Росія була зацікавлена ​​в існуванні єдиних Сполучених штатів, що протистоять Великобританії і Франції, які в той період були основними суперниками царської Росії. Прибуття в вересні - жовтні 1 863 двох російських ескадр (в Нью-Йорк і в Сан-Франциско) було сприйнято в США і в західноєвропейських країнах як дружня демонстрація відносно уряду Лінкольна.

Перехід до революційних методів ведення війни значно зміцнив положення Лінкольна, який був в 1864 знову обраний на пост президента. Армії Півночі продовжували успішні наступальні операції. Особливо важливе значення мав «марш до моря», проведений армією генерала Шермана. Переслідуючи відступаючого супротивника, армія Шермана 2 вересня 1864 зайняла Атланту, а 21 грудня - Саванну, вийшовши на узбережжі Атлантичного океану. Потім Шерман повернув на С. і 18 лютого 1865 зайняв Колумбію, вийшовши на тили армії Лі, положення якої стало безнадійним. 3 квітня 1865 війська Гранта зайняли Річмонд. Армія Лі почала відхід на південному сході, але її наздогнали Грантом у Аппоматтокса і оточена, 9 квітня генерал Лі капітулював. 26 квітня капітулювали війська генерала Джонстона. Решта війська жителів півдня припинили опір до 2 червня. Війна закінчилася повною поразкою рабовласників.

Рівно через чотири роки після початку громадянської війни, 14 квітня 1865 президент Лінкольн був смертельно поранений агентом рабовласників і реакційних кіл Півночі актором Бутсом. Смерть Лінкольна була важкою втратою для всієї прогресивної Америки.

Громадянська війна була кровопролитною і дорогою. Північ втратив убитими і загиблими від ран і хвороб 360 тис. Чол., Південь - не менше 250 тис. Чол .; близько 1 млн. солдатів і офіцерів Півночі і Півдня були поранені. Військові витрати і руйнування оцінювалися в багато млрд. Доларів. Але ці жертви не були даремними. Як зазначив В. І. Ленін, громадянська війна в США мала «... найбільше, всесвітньо-історичне, прогресивне і революційне значення ...» (Полн. Собр. Соч., 5 видавництво., Т. 37, с. 58 ).

Громадянська війна в США відобразила нові явища в розвитку військового мистецтва. Вона відрізнялася великим розмахом, участю у війні численних армій. Перехід до революційних методів ведення війни надав бойових дій активний і рішучий характер, що зумовило перемогу над Півднем. У війні знайшли широке застосування залізниці, паровий морський флот і річкові судна. Поява телеграфу дало можливість оперативно управляти військами на значних відстанях. Великий розмах збройної боротьби і значних втрат викликали необхідність підготовки резервів і створення запасів. Розвиток нарізної вогнепальної зброї, підвищення його скорострільності, влучності і далекобійності вело до великих втрат в бойових порядках військ, що наступали густими і глибокими колонами. Широкий розвиток отримали позиційні форми боротьби, інженерне обладнання місцевості. При подоланні оборони, обладнаної окопами, притулками і загородами, була потрібна сильна артилерійська підготовка для придушення вогню противника. У бойових діях на морі характерною була блокада узбережжя і найважливіших портів, морський бій прийняв характер артилерійського змагання. Війна дала поштовх розвитку броненосного флоту.

Вирішальну роль в розгромі рабовласників зіграли трудящі маси, але плодами перемоги в основному скористалася буржуазія, яка добилася здійснення своїх головних цілей. Було знищено рабство, що заважало розвитку капіталізму. Були створені сприятливі умови для розвитку капіталізму в сільському господарстві по фермерському, т. Н. американського шляху. Почалося створення єдиного національного ринку, буржуазія зосередила в своїх руках контроль над всім економічним і політичним життям країни. Однак панування буржуазії загрожувало потужне робоче, фермерське і негритянський рух. У цих умовах ясно позначалася лінія на укладення класового союзу між буржуазією і плантаторами, направленого проти трудящих.

Реакційні кола Півночі і Півдня були особливо стурбовані подіями, розгортається в Південних штатах. Негри і частина білих бідняків, керовані радикальними республіканцями, почали організовану боротьбу за надання землі неграм і білим біднякам, за право голосу для колишніх рабів. У Південних штатах почалися справжні битви негрів з бандами ку-клукс-клану , Терористичною організацією, створеною на Півдні в 1865. Боротьба негрів за завоювання рівних прав з білими відрізнялася революційним характером. Ця боротьба розгорталася в дуже важких умовах, т. К. Союзником плантаторів виступав федеральний уряд. З метою перешкодити руху народних мас на Півдні Е. Джонсон, який після вбивства Лінкольна став президентом США, висунув програму, що зводилася до формального визнання колишніми бунтівними штатами знищення рабства при збереженні всієї повноти влади на Півдні в руках колишніх рабовласників. Тисячі активних учасників заколоту були амністовані. До лютого +1867 плантаторів була повернута власність, що оцінювалася в 2 млрд. Дол. Негри не отримували жодних прав і перетворювалися на безземельних с.-г. робочих.

Зміцнівші свои економічні та Політичні позіції на Півдні, плантатори поставили питання про Відновлення рабства и Відкрито пред'явив претензії на участь у федеральних органах влади. Це вже булу пряма спроба ревізії результатів Громадянської Війни, Відкрита загроза монополії буржуазії на державну владу. Негри чинили запеклася Опір настане колішніх рабовласніків. Союзні ліги, що об'єднували негрів і білих бідняків, створили збройні, в основному негритянські, загони, що були опорою революційного руху на Півдні. Ці загони зіграли важливу роль в здійсненні радикальної Реконструкції Півдня, початок якої було покладено 1-м законом про Реконструкції від 2 березня 1867. Мета радикальної Реконструкції полягала в проведенні буржуазно-демократичних перетворень на Півдні і обмеженні влади колишніх рабовласників. Вся повнота влади на Півдні була передана федеральній армії. Були позбавлені політичних прав активні учасники заколоту. Понад 1 млн. Негрів отримали право голосу. Перехід до радикальної Реконструкції був викликаний не тільки боротьбою негрів проти плантаторів, але і серйозними зрушеннями, що відбувалися на Півночі. У грудні 1 865 конгрес офіційно санкціонував звільнення негрів, схваливши 13-у поправку до конституції, а в нюні тисячі вісімсот шістьдесят-шість 14-а поправка до конституції визнала за неграми право голосу.

Влітку +1867 за участю негрів-виборців були обрані конституційні конвенту, що прийняли нові буржуазно-демократичні конституції Південних штатів. Почалося перевлаштування соціально-економічної системи Південних штатів на нових, буржуазних засадах. Важливою рушійною силою Реконструкції були негри. У ряді випадків вони захоплювали землі плантаторів. Негри активно брали участь в роботі місцевих органів влади. Вперше в історії країни 16 негрів були обрані в конгрес США. У роки Реконструкції великі були успіхи негрів в області народної освіти. Число учнів-негрів збільшилася в 500 з гаком разів у порівнянні з 1860 і до кінця Реконструкції досягло 500 тис. Значних успіхів було досягнуто в розвитку промисловості, транспорту, торгівлі, в благоустрої населених пунктів. Але так само, як і в роки громадянської війни, не було вирішено аграрне питання: переважна більшість негрів і білих бідняків залишилося на положенні безправних з-х. робітників і спільників. Робоча і фермерський рух Півночі і Заходу не зробило прямий підтримки революційній боротьбі негрів на Півдні. А без цієї підтримки рух негрів був приречений на поразку, що в кінцевому рахунку і сталося. Використовуючи расові забобони, плантатори зуміли розколоти єдиний фронт республіканців на Півдні і стали захоплювати владу в одному Південному штаті за іншим. До 1877 республіканці утримували владу лише в трьох Південних штатах. У квітня 1877 федеральний уряд вивів війська з цих штатів, влада в яких була негайно захоплена плантаторами. Висновок федеральних військ з Південних штатів був прямою зрадою з боку буржуазії Півночі своїм негритянським союзникам. Цим зрадницьким актом було покладено край Реконструкції Півдня.

Незважаючи на відновлення влади плантаторів на Півдні, Реконструкція зіграла важливу позитивну роль в історії Півдня і всієї країни. Революційна боротьба негрів і їх білих союзників зірвала плани відновлення рабства на Півдні. Перебудову Південних штатів в інтересах капіталістичного розвитку завершило процес створення єдиного національного ринку. Активну участь широких народних мас в Реконструкції, революційні методи боротьби, до яких вони вдавалися, додали Реконструкції буржуазно-демократичний революційний характер. В період Реконструкції були зроблені спроби вирішити ті завдання, які не змогла вирішити громадянська війна. Ось чому Реконструкція розглядається як продовження громадянської війни, друга фаза буржуазно-демократичної революції 1861-77. Однак в роки Реконструкції, на відміну від періоду громадянської війни, ні створено єдиний фронт робітників і фермерів Півночі з неграми Півдня. Активність народних мас, досягнуті результати були значно нижче, ніж в роки громадянської війни. Реконструкція була низхідним етапом другої американської революції.

Літ .: Маркс К., Американський питання в Англії, Маркс К. і Енгельс Ф., Соч .. 2 видавництва., Т. 15; його ж, Громадянська війна в Північній Америці, там же: його ж, Громадянська війна в Сполучених Штатах, там же; його ж, Відсторонення Фрімонта, там же: його ж, Англо-американський конфлікт, там же; його ж, До критики положення в Америці, там же: Енгельс Ф., Уроки американської війни, там же; его ж. Броненосні і таранні суду і громадянська війна в Америці, там же: Маркс К. і Енгельс Ф., Громадянська війна в Америці, там же; Енгельс Ф., [Листи] К. Марксом від 3 липня 1861 року і 30 липня 1862 р там же, т. 30; Ленін В. І., Нові дані про закони розвитку капіталізму в землеробстві, Поли. зібр. соч., 5 видавництво., т. 27; его ж. Лист до американських робітників, там же, т. 37: його ж, там же, т. 17, с. 129: т. 22, с. 345: т. 23, с. 128: т. 30, с. 354; Фостер В., Негрітянській народ в історії Америки, пер. з англ., М., 1955: його ж. Нарис політичної історії Америки, 2 видавництва., М., 1955; Аллен Дж., Реконструкція. Битва за демократію в США. 1865-1876, пров. з англ., М., 1963. До сторіччя громадянської війни в США, М., 1961; Іванов Р. Ф., Громадянська війна в США (1861-1865), М., 1960; его ж. Боротьба негрів за землю і свободу на півдні США (1865-1877), М., 1958; його ж, Лінкольн і громадянська війна в США, М., 1964; Куропятник Г. П., Друга американська революція, М., 1961; Блінов А. І., Критичний період історії Сполучених штатів. Реконструкція (відновлення Союзу) США після закінчення громадянської війни (1865-1877), [Красноярськ], 1957; его ж. Період революційної диктатури радикальних республіканців під час реконструкції США (1866-1868), Красноярськ, 1960; Дементьєв І. П., Американська історіографія громадянської війни в США (1861-1865), М., 1963; Малкін М. М., Громадянська війна в США і царська Росія, М. - Л., 1939; Гаусман І., Війна в Сполучених Штатах Америки 1861-1865 рр., Т. 1-2, СПБ, 1877-1878: Віго Русильон Ф. П., Військові сили Північно-Американських штатів. Війна за нероздільність Союзу 1861-1865, СПБ, 1868; Данилов М. А., Кампанія Гранта 1864 і 1865 рр., СПБ, 1899.

Р. Ф. Іванов.

Іванов

Військове навчання негрів у Вашингтоні.

Військове навчання негрів у Вашингтоні

Добровільний вступ до армії на півдні США.

Добровільний вступ до армії на півдні США

Три крейсера південців: «Флорида», «Шенандоа», «Алабама». Мал. М. Бернса.

Бернса

Негри-добровольці записуються в армію генерала Гранта. Гравюра 1 864.

Гравюра 1 864

Місто Річмонд, підпалений зазнали поразки жителями півдня.

Місто Річмонд, підпалений зазнали поразки жителями півдня

Армія генерала У. Шермана входить до Атланти.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация