Хто зображений на чеських банкнотах

Гроші - це не тільки платіжний засіб, але також частина історії і культури країни. Що може розповісти про Чехію її національна валюта? Чиї портрети і за які заслуги зображені на банкнотах чеської крони?

В даний час в республіці в обігу знаходяться монети номіналом 1, 2, 5, 10, 20 і 50 крон, а також купюри 100, 200, 500, 1000, 2000 і 5000 крон. Цікавий факт: якщо скласти номінали всіх діючих сьогодні чеських крон, то вийде магічне число 8888.

Автором сучасних купюр Чехії є всесвітньо відомий чеський художник-графік Олдржих Кулганек.

Банкнота 100 чеських крон

На лицьовій стороні зображений Карл IV Люксембурзький - король Чехії і імператор Священної Римської Імперії.

Він зійшов на чеський престол в 1346 році і за наступні 32 роки зробив достатньо, щоб покоління пам'ятали його мудрим правителем-творцем. До числа незаперечних заслуг Карла IV відносяться:

- заснування першого в Центральній Європі університету. Знаменитий на весь світ Карлов університет донині користується великим попитом і авторитетом;

- будівництво в Празі районів Nové Město (Нове місто) і Градчани, без яких чеську столицю сьогодні просто неможливо уявити;

- будівництво знаменитого Карлового моста - однієї з найбільш впізнаваних пам'яток в світі;

- розвиток сільського господарства. Саме Карл IV привіз до Чехії виноградну лозу з Бургундії і сливові дерева з Лотарингії. За його розпорядженням на чеській землі стали облаштовувати водойми для розведення риб. Так народилася культура розведення знаменитого тепер чеського коропа;

- саме при Карлі IV річка Влтава стає судноплавної, завдяки чому розвивається торгівля;

- інший безсумнівною заслугою Карла IV стало заснування спілок земського світу (законодавча заборона використання військової сили для вирішення конфліктів).

На реверсі банкноти зображені літера «B» і друк Карлова університету.

Банкнота 200 чеських крон

На лицьовій стороні цієї яскравої купюри зображено портрет Яна Амоса Коменського (Jan Amos Komenský), що жив з 1592 по 1670 роки чеського педагога, письменника, священика, засновника наукової педагогіки і популяризатора класно-урочної системи. Він зробив величезний вплив на розвиток світової педагогіки і шкільної практики. Найвідоміший теоретична праця Коменського з педагогіки - «Дидактика», або загальна теорія навчання.

Найвідоміший теоретична праця Коменського з педагогіки - «Дидактика», або загальна теорія навчання

Багато дидактичні положення Кам'янського увійшли в сучасну теорію навчання. На його думку, вчитель повинен володіти педагогічною майстерністю і любити свою справу, тільки тоді він зможе виконати головне завдання - пробудити самостійну думку учнів, зробити з них людей, що піклуються про благо всього суспільства. Вченому також належать відомі афоризми:

«Сперечатися з Природою - марна справа»;

«Без прикладу нічому не навчишся»;

«Мудре розподіл часу є основа для діяльності».

На зворотному боці банкноти можна побачити назву енциклопедичного праці Коменського - першої в історії ілюстрованої книги для дітей «Orbis Sensualium Pictus» ( «Світ чуттєвих речей в картинках»), виданої в 1658 році і містила на кожній сторінці ілюстрації у вигляді гравюр по дереву. Інший сюжет на звороті банкноти - руки дорослого і дитини, відображені в момент зіткнення.

Банкнота 500 чеських крон

На аверсі зображено відома письменниця і родоначальниця сучасної чеської прози Божена Нємцова. У 1855 році були написані найвідоміші її твори - повісті «Бабуся» і «Гірська село». Причому останню сама автор називала своєю найкращою роботою.

Сценарій популярної чехословацької кіноказки «Три горішки для Попелюшки» заснований на казці Божени Немцовой «Три сестри», яка в свою чергу є перекладанням класичної «Попелюшки» братів Грімм.

На реверсі купюри зображено малюнок іншого відомого чеського художника Мілоша Ондрачек - обличчя жінки в оздобленні з квітів.

Банкнота 1000 чеських крон

З лицьового боку цієї банкноти на нас дивиться «батько чеської нації», історик, письменник і політичний діяч - Франтішек Палацький. В лапках вказано прізвисько цієї видатної людини, яке він отримав цілком заслужено, оскільки вважається засновником сучасної чеської історіографії.

В лапках вказано прізвисько цієї видатної людини, яке він отримав цілком заслужено, оскільки вважається засновником сучасної чеської історіографії

Палацкий став першим керівником історичного відділу Національного музею (1818-1841). Саме з його ініціативи з 1827 року установа починає публікувати наукові статті на чеською мовою. Іменем Палацкого названий університет в місті Оломоуц.

Іменем Палацкого названий університет в місті Оломоуц

На зворотному боці зображено геральдичний орел і будівля Єпископської резиденції в місті Кромержиж (Kroměříž).

Банкнота 2000 чеських крон

На аверсі цієї великої купюри зображено Емма Дестінова - видатна чеська оперна співачка, яка підкорила культурну Європу на зламі XIX -XX століть. Уродженка Праги виступала на найпрестижніших оперних майданчиках світу. Серед них Дрезденська державна опера, Кролль-опера в Берліні, Королівський театр Ковент-Гарден у Лондоні, Метрополітен-опера в Нью-Йорку, і звичайно, рідна сцена празького Національного театру.

За свій особливий талант співачка була удостоєна честі виступити на коронації британського короля Георга V і королеви Марії в 1911 році. Її спів справило на присутніх колосальне враження - здавалося, що гості забули про церемонію, настільки бурхливо і натхненно вони аплодували артистці.

Дестінова стала справжньою патріоткою свого народу: в роки Першої світової війни вона активно допомагала учасниками опору. За це в 1915 році австрійські власті звинуватили її в шпигунстві і на два роки помістили під домашній арешт. Свою роль співачка зіграла і в становленні незалежної Чехословаччини. У 1918 році вона створює Маніфест чеських музикантів і бере активну участь в національному русі.

У 1918 році вона створює Маніфест чеських музикантів і бере активну участь в національному русі

На звороті купюри зображено Евтерпа - муза ліричної поезії і музики в давньогрецькій міфології. Частиною малюнка також є скрипка і віолончель.

Банкнота 5000 чеських крон

На лицьовій стороні найбільшої чеської банкноти зображений портрет найбільш значущою особистості в новітній історії чеського народу - першого президента Чехословаччини Томаша Масарика Гарріга.

Соціолог і філософ Масарик був політичним і духовним лідером незалежної Чехословаччини. Неспроста він мав напівофіційне прізвисько «татко» (tatíček). У роки Першої світової війни Массарик полягав у підпільній організації «Maffie» (Рух за незалежність Чехословаччини), яка займалася розповсюдженням антидержавних настроїв і збором розвідданих для країн Антанти.

На реверсі купюри зображено колаж із знаменитих готичних і барокових празьких будівель. По центру - Собор Святого Віта в Празькому Граді. Також присутні зображення малих гербів Праги та Чехії.

Що може розповісти про Чехію її національна валюта?
Чиї портрети і за які заслуги зображені на банкнотах чеської крони?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация