Храм Василя Блаженного - історія створення та загадки собору

  1. Храм Василя Блаженного - справжня назва
  2. Храм Василя Блаженного - історія
  3. Храм Василя Блаженного - архітектура
  4. Храм Василя Блаженного - задумка
  5. Храм Василя Блаженного - наші дні

Зміст статті

Храм Василя Блаженного - найкрасивіша і загадкова церква у всій Росії. Вважається, що зодчих, які створили її позбавили зору, будівництво не дозволив знести сам Сталін, а під час війни храм ховали від обстрілів. Верхній ярус собору нагадує лабіринт, а підстава - восьмиконечную зірку. Ми зібрали все найважливіше про храм, за яким іноземці безпомилково впізнають Росію.

Храм Василя Блаженного - справжня назва

Храм Василя Блаженного - культова споруда часів Івана Грозного, за якою досі будь-який іноземець дізнається Москву Храм Василя Блаженного - культова споруда часів Івана Грозного, за якою досі будь-який іноземець дізнається Москву. Це - найбільш впізнаваний російський храм. Мало хто знає його справжню назву - Собор Покрова Богородиці, що на Рву. 2 липня (29 червня по старому стилю) 1561 року колись освятили центральну Покровську церкву собору. Перша достовірна згадка про зведення храму Покрова Божої Матері належить до осені 1554 р Вважають, що це був дерев'яний собор, який пізніше знесли, щоб збудувати муровану церкву.

Приводом для будівництва собору послужило підкорення Казанського ханства. Цар Іван Грозний, молячись перед початком військового походу, дав обітницю Богу побудувати храм, який раніше не бачила Русь, в разі своєї перемоги. Цар був суворим і нещадним, але залишався глибоко віруючою людиною.

Храм Василя Блаженного - історія

Щоб зберегти прекрасну будівлю в єдиному екземплярі цар Іван Грозний наказав засліпити зодчих Постника і бармен, - так свідчить легенда. Їх імена стали відомі лише в кінці XIX ст. Вважається, що цар спостерігав за будівництвом храму з вежі на кремлівської стіни. Коли будівництво підійшло до кінця, він закликав до себе зодчих, щоб запитати, чи зможуть вони повторити такий будинок? Зодчі відповіли ствердно царю. Тоді він наказав позбавити їх зору. У вчених є і сумніви з цього приводу: в XVI столітті видатні зодчі дуже цінувалися. Так для будівель Кремля запрошували італійських майстрів. Цілком можливо, що, знаючи сувору вдачу російського царя, чутки розповсюдили іноземці.

У XVIII-XIX ст в храмі Василя Блаженного регулярно відбувалися богослужіння. Як правило, їх робили в прибудові - храмі, побудованому на честь святого Василя Блаженного, тому що інші храми були холодними. Саме тому в народі прижилася назва - храм Василя Блаженного.

Богослужіння в храмі тривали аж до початку XX ст. Останнім настоятелем став отець Іоанн захоплень , Нині зарахований до лику святих в сонмі новомучеників і сповідників. Його розстріляли за місіонерську діяльність. Він користувався особливою любов'ю і повагою у москвичів.

Очевидці розповідали:

«На прохання отця Іоанна кати дозволили всім засудженим помолитися і попрощатися один з одним. Всі встали на коліна, і полилася гаряча молитва ... А потім все попрощалися один з одним. Першим бадьоро підійшов до могили протоієрей захоплень, який сказав перед тим кілька слів іншим, запрошуючи всіх з вірою в милосердя Боже і швидке відродження Батьківщини принести останню жертву викуплення. «Я готовий», - уклав він, звертаючись до конвою. Всі встали на зазначені місця. Кат підійшов до нього зі спини впритул, взяв його ліву руку, вивернув за поперек і, приставивши до потилиці револьвер, вистрілив, одночасно штовхнув отця Іоанна в могилу ».

Під час Великої Вітчизняної війни музей не припиняв своєї роботи, хоча і був закритий для відвідувачів. Храм Василя Блаженного ретельно замаскували, щоб врятувати від бомбардувань. Існує легенда про те, що після війни Сталіну пропонували прибрати собор під приводом заваді для проведення параду. Вважається, що Каганович показував Сталіну макет площі, і при ньому прибрав макет храму, пропонуючи його знести. Сталін різко перервав його: "Лазар, постав на місце!". Недоторканність собору з тих пір ні у кого не викликала питань.

Читайте також - Храм Воскресіння Христового (Спас на крові) і вузол російської історії

Храм Василя Блаженного - архітектура

Собор будувався 6 років з 1555 по 1561 рік. Його початковий образ був змінений прибудовами, але задумка храму Василя Блаженного здається незвичайною навіть за теперішніх часів. Він виглядає як звід з восьми церков, який оточує найвищу - дев'яту. Подібного храму до сих пір не існує в Росії. У кожного храму є свій вхід і освітлення, проте собор є єдиним будівлею.

Без прибудованих ґанків храм Василя Блаженного здавався прагнуть вгору. Майстри використовували всі можливі на той момент архітектурні прикраси. Все купола собору схожі, але виконані по-різному. Проте будівля виглядає дуже гармонійно. В цьому одна з унікальних особливостей собору. Ідея приватних відмінностей при загальному подобі панує і у внутрішньому оформленні собору. В архітектурі собору дуже багато сакральних символів: коло - символ вічності, трикутник - символ триєдності Бога, квадрат нагадує про рівність, справедливість, а точка - початок життя. В архітектурі собору укладений величезний духовний зміст.

Товщина стін заснування храму Василя Блаженного досягає трьох метрів. Саме така товщина дозволяє надійно тримати цілих дев'ять будинків. Якщо подивитися на підставу церкви, видно, що 8 маленьких храмів утворюють собою восьмиконечную зірку - символ Богородиці. В ансамблі малих церков є церкви побільше. Вони строго орієнтовані на сторони світу і утворюють симетрію. Головний храм, з величезним куполом і шатром, являє собою Покров Богородиці, Її заступництво.

Перші зміни собору Покрова Богородиці, що на Рву відбулися майже відразу після будівлі і були пов'язані з ім'ям відомого Московського святого - Василя Блаженного. До появи на цьому місці кам'яного собору стояла дерев'яна Троїцька церква, куди святий Василій часто приходив молитися. У 1558 році до Покровського собору прибудували нижню церкву над похованням московського чудотворця - Василя Блаженного. Щоб прилаштувати цей храм, будівельники розібрали частину початкового собору.

У XVII столітті до храму Василя Блаженного прибудували два ошатних ганку зі здвоєними шатрами, звели покрівлю над зовнішньою галереєю.

Храм Василя Блаженного - задумка

Такий вибір зодчих пов'язаний з тим, що за задумом Храм Василя Блаженного повинен був символізувати собою рай, град Господній. Ідея належала митрополиту Макарію, зодчі постаралися втілити її в життя. Епохи змінювалися, разом з ними змінювалося уявлення людей про те, як повинен виглядати рай, тому і собор зазнавав змін. Незмінною залишалася основна задумка: храм Василя Блаженного - прообраз раю небесного, розквітлого саду. У його оформленні виноградне листя, прекрасні квіти, рослини, які не ростуть на землі ...

Читайте також - Росія - країна архітектурна

Храм Василя Блаженного - наші дні

Храм Василя Блаженного - наші дні

У Храмі Василя Блаженного зараз можна побачити розписи різних століть: сусідять XVII і XIX століття. Це - дивовижний пам'ятник архітектури. Наприклад, там є загадкові зображення тюльпанів. Звідки про них знали в середньовічній Москві? Або фреска з морською водорістю. Де ще могли побачити її місцеві жителі? Ця фреска не повторюється ні в одному елементі собору.

Подорожуючи по другому ярусу храму, відвідувачі настільки яскраво переживають зміну просторів, розписів і архітектурних особливостей собору, що здається, ніби людина потрапила в прекрасний лабіринт. Це - одна з дивних особливостей храму Василя Блаженного.

Читайте також:

Коли будівництво підійшло до кінця, він закликав до себе зодчих, щоб запитати, чи зможуть вони повторити такий будинок?
Звідки про них знали в середньовічній Москві?
Де ще могли побачити її місцеві жителі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация