Хто такий Бог в іудаїзмі?

Бог - це Вища Сила, яка створила весь світ і постійно підтримує його існування.

Бог - це Вища Сила, яка створила весь світ і постійно підтримує його існування

З слів Тори і пророків, а також зі слів наших мудреців з'ясовується, що у Бога немає тіла. пише Рамбам , Що те, що згадується в Торі та пророкам, і називається «длань, рука Господня», «ноги Бога», «очі Господні», «вуха Всевишнього» і тому подібні речі, - це не більше, ніж метафоричні образи, іносказання , алегорії стосовно до розуміння людей, яким відомі, перш за все, фізичні, матеріальні тіла; і тому Тора говорить мовою людей.

Отже, вона наділяє все надприродне і незрозуміле людині формами і діями (антропорфізм), зрозумілими мови людини.

У людини немає реальної можливості осягнути справжню сутність Бога, бо він може обмежувати людського сприйняття за допомогою світу його понять і уявлень, і, якщо сутність Творця не обмежена нічим, у людини немає ніякої можливості зрозуміти її.

Про це сказав пророк Еліягу в молитві (Тікуней Зоар 17, 1): «Владика світів ... Ти Вищий над усіма вищими, Незбагненний з усіх незбагненних, думка нездатна осягнути Тебе».

З цієї причини єдині знання про Творця, про які ми можемо судити, - це знання і уявлення, пов'язані зі ставленням Творця до Своїх створінь, або знання, які заперечують Його неповноцінність або обмеженість.

Серед таких уявлень такі: вічність Творця, Його незалежність від інших, Його єдність і цілісність (Він не ділиться на будь-які частини), Його єдиність і неповторність (Він один і єдиний у всьому світі, і немає нікого, крім Нього), Його досконалість і повноцінність (Він досконалий усіма видами досконалості, і немає в Ньому абсолютно ніякого нестачі або вади).

У книзі Адір ба-Маром Рамхаль пише наступне: «Коли ми говоримо про Творця, безсумнівно, ми маємо на увазі не Його сутність, а лише Його діяння». Подібно до цього пише Віленський Гаон в коментарі на Книгу Зоар (Рая Меемна, глава Бо): «Це великий принцип, що заборонено нам думати про Його суті, а лише про Том, як відкривається Він перед нами в Своїх справах».

Про те, чому, якщо так, сказано в Торі, що Господь створив людину за Своїм образом і подобою, читайте тут .

Бог не змінюється з часом і не залежить від часу. Більш того, Рамбам (Море Невухім 2, 30) пише, що час було створено Творцем, а не завжди існувало. Подібне пише і Віленський Гаон в коментарі на Тору. Детальніше про це читайте тут .

Весь світ, який створив Творець, не існує самостійно, Господь постійно підтримує його існування. З іншого боку, сам Творець жодним чином не залежить від світу. Про це говорить Тора: «Немає нічого, крім Нього» (Дварим 4, 35). Пояснює Рамбам, що мається на увазі: «буття всього існуючого, крім Нього, не абсолютно». Детальніше про це читайте тут .

Творець знає все, що відбувається у всіх світах до найдрібніших деталей. А також всі, що було, і все, що буде. Незважаючи на це, знання Творця який суперечить концепції свободи вибору . І про це сказали наші мудреці (Пірке Авот, 3:15): «Все передбачуваних, і свобода (вибору) дана». Детальніше про це читайте тут .

Господь Бог один, і Він не ділиться ні на які частини Господь Бог один, і Він не ділиться ні на які частини. Про це пише Рамбам: «Цей Бог єдиний - не два, і не більше, ніж два, але один, й нікого, як Його єдності ніякого іншого єдності в світі: не так єдиний, як об'єднуючий в собі безліч елементів, і не як тіло, у якого є частини і краю; але єдність, якому немає подібного в світі ». І про це ми щодня двічі свідчимо: «Слухай, Ізраїль, Господь Бог наш, Господь один».

Однак Рамхаль в книзі Даат Твунот пише, що, «коли ми говоримо, що Святий, благословенний Він, єдиний, недостатньо зрозуміти, що Він один має абсолютну існуванням ..., і немає творця, крім Нього. Ми мусимо усвідомити також, що немає, крім нього, ніякого іншого володаря або правителя над світом і всіма створіннями, і немає нікого, хто міг би перешкодити Йому, і немає перешкод волі Його ... Той, хто вірить в єдність Творця ... повинен вірити, що ... для Нього ніяких перешкод і нікого, здатного протистояти їй не дасть ні в якому разі і ні з якого боку ... немає нікого під Ним, хто мав би владою в світі, немає ніяких намісників чи іншої сили ... Більш того, Він сам безпосередньо керує всіма створеними, все, що відбувається в світі відбувається з волі Ег , І руками Його, не випадково, не за законами природи або долі. Він сам судить всю землю і все що знаходиться на ній і вирішує все, що відбувається в верхніх і нижніх світах, до найнижчої сходинки Творіння ... ».

Ім'я - це визначення, вираження сутності визначається поняття (див. « Чому Всевишній не дав Свої імена тваринам? »), А сутність Бога ми зрозуміти не можемо, тим більше, не можемо її визначити, тому у Всевишнього немає власного імені - немає« самоназви », і все Його Імена описують не Його Самого, а Його діяння, які відкриваються нам.

Сказано в мідраші (шмаття Раббі 3), що на питання Моше, звернений до Творця, яке Його ім'я, Всевишній відповів: «По діянь Моїм називаюся Я. Іноді називаюся Б-гом Всемогутнім (Кель шакала), [іноді] Господом Воинств (а -Шем Цваот), [іноді] Б-гом (Елокім), [іноді] йуд-Кей-Вав-Кей (а-Шем, четирёхбуквенное невимовне Ім'я Всевишнього). Коли суджу Я Мої творіння, Я називаюся Б-г, коли йду війною проти переступають Мої закони, називаюся Господом Воинств, а коли беру за гріхи людини, називаюся Б-гом Всемогутнім. Але коли Я милу Мій світ, - називаюся Адою-ної, тому що це Ім'я означає тільки властивість милосердя, як сказано (шмаття 34, 6): а-Шем, а-Шем, Б-г жалісливий і милосердний ". [Тому і відповів Господь до Мойсея:] "Я Сущий, Котрий перебуватиме (тобто, Я буду Таким, Яким буду в той час)" - "за діяннями Моїм називаюся Я" ».

Одне ім'я Всевишнього все-таки отримало в священних книгах більш певний вираз Шем а-Ецем - Ім'я «Власне», хоча, зрозуміло, і це ім'я не говорить про сутність Всевишнього (бо її неможливо визначити, як уже згадувалося раніше), - це четирёхбуквенное ім'я йуд-Кей-Вав-Кей.

Віленський Гаон каже: це Ім'я вказує на те, що Всевишній існує вічно, і Він незмінний. Це Ім'я вказує на основне розходження між Ним і всім створеним світом: все творіння існують тільки тому, що така була Його воля, сам же Він не залежить ні від кого і існує вічно.

З поваги до цього Імені ми не вимовляємо його так, як воно написано - йуд-Кей-Вав-Кей; ми вимовляємо Адою-ної (Господь).

Знання про існування Бога є основою іудаїзму. І так пише Рамбам (Закони основ Тори, 1: 1): «Основа основ і стовп мудрості - знати, що є Початковий Сущий, і Він здійснює всі існуюче; і все істоти на небі і на землі, а також між ними, не існує інакше, ніж в силу істинності Його існування ». При цьому важливо знати, що єврейська релігія грунтується ні на вірі, а на знанні. І так сказано в Торі (Дварим 4, 39): «І пізнав ти нині і упровадь (це знання) в серце твоє, що Господь є Бог на небі вгорі і на землі внизу; немає іншого ». Як ми бачимо, у вірші сказано «пізнав», а не «повірив». Тобто істинність Тори можна довести за допомогою аргументів розуму, немає потреби в сліпій вірі. І так пише Пише Рамбам (Закони про основи Тори, 8: 1): «Сини Ізраїлю повірили Моше не через знімний, які він зробив ... а через що повірили йому? У гори Синай, де ми бачили на власні очі і чули на власні вуха вогонь, голоси і факели, і він входить в туман, і голос говорить йому, а ми чуємо: Моше, Моше, йди і скажи їм так і так ». Детальніше про це читайте тут .

А через що повірили йому?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация