Храм Василя Блаженного відсвяткує своє 450-річчя

29 червня (12 липня за новим стилем) Покровський Собор, більше відомий як Храм Василя Блаженного, розташований на Червоній Площі, святкує свій 450-й день народження. Саме в цей день в 1561 році було завершено його будівництво. У свій ювілей Храм чекає в гості всіх бажаючих, для яких небайдуже культурне і православне спадок Русі. 29 червня (12 липня за новим стилем) Покровський Собор, більше відомий як Храм Василя Блаженного, розташований на Червоній Площі, святкує свій 450-й день народження

Фото: AP

В даний час Покровський Собор є місцем "паломництва" численних туристів. Незважаючи на те, що Москва рясніє визначними пам'ятками, серед них не так багато легко пізнаваних для приїжджих і особливо іноземців. У цьому сенсі Покровський собор можна назвати справжнім "брендом" столиці, чий візуальний образ знаком переважній більшості як в Росії, так і за її межами. Про його світової значущості говорить і той факт, що Собор входить до Списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

У день святкування ювілею, 12 липня, відвідування Собору і екскурсія абсолютно безкоштовні для всіх бажаючих. Сеанси будуть проводитися кожні півгодини. Відвідувачі зможуть познайомитися з відреставрованими інтер'єрами і новою експозицією, послухати духовний хор "Доріс" і дзвони на дзвіниці у виконанні дзвонарів Московського Кремля.

історичний екскурс

Історія Покровського Собору знайома багатьом ще зі шкільної лави. Він був зведений в 1555-1561 роках за наказом царя Івана Грозного в честь перемоги російського війська над Казанським ханством і взяття Казані. До сих пір немає ясності в питанні "авторських прав" - існує три версії про його творців. За однією з них, найбільш вірогідною, архітектором Собору був відомий на Русі Псковський майстер Постник Яковлєв на прізвисько Барма. За іншою версією, Пісникує і Барма не одна людина, а два різних архітектора, разом працювали над створенням Собору. Відповідно до третьої версії, так і не підтвердженою будь-якими документальними джерелами, собор був побудований невідомим італійським автором.

За легендою, коли Собор був добудований, Іван Грозний, побачивши його пишнота, звернувся до майстра з питанням, чи може він звести храм, рівний по красі або навіть перевершує його. Почувши ствердну відповідь, цар, який не хотів повторення такому архітектурному шедевру, наказав засліпити архітектора. Швидше за все, ця історія дійсно є всього лише легендою. Згідно документально підтвердженими даними (якщо схилятися до версії про зведення Собору Постником), він не міг бути засліплений, тому що протягом декількох років після завершення роботи над Покровським собором брав участь в будівництві Казанського Кремля.

Вся історія Покровського Собору оповита численними легендами. Це, зокрема, пов'язано і з "другим" назвою святині - Храм Василя Блаженного. Спочатку на місці Собору стояв білокам'яний храм Живоначальної Трійці, де був похований самий шанований на Русі юродивий Василь Блаженний. Легенда свідчила, що він сам збирав гроші на будівництво майбутнього Покровського храму, потім приносив їх на Червону площу і кидав через праве плече, і ніхто, навіть злодії, не чіпали цих монет. А перед смертю, в серпні 1552 року він віддав їх Івану Грозному, який незабаром наказав будувати на цьому місці храм. Але народний поголос рознесла і ще одне припущення, нібито Іван Грозний будував храм на честь свого батька Василя III. Деякі приписують йому наступну фразу: "Мене-то народ і без церков тисячу років буде пам'ятати, а я хочу, щоб і батька мого пам'ятали". Ось з цієї причини Храм, нібито, і отримав назву Храму Василя Блаженного.

Архітектурна "арифметика" Собору

Крім численних легенд цікаві і деякі фактичні дані про архітектурні особливості храмового комплексу. Все - від кількості куполів до їх розташування по відношенню один до одного - має особливу християнську символіку. Собор являє собою архітектурний образ біблійного Нового Єрусалиму - Царства Божого, описаного в Апокаліпсисі. Собор складається з восьми церков, які згруповані навколо дев'ятої підноситься над ними столпообразного церкви на честь Покрова Божої Матері. Число "вісім" символізує день Воскресіння Христа, який староєврейської календарному рахунку був восьмим днем, і прийдешнє Царство Небесне - Царство "осьмого століття" (або "осьмое царство"), яке настане після Другого Пришестя Христа, після кінця земної історії, пов'язаної з апокаліптичним числом "сім". За старих часів Собор Василя Блаженного мав 25 куполів, що позначали Господа і 24 старців, що сидять біля престолу Його. Але в даний час налічує лише десять.

Читайте найцікавіше в рубриці "Релігія"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация